Sari la conținut

Accident Bd. Basarabia


MotoRocker
 Share

Postări Recomandate

Am ajuns dupa ce plecase ambulanta.

Duduia cu Opel (corsa cred) se pare ca intors peste linia de tramvai venind dinspre Pta Muncii ca sa intre in Parcul National iar baiatul cu CBR (ce venea dinspre diham spre pta muncii) nu a mai putut opri la timp - deci neacordare de prioritate.

Din izbitura in usa dreapta fata a masinii motorul a ricosat pe trotuar unde s-a infipt intr-un stalp d-ala mic pus sa nu intre masinile.

Motoreta era un CBR 900 Fireblade model mai vechi (zic eu, ca nu ma pricep la vitezane) si numarul ATENTIE: nu sunt sigur 100% de numar: B 53 LXJ

Din ce ziceau oamenii de acolo, baiatul era inconstient iar pasagera era zdrelita rau pe picioare. Nici politistii care masurau pe-acolo nu stiau ce se intamplase.

Motorul - toata fata zob...carene far, scarite, ghidon etc...parca si furca era deplasata .

Din ce-am vazut eu acolo...nu aveau viteza mare - Opelul avea doar usa infundata si geamul dreapta fata spart.

Insanatosire grabnica celor 2. Care stie mai multe sa posteze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut!

Motociclistul imi este un bun prieten,dar nu va mai chinuiti sa aflati cine este pentru ca omul nu este forumist.......

Ce sa zic.Acum am ajuns de la spital; are antebratul,cotul si piciorul stang fracturate,multe julituri si nu prea este coerent.Nu isi aduce aminte exact ce s-a intamplat,doar ca o masina a intors in fata lui iar ultima faza care si-o aminteste este ca nu a mai putut evita impactul si a facut tot posibilul sa-si protejeze sotia.

Din cate am inteles sotia a scapat mai usor.Zgarieturi si o fractura/entorsa la glezna stanga.

Mai multe detalii nu stiu nici eu in acest moment,dar au ramas rudele acolo care ma mai suna cand afla ceva.

 

INSANATOSIRE GRABNICA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram la o terasa foarte aproape cand s-a intamplat accidentul, din ce am observat eu motociclistul circula regulamentar pe banda 1 iar duduia cu opel a vrut sa faca dreapta ca sa intre in parcare peste motociclist.

Pozele sunt facute dupa ce il urcase pe motociclist in salvare.

post-11932-1213824680_thumb.jpg

post-11932-1213824695_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am oprit si eu dupa ce salvarea plecase.Un baiat a vazut tot ce se intamplase si urma sa dea declaratie...Insanatosire grabnica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire rapida la amandoi!!

 

Totusi, ca sa invatam si noi ceva si din accidentul asta, sa-mi explice si mie Thundercojones ce a vrut sa zica prin "din ce am observat eu motociclistul circula regulamentar pe banda 1 iar duduia cu opel a vrut sa faca dreapta ca sa intre in parcare peste motociclist.", ,Viteza regulamentara. .50-60?!!?

 

OK,

 

1. Bd. Basarabiei e lat cat o autostrada din California. .La ce ora s-a intamplat accidentul!?!? Era noapte?!? Aproape. .9:30 PM. . inca mai e ceva lumina. .

 

2. Regulamentar, adica la 50-60 la ora, nu vezi foarte clar si din timp, traficul de pe contrasens?

 

3. Daca il vezi, si desi mergi regulamentar, nu iti iei masuri de precautie mental, sa fii cu degetul pe frana, daca vezi oncoming traffic? Adica cu ala, sau cu doua, trei, patru degete. mangaiind frana non-stop, in oras, nu doar in zone de trafic naspa.

 

4. Nu ai precizat pe ce parte era terasa (desi stiu ca majoritatea teraselor in zona aia sunt pe partea cu parcul) . .deci mai mult ca sigur ca erai la o terasa pe partea parcului. ..atunci explica cum confunzi stanga cu dreapta (nu stiu ce ai baut acolo, nu ma intereseaza) dar considera marturia initiatorului topicului; "Duduia cu Opel (corsa cred) se pare ca intors peste linia de tramvai venind dinspre Pta Muncii ca sa intre in Parcul National iar baiatul cu CBR (ce venea dinspre diham spre pta muncii) nu a mai putut opri la timp - deci neacordare de prioritate." Atunci cum ramane cu stanga-dreapta la Opel Corsa??? Tu esti sigur ca ai fost acolo, la terasa?! Caci venind dinspre Piata Muncii nu faci DREAPTA ca sa intri la stadion. .Ci STANGA!!!!!!!!

 

5. Mergand "regulamentar" adica 50-6o kmh, nu imi imaginez nici in ultima clipa, cum nu poti sa anticipezi o ezitare si franare in manevra unei masini de pe contrasens, pe un bulevard cat o autostrada din California de lata!!!! Avem de a face iar cu tunnel vision la bikeri bucurosi ca au o fata in spate!? A iesit blonda de pe o alee dintre blocuri, pe o strada din Titan, cu masini parcate pe ambele parti, pe o strada cu o banda pe sens??! Nu. Evident. .Era Bulevardul Basarabiei. .

 

4. "iar baiatul cu CBR (ce venea dinspre diham spre pta muncii) nu a mai putut opri la timp" . ..oare catzi care se dau pe moto, stiu ca e life saving sa anticipezi traficul cu 5-6 secunde inainte, (nu mai zic de un campion american de superbike care cand dadea forje pe sosea, anticipa traficul cu 10 secunde inainte, bine da acolo nu sunt atitia debusolati ca la noi, adica sunt, dar pe strada, rarisim sa vezi atitia nauci, proportional cu populatia lor).

 

5. Sanatate celor doi. . .

 

6. Thundercojones, du-te la culcare, ca la prima relatare a ta in acest caz, eu zic, sincer, ca minti de ingheatza apele, si probabil erai baut. . probabil esti prieten cu bikerul.

Editat de AK_Raptor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A iesit blonda de pe o alee dintre blocuri, pe o strada din Titan, cu masini parcate pe ambele parti, pe o strada cu o banda pe sens??! Nu. Evident. .Era Bulevardul Basarabiei. .

 

parca era cu nevasta , asa ca nu cred ca voia sa impresioneze pe nimeni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci era inca lumina suficienta. . :D

 

Am vaga senzatie ca pentru cei aflati pe motor nu prea mai conteaza. Concluziile cele mai bune le trage cel care urmeaza probabil sa intre in operatie. Ce vrei acum sa te duci peste el sa-i tragi vreo 2 palme ca cum si-a permis sa nu vada o masina taindu-i calea ? Asta e, se intampla, din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vaga senzatie ca pentru cei aflati pe motor nu prea mai conteaza. Concluziile cele mai bune le trage cel care urmeaza probabil sa intre in operatie. Ce vrei acum sa te duci peste el sa-i tragi vreo 2 palme ca cum si-a permis sa nu vada o masina taindu-i calea ? Asta e, se intampla, din pacate.

 

El probabil ca are mari dificultati (incercand sa treaca peste trauma mentala majora (latenta, linistita, plictisita, ca o matza cu burta la soare, care zace acolo si nu te lasa sa gandesti normal si te tzine demonizat zi dupa zi noapte dupa noapte. .si desi e mai putin dureroasa fizic la prima strigare (fatza de cea fizica, e cea care lasa sechele multi ani. .vb. aia DUREREA MENTALA DUREAZA O VIATA, CEA FIZICA TRECE, LA UN MOMENT DAT. .FERITI-VA DE PRIMA!!!! ), , ca cea fizica e mai mult decat omniprezenta si traita la maxim) sa constientizeze in clipa asta, "nu, de ce eu? ci, "ce draqu am gresit?" si daca mai sunt si din astia ala tunettesticole care ii alimenteaza partea aia a creierului ca nu a gresit cu nimic, atunci o sa sa stea in traume si debusolare, si intr-o ura crescanda pentru blonde cu Corsa, si pentru blvd. Basarabia de la un capat la altul, care o sa-i populeze cosmarurile in stare de veghe, in insomnii prelungite, multe luni de acum incolo de la accident, transpirand la greu, si perpelindu-se in pat, alaturi de nevasta. ..Nu-i mai bine sa ii gasim solutia greselii lui (caci si el a gresit, probabil la viteza si neatentie, nu conteaza banda 1, sau 2) ca sa poata omu sa-si exorcizeze demonul asta care o sa-l toace marunt, noapte de noapte nedormita, pana la iarna? Nu-i mai bine sa stie ca a fost si greseala lui? ? Pe acolo, pe undeva, pe BuleBasarabiiaaaa!!?!?!?

Editat de AK_Raptor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire rapida la amandoi!!

 

Totusi, ca sa invatam si noi ceva si din accidentul asta, sa-mi explice si mie Thundercojones ce a vrut sa zica prin "din ce am observat eu motociclistul circula regulamentar pe banda 1 iar duduia cu opel a vrut sa faca dreapta ca sa intre in parcare peste motociclist.", ,Viteza regulamentara. .50-60?!!?

 

OK,

 

1. Bd. Basarabiei e lat cat o autostrada din California. .La ce ora s-a intamplat accidentul!?!? Era noapte?!? Aproape. .9:30 PM. . inca mai e ceva lumina. .

 

2. Regulamentar, adica la 50-60 la ora, nu vezi foarte clar si din timp, traficul de pe contrasens?

 

3. Daca il vezi, si desi mergi regulamentar, nu iti iei masuri de precautie mental, sa fii cu degetul pe frana, daca vezi oncoming traffic? Adica cu ala, sau cu doua, trei, patru degete. mangaiind frana non-stop, in oras, nu doar in zone de trafic naspa.

 

4. Nu ai precizat pe ce parte era terasa (desi stiu ca majoritatea teraselor in zona aia sunt pe partea cu parcul) . .deci mai mult ca sigur ca erai la o terasa pe partea parcului. ..atunci explica cum confunzi stanga cu dreapta (nu stiu ce ai baut acolo, nu ma intereseaza) dar considera marturia initiatorului topicului; "Duduia cu Opel (corsa cred) se pare ca intors peste linia de tramvai venind dinspre Pta Muncii ca sa intre in Parcul National iar baiatul cu CBR (ce venea dinspre diham spre pta muncii) nu a mai putut opri la timp - deci neacordare de prioritate." Atunci cum ramane cu stanga-dreapta la Opel Corsa??? Tu esti sigur ca ai fost acolo, la terasa?! Caci venind dinspre Piata Muncii nu faci DREAPTA ca sa intri la stadion. .Ci STANGA!!!!!!!!

 

5. Mergand "regulamentar" adica 50-6o kmh, nu imi imaginez nici in ultima clipa, cum nu poti sa anticipezi o ezitare si franare in manevra unei masini de pe contrasens, pe un bulevard cat o autostrada din California de lata!!!! Avem de a face iar cu tunnel vision la bikeri bucurosi ca au o fata in spate!? A iesit blonda de pe o alee dintre blocuri, pe o strada din Titan, cu masini parcate pe ambele parti, pe o strada cu o banda pe sens??! Nu. Evident. .Era Bulevardul Basarabiei. .

 

4. "iar baiatul cu CBR (ce venea dinspre diham spre pta muncii) nu a mai putut opri la timp" . ..oare catzi care se dau pe moto, stiu ca e life saving sa anticipezi traficul cu 5-6 secunde inainte, (nu mai zic de un campion american de superbike care cand dadea forje pe sosea, anticipa traficul cu 10 secunde inainte, bine da acolo nu sunt atitia debusolati ca la noi, adica sunt, dar pe strada, rarisim sa vezi atitia nauci, proportional cu populatia lor).

 

5. Sanatate celor doi. . .

 

6. Thundercojones, du-te la culcare, ca la prima relatare a ta in acest caz, eu zic, sincer, ca minti de ingheatza apele, si probabil erai baut. . probabil esti prieten cu bikerul.

 

 

In primul rand eu am explicat varianta pe care am pus-o eu cap la cap, nu sunt un martor direct nu am vazut exact ce s-a intamplat

 

1. accidentul s-a intamplat in jurul orei 8 si era lumina

2. regulamentar, da regulamentar crede-ma ca nu sunt surd si aud un motor care merge cu viteza, in cazul de fata nu am auzit decat o frana si zgomot de metal lovit.

3. Nu este treaba mea sa comentez asupra masurilor de precautie pe care motociclistul trebuia sa le aiba in vedere; asta se pare ca este treaba ta...

4. Terasa la care eram se afla la aprox 40m de locul unde este facuta poza; pe partea cu parcul; impresia mea era ca duduia mergea tot in directia p-ta muncii si a facut dreapta sa intre in parcarea din fata teraselor.

5. nu am ce sa iti raspund; aberezi in voie...

4?? ai baut ceva domnu AK_Raptor parca vine 6 dupa 5 dar fie - ce spui tu are sens si este de bun simt dar imi da impresia ca tu consideri ca in acest accident motociclistul avea viteza mare, repet as fi auzit un motor care venea "in forja"

5?? ..

6. Nu ma cunosti, iti permiti sa faci afirmatii destul de drastice asupra mea, consideri ca eram baut - iti garantez ca nu eram, eram la terasa sa mananc...si nu, nu sunt prieten cu biker-ul.

in concluzie

- "relatarea" mea este cea pe care am considerat-o eu ca fiind corecta, asta nu inseamna ca si este.

- ai o atitudine de lup moralist care sincer ma dezgusta

- faci afirmatii urate si nefondate la adresa unui om pe care nu-l cunosti, si sincer nici nu-ti doresc sa o faci, pe baza unui post de doua randuri...ergo nu te duce prea mult neuronul.

si in final...flame on ca se pare ca doar asta stii sa faci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ak raptor, nu fii rau acum, in viata fiecarui cuplu apar momente grele care trebuiesc depasite, dar acum e vorba de un accident si ar treb sa disecam fiecare secunda sa vedem ce si cum a fost, asta ca sa ne fie la toti invatatura. corect, nu trebuia sa se intample si este regretabil ce sa intamplat si ca un motociclist a ajuns in spital din cauza unei neacordari de prioritate(daca asa a fost). oricum pacat. insanatosire grabnica si cei care cunosc indeaproape pe motociclist (ca am inteles ca nu e forumist, poate ne tin la curent cu ce se mai intampla si cu rezultatul final al anchetei).

 

P.S. Asta nu inseamna ca ak raptor, nu are dreptate. chiar si o mica cearta in familie poate sa te faca sa ai ganduri in alta parte si sa nu participi cu toti neuronii la trafic.

Iar dupa mine, la cum arata motocicleta nu cred ca avea mai mult de 50-60 la ora, dar s-a infipt ca un berbec in portiera desii portiera nu arata ca un impact perpendicular pe ea. e posibil ca moto sa fii incercat sa evite lovitura frontala cu masina. si impactul sa fie la un unghi fata de portiera. pacat ca nu avem poze si cu masina mai in detaliu si pozitia ei pe sosea. in fine. pacat si sanatate la cei doi insuratei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand eu am explicat varianta pe care am pus-o eu cap la cap, nu sunt un martor direct nu am vazut exact ce s-a intamplat

 

1. accidentul s-a intamplat in jurul orei 8 si era lumina

Deci era lumina suficienta

2. regulamentar, da regulamentar crede-ma ca nu sunt surd si aud un motor care merge cu viteza, in cazul de fata nu am auzit decat o frana si zgomot de metal lovit.

Sunt convins ca nu esti surd, dar de unde erai nu ai vazut ce fel de tobe avea . .poate avea tobe stock care la 100 la ora se aud ca unele racing la ralenti.

3. Nu este treaba mea sa comentez asupra masurilor de precautie pe care motociclistul trebuia sa le aiba in vedere; asta se pare ca este treaba ta...

NU e treaba mea oficial, dar e bine sa reamintim pana la paranoia noastra sau doar isteria lor, ca masurile astea ne apara la toti VIATZA.

4. Terasa la care eram se afla la aprox 40m de locul unde este facuta poza; pe partea cu parcul; impresia mea era ca duduia mergea tot in directia p-ta muncii si a facut dreapta sa intre in parcarea din fata teraselor.

5. nu am ce sa iti raspund; aberezi in voie...

O sa revin la 5, daca am chef, dar nu mai tin exact minte ce am scris la 5, ca nu vad aici in reply window si postul meu.

 

4?? ai baut ceva domnu AK_Raptor parca vine 6 dupa 5 dar fie - ce spui tu are sens si este de bun simt dar imi da impresia ca tu consideri ca in acest accident motociclistul avea viteza mare, repet as fi auzit un motor care venea "in forja"

Ma repet, stii ce tobe avea???

5?? ..

6. Nu ma cunosti, iti permiti sa faci afirmatii destul de drastice asupra mea, consideri ca eram baut - iti garantez ca nu eram, eram la terasa sa mananc...si nu, nu sunt prieten cu biker-ul.

Ok, daca tu zici asta, e de crezut pana la proba contrarie.

 

in concluzie

- "relatarea" mea este cea pe care am considerat-o eu ca fiind corecta, asta nu inseamna ca si este. Good point!!

- ai o atitudine de lup moralist care sincer ma dezgusta

- faci afirmatii urate si nefondate la adresa unui om pe care nu-l cunosti, si sincer nici nu-ti doresc sa o faci, pe baza unui post de doua randuri...ergo nu te duce prea mult neuronul.

 

NU am facut nici o afirmatie urata (de parca afirmatia ca ai fi putut sa fii beat era ceva urat, hai ca nu suntem la manastirea de taici aici, vorba aia, sunt preoti de la Cluj care una alta. .) si fondarea se bazeaza pe relatari precedente, si pe propria experienta despre BLVD. Basarabia. .Daca tie si altora "urata" e sinonima" cu "directa si la obiect" e problema ta. . chestia ca ai confundat stanga cu dreapta acolo pe Basarabia, ramane neelucidata. .:D

si in final...flame on ca se pare ca doar asta stii sa faci

 

si in final. . ma voua nu va place decat aplaudacismul si confreria bikereasca, periatul si mangaiatul emo pe crestet. .Daca vreun biker, nu conteaza cine, va ia mai direct si la obiect. . .vai de mama noastra, ,asta e rau bre, ca e batran si obosit. . :D :blink: :kiss: :lol: :hug: :lol: :D :D si RAUUUUU!!!!!

 

ak raptor, nu fii rau acum, in viata fiecarui cuplu apar momente grele care trebuiesc depasite, dar acum e vorba de un accident si ar treb sa disecam fiecare secunda sa vedem ce si cum a fost, asta ca sa ne fie la toti invatatura. corect, nu trebuia sa se intample si este regretabil ce sa intamplat si ca un motociclist a ajuns in spital din cauza unei neacordari de prioritate(daca asa a fost). oricum pacat. insanatosire grabnica si cei care cunosc indeaproape pe motociclist (ca am inteles ca nu e forumist, poate ne tin la curent cu ce se mai intampla si cu rezultatul final al anchetei).

 

P.S. Asta nu inseamna ca ak raptor, nu are dreptate. chiar si o mica cearta in familie poate sa te faca sa ai ganduri in alta parte si sa nu participi cu toti neuronii la trafic.

Iar dupa mine, la cum arata motocicleta nu cred ca avea mai mult de 50-60 la ora, dar s-a infipt ca un berbec in portiera desii portiera nu arata ca un impact perpendicular pe ea. e posibil ca moto sa fii incercat sa evite lovitura frontala cu masina. si impactul sa fie la un unghi fata de portiera. pacat ca nu avem poze si cu masina mai in detaliu si pozitia ei pe sosea. in fine. pacat si sanatate la cei doi insuratei.

 

Da bre, inteleg f. bine ce zici. . .Dar daca ai sti de ce m-am apucat eu de moto (99% din cei care ma cunosc nu stiu) . .care pana la varsta mea (de acum 4 ani) nici macar nu ma prea uitam dupa ele pe strada. .nu ai vrea sa treci prin ce am trecut eu de 6 ani incoace. .Si sincer nu doresc la nimeni. . .si totusi, ,desi puteam sa mor de multe ori in 4 ani, daca eram dus cu pluta, am avut taria de caracter sa ma mentin in viata, . .pentru ca am cea mai mare motivatie din viatza unui om. ..fuck the carrier, fuck the money, fuck everything, again and again . motivatia mea este. .cea mai importanta motivatie din viata unui om. .Nu cariera, nu banii, nu masinile, nu motocicletele, ci altceva. .mult mai pretios. . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde stii ca viata lor sexuala nu ajunsese la a doua plafonare, si a fost nevoit sa dea o mega-forja pentru resuscitarea simturilor salbatice in viatza de cuplu??!

 

 

din majoritatea posturilor tale am dedus ca esti un pic cam frustat...... generalizand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram la o terasa foarte aproape cand s-a intamplat accidentul, din ce am observat eu motociclistul circula regulamentar pe banda 1 iar duduia cu opel a vrut sa faca dreapta ca sa intre in parcare peste motociclist.

Pozele sunt facute dupa ce il urcase pe motociclist in salvare.

 

asta zicea si un 'martor' de acolo.

Am intrebat mai multa lume si din vreo 5 doar 1 mi-a spus ca duduia a facut dreapta....restu au zis ca venea de la muncii si a facut stanga...Un om pe la 40 de ani care vazuse tot chiar era marcat de eveniment si parea foarte preocupat de soarta celor 2.... cu el am stat mai mult de vb si mi-a dat detalii.

Dupa care m-am uitat la masina si la moto si la zgarieturile de pe asfalt si la ce masurau gaborii ....nu tre' sa fi detectivul Columbo sa-ti dai seama ca duduia chiar a facut stanga.

Masina are usa dreapta fata busita si atat. Daca facea dreapta de pe banda 2 motoru nu ajungea unde a ajuns si masina era raschetata mai pe lung....nu infundata.

Am intrebat politistii de vreo 3 ori si o tot tineau p-aia cu "nu stim inca, n-am facut cercetarea"

 

si la o adica, daca duduia facea dreapta peste ei, asta inseamna ca o facea de pe banda 2....deci tot ea e vinovata.

 

Ma bucur s-au ca sunt relativ ok oamenii.

Motorul l-au dus politistii langa ghereta paznicului de la intrarea in parc...deci e-n siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din majoritatea posturilor tale am dedus ca esti un pic cam frustat...... generalizand

frustrat e putin spus. in topicul asta a reusit sa fie marlan de-a dreptul. si Doamne fereste sa ajunga el pe masa de spital, implicat in vreun accident. sa vezi atunci comentarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da bre, inteleg f. bine ce zici. . .Dar daca ai sti de ce m-am apucat eu de moto (99% din cei care ma cunosc nu stiu) . .care pana la varsta mea (de acum 4 ani) nici macar nu ma prea uitam dupa ele pe strada. .nu ai vrea sa treci prin ce am trecut eu de 6 ani incoace. .Si sincer nu doresc la nimeni. . .si totusi, ,desi puteam sa mor de multe ori in 4 ani, daca eram dus cu pluta, am avut taria de caracter sa ma mentin in viata, . .pentru ca am cea mai mare motivatie din viatza unui om. ..fuck the carrier, fuck the money, fuck everything, again and again . motivatia mea este. .cea mai importanta motivatie din viata unui om. .Nu cariera, nu banii, nu masinile, nu motocicletele, ci altceva. .mult mai pretios. . .

 

 

Foarte interesant !

Imi cer scuze ca postez off-topic dar chiar sunt curios ce il face pe mister AK_Raptor sa fie asa special in tot ceea ce posteaza, de unde are atata energie si imaginatie ................ :D

 

 

On-topic: in primul rand le doresc insanatosire grabnica celor doi, nu conteaza ce viteza a avut, ce experienta detine, faptul e consumat si important e sa treaca cu bine peste asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wtf, si eu am trecut prin zona cam la aceeasi ora, mai exact la 20:50 am ajuns la terasa Allegria. in drum n-am observat nici o salvare, lume sau nimic altceva si nu am trecut cu viteza. :D IcemaN, tu ai o karma sa fii pe langa accidente. insanatosire grabnica celor doi si poate totusi intra pe forum sa ne zica ei exact ce s-a intamplat.

 

cand m-am intors seara dinspre Dihan spre Muncii, am mers incet si cu ochii-n 14, pentru ca erau o gramda de tembeli ce voiau sa iasa de pe la terase sau sa intoarca aiurea.

 

LE: asa arata si motocicleta mea dupa accident la 30-50 km/h.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Da bre, inteleg f. bine ce zici. . .Dar daca ai sti de ce m-am apucat eu de moto (99% din cei care ma cunosc nu stiu) . .care pana la varsta mea (de acum 4 ani) nici macar nu ma prea uitam dupa ele pe strada. .nu ai vrea sa treci prin ce am trecut eu de 6 ani incoace. .Si sincer nu doresc la nimeni. . .si totusi, ,desi puteam sa mor de multe ori in 4 ani, daca eram dus cu pluta, am avut taria de caracter sa ma mentin in viata, . .pentru ca am cea mai mare motivatie din viatza unui om. ..fuck the carrier, fuck the money, fuck everything, again and again . motivatia mea este. .cea mai importanta motivatie din viata unui om. .Nu cariera, nu banii, nu masinile, nu motocicletele, ci altceva. .mult mai pretios. . .

 

ai credite la banca si nu vrei sa le dai teapa, m-am prins

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire rapida la amandoi!!

 

Totusi, ca sa invatam si noi ceva si din accidentul asta, sa-mi explice si mie Thundercojones ce a vrut sa zica prin "din ce am observat eu motociclistul circula regulamentar pe banda 1 iar duduia cu opel a vrut sa faca dreapta ca sa intre in parcare peste motociclist.", ,Viteza regulamentara. .50-60?!!?

 

OK,

 

1. Bd. Basarabiei e lat cat o autostrada din California. .La ce ora s-a intamplat accidentul!?!? Era noapte?!? Aproape. .9:30 PM. . inca mai e ceva lumina. .

 

2. Regulamentar, adica la 50-60 la ora, nu vezi foarte clar si din timp, traficul de pe contrasens?

 

3. Daca il vezi, si desi mergi regulamentar, nu iti iei masuri de precautie mental, sa fii cu degetul pe frana, daca vezi oncoming traffic? Adica cu ala, sau cu doua, trei, patru degete. mangaiind frana non-stop, in oras, nu doar in zone de trafic naspa.

 

4. Nu ai precizat pe ce parte era terasa (desi stiu ca majoritatea teraselor in zona aia sunt pe partea cu parcul) . .deci mai mult ca sigur ca erai la o terasa pe partea parcului. ..atunci explica cum confunzi stanga cu dreapta (nu stiu ce ai baut acolo, nu ma intereseaza) dar considera marturia initiatorului topicului; "Duduia cu Opel (corsa cred) se pare ca intors peste linia de tramvai venind dinspre Pta Muncii ca sa intre in Parcul National iar baiatul cu CBR (ce venea dinspre diham spre pta muncii) nu a mai putut opri la timp - deci neacordare de prioritate." Atunci cum ramane cu stanga-dreapta la Opel Corsa??? Tu esti sigur ca ai fost acolo, la terasa?! Caci venind dinspre Piata Muncii nu faci DREAPTA ca sa intri la stadion. .Ci STANGA!!!!!!!!

 

5. Mergand "regulamentar" adica 50-6o kmh, nu imi imaginez nici in ultima clipa, cum nu poti sa anticipezi o ezitare si franare in manevra unei masini de pe contrasens, pe un bulevard cat o autostrada din California de lata!!!! Avem de a face iar cu tunnel vision la bikeri bucurosi ca au o fata in spate!? A iesit blonda de pe o alee dintre blocuri, pe o strada din Titan, cu masini parcate pe ambele parti, pe o strada cu o banda pe sens??! Nu. Evident. .Era Bulevardul Basarabiei. .

 

4. "iar baiatul cu CBR (ce venea dinspre diham spre pta muncii) nu a mai putut opri la timp" . ..oare catzi care se dau pe moto, stiu ca e life saving sa anticipezi traficul cu 5-6 secunde inainte, (nu mai zic de un campion american de superbike care cand dadea forje pe sosea, anticipa traficul cu 10 secunde inainte, bine da acolo nu sunt atitia debusolati ca la noi, adica sunt, dar pe strada, rarisim sa vezi atitia nauci, proportional cu populatia lor).

 

5. Sanatate celor doi. . .

 

6. Thundercojones, du-te la culcare, ca la prima relatare a ta in acest caz, eu zic, sincer, ca minti de ingheatza apele, si probabil erai baut. . probabil esti prieten cu bikerul.

 

 

Domnu' Raptor. Dumneata esti cumva lovit la cap din nastere?...

Te-ai nascut cumva intr-o familie de detectivi?

Zi-mi si mie tu n-ai altceva mai bun de facut decat sa stai in fata calculatorului si sa-i judeci pe bietii oameni care si asa sunt destul de necajiti...Asa iti capeti dumneata experienta in motociclism,afland ce s-a intamplat acolo ca sa nu faci si tu. Daca te intereseaza exact ce s-a intamplat de ce nu te duci la spital sa-l intrebi pe el direct. Asta macar ar demonstra ca-ti pasa si nu ca-ti racesti gura de pomana.

Sunt membru al acestui forum de f mult timp.Iti citesc prostiile si aberatiile de ceva vreme si am preferat sa nu ma bag in seama ca n-are rost dar acum chiar ai umplut paharul.

Cum iti permiti sa judeci un om pe care nici macar nu-l cunosti si sa-l mai acuzi si de tot felul de tampenii.

Motocicleta aia merge cu ea de doi ani de zile si n-a avut nici o problema . Intotdeauna cand se urca pe ea ii atrageam atentia sa fie atent la trafic (cu toate ca nu era cazul) pentru ca il asteapta un copil acasa.

Pentru linistea ta sufleteasca de geniu neinteles,cucoana cu opelul era oprita pe liniile de tranvai si vorbea la telefon. I-a iesit in fata undeva la app 30 de metri. Stai tu cu cate degete vrei pe maneta de frana si mangai-o pana o iesi duhhul din ea sa te vad cum eviti situatia asta pe bulevardul californian Basarabia care are doua benzi pe sens din care una ocupata cu masini parcate.

Editat de JohnnyD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...