Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

135L e in liga lui,indiferent de ce spun testele. Este un obiectiv exceptional.Punct.

Clar este un super obiectiv. Doar ca trebuie sa stii cand si cum sa il folosesti :)

Te limiteaza destul de mult. Fiind fix, lung si cu un dof ingust, ratezi la cadre de nu se poate. Cred ca nu am avut vreoadata atat de multe poze ratate cum am avut cu 135-ul :))

 

Am pastrat pana la urma 70-200 ul si am dat 135-ul. Sa vedem daca ne intelegem cu dimensiunile si greutatea. Oricum, cu siguranta este mult mai versatil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

 

Am avut (pe montura Nikon) 70-200 f2.8 VRII. Dupa ce l-am carat cu mine prin munti si tari straine, l-am dat din cauza greutatii si utilizarii relativ reduse (ori sunt la 300mm+ ori la sub 0.5m distanta de focus :P).

 

Acum am un 70-200 f4 VR de care sunt foarte multumit si pe care il iau dupa mine mai des.

post-71849-0-27083800-1485726944_thumb.jpg

 

Intre timp, am luat si un 135mm f2.0 de la Samyang (acesta) despre care sunt tentat sa zic ca e cel mai sharp obiectiv pe care am pus mana, in afara de exotice (400 f2.8/500 f4).

Obiectivul e complet manual si are o gama limitata de utilizari, dar e o placere sa reduci ritmul si sa te concentrezi asupra unui cadru.

post-71849-0-84260200-1485727198_thumb.jpg post-71849-0-91081200-1485727275_thumb.jpg post-71849-0-49523100-1485727288_thumb.jpg

 

Vorbind strict de montura Nikon, am impresia ca obiectivele "de munca", cum sunt 24-70 f2.8 si 70-200 f2.8 sau 85mm f1.8/f1.4, sunt prea clinice, prea concentrate pe a crea imagini sharp si atat, prea obsedate sa dea bine in MTF-uri...

In schimb, obiectivele mai nisate, cum ar fi Nikkor 180mm f2.8, Sigma 105mm f2.8 Macro, Samyang-ul 135mm f2.8 si Nikkor 300mm f4D au ceva anume, pe care nu pot pune degetul... i-as zice personalitate.

post-71849-0-83731600-1485727665_thumb.jpg

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Altii o ard old school, cu un 50mm/f1.4 care se tine tare bine la cele 45 de primaveri...

 

 

Nu conteaza cu ce o arzi,conteaza ce produci :)

 

Am si eu prin casa un Canon FD 55mm f 1.2 S.S.C. momentan (dar nu e al meu), si convertit din FD in EF.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

@k10

Cat e pachetul? Dai si pe bucati?

Din pacate, nu este al meu. Doar zace la mine in casa de vreun an si proprietarul a cam "uitat" de el.

Eram curios daca mai prezinta interes pentru cineva.

 

Obiectivele pot fi cuplate la un aparat digital? :pow: Nu radeti ca nu ma pricep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot discutam de "clasice", v-ati reparat vreunul cu succes pe la noi ?

Printre altele am si un Praktica MTL3 la care nu mai coboara oglinda si shutterul a ramas deschis... Cred ca de la nefolosinta, ca nu il mai pusesem la treaba de vreo 2 ani :(

Le-am scris celor de la kamerawerk acu vreo sapatamana ca doar de ei stiam, dar nici macar nu au raspuns...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar hipsterii sa mai dea "sute de lei" pe un A-1. Imi amintesc acum 2 ani am luat cu 130 ron un Canon EOS 1N (care a mai tras pe film si e familiar cu aparatele,stie despre ce aparat e vorba).

 

E o moda acum cu filtrele astea de film, vad o gramada care trag cu scule gen D800E, D810, 5D3, 6D si in final aplica o basina de filtru din ala ,de pare toata poza zgariata si futu.ta...... La ce dracu mai tragi cu scule high end, care sunt facute sa produci imagini cat mai sharp/clare/corecte, ca tu in final sa faci o spoiala hipsterista :)

 

Si mai conteaza si unde developam/scanam filmele, ca eu in ultima vreme,nu-mi explic ce fac astia la developat /scanat ca m-am dus cu filme trase cu Elan 7E (un body bun), si obiective gen 24 1.4, 135 F2L etc, si stiam 100% ca sunt in focus pozele, si-mi veneau niste poze eronate inapoi,scanate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, eu trag cu D810 :P si folosesc toata suita de la Nik, inclusiv Analog Efex (ca tot sunt mocca). Si chiar daca ocazional mai am barba, nu am palarie, fularas si ochelari fara lentile, deci te rog frumos, nu ma insulta.

 

Genul acesta de filtre sunt o metoda foarte rapida de a modifica culorile imaginii intr-un mod placut, daca le alegi cu grija si le folosesti pe cadrele adecvate.

 

P.S: Ducand intrebarea ta la absurd: de ce ai avea nevoie de orice aparat modern, dat fiind ca la final tot le urci pe web la maxim 2 Mpx ;).

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a dus dracu si site-u' asta. Fix facebook. Nu poti sa mai tragi o Vantur in coltul asta, ca se si aude pana la capatul celalalt al orasului.

Oricum, avand in vedere ca sintem uameni liberi, ca doar de aia ii cara Dragnea geanta lui Nastase, trage fiecare cu ce vrea. Azi, nu stiu cine nu are digital. Cu film trag de cand am primit un aparat cadou. Atata tot. Nici macar nu ma pricep. Aicia se vede ca si sa-ti placa ceva, tre' sa ceri voie. Oricum, nu toate A1 sint "sute de lei", cum nici toate hipsterelile nu sint neaparat scumpe. Plus ca fac o treaba buna.

http://m.f64.ro/fed-5s-industar-55mm-f-2-8-smena-8-bonus-sh6965-2.html

Si mai e si chestie de gust, pana la toata coada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, eu trag cu D810 :P si folosesc toata suita de la Nik, inclusiv Analog Efex (ca tot sunt mocca). Si chiar daca ocazional mai am barba, nu am palarie, fularas si ochelari fara lentile, deci te rog frumos, nu ma insulta.

 

Genul acesta de filtre sunt o metoda foarte rapida de a modifica culorile imaginii intr-un mod placut, daca le alegi cu grija si le folosesti pe cadrele adecvate.

 

P.S: Ducand intrebarea ta la absurd: de ce ai avea nevoie de orice aparat modern, dat fiind ca la final tot le urci pe web la maxim 2 Mpx ;).

 

Iti pot da un raspuns serios la intrebarea asta. In anumite tipuri de fotografie, echipamentul face diferenta. (in sport si wildlife). De aia am investit intr-un aparat mai bun si obiectiv mai bun.

 

Daca doar 'tragi nunti', o poti face si cu scule mai iefitne. Culmea, la noi pozarii de 'nunti' au cele mai scumpe/multe scule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Pai daca mediocritatea era deranjanta . . .

Pana cand elitele mai iau o pauza de la facutul banilor aia foarte multi din fotografie, mai postez eu.

 

De abia weekendul trecut ce am mai pus si eu mana pe aparat, cred ca nu-l mai scosesem din rucsac de nustiucand... A... am facut cateva poze motocicletei la inceputul lui martie.

post-20786-0-52231500-1494587436_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...