Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am incercat si eu niste light painting. in zilele urmatoare voi experimenta idei noi si voi posta pe masura ce obtin rezultate interesante :wacko:

 

cam asta a fost primul rezultat:

 

nu este focalizata, nu ai vrut sa focalizez nimic sau ai omis lucrul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat si eu niste light painting. in zilele urmatoare voi experimenta idei noi si voi posta pe masura ce obtin rezultate interesante :lol:

 

cam asta a fost primul rezultat:

 

 

Trebuia ca mai intai sa focalizezi pe gura paharului, sa inchizi diafragma in asa fel incat sa ai o profunzime de camp mai mare (gen f/16) pentru a fi focalizata gura paharului, dar si in fata si in spatele paharului, timp de expunere care sa-ti dea poza sa fie sub-expusa cu cel putin o treapta (ca o sa compensezi tu cu lumina de la lanterna) si multa rabdare sa te joci cu lanterna. :wacko: Incearca sa faci poza din mai multe unghiuri, cum ar fi un profil al paharului. De sus, din avion, nu e foarte interesanta abordarea. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia ca mai intai sa focalizezi pe gura paharului, sa inchizi diafragma in asa fel incat sa ai o profunzime de camp mai mare (gen f/16) pentru a fi focalizata gura paharului, dar si in fata si in spatele paharului, timp de expunere care sa-ti dea poza sa fie sub-expusa cu cel putin o treapta (ca o sa compensezi tu cu lumina de la lanterna) si multa rabdare sa te joci cu lanterna. :wacko: Incearca sa faci poza din mai multe unghiuri, cum ar fi un profil al paharului. De sus, din avion, nu e foarte interesanta abordarea. Spor!

 

sunt de acord cu tot ce ai spus. am ales poza asta fiind cea mai clara dintre cele incercate :lol: a fost primul contact cu genul asta de fotografie si sunt hotarat sa evoluez, macar la nivelul claritate si abordare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deep impact - o captura din weekend la tara, nu e ceva pregatit(preparat), pur si simplu am observat ca picura de pe acoperis(4-5 m inaltime) intr-o oala veche uleioasa, in conditii de lumina foarte slabe deci trebuia sa folosesc blitzul, am incercat si fara si cu timp de expunere mai mic,am reglat si aperture-ul, dar rezultatul e un cadru negru sau ceva ce nu poate fi identificat :wacko:.

post-26723-1263372175_thumb.jpg

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata interesant, mie imi sugereaza mai degraba un vulcan noroios, un balonas care se sparge, decat caderea unei picaturi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata interesant, mie imi sugereaza mai degraba un vulcan noroios, un balonas care se sparge, decat caderea unei picaturi..

Da asa este, efectul acesta se datoreaza distantei si vitezei mari a picaturii, a creat un impact destul de mare.

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nice... Foarte misto. Pacat ca interfereaza lumina blitz-ului (se vede blitz-ul).

Eu cand incerc sa maschez blitz-ul on-camera ii pun o foaie de hartie, ceva, in fata, improvizand un fel de difuser. Daca nu e lumina suficienta, compensez din puterea blitz-ului in plus sau in minus, dupa caz (mi-am setat butonul SET ptr asta, in loc de Picture style sau alte tampenii pe care le pot face din Photoshop). Just a thought.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nice... Foarte misto. Pacat ca interfereaza lumina blitz-ului (se vede blitz-ul).

Eu cand incerc sa maschez blitz-ul on-camera ii pun o foaie de hartie, ceva, in fata, improvizand un fel de difuser. Daca nu e lumina suficienta, compensez din puterea blitz-ului in plus sau in minus, dupa caz (mi-am setat butonul SET ptr asta, in loc de Picture style sau alte tampenii pe care le pot face din Photoshop). Just a thought.

Da,e o idee buna, la asta nici nu m-am gandit( de asta imi place sa postez/citesc aici, pt sfaturi si idei noi),era mai bine daca nu se vedea blitzul, dar pe mine nu m-a deranjat enorm, asa ca nici nu m-am chinuit sa-l ascund din photoshop, am vrut sa vad si parerea altora.

 

Mersi tuturor pt sfaturile de pana acum, incercarile mele+sfaturile acestea+sfaturi din carti si net+youtube ma ajuta sa progreses .Imi place ca exista si critica mai dura unde e cazul, pozele mai reusite sunt laudate sau la cele mai putin reusite se dau sfaturi :CUM SA......

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salututare

 

 

vin si eu cu cateva poze ...unele prelucrate in lightroom altele asa cum au fost facute. Ineresant ar fi sa se treaca eventual cu ce aparat a fost facuta poza si mai mute date daca se poate ....

 

Ambele poze sunt facute cu un aparat Sony a350.

Parerea mea: daca vrem sa ne ajutam, cel mai bine sau corect ar fi, daca s-ar lasa toate proprietatile pozei vizibile, sa vezi cu ce e facuta poza si cam cum trebuie sa setezi aparatul ca sa faci o poza asemanatoare, ca pe un site FOTO.E doar o parere....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...sau.... cum blitzul 'deranjant' se vede in reflexie, deci nu prea poti sa scoti ce e acolo, daca ai rabdare simplu si primitiv cu clone stamp tool, daca ai chef inainte de clone stap bagi un layer mask pe blitzl si te joci cu brightness si contrast pt a scadea intensitatea luminii albe...(pana acum nu a observat nimeni cand am apelat la trucul acesta, mai ales daca nu vrei sa faci un poster)

 

....la cele doua de jos e forte simplu, ca sunt inconjurate de nuante inchise, spre negru.

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...sau.... cum blitzul 'deranjant' se vede in reflexie, deci nu prea poti sa scoti ce e acolo, daca ai rabdare simplu si primitiv cu clone stamp tool, daca ai chef inainte de clone stap bagi un layer mask pe blitzl si te joci cu brightness si contrast pt a scadea intensitatea luminii albe...(pana acum nu a observat nimeni cand am apelat la trucul acesta, mai ales daca nu vrei sa faci un poster)

Lumina alba nu exista! Poate doar zone arse (highlights). Pentru o poza atat de banala nu are rost sa pierzi o jumate de ora in PS sa clonezi 20% din poza, dar pentru ca la momentul declansarii nu ai tinut cont de conditiile de iluminare. E un trend in ziua de azi... "las'ca rezolv in photoshop" sau ""arata muult mai bine daca o mai coafam putin in PS" ... folosit ca scuza atunci cand postezi o poza banala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ce cu mai mult timp liber, fara bani si chef de mestesugareala, va arat ceva, poate faceti si voi.

 

Softbox pentru blitz extern

 

Mini bouncer pentru blitz extern

 

Iar pentru cei fara blitz extern, exista un flash diffuser destul de interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era vorba de Photoshop, nu de Lighroom, si nu de dat, ci de ascuns... (exact ca in bancurile cu radio Erevan)

 

ooo ma scuzati, photoshop e photoshop si lightroom e Adobe Photoshop Lightroom

 

 

in lightroom ala care este, poti si sa ii scoti si sa ii pui unu sau mai multe fascicule de lumini care dau senzatia de blit sau reflector.... dar ma scuzati daca n-am inteles

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lumina alba nu exista! Poate doar zone arse (highlights). Pentru o poza atat de banala nu are rost sa pierzi o jumate de ora in PS sa clonezi 20% din poza, dar pentru ca la momentul declansarii nu ai tinut cont de conditiile de iluminare. E un trend in ziua de azi... "las'ca rezolv in photoshop" sau ""arata muult mai bine daca o mai coafam putin in PS" ... folosit ca scuza atunci cand postezi o poza banala

 

Am specificat in ce conditii era facuta poza, nu e poza "aranjata" cu blitzuri off camera si chestii de genu, pot sa-l incadrezi la categoria Catching a moment la aproape 0 grade,in afara de blitzul aparatului nu aveam alta sursa de lumina,nici macar o lanterna, picura de la 4-5 m inaltime deci habar nu aveam cand o sa aiba loc urmatorul impact, era aproape bezna imposobil de realizat fara blitz(am incercat si fara). Stiu ca ai un echipament scump, dar echipamentul performant de care dispun e un D60 amarat cu obiectiv stock, nici macar macro, ,date fiind conditiile macar e bine expusa. Intrebarea mea era: sa incerc sa fac poza sau nu? am facut-o, daca nu-ti place asta e, eu am invatat ceva in legatura cu blitzul din sfaturile altora si deja a meritat pt mine postarea, acesta e scopul meu in topicul acesta, sa mai invat ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt doua galeti destul de adanci programele mai sus mentionate si trebuie luate ca atare. Omul a specificat Photoshop, nu Lightroom. Inainte de toate a fost Photoshop-ul cu toate versiunile sale de CS si d-abia dupa aia a aparut Lightroom-ul ca anexa a Photoshop-ului (pentru un workflow mai simplu, lucuru ce-i lipsea PS-ului) si de aceea am fost in masura sa fac afirmatia de mai sus. Totusi nu e nevoie sa te simti luat la misto pentru ca nu a fost deloc intentia mea.

Din punctul meu de vedere, poti imprumuta poza colegului nostru si sa-i adaugi fasciculele alea de care spuneai, ca eu tot in ceata sunt in privinta scosului si adaugatului unei senzatii de blitz sau reflector in poza.

 

@Hossu: nu trebuie sa-mi iei in nume de rau commentul meu de mai sus. Ce am incercat eu sa demonstrez a fost simplul fapt ca ne bazam mult pe postprocesare pentru a obtine efecut cautat de poza wow, decat in a incerca sa evaluam conditiile de la fata locului si sa lucram cu ce avem la indemana, inclusiv lumina care e cea mai importanta!

 

Echipamentul conteaza foarte putin in comparatie cu tehnica foto (ma refer la teoria cunoscuta de fotograf) si de ambientul unde se pozeaza!

Editat de piccolino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Hossu: nu trebuie sa-mi iei in nume de rau commentul meu de mai sus. Ce am incercat eu sa demonstrez a fost simplul fapt ca ne bazam mult pe postprocesare pentru a obtine efecut cautat de poza wow, decat in a incerca sa evaluam conditiile de la fata locului si sa lucram cu ce avem la indemana, inclusiv lumina care e cea mai importanta!

 

Echipamentul conteaza foarte putin in comparatie cu tehnica foto (ma refer la teoria cunoscuta de fotograf) si de ambientul unde se pozeaza!

Pai tocmai asta e, ca nu m-am bazat pe postprocesare am lasat poza asa cu blitz pt ca pe mine personal nu m-a deranjat foarte tare si cred ca unul care e profesor in Photoshop, ar putea sa-l faca sa dispara, daca e atat de deranjant, dar ti-am spus motivul pt. care poztez asa ca nu m-am suparat poate cu ocazia asta face cineva sa dispara blitzul :wacko: si ne spune si noua secretul.

 

Si eu sunt de parere ca poza trebuie facuta in asa fel incat sa corectezi cat mai putin din PS, dar majoritatea pozelor "frumoase" ce vezi in reviste, reclame, site-uri, sunt postprocesate, chiar daca sunt facute cu aparate professionale si unghiurile si mesajul pozei e buna,asta e trebuie sa admitem ca postprocesarea ajuta.

Mesaj completat

p.s. Nu o lua in nume de rau, dar nici pozele facute de tine cu fish eye-ul nu mi se pare a fii poze originale,neatinse, normale sau cum vrei sa o spui, poate ca nu sunt atinse digital, dar tot au un efect, care face diferenta, dupa parerea mea acest efect e mai mare decat un auto contrast/brightnesr banal in PS etc. Sunt o gramada de lentile, accesorii, programe, efecte care pot face diferenta intre doua poze,asa ca fiecare cu ideile lui si ce poate.....

Mesaj completat

De atacat ne putem ataca toata ziua si la orice poza, nu acesta e scopul topicului.....

 

Ride Safe!

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai asta e, ca nu m-am bazat pe postprocesare am lasat poza asa cu blitz pt ca pe mine personal nu m-a deranjat foarte tare si cred ca unul care e profesor in Photoshop, ar putea sa-l faca sa dispara, daca e atat de deranjant, dar ti-am spus motivul pt. care poztez asa ca nu m-am suparat poate cu ocazia asta face cineva sa dispara blitzul :wacko: si ne spune si noua secretul.

 

Si eu sunt de parere ca poza trebuie facuta in asa fel incat sa corectezi cat mai putin din PS, dar majoritatea pozelor "frumoase" ce vezi in reviste, reclame, site-uri, sunt postprocesate, chiar daca sunt facute cu aparate professionale si unghiurile si mesajul pozei e buna,asta e trebuie sa admitem ca postprocesarea ajuta.

Mesaj completat

p.s. Nu o lua in nume de rau, dar nici pozele facute de tine cu fish eye-ul nu mi se pare a fii poze originale,neatinse, normale sau cum vrei sa o spui, poate ca nu sunt atinse digital, dar tot au un efect, care face diferenta, dupa parerea mea acest efect e mai mare decat un auto contrast/brightnesr banal in PS etc. Sunt o gramada de lentile, accesorii, programe, efecte care pot face diferenta intre doua poze,asa ca fiecare cu ideile lui si ce poate.....

Cand o sa te faci mare si o sa intelegi cu ce se mananca fotografia si postprocesarea o sa vii la mine si o sa imi dai o bere! Ca sa iti demonstrez ca nu prea ai tangente cu postprocesarea foto si ce inseamna postprocesare o sa iti atasez poza facuta cu fisheye-ul la care stiu sigur ca faci referire. In consecinta o sa ai la indemana originalul si poza rezultata in urma postprocesarii. O sa iti dai seamna ca nu este vorba decat de o expunere si incadrare corecta in prima instanta si ulterior levels, saturatie si sharpen. Aici nu discutam de alterare masiva a unei fotografii cum ar fi masti, clone, healing, mutari de obiecte, corectii optice samd. In concluzie, tu ai primit in poza postata de mine ceea ce am vazut eu acolo la momentul respectiv, inclusiv "efectul" ala de care spui tu, de poza ultraprelucrata cu lentile, accesorii, programe si efectele necesare ca o poza sa fie fotografie.

 

Ca sa nu mai continui, voila!

 

4271285053_b35ef038a0_o.jpg

 

O poti lua la disecat fara probleme. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si aici va certati ma? :wacko:, singurul topic in care postam in speranta ca nu o sa vad certuri, si vad ca tot se intampla, discutiile cu pro-postprocesare si pozele "brute" scoate din aparat, as sari peste ele, speram sa vad poze postate si critici aduse pt. imbunatatirea noastra in foto.

Pt. multi dintre cei care posteaza aici banuiesc ca este o pasiune, ca si motociclismul, prin urmare, critici constructive, nu discutii inutile, dar asta e doar parerea mea, pot sa dau si "next page".

 

@Hosszu Toll, din ce am vazut eu, ai avut F/5.6 cu timp de expunere 1/60, probabil daca ai fi incercat un timp de expunere mult mai scurt si un iso mai mare, picaturile ti-ar fi iesit mai clare, iti pot trimite niste tutoriale cum sa fotografiezi picaturi de apa, daca ai timp si chef, poti scoate niste chestii foarte faine

 

@piccolino, la poza fisheye, se vede granulatia scoasa in evidenta de la sharp :crack:, iar culoarea cerului nu imi place, mi se pare prea falsa (dar tine de gusturi :lol:)

stai in bucuresti? obiectivul care-l ai e pt. canon? vreau si eu sa vad cum e un fisheye

 

acum postez si eu doua poze, nu stiu daca le-am mai postat, se incarca foarte greu paginile pe forum ca sa caut sa vad daca le-am mai pus sau nu, asa ca imi cer scuze daca le-am mai postat :D

post-43247-1263400581_thumb.jpg

post-43247-1263400637_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si aici va certati ma?

 

@piccolino, la poza fisheye, se vede granulatia scoasa in evidenta de la sharp :), iar culoarea cerului nu imi place, mi se pare prea falsa (dar tine de gusturi :crack:)

stai in bucuresti? obiectivul care-l ai e pt. canon? vreau si eu sa vad cum e un fisheye

Nu se cearta nimeni, stai linistit! :lol:

 

Evident ca se vede granulatia de la sharpen, ca doar e full res. poza. Fish-eyeul e Nikon, asa ca nu te pot incurca... :wacko:

 

 

Cat despre culoarea naturala a cerului... rade ciob de oala sparta :D)

Editat de piccolino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...