Sari la conținut

Filme si seriale


Postări Recomandate

urata mai e limba franceza...dar fac astia niste filme cateodata :10:

 

De gustibus. Dar inafara de cuvinte de tipul "quatre-vingt-dix-huit" si "ordinateur" (adica cuvinte compuse ampulea si scremete de frantuzisme unde nu e cazul) limba franceza e cam cea mai frumoasa limba din lume... O limba pe care nu o inteleg decit foarte putin (a fost limba straina principala la mine in scoli dar degeaba... eu timpit, profesorii timpiti... poate sa o invat cu Pimsleur method de acu) dar pe care imi place sa o aud in filme sau melodii. Pina si "Rap-ul" frantuzesc suna fain. E adevarat ca ma calca putin pe degetele de la picioare francezii cu "mindria" lor excesiva fata de limba lor... dar... nu pot sa ii invinuiesc.

 

O sa caut filmele alea sa ma uitez... par mistoc.

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De gustibus. Dar inafara de cuvinte de tipul "quatre-vingt-dix-huit" si "ordinateur" (adica cuvinte compuse ampulea si scremete de frantuzisme unde nu e cazul) limba franceza e cam cea mai frumoasa limba din lume... O limba pe care nu o inteleg decit foarte putin (a fost limba straina principala la mine in scoli dar degeaba... eu timpit, profesorii timpiti... poate sa o invat cu Pimsleur method de acu) dar pe care imi place sa o aud in filme sau melodii. Pina si "Rap-ul" frantuzesc suna fain. E adevarat ca ma calca putin pe degetele de la picioare francezii cu "mindria" lor excesiva fata de limba lor... dar... nu pot sa ii invinuiesc.

 

O sa caut filmele alea sa ma uitez... par mistoc.

asta e doar parerea mea despre limba franceza...poate o fi misto dar sa n-o aud eu :peace: . cat despre rapul francez sunt de acord cu tine ca suna foarte tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti sa vedeti un film misto pe care nu l-ati vazut pana acum. C.retin, funny si sadic in acelasi timp. :D

 

din 1999 -

The Boondock Saints

 

http://www.imdb.com/title/tt0144117/

 

Abia l-am vazut la digi-film, s-a terminat acum 10 min. :D

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti sa vedeti un film misto pe care nu l-ati vazut pana acum. C.retin, funny si sadic in acelasi timp. :D

 

din 1999 -

The Boondock Saints

 

http://www.imdb.com/title/tt0144117/

 

Abia l-am vazut la digi-film, s-a terminat acum 10 min. :D

vezi ca e si partea a 2-a...http://www.imdb.com/title/tt1300851/?ref_=fn_al_tt_2

e putin mai slabut da merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti sa vedeti un film misto pe care nu l-ati vazut pana acum. C.retin, funny si sadic in acelasi timp. :D

 

din 1999 -

The Boondock Saints

 

http://www.imdb.com/title/tt0144117/

 

Abia l-am vazut la digi-film, s-a terminat acum 10 min. :D

M-am uitat la el cand am aflat ca joaca Norman Reedus aka Daryl din Walking Dead dar nu m-a dat pe spate. Dupa mine nota de pe imdb e prea mare.

Daca ar fi sa il compar cu Snatch sau Lock, Stock ale lui Ritchie e praf pulbere fina.

Am incercat sa ma uit la After Earth dar mi se pare dezamagitor, nimic nou.

in alta ordine de idei am aflat ca Zona Crepusculara va fi relansata cumva? :rock:

http://www.cinemagia.ro/stiri/zona-crepusculara-relansata-de-jj-abrams-23505/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum fac sa gasesc filmul asta? gratis...

http://www.imdb.com/title/tt0119892/

Pai ai putea sa-l iei dupa PBay, da nu pun linkul aici sa nu fiu banat pentru piraterii sau alte alea..daca nu-l gasesti da-mi pm si-ti dau linkul pe privat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ai putea sa-l iei dupa PBay, da nu pun linkul aici sa nu fiu banat pentru piraterii sau alte alea..daca nu-l gasesti da-mi pm si-ti dau linkul pe privat.

 

http://thepiratebay.sx/torrent/7480957/Phoenix_%281998%29_Ray_Liotta_dvdrip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat la el cand am aflat ca joaca Norman Reedus aka Daryl din Walking Dead dar nu m-a dat pe spate. Dupa mine nota de pe imdb e prea mare.

Daca ar fi sa il compar cu Snatch sau Lock, Stock ale lui Ritchie e praf pulbere fina.

 

Pai na, astea de care zici tu sunt reprezentative pt gen, dar nu poti sa te uiti la ele de doua ori pe saptamana. Le-am vazut de 3-4 ori pe ambele, de cate ori sa le mai vad? :D

E normal sa-mi placa si sa ma bucur cand gasesc ceva similar...

Despre nota.. ce nota poti da unui film C.retin din start.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Film tot cu un fel de gangsteri britanici mai mult britanici decat gangsteri:

http://www.imdb.com/title/tt0419677/?ref_=sr_5

 

Cam ciudat filmul l-am vazut aseara dar nu ma pot hotari daca mi-a placut sau nu :grinbandit:

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

After Earth (2013): wooooooow.

 

Will Smith se suie cu fisu pe o nava din carton, bambus si folie de plastic. Se lovesc de un asteroid si cad pe Pamant. Toti mor in afara de ei doi si uite asa filmul e jucat de un actor si jumatate. WS isi rupe ambele picioare si doar sta pe scaun tot filmul, deci e jucat de fapt de jumatate de actor, si ala prost cu spume. WS JR fuge ca boul prin padure sa traga un semnal prin cenusa unui vulcan, sa ii salveze altii. Se lupta cu un vulture cat vreo 2 etaje care in final il salveaza, cu niste .. animale si cu un extraterestru orb creat genetic sa simta frica. Dar WM JR nu are frica asa ca omoara extraterestrul. Trimite semnalul si vin salvatorii. End of movie.

 

Atentie, mai sus e un spoiler alert. Sper ca dupa ce l-ati citit sa nu aveti si voi curiozitatea bolnavicioasa de a afla de ce a primit un scor atat de prost. Va spun eu: nu a primit deloc un scor prost, ci un scor extrem de bun pentru ce mizerie de "film" e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut aseara pt. prima oara un clasic. nu stiu cum am ajuns sa-l vad.

To Kill a Mockingbird

filmu' are 8,4 pe IMDB.

m-a facut sa-mi dau seama ca cinematografia americana mainstream a fost dintotdeauna la fel, ca-i facut in 1962 e nerelevant. poveste simpla, previzibila, mesaj aproape infantil, razbunare romantica, manipulativ etc.

imi confirma ca criticii de film sint niste academici care-si sug p.ulele intre ei si ca rangul de "film clasic" inseamna fix plix. aproape ca m-am enervat dupa cele 2 ore si 9 minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu la Iron Man 3D si am fost placut surprins sa vad ca ochelarii au fost de unica folosinta, au venit ambalati si sigilati, am plecat cu ei.

Ultima oara am fost acum 2ani si erau cum zici tu.

Am platit pe ei sub 0.75 euro, peste pretul filmului. Daca o sa ma duc la alt film ma pot duce cu ei din nou, nu tre sa cumpar altii.

 

 

 

Ma crezi ca am recomandat altor oameni "Idiocracy", l-au vazut, si apoi impresiile lor au fost ceva gen :mellow: :mellow:

Oameni de la care aveam pretentii.

Cred ca multi nu pot pur si simplu sa treaca de aspectul oarecum "ieftin" al filmului si sa vada dincolo de umor.

 

Filmul e magistral. Si subapreciat. (cel putin in opinia mea)

am citit mai demult niste recenzii pe IMDB.

parerea mea e ca sint aceiasi academici intepati de care ziceam mai sus. filmul e plin de toilet humor dar are un mesaj si anumite faze sint reprezentative pt. un mod de gindire omniprezent, cum ar fi cea cu "but it has electrolytes".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e neapărat o mizerie, eu m-am uitat la el pentru că-mi place White Russian și tipa care mi l-a făcut prima oară a zis „nu știi că asta-i băutura preferată a lui Lebowski? N-ai văzut filmul?”

 

E destul de sec, da, dar nu regret că l-am văzut. E unul din filmele alea despre care auzi atât de multe și trebuie să-l vezi și tu.

cam toate productiile fratilor Coen sint intr-un fel seci. daca vrei mesaje si morala, cauta-n alta parte. ce mesaj are Fargo, ce mesaj are No Country... si ce mesaj au 90% din filmele mainstream, in afara de porcarii facile care iti dau iluzia ca rezonezi cu o treaba.

atit ca, avind mesaj sau nu, tot pot fi bune sau proaste.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coen brothers fac orice numai filme mainstream nu. Ce insemna mesaj, motrala, rubrica asa da asa nu? No country e un film superb, e drept ca trebuie vazut la cinema bineinteles ca are un strat comercial pe el dar nu e asa gros, dovada ca nu place bizonul de rind.


am vazut aseara pt. prima oara un clasic. nu stiu cum am ajuns sa-l vad.
To Kill a Mockingbird
filmu' are 8,4 pe IMDB.
m-a facut sa-mi dau seama ca cinematografia americana mainstream a fost dintotdeauna la fel, ca-i facut in 1962 e nerelevant. poveste simpla, previzibila, mesaj aproape infantil, razbunare romantica, manipulativ etc.

 

Nu stiu daca realizezi dar To kill a mocking bird e o carte de baza a culturi americane, ceva in genul Ion in Romania. Filmul e facut dupa carte. De ce are 8.4 nu inteleg exact, probabil ca sint destui care i-au dat nota mica ca nu e color :D dar filmul e superb facut si jucat.

Oricum daca te mai aventurezi pe tarimul asta al filmelor clasice incearca The fountainhead, e facut dupa alta carte clasica a culturii americane (sa zicem = Cel mai iubit dintre paminteni, desi cu implicatii mult mai profunde asupra culturii) dar care e alt gen de film si "are mesaj". Sint sanse mai mari ca asta sa-ti placa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai ca m-ai inteles gresit. No Country... e un film care m-a dat pe spate. l-am vazut de citeva ori. am facut eforturi sa-i gasesc probleme batatoare la ochi dar n-am reusit. si chiar daca e comercial (btw, cum definim?), e comercial de-ti vine sa mergi sa cumperi de la magazin 100 de kg de "comercial" din asta. lipsa muzicii (pe care abia o sesizezi), imaginea (la scena cu jeeupurile din preerie dau pauza), absolut toti actorii, sunetul, lipsa absoluta a oricarui mesaj moralizator etc.

Fargo imi place si ala aproape la fel de mult.

 

legat de To Kill... stiu ca e dupa carte, stiu ca e de capatii. nu-mi dau seama exact ce m-a lovit asa de tare de m-a enervat practic. Gregory Peck (imi place ca actor) joaca bine dar filmul se tiraste si e prea plin de mesaje simbolice (ce plm e cu scena in care impusca ciinele turbat? ma lesi? etc).

si sa stii ca ai zis tare bine de romanul John al nostru. fix la romanul rural romanesc m-a facut sa ma gindesc. dar nici John nu mi-a placut, l-am citit avind o imagine mentala de zloata, saracie, sordid, lipsit de tel si speranta. nu stiu, am incercat sa ma transpun intr-un orasel sudist in '62 dar n-am putut pt. ca... n-am trait intr-un orasel sudist in '62. m-a enervat poate si mesajul prea evident.

 

legat de filme clasice in general, n-am nici o problema cu ele, din contra. am pe lista Days of Wine and Roses.

 

si poate ar trebui sa zic ca nu-s neaparat impotriva cinematografiei mainstream americane, am exagerat o idee. dar filmul asta m-a facut sa ma gindesc la o alta besina mainstream cu nota mare, Shawshank Redemption. alt film care m-a lasat cu un "ma lesi?"

 

PS: oare ce de am "ain't got no agua" la profil?

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TKMB e o carte (film) a maturizarii "coming of age" cum spun astia, perioada aia cind erai copil si deodata te lovesti de viata dura si te maturizezi intr-un an cit nu te-ai maturzat in ultimii 15. Si mai are si o valoare educationala pentru copii. Literatura universala e plina de motivul asta, ceva mai putin literatura romaneasca (nu-mi vine nimic de genul asta in cap, Amintiri din copilarie nu au maturizare ci copilarie eterna, poate La Medeleni desi acolo nu vorbim de crime, moarte, nedreptati ci dragoste). E o carte care e lectura obligatorie la 14 ani, de aia are motive asa evidente. E o carte de adolescenti. Plus ca a fost scrisa in alt timp, acum multe motive au fost reluate de infinite ori.

Pe fondul asta e treaba cu justitia, chestii rasiale etc. Ciinele ala nu mai stiu ce e cu el (am vazut filmul acum citiva ani) dar prespun ca e o metafora ca oricare alta in literatura sau film. Sint unii ca Olivers Stone care chiar abuza de metafore, nu e aici cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Filme si seriale

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...