Sari la conținut

am avut un super noroc


bavareze
 Share

Postări Recomandate

"Site" nu "sait"... nu suntem la tara... aici se vorbeste corect...

 

@VdO: ti-am luat locul  :crack:  :crack:

215870[/snapback]

 

lasa vrajeala. treci la subiectul intrebarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai, ce rautaciosi sinteti :crack:

 

@bavareze, indiferent ce viteza aveai (presupun ca era mare oricum), sa stii ca intr-adevar ai avut cum ai spus si tu un super noroc. Parerea mea e ca e riscant s-o arzi prea tare in oras, nu stii niciodata cind poate sa-ti sara ceva in fata, etc.

Si inca o chestie (da' presupun ca asta ai observat-o deja :crack: ), foarte multi de pe acest forum sint total anti-viteza, iar cei care merg mai tare in general prefera sa nu spuna nimic despre asta, probabil ca sa evite sa le sara lumea in cap :crack: .

Bafta si take care!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: :crack: :crack: :crack: :crack: :crack: :crack: :crack: Radule(bavareze) sunt lorin ........m-am distrat foarte tare si mi-a luat vreo juma de ora sa citesc tot dar am fost foarte curios sa vad cum si-au dat toti cu parerea. io iti pun o intrebare simpla ....de ce nu te intalnesti cu motocilcistii astia sa le arati care este adevarul? maine imi aduci camera si te filmez cum te ridici intr-o roata aici in spatele blocului pt k unora vad k li se pare imposibil :crack: daca nici atunci nu o sa te creada atunci nu iti mai bate capul cu ei....btw nu m-am suit niciodata cu el pe motor pt k nu sunt un tip foarte curajos...am mers destul cu el cu masina si mi-a ajuns...de cand a sarit cu gsi-ul direct pe calea ferata(vedeti k sunt pozele de la accident pe site,si a fost pe toate posturile de televiziune accidentul).oricum majoritatea prietenilor mei au mers cu el cu motorul si toti mi-au spus k nu este prea intreg la minte:laugh: ..dar daca omului ii place viteza nu aveti ce sa-i faceti.......nu va contrazik pe cei care il avertizati k nu este bine ce face si k pune si alte persoane in pericol dar ma dezgustati cei care ii urati death!!!!! nu este un gest frumos....acum deja ma gandesc k o sa spuneti k este tot radu pe acest cont....uitati-va pe forum si o sa vedeti k nu suntem unul si acelasi.....asfalt uscat la toata lumea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e o problema care se ignora (voit sau nu) ... treapta a intaia pleaca de la 0 km/h deci urca liniar pina la viteza de X km/h ... fiecare treapta de viteza in relanti are o anumita viteza, cresterea este aproximativ liniara dar nu de la 0 la X km/h ci de la X la Y km/h, de aici si confuziile de rigoare

 

Stai jos, n-ai inteles. Era o demonstratie la fel de aiurea ca si aia facuta de bavareze mai devreme. Am scris-o intentionat in mod exagerat poate pricepe si el ce spune si cum compara mere cu Honde VTR.

 

Din punctul lui de vedere turatia e direct proportionala cu viteza. Altfel spus daca la 4000 de ture in treapta a treia sa zicem, ai viteza "x", la 8000 de ture in aceeasi treapta ai viteza "2x" si atunci japonezii sunt niste imbecili, de ce oare au mai pus cutii de viteze? Ca urmarind acest rationament, ajungem in felul urmator:

 

Prima treapta te duce la o motocicleta de viteza cam la 100km/h. Bun. Asta inseamna ca viteza a crescut de la 0 la 100 in mod liniar odata cu turatia care a crescut de la ralanti pana la, sa zicem, 10.000 rpm. Bun. Schimbi a doua. Turatia revine oare la ralanti? nu. Scade cu 1000 de ture sau ceva de genul. Se cheama rapoarte de transmisie. Altfel pana acum amicul Bavareze se lansa pe o orbita geostationara cu tot cu motocicleta-minune, si asta abia cu treapta a 3-a. Va dati seama ce frustrant ca nu ar mai fi avut ce face cu restul de trei trepte...

 

VITEZA NU CRESTE LINIAR IN FUNCTIE DE TURATIE, ci poate doar urmand o curba. Daca chiar vreti sa intram in detalii exista pierderi mecanice, randamentul unui motor NU ESTE DE 100%!!! O buna parte se PIERDE, deci acel motor nu va reusi sa transfere tot lucurul mecanic la cutie si pe urma la roata! NU traim intr-un sistem perfect!

 

Oricum, va salut cu respect si consider acest subiect INCHIS. Nu are rost sa aberam pentru unul care vine sa spuna ca a lovit un semn de circulatie cu 250 la ora avand ca echipament ochelari de soare.

 

Succes in continuare!

Ry.

215463[/snapback]

 

cat despre partea cu viteza fara casca in oras ma abtin ... nu cred ca e om cu vitezana sa nu mearga tare dar nu in orice conditii si nu fara echipament adecvat vitezei respective (slapi, tricou si fara casca se preteaza doar la mutat motoreta max 100 metri nicidecum 250 km/h si dat pe-o roata)

 

bavareze, ti-am aratat la Papuc la garaj o casca cu care am cazut la aprox. 150 km/h, nu cred ca vrei sa vezi restul echipamentului sau sa-mi imaginez daca nu aveam protectii sau casca pe unde eram (daca mai eram) acum ...

 

P.S. - Si mai lasati certurile si gargara aiurea pe forum, daca nu a inteles nimic pina acum nu va intelege nici pe viitor ... bavareze, pot doar sa-ti urez "bulan exagerat" si sa nu dai peste vreun apropiat de-al meu pe strada caci sunt unul din cei care te va alerga cu furca intr-o mana si torta aprinsa in cealalta :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o mica adaugire, specificatiile ptr VTR 1000 din 2003 (parca asta era anul, nu ?)

 

Speed and acceleration

Top speed: 255.0 km/h (158.4 mph)

Power/weight ratio: 0.5729 HP/kg

 

greu de crezut ca aveai 250 in momentul impactului, asta e viteza prinsa dupa vreo 2 km de mana in gaz maxim pe linie dreapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o mica adaugire, specificatiile ptr VTR 1000 din 2003 (parca asta era anul, nu ?)

 

Speed and acceleration

Top speed: 255.0 km/h (158.4 mph)

Power/weight ratio: 0.5729 HP/kg

 

greu de crezut ca aveai 250 in momentul impactului, asta e viteza prinsa dupa vreo 2 km de mana in gaz maxim pe linie dreapta

216001[/snapback]

 

ah. in sfarsit unu mai cu picioarele pe pamant. salut!

 

am zis de la inceput 240-250 ca nu vad in bord si atunci chiar nu vedea nimic. splaiul cred ca are minim 1.5 km, daca nu 2... daca nu 250 oricum pe aproape sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al II-lea "amic" te-a incurajat si el. Eu zic sa-ti mai aduci lume sa-ti sustina cauza, doar-doar te-o lua lumea in serios :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va luati de al doilea amic , ma, carcotasilor..

asta e vechi pe aici.. ...are deja 3 zile...e credibil,nu? ca doar e forumist...

 

si tot pt al doilea amic: Bah, e o rusine sa ajungi pe toate posturile TV din cauza unui accident ca cel descris mai sus, in care doar prostia omeneasca+faptul ca nu munceste sa plateasca masinile+motoare+etc....si de-aia tot ce stie e sa apese ca Bou' pe acceleratie... Eu in locul vostru nici nu as pomeni de el....

 

Dar are si el dreptatea lui, acest amic no.2: o intalnire cu ceilalti motociclisti din zona ta cred ca ti-ar prinde bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

OFF TOPIC:

 

Va rog a continua discutia in limitele bunului simt si sa nu va mai faceti clone de useri pentru ca nu este corect, si va si bateti joc de timpul nostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va luati de al doilea amic , ma, carcotasilor..

asta e vechi pe aici.. ...are deja 3 zile...e credibil,nu?  ca doar e forumist...

 

  si tot pt al doilea amic: Bah, e o rusine sa ajungi pe toate posturile TV din cauza unui accident ca cel descris mai sus, in care doar prostia omeneasca+faptul ca nu munceste sa plateasca masinile+motoare+etc....si de-aia tot ce stie e sa apese ca Bou' pe acceleratie...  Eu in locul vostru nici nu as pomeni de el....

 

    Dar are si el dreptatea lui, acest amic no.2: o intalnire cu ceilalti motociclisti din zona ta cred ca ti-ar prinde bine.

216085[/snapback]

 

1 (ADMIN EDIT)

2 muncesc pentru masini si motociclete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker
Au inceput sa vina si "prietenii" sa sustina cauza "250 fara casca" si "indicator lovit"

215816[/snapback]

 

Apropos nenea bavareze noi tot nu am inteles cum de ti-ai continuat drumul dupa ce ai lovit indicatorul de circulatie cu manetutza de frana... Noi e mai handicapati asa, si nu intelege cum (cuvant cunoscut dar considerat urat) mea nu a franat motoreta aia... :crack::lol: sau cum de nu ti-ai rupt matalutza deshtele.....

Asteptam info... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... :crack::lol: sau cum de nu ti-ai rupt matalutza deshtele.....

Asteptam info... :crack:

216250[/snapback]

 

Fiindca are mana + degetele antrenate de la visele in care se da cu Zana Maseluta pe motor... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

muncesc pentru masini si motociclete

216235[/snapback]

 

La multi ani si tie !

 

Cineva care isi cumpara din munca lui o masina (nu asa multe cum te lauzi tu pe "sait" - apropo, te-a mai corectat cineva, se numeste "site" :crack: ) are o grija mult mai mare de ea. daca e cazul tau, atunci singura posibilitate pt multiplele evenimente care ti-au marcat viata ( se pare totusi ca nu suficient) este ca esti un antitalent total in ale conducerii auto si moto.

Faptul ca ai o sigla de BMW sau alte motoare puternice nu inseamna ca ai cel mai mic habar in a struni asa o fiara. Drept dovada ca ai vrut sa faci masina marfar, cum de lauda amicul nr.2, probabil a doua ta personalitate...

 

Dar,revenind la combaterea ideii nu persoanei, zic sa-i dai gaz cat poti....Sigur nu va fugi politia dupa tine cu 250 Km/h prin oras..Si fa-l fericit si pe cel care vroia sa faca un Ghost Rider prin Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker
Fiindca are mana + degetele antrenate de la visele in care se da cu Zana Maseluta pe motor... :crack:

216254[/snapback]

 

Ce mey n-ai vazut filmu' specii .... aici este o reluare se numeste "specimene" :crack::lol::crack::lol::crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. 22 pagini - cam multe de citit ca sa aflu rasp la intrebarea mea "Ai dat cu maneta in indicator, bun, si cum de nu ti-a smuls ghidonul din mana inspre partea stanga lucru ce inseamna dezechilibrare ????"

Editat de crz-one
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. 22 pagini - cam multe de citit ca sa aflu rasp la intrebarea mea "Ai dat cu maneta in indicator, bun, si cum de nu ti-a smuls ghidonul din mana inspre partea stanga lucru ce inseamna dezechilibrare ????"

216284[/snapback]

 

Nu, ca tzinea zana maselutza de ghidon shi are brandu' gros. A redresat motorul instantaneu.

post-2444-1123153791_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa "umila" mea parere: Cand te loveste maneta peste mana stanga la 250 km/h (utopic vorbind acum, logic, ca e clar ca a bagat SF-uri de la el :crack: ) impactul ar trebui sa-ti cam faramiteze degetele. Chiar si cu manusi si tot cred ca nu ai mai putea sa apuci nimic saptamani bune, in cel mai fericit caz.

 

N-am eu "NINJA" dar astea-s chestii de logica, fizica si de bun simt :crack: M-as chinui sa aflu ce forta e la impact , da' nu cred ca se merita :crack:

Edit :

Totusi, cica formula de calcul ar fi: Forta = Masa x Viteza la patrat/2

Deci ar veni asa, aproximata: Masa -> 192 Kg moto + 10-15 L (sa zicem) benzina + 70 kg (sa zicem)omu' = 277 Kg Slapii si ochelari nu-i mai pun la greutate :crack:

Viteza la patrat impartita la 2 -> 250 km/h ( :crack: :crack: ) * 250km/h = 62500 km / 2 = 31.250

 

Sumar, ar rezulta ca Forta = 277 x 31.250 = 8.656.250 Newtoni :crack: Deci NU mai avea degete :crack:

Ca sa fie mai concludent, un om la 80 kg exercita asupra pamantului o forta de ~8 Newtoni (Copyright Adi :crack:)

 

Sa fim seriosi... inca o dovada ca e minciuna pe fatza.

 

 

P.S. Daca o dam pe caterinca, mi-as face si eu clone. Care vrea IP-uri neamule ? :P :crack:

 

P.P.S. Propun sa fie trecut topicul asta la chestii distractive, laolalta cu studentu, bbj si PunkRider (sa le facem cunostinta astora 2?) :kiss:

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca coeficientul de jmeker e de cca 10^6 io tind sa cred ce zice bavareze.. deshi daca un om de 80kg ar sari pe o suprafatza de cca 6-8cm^2 cu care sa'tzi preseze deshtele, iara ma indoiesc ca ai ramane doar cu bravura'n tine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos nenea bavareze noi tot nu am inteles cum de ti-ai continuat drumul dupa ce ai lovit indicatorul de circulatie cu manetutza de frana...  Noi e mai handicapati asa, si nu intelege cum (cuvant cunoscut dar considerat urat) mea nu a franat motoreta aia... :crack::lol: sau cum de nu ti-ai rupt matalutza deshtele.....

Asteptam info... :crack:

216250[/snapback]

 

stai mai handicapatilor ca va explic eu: 1. era ambreiajul, nu frana. 2. maneta s-a indoit catre extremitate. 3. mana a ramas in spatiul dintre maneta si ghdion. 3. m-a lovit superficial la degetul mic. 4. indicatorul s-a rotit. indicator am zis, nu zid de beton!

 

Nu, ca tzinea zana maselutza de ghidon shi are brandu' gros. A redresat motorul instantaneu.

216286[/snapback]

 

ai sa razi, dar nici macar nu a vibrat ghidonul.

 

Dupa "umila" mea parere: Cand te loveste maneta peste mana stanga la 250 km/h (utopic vorbind acum, logic, ca e clar ca a bagat SF-uri de la el :crack: ) impactul ar trebui sa-ti cam faramiteze degetele. Chiar si cu manusi si tot cred ca nu ai mai putea sa apuci nimic saptamani bune, in cel mai fericit caz.

 

N-am eu "NINJA" dar astea-s chestii de logica, fizica si de bun simt :crack: M-as chinui sa aflu ce forta e la impact , da' nu cred ca se merita :crack:

Edit :

Totusi, cica formula de calcul ar fi: Forta = Masa x Viteza la patrat/2

Deci ar veni asa, aproximata: Masa -> 192 Kg moto + 10-15 L (sa zicem) benzina + 70 kg (sa zicem)omu' = 277 Kg Slapii si ochelari nu-i mai pun la greutate :crack:

Viteza la patrat impartita la 2 -> 250 km/h ( :crack:  :crack: ) * 250km/h = 62500 km / 2 = 31.250

 

Sumar, ar rezulta ca Forta = 277 x 31.250 = 8.656.250 Newtoni  :crack: Deci NU mai avea degete :kiss:

Ca sa fie mai concludent, un om la 80 kg exercita asupra pamantului o forta de ~8 Newtoni (Copyright Adi :P)

 

Sa fim seriosi... inca o dovada ca e minciuna pe fatza.

P.S. Daca o dam pe caterinca, mi-as face si eu clone. Care vrea IP-uri neamule ?  :crack:  :o

 

P.P.S. Propun sa fie trecut topicul asta la chestii distractive, laolalta cu studentu, bbj si PunkRider (sa le facem cunostinta astora 2?)  :crack:

216291[/snapback]

 

sumar, din nou formulele tale nu au nici o relevanta. se aplicau daca ma loveam de un zid sau de alt motociclist de 277kg venind cu aceeasi viteza din sens opus. pentru usurarea calcului si aplicarea principiului actiuni si reactiunii, chestia asta se calculeaza astfel: stabilesti ca sistem de referinta motocicleta si consideri ca mergea cu o viteaza (peste 200 sigur) semnul spre ea. semnul are probabil 10kg si este lovit catre margine. rezulta deci ca nici macar cele 10kg ale lui nu trebuie luate in calcul ci probabil maxim 0.5kg, atata cat e necesar sa se roteasca (se creaza un brat al fortei intre punctul unde se aplica lovitura cu maneta de ambreiaj si punctul de sprijin sau centrul de greutate (centrul de greutate la viteaza mare, punctul de sprijin la viteza mai mica, deci undeva intre aceste puncte e centrul de rotatie).

 

ma intreb daca incercai tu sa descoperi teoria relativitatii ce iesea...

 

btw, tu parca erai detectivul forumului si nu fizicianul... sau esti polivalent?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La IQ oricum cred ca te depasesc :crack: chiar daca nu as fi nici una nici alta :crack: Cat despre expresia ta cu "handicapatilor" te-as invita la o intalnire. Vineri spre exemplu, la Etrusco. Sa vedem atunci pe cine mai faci handicapat, viteazule :crack: Vezi sa nu uiti sa vii cu 250/h :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate posturile, unele la obiect, altele nici nu merita citite.

Vreau sa va intreb: De ce v-ati luat motociclete? De ce va luati motociclete puternice?

Ca sa le chinuiti cu 50 km/h prin oras si 90 extraurban?

Hai sa fim seriosi, oricare dintre noi a facut nebunii la viata lui, dar tacem malc.

Nu stiu cine si-ar cumpara un R 1 limitat electronic la 50 km/h. La ce bun?

Iti poti lua o bicicleta cu motor pt. asta.

Vad ca pe aici sunt multi cu mentalitati de pensionar, cu motociclete cu atas.

Era un nene care spunea ca are un prieten care "s-a asigurat" cand a trecut strada si a fost lovit.

Poate s-a asigurat doar in mintea lui, normal era sa treaca pe la trecere. Acum legea imi va permite sa omor toti pietonii care trec aiurea pe strada, n-au ce cauta acolo.

Asa cum s-a intamplat si cu mine, teribilismele astea se vor atenua in timp, timpul le rezolva pe toate. Sper ca omu' sa apuce niste ani frumosi.

Se poate merge linistit cu viteza mare prin oras, fara sa pui in pericol pe nimeni, treaba e sa fii atent. 250 km/h cu un motor capabil nu mi se pare cine stie ce, am testat-o si eu... si culmea, in oras.

Cine se suie pe doua roti din start are mai putine rotite la cutiuta, e un virus care-ti intra-n oase si nu-ti mai da pace pana mori.

Pe doua roti totul tine de noroc. Bafta la toti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca pe aici sunt multi cu mentalitati de pensionar, cu motociclete cu atas

216490[/snapback]

Wow, ce profund. Pot sa te ating? :crack: Ce dracu e atat de greu de inteles ca NU E VORBA DE EL, ci de CEILALTI, ca NU E SINGUR PE STRADA si ca poate UCIDE NEVINOVATI?! Pe cuvantul meu ca nu pricep, e un concept chiar atat de greu de asimilat? Mie mi se pare la mintea cocosului :crack: Macar daca ar fi fost in afara localitatii. Si asta ar fi fost o idiotenie, dar nu atat de mare. Nu pricep nici batut ce-o fi asa de greu sa-ti iei motoru in spinare si sa-l forjezi pe circuit pana pici de oboseala.

EDIT: acum am vazut partea cu "am testat-o si eu in oras". Felicitari duble, esti idolul meu oficial. Ca un proaspat fan, uite o propunere timida: organizati voi un concurs tip "chicken" undeva in afara orasului, adica napustiti-va unul spre altul cu 250km/h (fiecare) si vedeti care are oo mai bine formate. Macar scapam de doua probleme intr-un foc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...