Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

zici ca sunt ochi de pisici :moron:

Ceva de genu' incercam sa obtin, pentru ca stiam (teoretic) cum o sa fie imaginea.. partea dificila e cu decupatul formelor in cartonul negru, ca la desenarea lor n-am probleme.. :scratch: In orice caz, am vrut sa stau deoparte de forma "standard" de inimioara, ma ia cu gretzuri cand vad atatea inimioare intr-o imagine.. :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa fie la tine acolo :moron: in HD

 

 

noi nu vrem zapada :scratch:

Daaaaaa !!!!!

Defapt sa ma si laud, ninge f frumos, iar in straja vad o multime de persoane ce skiaza .

Sper sa ninga mult , sa prind si eu niste cadre, nu chiar atat de reusite ca a lui veics :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mai putin de 5000 de poze si un an de folosire a aparut un pixel mort pe senzor. Nici japonezii nu mai fac lucruri de calitate?

Stiti cumva daca problemele de genu le acopera garantia?

pixel mort pe senzor? ar trebui sa ofere garantie, ai lovit senzorul? l-ai curatat singur? arata-mi si mie o poza sa vad si eu cum se vede un pixel mort :scratch:, e un punct rosu?

wow Schumy CJ, http://www.flickr.com/photos/schumy-ro/4172077058/ super tare

____

legat de poze cu zapada, eu anul acesta ma voi uita la poze, atat :moron:

Editat de veics
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am descoperit ca prima poza cu problema pixelului a aparut la sfarsitul lui mai, in jur de cadrul 1300. Deci e clar o greseala de fabricatie, deoarece aparatul nu a fost scapat pe jos, nu o fost tinut la caldura sau frig nici atunci, nici acum. L-am remarcat numai acum fiindca am folosit iso 800 si cum interpolarea pixelilor ii mult mai mica automat pixelul stricat s-a vazut mai tare.

 

Si ca sa vedeti cum arata unul, asa e al meu(marit de vreo 2 ori):

post-17935-1260624234_thumb.jpg

 

@veics: ma bucur ca iti place cadrul

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@schumy

Din cate stiu dead/stuck pixels sunt acoperiti de garantie.

Majoritatea camerelor au un numar foarte mic de pixeli morti, dar sunt eliminati din fabrica prin re-mapare din soft. D60-ul tau a scapat probabil printre degete.

 

Vezi doar sa nu faci confuzia intre dead si hot pixels. Hot pixels apar la orice camera la ISO mare, in special in cadrele intunecate la expunere mai lungi si se datoreaza scurgerii de incarcare. Cei putin vizibili formeaza noise-ul.

Editat de midnight_rain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

busteni la babele acu' 2 saptamani, din pacate nu am timp de prelucrat la ele

post-49973-1260652046_thumb.jpg

Asta zici ca-i din Serious Sam!! :laugh: (ca s-o tinem tot cu giocurile).. Desi primul gand a fost "Look sir, droids!" :huh:

Foarte reusita fotografia! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@schumy

Din cate stiu dead/stuck pixels sunt acoperiti de garantie.

Majoritatea camerelor au un numar foarte mic de pixeli morti, dar sunt eliminati din fabrica prin re-mapare din soft. D60-ul tau a scapat probabil printre degete.

 

Vezi doar sa nu faci confuzia intre dead si hot pixels. Hot pixels apar la orice camera la ISO mare, in special in cadrele intunecate la expunere mai lungi si se datoreaza scurgerii de incarcare. Cei putin vizibili formeaza noise-ul.

 

Eu zic ca ii mort din moment ce acelasi pixel apare in toate pozele indiferent iso, atunci cand luminozitatea ii destul de mica. In pozele mai luminoase nu se observa problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asta, cred ca e clara situatia. Daca-l dai inapoi in garantie, probabil o sa ti-l re-mapeze din soft si n-o sa mai apara.

Daca tragi RAW si deschizi intr-un program care citeste RAW-uri, iti rezolva imaginea automat. Bine, asta e clar ca nu e o solutie viabila, doar ca fapt divers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asta, cred ca e clara situatia. Daca-l dai inapoi in garantie, probabil o sa ti-l re-mapeze din soft si n-o sa mai apara.

Daca tragi RAW si deschizi intr-un program care citeste RAW-uri, iti rezolva imaginea automat. Bine, asta e clar ca nu e o solutie viabila, doar ca fapt divers.

 

Pai tocmai din cauza ca Lightroom scoate problemele de genu nu am observat pana acum. Acum 2 zile am convertit un raw in jpg cu Irfan View si am vazut punctul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place asa cum e. Prea se pune accent pe prelucrare in ultima vreme... Orice poza tre sa fie minim HDR ca sa atraga atentia ...

 

da, imi plac pozele mai naturale, dar aceea nu e... e chiar HDR si prelucrata, iar galbenul din cer e fake in ea

 

iti place pentru ca e prelucrata, altfel ar fi doar o alta poza care nu atrage atentia (din pacate), multumesc de aprecieri tuturor

 

P.S. HDR-ul eu il fac manual fara nici un soft gen photomatix sau automate din photoshop; masti, levels, gaussian blur, pensula,....

Editat de lgxmedia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, imi plac pozele mai naturale, dar aceea nu e... e chiar HDR si prelucrata, iar galbenul din cer e fake in ea

 

iti place pentru ca e prelucrata, altfel ar fi doar o alta poza care nu atrage atentia (din pacate), multumesc de aprecieri tuturor

 

P.S. HDR-ul eu il fac manual fara nici un soft gen photomatix sau automate din photoshop; masti, levels, gaussian blur, pensula,....

cul, si cum ramane cu "din pacate nu am timp de prelucrat la ele"? poate trebuia sa spui: nu am avut timp decat de un hdr. lol

uite una neprelucrata:

post-16462-1260789922_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cul, si cum ramane cu "din pacate nu am timp de prelucrat la ele"? poate trebuia sa spui: nu am avut timp decat de un hdr. lol

 

ceva de genul, din tot setul am avut timp doar de cateva, si doar una de afisat :laugh:

si sunt cateva sute de poze...

Editat de lgxmedia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cul, si cum ramane cu "din pacate nu am timp de prelucrat la ele"? poate trebuia sa spui: nu am avut timp decat de un hdr. lol

uite una neprelucrata:

unde e facuta poza asta??

ce sunt cladirile alea in stanga? pare foarte interesant :laugh:

post-43247-1260795391_thumb.jpg

Editat de veics
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...