Sari la conținut

Scuterist Fara Casca-parc Bazilescu


maryus
 Share

Postări Recomandate

Asta am vazut eu aseara: o masina oprita pe Bd. Bucurestii Noi cu geamul de la hayon spart, prin care tocmai trecuse un scuterist fara casca. Scuteristul era plecat spre spital, scuretul facut cam praf, in spatele masinii. In zona este o trecere de pietoni. Explicatia normala ar fi ca masina a franat si scuterul nu. Trebuie observat ca masina avea geamuri fumurii (foarte, foarte fumurii) astfel incat scuteristul nu a vazut prea mult ce se intampla in fatza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand o masina franeaza, macar 1 din cele 3 lampi de stop functioneaza. Asa ca nu trebuie sa vezi in fata ei ca sa franezi. Pastrezi distanta intai de toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie observat ca masina avea geamuri fumurii (foarte, foarte fumurii) astfel incat scuteristul nu a vazut prea mult ce se intampla in fatza.

 

Scuteristul n-a vazut nici in spatele masinii...nu-l ajuta cu nimic sa vada in fata ei.

 

Si eu am gemuri fumurii...FOARTE FUMURII (95% omologate RAR)....in aceste conditii poti sa zici mersi ca nu era o duba sau un camion. Atunci ar fi avut niste "geamuri" FOARTE FOARTE TARI.

Daca n-avea casca ce l-a "impiedicat" sa vada ca masina franeaza?

 

Neuronii se protejeaza cu casca nu cu scuterul!

 

Bafta

Editat de PanD@
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am vazut eu aseara: o masina oprita pe Bd. Bucurestii Noi cu geamul de la hayon spart, prin care tocmai trecuse un scuterist fara casca. Scuteristul era plecat spre spital, scuretul facut cam praf, in spatele masinii. In zona este o trecere de pietoni. Explicatia normala ar fi ca masina a franat si scuterul nu. Trebuie observat ca masina avea geamuri fumurii (foarte, foarte fumurii) astfel incat scuteristul nu a vazut prea mult ce se intampla in fatza.

 

si de copilu ala ce se stie ? ma gandesc ca nu e prea placut sa treci printr-un geam, aruncat fiind de pe scuter :|

Editat de Seb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuterul ala prinde si el 60km/h,vant din fata,lacrimeaza ochii,fractiune de secunda,nu il vezi ca pune frana si daca stai si cu ochii in stopuri sigur intri in el...nu trebuie sa faci point fixation pe lampile aluia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

Noi cei din zona stim ce fel de indivizi se plimba (mai ales fara casca) in zona Bucurestii Noi pe scutere, lipsa de experienta si basinile de Constanta (ca Buftea s-a dus) probabil au dus la incidentul respectiv.

Vina morala o poarta Circa 5 de politie ca nu face nimic sa-i mai imputineze p-astia care merg fara casca si cu scutere neinmatriculate, multe dintre ele nu se incadreaza la categoria moped pt a fi conduse fara permis deci ar fi de folos niste dosare penale.

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

masina era parcata din cate am inteles de la domnii poolitzai si femeia probabil in parc. scuterul de altfel era imprumutat, pustiu nu purta casca, scuterul nu avea numere de primarie si posesorul a ramas sa plateasca pagubele (luneta spart, bara infundata si cateva zgarieturi pe haion). pustiul inconstient in cauza a fost luat de ambulanta nu stiu mai nimic, doar ca are capul spart.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
si de copilu ala ce se stie ? ma gandesc ca nu e prea placut sa treci printr-un geam, aruncat fiind de pe scuter :|

Sa speram ca nu a lovit rama la geam cand l-a spart ca una e geamul (nu ca n-ar fi dur) si una e tabla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dc tot i se gasesc atatea "bube" scuteristului, hai sa ne intrebam de ce era masina parcata pe trecerea de pietoni...ar fi un motiv sa se dea culpa comuna si sa scape omul de plata masinii, care oricum era asigurata casco

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fiecare seara se gasesc 3-4 agarici sa se dea reising cu scuterele prin Bazilescu. Ultima oara cand i-am vazut mergeau inapoi, pe contrasens pe langa bordura.

 

Ia mai da-i in (cuvant relativ urat), ca singurii care merg fara casca pe-acolo sunt tigani suferinzi de prea putine oase rupte. Lasa-i sa se imputineze, daca Sectia 5 sta si se uita la ei. Ca mai degraba ma fileaza pe mine si merg in fata mea cu 30 la ora doar doar oi face vreo manevra de care sa se lege, decat sa-i ia pe sinucigasii astia tuciurii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuteristul n-a vazut nici in spatele masinii...nu-l ajuta cu nimic sa vada in fata ei.

 

Si eu am gemuri fumurii...FOARTE FUMURII (95% omologate RAR)....in aceste conditii poti sa zici mersi ca nu era o duba sau un camion. Atunci ar fi avut niste "geamuri" FOARTE FOARTE TARI.

Daca n-avea casca ce l-a "impiedicat" sa vada ca masina franeaza?

 

Neuronii se protejeaza cu casca nu cu scuterul!

 

Bafta

Poate ochelarii de soare sau gelul de par s-a scurs pe fatza. Cine stie...?

 

 

dc tot i se gasesc atatea "bube" scuteristului, hai sa ne intrebam de ce era masina parcata pe trecerea de pietoni...ar fi un motiv sa se dea culpa comuna si sa scape omul de plata masinii, care oricum era asigurata casco
Pe trecere si inainte de trecere, parca e interzis. Dar nu asta a fost motivul, neatentia pustiului. Un cap in gura de la tacsu si pus la batut covoare o perioada.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi cei din zona stim ce fel de indivizi se plimba (mai ales fara casca) in zona Bucurestii Noi pe scutere, lipsa de experienta si basinile de Constanta (ca Buftea s-a dus) probabil au dus la incidentul respectiv.

...

 

EU ma bucur ca "briza marii" ajunge si pe la nasucu tau sub diverse forme. :) Am vazut ca te tot chinui si prin alte topicuri sa-ti faci prieteni la mare. Vrei cazare, ceva, baiatu'? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dc tot i se gasesc atatea "bube" scuteristului, hai sa ne intrebam de ce era masina parcata pe trecerea de pietoni...ar fi un motiv sa se dea culpa comuna si sa scape omul de plata masinii, care oricum era asigurata casco

 

 

nu sunt deacord cu asta. putea sa fie parcata oriunde asta nu il absolveste pe scuterist de nimic. si nu era parcata pe trecerea de pietoni ci chiar langa ea. am fost acolo ,am vazut chiar am vb cu nenea pulitzaiu'. a fost orb/prost/ a gresit, sa ii fie invatatura de minte.

 

 

TOPIC CLOSED

Editat de Luc1f3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
EU ma bucur ca "briza marii" ajunge si pe la nasucu tau sub diverse forme. :crack: Am vazut ca te tot chinui si prin alte topicuri sa-ti faci prieteni la mare. Vrei cazare, ceva, baiatu'? :crack:

 

Stai linistit ca sudul Frantei e mult mai frumos, de anul trecut m-am hotarat sa nu-mi mai fac vacanta pe litoralul nostru de (cuvant urat), cat priveste labarii aia nu dau doi bani pe ei, sunt mult deasupra lor, nu stiu de ce au ei impresia ca numai in Constanta sunt motociclete/motociclisti.

 

PS: Cand sunt atacat fara motiv si cu un limbaj caracteristic taranilor plini de impresii de raiseri le raspund cu aceeasi moneda, cu alte cuvinte nu caut scandal dar nici nu-l ocolesc. Inca astept scuze din partea lor daca au pretentia ca sunt civilizati.

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce fatalau! Asa-i trebuie daca umbla fara casca si nu-i atent pe unde merge. Oare o fi invatat ceva din experienta asta? Intrebare retorica, evident.... In urma cu 1 luna am vazut o zburatoare pe motor, fara casca si in slapi. Cand i-am zis sa poarte casca a zis ca-i prea cald afara. De parca o purta pe post de caciula.... Pana mea, astia isi merita soarta. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acolo dupa accident, inainte sa ajunga politia si dupa ce il luase pe individ salvarea. Masina nu era parcata pe trecerea de pietoni. Hai sa nu mai gasim scuze individului cu scuterul. A fost de vina si a patit-o. Sa-i uram insanatosire grabnica ca a avut ce sa invete din asta !!!

 

Am renuntat sa-i atentionez pe scuteristi in ceea ce priveste portul castii datorita raspunsurilor primite din partea lor... prea impertinente si prea nesimtite...

In trafic ii ocolesc si ma feresc de ei datorita modului in care aleg sa circule (circula dupa modul "e strada mea si fac ce vreau pe ea !!!").

 

Imi pare rau ca unii conducatori auto ne asociaza cu scuteristii.

 

P.S. Nu generalizez in ceea ce priveste scuteristii dar parerea asta este formata in urma tangentelor pe care le-am avut cu scuteristi, iar majoritatea covarsitoare este caracterizata de cele scise mai sus.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acolo dupa accident, inainte sa ajunga politia si dupa ce il luase pe individ salvarea. Masina nu era parcata pe trecerea de pietoni. Hai sa nu mai gasim scuze individului cu scuterul. A fost de vina si a patit-o. Sa-i uram insanatosire grabnica ca a avut ce sa invete din asta !!!

 

Am renuntat sa-i atentionez pe scuteristi in ceea ce priveste portul castii datorita raspunsurilor primite din partea lor... prea impertinente si prea nesimtite...

In trafic ii ocolesc si ma feresc de ei datorita modului in care aleg sa circule (circula dupa modul "e strada mea si fac ce vreau pe ea !!!").

 

Imi pare rau ca unii conducatori auto ne asociaza cu scuteristii.

 

P.S. Nu generalizez in ceea ce priveste scuteristii dar parerea asta este formata in urma tangentelor pe care le-am avut cu scuteristi, iar majoritatea covarsitoare este caracterizata de cele scise mai sus.

 

Numai bine!

 

In mare parte ai dreptate, multi cocalari pe scutere, pacat ca nu a iesit si prin parbriz :agree: oricum sper ca s-a ales doar cu sperietura si cu lectia invatata. -eu lucrez la un peco in mediul rural si 90% din scuteristi care alimenteaza la mine nu poarta casca si sunt niste ciobani (boxe rasunand a manele pe scuter, am un client fidel care vine pe o aprilia sr care nu are toba, ca de trebuie sa atraga atentia celor din jur, merge pe el in pielea goala ca sa i se vada crucea tatuata pe piept si in cap poarta o palarie de texas ranger :crack::lol: , e foarte mandru cand iese cu mobra in sat ). Sa le spun sa poarte casca??? Nici gand... astept selectia naturala sa-si spuna cuvantul :crack: Daca nu ma credeti, pun poze!!!! Despre mine ce sa spun, incerc sa respect mereu regulile de circulatie, sa ma fac vazut in trafic, sa nu fiu zmeu, nu zic ca sunt usa de biserica, dar siguranta mea primeaza :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mare parte ai dreptate, multi cocalari pe scutere, pacat ca nu a iesit si prin parbriz :agree: oricum sper ca s-a ales doar cu sperietura si cu lectia invatata. -eu lucrez la un peco in mediul rural si 90% din scuteristi care alimenteaza la mine nu poarta casca si sunt niste ciobani (boxe rasunand a manele pe scuter, am un client fidel care vine pe o aprilia sr care nu are toba, ca de trebuie sa atraga atentia celor din jur, merge pe el in pielea goala ca sa i se vada crucea tatuata pe piept si in cap poarta o palarie de texas ranger :crack::lol: , e foarte mandru cand iese cu mobra in sat ). Sa le spun sa poarte casca??? Nici gand... astept selectia naturala sa-si spuna cuvantul :crack: Daca nu ma credeti, pun poze!!!! Despre mine ce sa spun, incerc sa respect mereu regulile de circulatie, sa ma fac vazut in trafic, sa nu fiu zmeu, nu zic ca sunt usa de biserica, dar siguranta mea primeaza :crack:
Daca le merge cu multe altele, aici au cam pus-o. Ori se pun cu burta pe carte, ori puradeii le mananca coliva. Gelul si ochelarii nu tin loc de casca. Oricum, trebuie sa ne ferim si noi de ei, sunt un potential pericol si pentru noi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps: un batranel pe scuter alimenteaza la mine la peco (sunt la servici acum) si imi povesteste el cat de important e sa porti casca (chiar am ramas mirat), apoi se urca frumusel pe mobra isi pune casca dar nu si-o leaga si pleaca...ce sa mai zici... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps: un batranel pe scuter alimenteaza la mine la peco (sunt la servici acum) si imi povesteste el cat de important e sa porti casca (chiar am ramas mirat), apoi se urca frumusel pe mobra isi pune casca dar nu si-o leaga si pleaca...ce sa mai zici... :crack:

:crack: Moama, ce tare mosu'! Si daca nu si-a legat-o, la ce si-a mai pus-o?

Una peste alta, sunt satula de toti taranii tiganizati care merg pe scootere fara casca si fara numar. Si-mi pare tare rau cand vad ca lumea ne baga pe toti in aceiasi oala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nou in zona au aparut "negri" pe motoare tari.Sunt curios cati raman in viata.In geneneral motoarele sau scooterele sunt furate.Apropo de scootere; acum cateva zile 2 pusti care nu aveau mai mult de 11 ani pe un scooter dadeau cat puteau in el.Ceasul de la bordul masinii mele arata 70km/h.(mergeam in paralel cu ei).Chiar astazi am vazut pe unul cu o "vitezana" care a iesit sa isi faca freza.Noroc ca merge doar pana in capatul strazii. (nu are permis)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca din ce in ce mai multi "negri" sa treca la motociclism si sa inteleaga ca esti jmeker daca te dai cu 150 fara casca.

 

lasand ironia ieftina la o parte... din cauza acestor scuteristi care s-au inmultit in ultima perioada... estimez ca la sfarsitul anului , sa para iar statistici la care motociclistii vor iesi sifonati rau de tot la imagine (din prizma accidentelor in care sunt vinovati), din cauza acestor panarame de scuteristi care nu au nici o treaba cu regulile de circulatie, de bun simt, de protectie. Stiu.. exista si scuteristi care au ceva in cap.. si.. pe cap... insa sunt foaaaaarte putini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...