Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

La 1/100 tre' sa ai parkinson sa iti iasa tremurata poza.. :o (la viteza asta au fost facute pozele lui Veics, din ce-am vazut eu)

 

Asa e, am vazut si eu timpul de expunere (dar si diafragma: 2,8). Limita e pe la 1/50-1/60. Mai jos tremura mana.

 

Si sa raspund si la un post de mai devreme de-al tau: eu mi-am luat de la F64 o telecomanda pe fir Hahnel, ca alea Canon nu aveau posibilitatea de blocare a timpului expunerii ptr BULB, la numai 50 RON.

 

LE: vad ca au aparut si pe IR mai ieftine. Atunci cand mi-am luat eu (acu un an), nu aveau decat de la producatori si Hahnel.

 

http://www.f64.ro/micnova-mq-rc2-telecoman...ntru-nikon.html

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...

Si sa raspund si la un post de mai devreme de-al tau: eu mi-am luat de la F64 o telecomanda pe fir Hahnel, ca alea Canon nu aveau posibilitatea de blocare a timpului expunerii ptr BULB, la numai 50 RON.

...

eu am canon si pot bloca butonul pt. bulb :-/

 

Mesaj completat

La 1/100 tre' sa ai parkinson sa iti iasa tremurata poza.. :D (la viteza asta au fost facute pozele lui Veics, din ce-am vazut eu)

...

:o))), tare faza cu parkinson :D)))

Mesaj completat

tractorase aurii, in ninsori de noapte, tra la la :D, am facut-o acum 2h, so... fresh

Mesaj completat

bla bla

post-43247-1262553436_thumb.jpg

post-43247-1262567634_thumb.jpg

Editat de veics
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am canon si pot bloca butonul pt. bulb :-/

 

Mesaj completat

 

:o))), tare faza cu parkinson :D)))

Mesaj completat

tractorase aurii, in ninsori de noapte, tra la la :D, am facut-o acum 2h, so... fresh

Mesaj completat

bla bla

 

Frumos domne, frumos. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poza

Nush ce efect ai bagat la aia cu brazii (arata a sharpening fortat), dar arata crappy rau.. No offense, doar o parere.. :o

Aia cu artificiile presupun ca a fost facuta din mana, pare cam scuturata.. Expunere mica, altfel ar fi fost mai spectaculoasa..

 

Sugestie pentru portret: compunerea imaginii.. lasa personagiul sa respire, incearca sa-l incadrezi astfel incat spatiul "gol" din imagine sa fie in fata personajului, forteaza privitorul sa-i urmareasca privirea. Asa cum e incadrata acum, privirea se "loveste" de marginea imaginii. Mai multe despre acest tip de incadrare AICI.

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nush ce efect ai bagat la aia cu brazii (arata a sharpening fortat), dar arata crappy rau.. No offense, doar o parere.. :o

Aia cu artificiile presupun ca a fost facuta din mana, pare cam scuturata.. Expunere mica, altfel ar fi fost mai spectaculoasa..

 

Sugestie pentru portret: compunerea imaginii.. lasa personagiul sa respire, incearca sa-l incadrezi astfel incat spatiul "gol" din imagine sa fie in fata personajului, forteaza privitorul sa-i urmareasca privirea. Asa cum e incadrata acum, privirea se "loveste" de marginea imaginii. Mai multe despre acest tip de incadrare AICI.

:D

 

 

sar'na. artificiile nu stiu cum am reusit sa le prind. eram beat. brazii sunt din mers, eram in masina in dreapta :D, portretul avea o sansa, ca era facut pe treaz nemancat :D

inca odata sar'na ptr link.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cateva cadre, de iarna! :D astept critici :o

Nush, Stephoane, mie nu-mi spun nimic pozele alea.. Nu transmit nici un mesaj, cel mult ridica intrebarea "ce-a vrut sa spuna autorul?" (ca la comentariile de la romana :D ).. Aia cu bradul e foarte incarcata, nu are un subiect precis, e la fel de "confuzatoare" ca celelalte.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hosszu, pozele tale is destul de reusite. Ti-as mai recomanda si un cont pe Flickr, comparativ cu Picasa sau Photobucket ii mai multa lume care face fotografii si poti sa vezi ce parerea au restul despre imaginile tale si la fel poti sa vezi si tu o multime de imagini bune din care poti invata.

Si scoate aparatul ala de pe modul automat si incearca sa experimentezi cu el! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gixxxer, rogu-te, nu te supara pe mine, dar problema ta nu este aparatul. Din pozele expuse de tine, doar una imi place cat de cat (cea cu copacii). Vreo 5-6 sunt poze absolut neinteresante iar restul sunt banale (turistice, daca vrei).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hosszu, pozele tale is destul de reusite. Ti-as mai recomanda si un cont pe Flickr, comparativ cu Picasa sau Photobucket ii mai multa lume care face fotografii si poti sa vezi ce parerea au restul despre imaginile tale si la fel poti sa vezi si tu o multime de imagini bune din care poti invata.

Si scoate aparatul ala de pe modul automat si incearca sa experimentezi cu el! :crack:

Merci, intradevar folosesc aparatul de multe ori pe modul automat, cateodata shutter si aperture priority mode, pt ca imi plac cum ies pozele si majoritatea pozelor sunt facute in ture moto, nu prea am facut sesiuni foto, pe full manual nu prea m-am jucat, pana acum m-am concentrat in mare parte pe compozitie, recunosc ca se poate obtine calitate mai buna si efecte interesante pe manual mai ales daca sunt conditii de lumina speciale, dar promit ca o sa citesc si despre setarile pe full manual. :rock:

 

Ride Safe!

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gixxxer, rogu-te, nu te supara pe mine, dar problema ta nu este aparatul. Din pozele expuse de tine, doar una imi place cat de cat (cea cu copacii). Vreo 5-6 sunt poze absolut neinteresante iar restul sunt banale (turistice, daca vrei).

 

 

nu stiam ca aici doar artistii cu renume posteaza... lasa ca o sa fac cu un aparat mai performant.cel care il folosesc e prea banal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, citind prin aceste randuri, unde parerile sunt impartite (Canon sau Nikon) si care obiectiv este mai bun, de ce unii spun ca Nikon merge cel mai bine cu Nikon (care oricum e o abureala de marketing, ca un blitz Metz e mai bun decat SB-600 si merge si mai bine), ei bine, eu consider ca cel mai important lucru la o fotografie este mesajul. O sa postez si eu poze... curand :D Dar incercati sa va concentrati mai mult pe partea artistica, a mesajului si mai putin pe partea tehnica.

 

Am vazut poze absolut superbe facute cu un simplu 18-55 :crack: si poze proaste facute cu un 24-70 f/2.8 :rock: Spor si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat si eu niste light painting. in zilele urmatoare voi experimenta idei noi si voi posta pe masura ce obtin rezultate interesante :wacko:

 

cam asta a fost primul rezultat:

post-44271-1263227606_thumb.jpg

Editat de alx31
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...