Sari la conținut

Tractor Vs Motor


Deer T-Ace
 Share

Postări Recomandate

neatza tuturor

in aceasta dimineata am vazut la stiri (dar nu de la inceput) cum un tractor a iesit in drumul national ieri seara fara sa se asigure iar un motociclist care circula regulamentar a intrat "sub roti"(din cele declarate de martori)!

cum nu am vazut de la inceput nu stiu zona unde a avut loc accidentul.

era o yamaha gri thunderace 1000 iar pe motor erau 2 persoane care au fost transportate la spital.

sper ca nu e ceva grav!

are cineva mai multe detalii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot in stirea de pe Antena1, tatal bikerului, care se certa de mama focului cu sotia tractoristului, a primit telefon de la fiul sau pentru a-i spune ca totul este Ok....Acum, ce ineamna OK, ramane sa aflam de la baiatul de pe bike si/sau prietenii acestuia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IMPORTANT E CA BIKERI NU AU NIMIC!

 

CE DRAQ TRE SA FACI SA SCAPI DE ASEMENEA SITUATII NEVATAMAT? SA-TI PUI BULLBAR PE MOTOR SI SA PORTI ARMURA DE CAVALER?

 

CE TARA FRUMOASA AVEM, DAR CE OAMENI DE (cuvant urat)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact ce-am patit eu pe dn1, numai ca era o carutza iar idiotul a declarat la politie ca m-a vazut la 200m si a crezut ca poate traversa.

 

Problema e bine pusa in reportaj :

1 a avut motoclictul viteza mare? ...si astfel tractoristul nu ar fi avut timp sa-l vada, si in cazul asta greseala nu prea ii apartine tractoristului

Clar ne miscam mult mai repede, trebuie sa stiim sa ne facem vazuti.

 

sau

 

2 tractoristul nu s-a uitat cum trebuie cu ochii lui si n-a folosit mintea lui de taran, asta chiar s-a asigurat ?....si atunci eu l-as decapita, asta le-as face tuturora care nu se uita sau nu-i intereseaza cum conduc.

 

Multa sanatate motociclistului si pasagerei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu stirea dimineata, inclusiv declaratia soferului de pe tractor. Omul parea lucid si rational, departe de a fi sub influenta alcoolului. A precizat ca s-a asigurat, a vazut o masina in departare, a estimat ca are timp si s-a bagat - deci vazuse doar masina, nu motocicleta. In timp ce iesea in drum, motocicleta a iesit in depasirea turismului si s-a infipt in tractor.

 

Nu au detaliat cum traversa tractorul ala DN-ul; daca o facea incalcand linia dubla de separare a sensurilor de mers ... atunci e clar vinovat, dpdv legal. Daca era o intersectie cu DN-ul, si omul facea manevra legal ... ajungem la eterna disputa: cat de raspunzator moral e soferul care se asigura si incepe manevra, dar nu ia in calcul ca vine Gigi cu GSXR-ul de 1000 ? Disputa lunga, si fara final clar, deoarece ambele parti au argumente valabile. Si oricare-ar fi finalul, asta nu schimba cu nimic faptul ca motocicleta e praf, iar motociclistul ranit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trilema existentiala: nu cumva a fost mascat farul motocicletei de cel(e) alea masinii si era motorul in fatza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trilema existentiala: nu cumva a fost mascat farul motocicletei de cel(e) alea masinii si era motorul in fatza?

Exact asta a patit amicul castravete acum 3 ani pe hristo botev. De atunci, daca vad o masina care vrea sa faca stanga sau sa iasa de pe strada dau flashuri si claxoane. Better safe(r?) than sorry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau poate ca au vrut sa verifice reclama de la kawasaki...... glumesc desigur. Bine ca sunt in regula ei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact ce-am patit eu pe dn1, numai ca era o carutza iar idiotul a declarat la politie ca m-a vazut la 200m si a crezut ca poate traversa.

 

Problema e bine pusa in reportaj :

1 a avut motoclictul viteza mare? ...si astfel tractoristul nu ar fi avut timp sa-l vada, si in cazul asta greseala nu prea ii apartine tractoristului

Clar ne miscam mult mai repede, trebuie sa stiim sa ne facem vazuti.

 

sau

 

2 tractoristul nu s-a uitat cum trebuie cu ochii lui si n-a folosit mintea lui de taran, asta chiar s-a asigurat ?....si atunci eu l-as decapita, asta le-as face tuturora care nu se uita sau nu-i intereseaza cum conduc.

 

Multa sanatate motociclistului si pasagerei

 

la cum arata de bine motocicleta, si avand in vedere k bikereul si prietena sa sunt ok, sigur nu aveau peste limita legala, deci b oul cu combina e de vina !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A... si motosemanatoare nu exista... decat daca iei o motocicleta si o cuplezi la o semanatoare!!!! :)

Antena 1 = 0 profesionalism.

 

Pai asta si era, nu ai vazut? era o semanatoare cu o motocicleta in bot>>> moto_semanatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tractorul o invelea in staniol!!!! :(

Era presa de baloti! Deci motopresa de baloti sau motobalotiera!!!! Semanatoare nu!!!!!!!

mai ales ca sezonul de semanat s-a terminat demult, iar cel din toamna inca nu a inceput :))

au avut mare noroc... putea sa fie naspa rau de tot..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au avut mare noroc ca au scapat teferi riderii! In mod cert viteza mica i-a salvat!! Am patit si eu ceva asemanator anul trecut cu o cisterna care a intors pe tot DN-ul dar fara ca soferul sa se asigure (a si declarat asta), si pe zi. Nici nu vreau sa ma gandesc cat de oribil a fost noaptea asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baiatul implicat in accident e prietenul meu , stam in aceeasi comuna unde a avut loc accidentul ambii posesori de motociclete ,multzi tampitzi sunt prin zona asta ca de altfel si in Ploiesti , oamenii nu sunt familiarizati cu motocicletele in jurul lor , cel cu tractorul in cauza este de asemenea din localitate :) trist foarte trist :(, Ionutz e in stare buna nu a necesitat spitalizare ,putzin julit @ picior ,Lavina prietena lui este ok putin julita pe mana dreapta acuzand dureri ale spatelui a ramas internata pt o seara insa in afara oricarui pericol etc..

Ionutz nu a avut viteza pt ca abia ce trecuse de camerele de supraveghere + radar aflate @ aprox ..50 metrii de locul accidentului unde limita de viteza este 70km/h (consateanu cu tractorul sa termine cu afirmatzii de genu ... "avea viteza mare")

va multzumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionutz nu a avut viteza pt ca abia ce trecuse de camerele de supraveghere + radar aflate @ aprox ..50 metrii de locul accidentului unde limita de viteza este 70km/h

 

 

Din asta rezulta ca acele camere au salvat cel putin 2 vieti. Si-au scos banii deja. Bravo la mai multe... eventual cu sageti cu neoane care sa flasheze "AICI E RADAR"

 

Sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spunea cineva ca erau oameni munciti. Cu totii suntem mai mult sau mai putin munciti, dar nu ne putem juca cu viata semenilor doar ca suntem munciti. Nu ai nici o scuza chiar daca esti rupt de munca, sa fie clar. Cu ce il incalzea pe taicasau, ca ala era muncit. Ingerasul a fost cu ei, e clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...