Sari la conținut

Accident Bd Constructorilor - 12.06.2008


alexutzzzg
 Share

Postări Recomandate

stai linistit ! fiecare om greseste si invata din greseli ...mai mult sau mai putin ...

Editat de extremdegeoloverr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da bre, stiu ca acum nu a murit nimeni.

crezi ca va invata ? am indoieli. Chiar tu spui ca nu asculta de nimeni. Va fi convins ca "mooistul de conservar" e vinovat.

Ca tu te-ai potolit dupa ce ai gafat-o e una ... uita-te si tu la majoritatea accidentelor de aici, cati s-au potolit dupa primul ?

 

trebuie sa invete ceva , ca prost nu e , o sa mai stau si io cu gura pe el , si batu daca e nevoie

 

... si se pare ca o sa aiba parte si de carnet pana la urma .

 

asta e cam greu , daca doar il prindea asa.. poate , da la accident cu vatamare , vre-o 5 ani cred ca nu mai da.. nu shtiu cat de mult depinde de pretentiile pasagerei sau a soferilor auto , de mama si de tata ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil... traim in Romania :cheers:

 

 

 

 

asa este si asta ne ocupa tot timpul

 

cat despre pusti cred ca acum a vazut si reversul "medaliei" ,bine ca sunt intregi si aproape sanatosi cred ca asta conteaza cel mai mult

 

rog un moderator sa inchida topicul ca devine telenovela ,sau sa il mute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si se pare ca o sa aiba parte si de carnet pana la urma .

 

Ne poti da mai multe detalii te rog ?

 

Am un deja-vu cu topicurile astea.Este ca intr-o telenovela,pattern clar.

 

1.Se ia un accident.Poate fi si mortal.

2.Conducatorul de atelaj este incepator pe motor puternic sau nu are carnet.

3.El este in spital, drept pentru care apare un prieten care nu a mai postat pe acest forum sa spuna cat de bun era de fap t el.Pot fi chiar doi prieteni.Uneori trei.

4.Obligatoriu la un moment dat ,daca se ingroasa gluma, apare si o prietena apropiata a accidentatului sau chiar cea intima,care da muje la tot cartieru' ca de ce se vorbeste urat de el...totul in limbaj IRC obligatoriu.

5.Daca, Doamne fereste, cel accidentat moare, toti cei de mai sus mentionati dau muje la tot cartieru' spunandu-le tuturor ce fraieri sunt ,ca niciodata n-or sa fie la fel de buni piloti si ca sunt niste frustrati prosti fara prieteni adevarati.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OBSERV CA PE AICI SE FACE LUMEA TARE INTELEASA PE 2 ROTII AMARATE NU INTELEG DE CE VA TOT AGITATI VOI SA CARACTERIZATI PERSOANELE RESPECTIVE SINCER IL STIU SI PE TIPUL CARE ERA PE MOTO SI PE FATA RESPECTIVA CARE TAMAN ERA SORA MEA ...

CHIAR NU VA INTELEG SUNTETZI MOTOCICLISTI PE MAMA MEA K POTI SA AI EXPERIENTA 10000 DE ANI DACA ESTI UN INCULT CARE NU STI SA ITI REDRESEZI MOTO SAU CUM E DANSUL CEL CU MASINA CARE ESTE UN OM FARA NICI U NEURON...CUM SA DAI SEMNAL STANGA SIS A TRAGI DREAPTA DECI E CEVA ABERANT PE CE A LUAT ACEL CARNET PE OCHI FRUMOSI SAU PE CE....MERG SI EU CU MASINA CU MOTO DAR NUS ASA INCULT PRECUM ALTII SI NU IMI PERMIT SA CARACTERIZEZ EU NISTE PERSOANE PE CARE NU LE CUNOSC SI NU STIU DE CE SUNT CAPABIL....ASA CA NU MAI JIGNITI VOI LUMEA AIUREA

 

NU VA DORESC CEEA CE SA INTAMPLAT NIMANIU !!!!! MAI ALES CUIVA DIN FAMILIA VOASTRA !!!

 

RESPECT PENTRU TOTI CARE AU CARNET SI SUNT COCOSEI PE STRADA CU MOTO NISTE TARANI TOTI SUNTETZI SINCER VA DATZI MARI OAMENI SI GATA!!!

 

 

SI PENTRU ALA CARE A ZIS CA FATA ACEEA E " FUFA " PAI SA STII K FUFE SUNT LA TINE IN FAMILIE MA LESINATURA MICA !!!!

 

RESPECT BODHO

 

 

 

1 Mai invatati si voi sa scrieti.

2 Citeste inca o data pe rezervor si o sa vezi ca e vorba de Kawasaki nu Kawasaky :D))).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne poti da mai multe detalii te rog ?

 

Am un deja-vu cu topicurile astea.Este ca intr-o telenovela,pattern clar.

 

1.Se ia un accident.Poate fi si mortal.

2.Conducatorul de atelaj este incepator pe motor puternic sau nu are carnet.

3.El este in spital, drept pentru care apare un prieten care nu a mai postat pe acest forum sa spuna cat de bun era de fap t el.Pot fi chiar doi prieteni.Uneori trei.

4.Obligatoriu la un moment dat ,daca se ingroasa gluma, apare si o prietena apropiata a accidentatului sau chiar cea intima,care da muje la tot cartieru' ca de ce se vorbeste urat de el...totul in limbaj IRC obligatoriu.

5.Daca, Doamne fereste, cel accidentat moare, toti cei de mai sus mentionati dau muje la tot cartieru' spunandu-le tuturor ce fraieri sunt ,ca niciodata n-or sa fie la fel de buni piloti si ca sunt niste frustrati prosti fara prieteni adevarati.

 

 

BRAVO!!...sa stii ca..asa e..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne poti da mai multe detalii te rog ?

 

Am un deja-vu cu topicurile astea.Este ca intr-o telenovela,pattern clar.

 

1.Se ia un accident.Poate fi si mortal.

2.Conducatorul de atelaj este incepator pe motor puternic sau nu are carnet.

3.El este in spital, drept pentru care apare un prieten care nu a mai postat pe acest forum sa spuna cat de bun era de fap t el.Pot fi chiar doi prieteni.Uneori trei.

4.Obligatoriu la un moment dat ,daca se ingroasa gluma, apare si o prietena apropiata a accidentatului sau chiar cea intima,care da muje la tot cartieru' ca de ce se vorbeste urat de el...totul in limbaj IRC obligatoriu.

5.Daca, Doamne fereste, cel accidentat moare, toti cei de mai sus mentionati dau muje la tot cartieru' spunandu-le tuturor ce fraieri sunt ,ca niciodata n-or sa fie la fel de buni piloti si ca sunt niste frustrati prosti fara prieteni adevarati.

 

completare

6. minim 3 pokemoni care l-au cunoscut sau nu, vor pune 15 flori urmate de R.I.P indiferent de starea lui

7. nu a avut viteza cu toate ca 12 babe si 3 martori spun ca omu era cartus pe linia de tramvai

8. moarte conservarului (chiar daca idiotul a iesit singur prin boscheti si s-a varsat pe camp)

9. bagajele vor scrie si ele, moarte conservarului (vezi mai sus)

10. intervine naituolf cu stiri pertinente si reale

11. naituolf e un prost si un gabor infect (el de fapt nu e)

12. intervine si raptoru (le da la muje la pokemoni cu chestiuni adevarate)

13. si raptoru e un prost si un bosorog ca nu se da tare decat pe circuit

14. se foloseste limbajul IRC evident

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate dar voi chiar sunteti retardati cu conceptiile voastre de kko :blink: , care parte nu o intelegeti din NU AI CARNET PT CATEGORIA RESPECTIVA NU AI CE CAUTA PE STRADA !!! daca ar fi sa iasa toti idiotii pe strada cu tirurile , masinle , dubele etc fara carnet ce ar fi? o tara de experimentati nu ? ... si nu mai vorbiti de experienta.... , experienta o capeti in trafic si in modul de gandire al celuilalt participant la trafic si nu in ultimul rand al modului tau de gandire , experienta nu se capata in juru blocului sau daca ai mers si s-au ferit altii de tine si in sinea ta iti zici: vai ce bun am fost...cata experienta am in mine ca nu am fost trantit ..... deja se ajunge la niste ABERATII extrem de stupide ... si pt bodho ala tare in clantza .... cum ar fi sa iasa unu pe strada cu masina fara permis sa conduca "bine" dupa mintea lui si sa ajunga in intersectie unde sa nu stie ce sa faca si se uita la stalp si la semnele de pe el ca si cum ar fi un brad impodobit si apari tu cu scuteru si te intinde pe asfalt? :kiss: nu cred ca ai mai fi asa tare in gura .... Ceea ce se intampla aici se numeste inconstienta .... nu cunosc persoana accidentata si nici nu mi-as dori acest lucru pt ca atunci ar fi cea mai proasta cunostinta a mea si nu vreau sa vb aiurea dar din accident reiese clar cata experienta ar fi avut el ca nu avea maturitatea necesara pt a face asa ceva :hug: asta este ..Dumnezeu le da dupa masura .... :D

 

Mare atentie un ochi in oglinda si altul in fatza , nu se stie niciodata ce pericol apare ....

 

Asfalt uscat si aveti grija de voi ca altii sigur nu au ...... :lol:

 

EXACT...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

completare

6. minim 3 pokemoni care l-au cunoscut sau nu, vor pune 15 flori urmate de R.I.P indiferent de starea lui

7. nu a avut viteza cu toate ca 12 babe si 3 martori spun ca omu era cartus pe linia de tramvai

8. moarte conservarului (chiar daca idiotul a iesit singur prin boscheti si s-a varsat pe camp)

9. bagajele vor scrie si ele, moarte conservarului (vezi mai sus)

10. intervine naituolf cu stiri pertinente si reale

11. naituolf e un prost si un gabor infect (el de fapt nu e)

12. intervine si raptoru (le da la muje la pokemoni cu chestiuni adevarate)

13. si raptoru e un prost si un bosorog ca nu se da tare decat pe circuit

14. se foloseste limbajul IRC evident

ai uitat ceva, naitulf, raptoru, tu, poate si eu, vor incepe sa primeasca amenintari pokemonice pe pm

clar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

elo alz !! deci ... accidentu nui chiar aja cum zicetzi voi eo sunt prietena conducatorului gpzului din accident ... in primul rand majina a dat semnal stanga ji a luat dreapta brusc in al doilea rand aveau casti in al treilea rand NUI COLORAT :hug: ... da adevarul este k nu are carnet a iesit sa o plimbe p constructorilor cu tovarasa lui ji a patit ce a patit ... el are o plaga deschisa la burtica era sa ramana fara mojtenitori iar fata are tibia rupta ji va fi operata luni amandoi sunt constienti dar nici unu nu o sa renuntze vreodata la motocicleta sau scuter ... cum nici eu nu o sa o fac vreodata orice sar intampla ... aja ca va rog frumos nu mai infloriti ... . multzumesc !!

 

app are 17 ani ji jumatate ji era inscris la scoala de soferi

 

ji merge p scuter de la 11 ani ji p motociclete de 50cc ji 125 de p la 14 ani de la 15 ani ji jumatate a invatzat sa mearga ji p motoare mai mari in poligon ji a prins gustul . fiind ji cartierul tovarasi si multe alte lucruri dastea care influienteaza va datzi ji voi seama k nu sa putut abtzie ji a facut p zmeu .

 

toti o patim potzi pikam poti ne ridicam ji mergem mai departe ... asta e sa intamplat jia facut.o cu mana lui !! oricat de bun shofer ai fi dak itzi iese unu aja in fatza nu mai ai ce sa faci si dak avea ji viteza mai mare sfarseau amandoi probabil k fostul lui tovaras ji iubita lui care au murit p plevnei calcati de tir :lol:

 

 

:blink: :D :lol:

 

CE MAH???

sa ma ajute si pe mine cineva cu traducerea la ce e scris/aberat mai sus..sa mor daca am priceput ceva :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OBSERV CA PE AICI SE FACE LUMEA TARE INTELEASA PE 2 ROTII AMARATE NU INTELEG DE CE VA TOT AGITATI VOI SA CARACTERIZATI PERSOANELE RESPECTIVE SINCER IL STIU SI PE TIPUL CARE ERA PE MOTO SI PE FATA RESPECTIVA CARE TAMAN ERA SORA MEA ...

CHIAR NU VA INTELEG SUNTETZI MOTOCICLISTI PE MAMA MEA K POTI SA AI EXPERIENTA 10000 DE ANI DACA ESTI UN INCULT CARE NU STI SA ITI REDRESEZI MOTO SAU CUM E DANSUL CEL CU MASINA CARE ESTE UN OM FARA NICI U NEURON...CUM SA DAI SEMNAL STANGA SIS A TRAGI DREAPTA DECI E CEVA ABERANT PE CE A LUAT ACEL CARNET PE OCHI FRUMOSI SAU PE CE....MERG SI EU CU MASINA CU MOTO DAR NUS ASA INCULT PRECUM ALTII SI NU IMI PERMIT SA CARACTERIZEZ EU NISTE PERSOANE PE CARE NU LE CUNOSC SI NU STIU DE CE SUNT CAPABIL....ASA CA NU MAI JIGNITI VOI LUMEA AIUREA

 

NU VA DORESC CEEA CE SA INTAMPLAT NIMANIU !!!!! MAI ALES CUIVA DIN FAMILIA VOASTRA !!!

 

RESPECT PENTRU TOTI CARE AU CARNET SI SUNT COCOSEI PE STRADA CU MOTO NISTE TARANI TOTI SUNTETZI SINCER VA DATZI MARI OAMENI SI GATA!!!

 

 

SI PENTRU ALA CARE A ZIS CA FATA ACEEA E " FUFA " PAI SA STII K FUFE SUNT LA TINE IN FAMILIE MA LESINATURA MICA !!!!

 

RESPECT BODHO

 

taci, ca te bat, (cuvant jignitor) mic si agramat.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Experienta...

 

Discutabil.

Ce e mai important? Sa stii cum sa impingi motorul intr-o curba stransa cu 100 la ora, sa franezi fara sa blochezi roata, sa reusesti sa te mentii vertical cu ambele roti blocate si alte chestii de genul asta, sau sa reusesti sa analizezi o situatie in trafic rapid, obiectiv si la rece, si sa recunosti zonele de risc, situatiile posibile, viteza si pozitie optima si eventuale "planuri de scapare"?

 

Absolut amandoua sunt importante, dar parerea mea e ca unul care nu stie sa franeze de urgenta, dar stie sa mearga preventiv, isi adapteaza mersul constient de inabilitatea lui de a opri in situatii critice, situatii in care nu se mai plaseaza.

 

Pe de alta parte, micul Rossi stradal, care face din motor ce vrea muschiu' lui si trece prin intersectie cu 100 la ora, ce mai face cand ii sare o conserva bomba, pe rosu, in fata. Apare pe forum.

 

Am extrapolat nitel, dar mesajul este destul de clar, cred eu.

 

Experienta in trafic are mai putin de a face cu manevrarea mobrei, si mai mult cu mersul preventiv.

In momentul in care, constient si treaz fiind, tu depasesti coloana cu 50-60 la ora pe dreapta, AI (cuvant urat) PE POST DE EXPERIENTA. Nu exista asa ceva, si nu ai pe cine blama decat pe tine. (A se observa ca nici nu am amintit de absenta permisului)

 

Un motociclist vechi, cu experienta, nu se punea in situatia aia. Si daca depasea pe dreapta, si se intampla, mergea in asa fel, si era atent la acele detalii, care ii permiteau sa scape nevatamat. MAI ALES cu pasager in spate.

 

Cam ce mai trebuie spus ca sa se realizeze ca pustiul respectiv este un nimeni, un zero barat din punct de vedere motociclism, si ca singurul vinovat este el, indiferent de semnalul gresit al conservarului?

 

Va suparati ca lumea de-aici reactioneaza cum reactioneaza?

Ce-ati vrea? Sa fie felicitat ca se comporta ca un idiot? Nu e cu NIMIC mai bun ca un pusti cu un jipan care intoarce fara sa se asigure si ia un motociclist in portiera care ruleaza legal. CU NIMIC. Motocicleta nu e un simplu vehicul. E o ARMA. Un proiectil pe doua roti. Si in momentul in care te urci pe ea iti asumi niste responsabilitati, sau esti tufut in gura. Si macar de la astia de-aici, care mai stiu si ei cu ce se mananca, si de la care ar trebui sa bagi la capi, nu sa ignori, ar trebui sa inveti, si sa taci.

Fiti convinsi ca nimanui nu-i place ca s-a ranit un om, si ii doreste insanatosire grabnica si lui si fetei, dar pe de alta parte, cand s-o face bine, eu unul l-as bate cu mana mea pana ii intra in cap ce se tot zice aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Experienta...

 

Discutabil.

Ce e mai important? Sa stii cum sa impingi motorul intr-o curba stransa cu 100 la ora, sa franezi fara sa blochezi roata, sa reusesti sa te mentii vertical cu ambele roti blocate si alte chestii de genul asta, sau sa reusesti sa analizezi o situatie in trafic rapid, obiectiv si la rece, si sa recunosti zonele de risc, situatiile posibile, viteza si pozitie optima si eventuale "planuri de scapare"?

 

Absolut amandoua sunt importante, dar parerea mea e ca unul care nu stie sa franeze de urgenta, dar stie sa mearga preventiv, isi adapteaza mersul constient de inabilitatea lui de a opri in situatii critice, situatii in care nu se mai plaseaza.

 

Pe de alta parte, micul Rossi stradal, care face din motor ce vrea muschiu' lui si trece prin intersectie cu 100 la ora, ce mai face cand ii sare o conserva bomba, pe rosu, in fata. Apare pe forum.

 

Am extrapolat nitel, dar mesajul este destul de clar, cred eu.

 

Experienta in trafic are mai putin de a face cu manevrarea mobrei, si mai mult cu mersul preventiv.

In momentul in care, constient si treaz fiind, tu depasesti coloana cu 50-60 la ora pe dreapta, AI (cuvant urat) PE POST DE EXPERIENTA. Nu exista asa ceva, si nu ai pe cine blama decat pe tine. (A se observa ca nici nu am amintit de absenta permisului)

 

Un motociclist vechi, cu experienta, nu se punea in situatia aia. Si daca depasea pe dreapta, si se intampla, mergea in asa fel, si era atent la acele detalii, care ii permiteau sa scape nevatamat. MAI ALES cu pasager in spate.

 

Cam ce mai trebuie spus ca sa se realizeze ca pustiul respectiv este un nimeni, un zero barat din punct de vedere motociclism, si ca singurul vinovat este el, indiferent de semnalul gresit al conservarului?

 

Va suparati ca lumea de-aici reactioneaza cum reactioneaza?

Ce-ati vrea? Sa fie felicitat ca se comporta ca un idiot? Nu e cu NIMIC mai bun ca un pusti cu un jipan care intoarce fara sa se asigure si ia un motociclist in portiera care ruleaza legal. CU NIMIC. Motocicleta nu e un simplu vehicul. E o ARMA. Un proiectil pe doua roti. Si in momentul in care te urci pe ea iti asumi niste responsabilitati, sau esti tufut in gura. Si macar de la astia de-aici, care mai stiu si ei cu ce se mananca, si de la care ar trebui sa bagi la capi, nu sa ignori, ar trebui sa inveti, si sa taci.

Fiti convinsi ca nimanui nu-i place ca s-a ranit un om, si ii doreste insanatosire grabnica si lui si fetei, dar pe de alta parte, cand s-o face bine, eu unul l-as bate cu mana mea pana ii intra in cap ce se tot zice aici.

 

nu a zis nimeni ca are exp in trafic , din contra , in trafic 0 , eu chiar i-am spus , bai zmeule , degeaba te crezi u mare biker ca poti sa faci de toate cu motoru , inca nu ai iesit in trafic sa vezi acolo jungla , o sa te tavaleshti imediat daca nu iti iese din cap smecheria... da crezi ca a auzit?

vreau sa ma duc sa vb cu parintii lui , ca am io impresia asa ca el nu prea a invatat nimc din asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu a zis nimeni ca are exp in trafic , din contra , in trafic 0 , eu chiar i-am spus , bai zmeule , degeaba te crezi u mare biker ca poti sa faci de toate cu motoru , inca nu ai iesit in trafic sa vezi acolo jungla , o sa te tavaleshti imediat daca nu iti iese din cap smecheria... da crezi ca a auzit?

vreau sa ma duc sa vb cu parintii lui , ca am io impresia asa ca el nu prea a invatat nimc din asta

 

si bine ai face :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu a zis nimeni ca are exp in trafic , din contra , in trafic 0 , eu chiar i-am spus , bai zmeule , degeaba te crezi u mare biker ca poti sa faci de toate cu motoru , inca nu ai iesit in trafic sa vezi acolo jungla , o sa te tavaleshti imediat daca nu iti iese din cap smecheria... da crezi ca a auzit?

vreau sa ma duc sa vb cu parintii lui , ca am io impresia asa ca el nu prea a invatat nimc din asta

 

m-as mira sa rezolvi ceva, dar, succes!

si daca tot te duci, da-i si o carte de gramatica sa se bata in cap cu ea si el si fanii aia ai lui

Editat de calaretul fara casca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place ca toti critica , dar daca baiatul acela era fratele lui sau cine stie ceva neam apropiat 80% din voi ii dadeau dreptate , a greshit si va plati cat despre uni dintre voi citez ,, poate e acelashi cerc vicios ,esti inteles si intelegi pe dos! Nu`ti place cand esti etichetat atunci nu mai cataloga eronat!...''

 

 

Frate-miu nu s-ar da cu motoru' la 16 ani. Duda care esti. Numai un dobitoc, fiind motociclist, si-ar lasa o ruda sau un prieten apropiat sa se dea cu motorul stiind ca nu are nici macar varsta legala, d-apai permis. So, astea cu "daca era gigel frac'tu" sa i le spui cui te baga in seama. Ala e un (cuvant urat) si din punctul meu de vedere sa zica merci ca n-a crapat. Apropos, invata Limba Romana. Mai ales ortografia.

 

elo alz !! deci ... accidentu nui chiar aja cum zicetzi voi eo sunt prietena conducatorului gpzului din accident ... in primul rand majina a dat semnal stanga ji a luat dreapta brusc in al doilea rand aveau casti in al treilea rand NUI COLORAT :D ... da adevarul este k nu are carnet a iesit sa o plimbe p constructorilor cu tovarasa lui ji a patit ce a patit ... el are o plaga deschisa la burtica era sa ramana fara mojtenitori iar fata are tibia rupta ji va fi operata luni amandoi sunt constienti dar nici unu nu o sa renuntze vreodata la motocicleta sau scuter ... cum nici eu nu o sa o fac vreodata orice sar intampla ... aja ca va rog frumos nu mai infloriti ... . multzumesc !!

 

app are 17 ani ji jumatate ji era inscris la scoala de soferi

 

ji merge p scuter de la 11 ani ji p motociclete de 50cc ji 125 de p la 14 ani de la 15 ani ji jumatate a invatzat sa mearga ji p motoare mai mari in poligon ji a prins gustul . fiind ji cartierul tovarasi si multe alte lucruri dastea care influienteaza va datzi ji voi seama k nu sa putut abtzie ji a facut p zmeu .

 

toti o patim potzi pikam poti ne ridicam ji mergem mai departe ... asta e sa intamplat jia facut.o cu mana lui !! oricat de bun shofer ai fi dak itzi iese unu aja in fatza nu mai ai ce sa faci si dak avea ji viteza mai mare sfarseau amandoi probabil k fostul lui tovaras ji iubita lui care au murit p plevnei calcati de tir :blink:

 

 

Si traducerea unde-i? Ca pe mine ma cam dor ochii de la stilul tau de-a scrie. Spropos, prin ce-ai povestit aici n-ai facut decat sa-l afunzi si mai tare in (cuvant urat), cel putin in ochii mei. Iar prietenul tau ar trebui sa se caute la cap daca i-a dat aluia motorul, stiind ca n-are permis. De fapt,las' ca-l cauta politia . Fapta lui se pedepseste penal.

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Experienta...

 

Discutabil.

Ce e mai important? Sa stii cum sa impingi motorul intr-o curba stransa cu 100 la ora, sa franezi fara sa blochezi roata, sa reusesti sa te mentii vertical cu ambele roti blocate si alte chestii de genul asta, sau sa reusesti sa analizezi o situatie in trafic rapid, obiectiv si la rece, si sa recunosti zonele de risc, situatiile posibile, viteza si pozitie optima si eventuale "planuri de scapare"?

 

Absolut amandoua sunt importante, dar parerea mea e ca unul care nu stie sa franeze de urgenta, dar stie sa mearga preventiv, isi adapteaza mersul constient de inabilitatea lui de a opri in situatii critice, situatii in care nu se mai plaseaza.

 

Pe de alta parte, micul Rossi stradal, care face din motor ce vrea muschiu' lui si trece prin intersectie cu 100 la ora, ce mai face cand ii sare o conserva bomba, pe rosu, in fata. Apare pe forum.

 

Am extrapolat nitel, dar mesajul este destul de clar, cred eu.

 

Experienta in trafic are mai putin de a face cu manevrarea mobrei, si mai mult cu mersul preventiv.

In momentul in care, constient si treaz fiind, tu depasesti coloana cu 50-60 la ora pe dreapta, AI (cuvant urat) PE POST DE EXPERIENTA. Nu exista asa ceva, si nu ai pe cine blama decat pe tine. (A se observa ca nici nu am amintit de absenta permisului)

 

Un motociclist vechi, cu experienta, nu se punea in situatia aia. Si daca depasea pe dreapta, si se intampla, mergea in asa fel, si era atent la acele detalii, care ii permiteau sa scape nevatamat. MAI ALES cu pasager in spate.

 

Cam ce mai trebuie spus ca sa se realizeze ca pustiul respectiv este un nimeni, un zero barat din punct de vedere motociclism, si ca singurul vinovat este el, indiferent de semnalul gresit al conservarului?

 

Va suparati ca lumea de-aici reactioneaza cum reactioneaza?

Ce-ati vrea? Sa fie felicitat ca se comporta ca un idiot? Nu e cu NIMIC mai bun ca un pusti cu un jipan care intoarce fara sa se asigure si ia un motociclist in portiera care ruleaza legal. CU NIMIC. Motocicleta nu e un simplu vehicul. E o ARMA. Un proiectil pe doua roti. Si in momentul in care te urci pe ea iti asumi niste responsabilitati, sau esti tufut in gura. Si macar de la astia de-aici, care mai stiu si ei cu ce se mananca, si de la care ar trebui sa bagi la capi, nu sa ignori, ar trebui sa inveti, si sa taci.

Fiti convinsi ca nimanui nu-i place ca s-a ranit un om, si ii doreste insanatosire grabnica si lui si fetei, dar pe de alta parte, cand s-o face bine, eu unul l-as bate cu mana mea pana ii intra in cap ce se tot zice aici.

 

De acord cu tine. Exista skilluri bune ptr circuit sau stunt si pe care unii dintre noi poate nu le avem, pe strada e alta mancare de peste insa(dintre skillurile nefolositoare pe strada enumar: wheelie, stoppie, hanging-off pe curba la stanga, cu tir pe contrasens - vazuta la Cheia). O fi baiatu' bun pe circuit, o fi bun la cascadorii pe dupa blocuri, il respect,nu am nici o problema cu asta. E, daca daca vine pe taramul meu, musafir neinvitat (ca niet permis), si mai face si un accident de boboc, cu pasager, pai sa nu ii dau multa m_ue si lui si prietenoizilor lui ?Ar fi putut sa ma implice pe mine intr-un accident motoa sau auto, sau pe cineva la care tin. Ca pe mine sincer nu ma intereseaza cine imi pune viata in pericol, poate fi motorist, poate fi conservar, pieton sau Silvester Stallone cu tancu'. Nu mai cred de mult in mos Craciun, in "conservarii e de vina" si in "motociclistii sunt doar victime"(asta cam de cand se inmulti numarul "jlaparilor"- de la slapi, al cocalarilor si al kknarilor fara permis pe care pretenii ii ridica in slavi fara sa aiba habar).

 

Daca putzake asta nu invata ceva pozitiv din accidentul asta o se cam lase cu RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt forumistii dragi care posteaza doar de dragul acumularii de posturi. chiar atat de inconstienti ne credeti ca noi in calitate de prieteni apropiati ai lui sa nu ii spunem nimic ???????AM SPUS SI INTR-UN POST ANTERIOR NU ASCULTA DE NIMENI!! nici de noi,nici de parinti,nici de nimeni!Cat despre postul lui iceman care ne zice noua ca nu mai putem ........ daca nu avem motor,afla ca fata aia era o fosta colega de clasa de-a lui, nu avea nici o treaba cu el,deci ce treaba are sula cu prefectura ?SI-A FACUT-O CU MANA LUI nu zice nimeni ca nu e vinovat sau ca nu trebuie tras la raspundere,dar va mai intreb o data,daca era unul dintre voi,cu permis si 2333435 de ani de experiente pe Fireblade-uri,Hayabuse si alte vitezane d`astea mari mai faceati atata tam-tam pe tema asta ? nu cred,imi imaginez ca ziceati doar ca nu a fost atent,sau ca a fost vina conducatorului auto ca nu a semnalizat sau ca nu s-a asigurat.

 

Cu respect, Bodo

 

 

Daca era unu' dintre "noi" n-o facea atat de lata. Dooh!

 

:D :kiss: :blink:

 

 

Dai o bere la birou pentru ca te-am facut sa razi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci vb degeaba ... voi chiar credeti ca al'de muci in barba vor invata ceva ???? hai mah fiti seriosi ... e treaba lor cum merg, pe unde merg, cu cine merg si daca merg ... since mi se rupe daca se fac poster pe asfalt, tir, dacie sau alta chestie ... e treaba lor ... am renuntat sa mai incerc sa schimb ratiuni in sensul asta ... circulati fratilor... fara carnet ... fara casca ... fara maini .. fara picioare ... am o singura cerinta : CAND VA DUCETI (SI FITI SIGURI CA O SA VA DUCETI), VA ROG IO INSISTENT SA VA DUCETI SINGURI ... nu mai luati si oameni nevinovati ... eu ii doresc succes baiatului si sper (prosteste dar sper) sa fi invatat ceva din cacatul asta ... daca nu e treaba lui

numai bine

ps:"am 18 ani si sunt din bucuresti ... nu sunt buna adica nu ma consider buna asta las la aprecierea celor din jur " .... bai fetito tu ai ceva in capusorul ala plin de BASHINI "meid in haifive? ... auzi tu lasi la aprecierea noastra ... dar ce ma esti mostra de testing??? printeso ... chiparoaso!!!! bashti la scoala si lasa-ne in pace si tu si bestialul ala care a dat cu capul de asfalt de bun ce era

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ma desteptilor daca nu va place sctisul meu na ca va scriu normal sa nu mai ziceti ca sunt analfabeta din cate stiu am ceva in capu ala mai bine de 3 neuroni :D dar sa las asta ... vorba lui bodo daca era vreu batranel gen ( profesoru balamuc gonzo papuc pinochio sau mai stiu eo ce alti motociclisti ) nu va mai sarea mustaru dar pt ca pe el nul cunoasteti nu o arde in turma asa ca nu mai am ce sa ma mai agit aiurea puteti sa ziceti ce vreti ca ma duc pe centura ca sunt o copila cu 3 neuroni si multe altele ... daca nu cunosti un om nul critica :blink: va pupa asta KOOL cum ziceti voi :kiss: asta generatia pokemon care va da lectii batranilor pe motor;) chiar si daca e fata :lol: respect !!

 

 

Tot proasta ai ramas. Sorry, mai baga o fisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...