Sari la conținut

Flacara Pe Toba


IonutNFS
 Share

Postări Recomandate

in principiu cand e motorul turat dai contactu pe off, amestecul din motor nu mai expodeaza si se acumuleaza in toba (motorul inca se mai invarte din inertie). Pui contactu si ai obtinut explozia.

pe bune? deci acelerez la maxim pon contactul pe off si il las asa putin pun contacul si scoate flacara?

 

mi mi-a mai zis cineva k sa pun benzina cu sering ape toba si knd se incinge imi da asa?

Editat de IonutNFS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca imi aduc eu bine aminte din ce am citit in cartea tehnica, nu prea e indicat sa te joci in felul asta cu contactul, adica sa-l iei in timp ce motorul este in mers/deplasare respectiv roata se invarte. daca gresesc, cineva sa ma corecteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, nu e bine sa faci treaba asta. Dar ce nu face un adolescent pentru impresie :D

da pana la urma dc nu e bine si cum fac sa scot si eu flacara pe toba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai grija sa nu iei si tu foc. stim ca te dai cu juma de sticla de parfum si ai si par in gel.

sunt chel :D unde draq sa bag gelu? si in mare parte miros a benzina sau motorina depinde cine e la mine in garaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai grija sa nu iei si tu foc. stim ca te dai cu juma de sticla de parfum si ai si par in gel.

:D damn it. ce-am mai ras la faza asta. ai fost tare, monsteristule.

ontopic... lasa bre flacarile. fermi motoru si-i pacat de el...

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mdea ... flacara asta nu e ca si cum ar da rateu ??? a dat scuteru meu multe la viata lui ,de parca ii puneam fasole in rezervor nu benzina .... si asta se intampla cand am dat un avans considerabil de benzina ... si pur si simplu cand dezacceleram brusc .. poooc si rateu si tot asa ...sau cand mergeam tare... dezacceleram brusc la un sfert de acc si ii dadeam de acc cate putin si dadeam rateuri .... nu`i greu sa faci asta.. totu e din carb :D)

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci in clipu asta e un Scarabeo 50 in 4T 2006 eu am 2007 , cum fac fratilor sa imi iasa flaca ca aici : http://www.youtube.com/watch?v=quclyucyLY0...feature=related

????

 

Niciodata nu am sa inteleg de ce vor unii sa faca din ragalii avioane supersonice! :D

Mai Ionute, daca vrei flacari, urmeaza sfatul celui ce ti-a spus sa torni benzina peste Scarabeu si sa-i dai foc! Mai si intrebi de ce nu e bine sa iasa flacari pe esapament... Pai tu crezi ca un scuter este Batmobil???

Daca vrei sa faci figuri, pune un motor de Mig 21 pe Scarabeul tau si ai sa vezi ca o sa-i dai pe toti pe spate!

 

Acum serios: ce ai vazut tu acolo nu este ceva "de bine". Cand ies flacari (insotite de obicei si de un zgomot puternic) inseamna ca arderea s-a prelungit pana in evacuare, astfel ca atunci cand se deschide supapa de evacuare, inca mai este combustibil nears. Asta are efecte distructive asupra pistonului si intregului sistem motor (supape, segmenti, biela, maneton etc). Daca vrei INTENTIONAT sa faci asa ceva, trebuie sa umbli la fazele aprinderii, insa ... iti vei lua adio de la scuteras!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niciodata nu am sa inteleg de ce vor unii sa faca din ragalii avioane supersonice! :D

Mai Ionute, daca vrei flacari, urmeaza sfatul celui ce ti-a spus sa torni benzina peste Scarabeu si sa-i dai foc! Mai si intrebi de ce nu e bine sa iasa flacari pe esapament... Pai tu crezi ca un scuter este Batmobil???

Daca vrei sa faci figuri, pune un motor de Mig 21 pe Scarabeul tau si ai sa vezi ca o sa-i dai pe toti pe spate!

 

Acum serios: ce ai vazut tu acolo nu este ceva "de bine". Cand ies flacari (insotite de obicei si de un zgomot puternic) inseamna ca arderea s-a prelungit pana in evacuare, astfel ca atunci cand se deschide supapa de evacuare, inca mai este combustibil nears. Asta are efecte distructive asupra pistonului si intregului sistem motor (supape, segmenti, biela, maneton etc). Daca vrei INTENTIONAT sa faci asa ceva, trebuie sa umbli la fazele aprinderii, insa ... iti vei lua adio de la scuteras!

era greau sa imi dati un raspuns asa de la inceput , multumesc acum am inteles

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrei sa zici ca decelerai, nu? :blink: :lol:

On topic: Iti scoti toba si o inlocuiesti cu o teava. O sa scoata flacari pe teava, dar o sa faca si un zgomot....

 

ai dreptate. faza e k never nu obtii asa ceva ku o toba standard, mai ales la un 50cc. datorita tobei ce nu are nici o sita flacarile reusesc sa ajunga pina afara, insa numai in cazul in care deccelerezi brusc. din inertie gaze nearse reusesc sa iasa din motor si se acumuleaza in toba pina la un moment cand amestecul format acolo devine autodetonant. acest fenomen se intalneste si la Sportbike-uri (cu toba directa si cu limitator brutal). cand ajunge la turatiile maxime, ECU taie curentul spre bujie si amestecul reuseste sa iasa din motor ne ars. :D

 

deci, ai nevoie de toba (in primul rand) :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie evacuare libera intai(fara site-sport)...Accelerezi site joci cu contactul(on-off)..Dar vezi sa nu te trezesti ca iti scuipa segmentii pe toba :) si asa sigur belesti supapele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...