Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Prima incercare de acest gen, sursa de lumina o lanterna cu leduri :laugh:

 

Painting with light? Si mie imi place procedeul asta, chiar ma gandesc cum sa trag niste cadre. M-am jucat mai demult cu un pointer laser pe un perete si a iesit ceva interesant. Acum ma gandesc la ceva care sa implice ceva mai multa culoare.

Incearca si cu un ISO 100, poate un F mai mare si implicit o expunere mai mare. Cred ca o sa iasa mai interesant. 1 secunda e cam putin ptr procedeul asta.

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 fotografii facute in scurt de dimineata, in curte! :laugh:

Nimic special, as zice eu.. dar am doua observatii: chromatic aberrations la greu la prima (ramurile sus-dreapta); cainele ala e chiar atat de portocaliu?? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai sa ii pun globulete si beteala :laugh: sa vezi atunci ce misto poze scot , iar de revelion :D bum bum

 

ps. pisica are acces denied in sufragerie si cat a stat motorul pe hol nu a prezentat interes pt ea :D

Editat de Florin_FZN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa intreb pe aici...probabil sunt cativa experti prin zona:

Ma uitem la 3 oferte:

 

Nikon D3000 + AF-S 18-55 VR .......404 EU

Nikon D3000 + Sigma AF 2,8-4,5/18-50 DC OS HSM + geanta .....399 EU

Nikon D3000 + AF-S 18-105 VR ......524 EU

 

M-ar interesa care este diferenta dintre cele 3 obiective. Ma refer la calitate. Ca zoom cel mai bun e al treilea...ce nu stiu dintre primele 2 care este mai de calitate?

 

Orice sfat e bine venit!

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18-105 VR e un allarounder decent, ca incepator pe DSLR e mai mult decat suficient. Ai un zoom decent si un wide mai mult decat suficient si din ce m-am jucat cu el, VR-ul ala isi face treaba, mai castigi cam doua stopuri cu el. Pe de alta parte, si cu 18-55 m-am simtit ok, l-am folosit mult timp si e un obiectiv corect, atat din punct de vedere al calitatii cat si din punct de vedere al pretului. In schimb, cel cu VR am inteles ca e un pic mai bun, stabilizarea aia isi face treaba. Daca mergi pe Sigma, 2.8-4.5 pare destul de provocator. Dar, mare grija inainte sa-l cumperi, fa un test amanuntit de focus, ai grija la front focus/back focus. Cauta pe net si gasesti mai multe despre cum poti testa asta. Daca n-ai probleme cu focusul, e ok. Personal as alege Nikkor 18-105VR, apoi Nikkor 18-55VR si pe ultimul loc ar fi Sigma. Nikonul se simte bine cu... Nikon.

 

La f64 vad ca au pret bun la Kitul Nikon D3000. Vezi cum il aduci din afara, sa nu-l ai mai scump decat e la noi in magazin, iar in legatura cu garantia, astia de la Skin (cei care se ocupa de Nikon) nu prea mi s-au parut asa "prietenosi" in ceea ce priveste garantia internationala sau garantia aparatelor aduse din afara.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi... eu ma uitam pe www.fotokoch.de ...daca are careva chef si timp se poate uita la rubrica Nikon.

 

Si cel postat de metal heart arata interesant. Personal as merge pe 18-105 ca ai mai mult zoom cu ea si e mai OK decat sa cari 2 lentile cu tine, daca te decizi sa faci poze de moment. Din cate am inteles cel de 18-200 nu prea i-si merita banii.

 

Problema e ca in cazul in care ma decid sa-mi iau un DSLR as vre sa raman pe la 400 eu. Momentan detin doua compacturi...un Kodak C613 si un Z1085. Am ramas un pic dezamagit de Z pt ca mananca bateriile ca nebunu. Trebuie sa-i gasesc acumlatoare de 3V ca cele de 1,2 dupa 3 poze nu mai fac fata. Ce e frumos ca are mod M si IS cu lentile Kreutz.

 

Daca mai aveti alte sugestii....le astept....ca doar e topic de foto!! :D

 

Asfalt uscat!

Editat de dragonlord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragonlord, in loc de 18-200VR sau 18-200VR II ai putea sa optezi pentru 24-120 f3.5-5.6 VR. Un obiectiv foarte bun si foarte bine construit. Costa ceva bani, si s-ar putea sa-l mai gasesti ramas undeva pe stocuri sau sa-l iei de pe la baieti. Din ce am citit despre el, cica ar cam fi cea mai inteligenta alegere, atat dpdv al pretului cat si al calitatii. Totul e ca sa te intelegi tu cu el, atat dpdv al wide-ului cat si al teleului, dar cred ca le impaca foarte bine pe amandoua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peste o saptamana se implineste un an de cand am Nikonul D60 si tot am stat si m-am gandit daca a meritat sau nu banii. Raspunsul este da, dar nu. Ar fi trebuit sa am rabdare si sa imi iau D90. Cine vrea sa treaca la dslr sa se gandeasca bine pentru ca daca te prinde virusul asta un D3000 sau D5000 o sa fie doar o "jucarie" scumpa, dar cu lipsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...