Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Adrian

@Ekosekthor: Nu sunt fan boy Canon,dar recunosc ca am mers si o sa merg pe brand ul asta, dar nu pot sa nu remarc faptul ca au ramas in urma la senzor..



Si inca ceva, orice omolog de la Canon ( 5D3 fata de D800, 6D fata de D600, 1Dx fata de D4) este mai scump , si nu mai ieftin,cum ai crezut tu:)

 

Si diferenta de pret nu e justificata.


Ce-i drept, noul 5D3 si 1Dx sunt niste aparate superbe,dar si pretul pe masura...

 

Pe mine ma atrage la Canon mai ales sticla. Singurul obiectiv pe care Canon nu il are, fata de Nikon este 14-24 f2.8, care e exceptional. Canon nu are ceva in zona asta ultra-wide.

 

16-35 L II e destul de slabut comparat cu 14-24 de la nikon.

 

In rest 24-70 2.8 II si 70-200 2.8 II sunt 2 sticle exceptionale.... care dau clasa celor de la Nikon.


Poate scoate si Nikon o versiune updatata pt 24-70 ul lor.

 

@skvj: daca vrei sa faci mutarea spre Canon, fa-o acu, si daca o faci,nu lua imbecilitatea aia de 50D. Ori iti iei 5D ori stai in banca ta cu Nikon.


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa 5D si 5D2 care aveau un focus de tot k.k.t. ul, abia in final au scos si ei 5d3 cu un AF bun.

No da ce probleme de focus are bre 5d2 ? Sau de ce e de cacao :)

Ca am mai auzit asta la unii, dar eu sa dea draq daca nu mi se pare mai mult decat ok. 2 minusuri are imho - in (foarte) low light focalizeaza greu (dar aici majoritatea au probleme) si a 2a e ca nu'i foarte rapid pe tracking (dar nu e o camera de sport ca sa trebuiasca sa faca asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

No da ce probleme de focus are bre 5d2 ? Sau de ce e de cacao :)

Ca am mai auzit asta la unii, dar eu sa dea draq daca nu mi se pare mai mult decat ok. 2 minusuri are imho - in (foarte) low light focalizeaza greu (dar aici majoritatea au probleme) si a 2a e ca nu'i foarte rapid pe tracking (dar nu e o camera de sport ca sa trebuiasca sa faca asta).

 

Man, 5D cand a aparut a fost un ground breaker, un FF affordable, la dimensiuni mici, cu performante foarte bune pt vremea aia. S-a trecut cu vederea ca a avut un AF deficitar. Nu puteai sa te astepti sa aibe AF ul de pe 1D2/1Ds2....ca nu se justifica in pret.

 

 

Insa cand au scos 5D mark II, Nikon a scos D700, iar la AF nu exista comparatie intre cele 2. Canon a pastrat acelasi AF de k.k.t de pe 5D1.

 

Centralul e decent, dar in low light focalizeaza greu,iar celelalte 9 puncte sunt de decor.

 

 

La asta ma refer cand zic ca 5D2 are un AF naspa. Eu m am obisnuit de mult sa trag prin tehnica focus & recompose, dar de ce sa fiu fortat sa fac asta, cand concurenta are demult AF competent pe body urile lor.

 

Ultima achizitie, o pisica din fata blocului, n-am putut s-o las asa, in strada, si am 'adoptat-o' :)

 

Trasa cu 5D si un 50 manual (yashica), ISO 1600

 

Ultima achizitie, o pisica din fata blocului, n-am putut s-o las asa, in strada, si am 'adoptat-o' :)

 

Trasa cu 5D si un 50 manual (yashica), ISO 1600, lumina ambientala din casa

post-77849-0-02597400-1384766767_thumb.jpg

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insa cand au scos 5D mark II, Nikon a scos D700, iar la AF nu exista comparatie intre cele 2. Canon a pastrat acelasi AF de k.k.t de pe 5D1.

 

Centralul e decent, dar in low light focalizeaza greu,iar celelalte 9 puncte sunt de decor.

Man, eu folosesc cu succes destul de des si punctele laterale si nu am probleme. Depinde ce sticla am pe camera. Daca folosesc 135-ul, nu pot reincadra prea mult ca se duce planul de focus in balarii :)

Cu 35 insa folosesc si eu destul de des central+reincadrare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Cap0ne, culmea, la 135 e usor sa faci focus & recompose, la 35L sau 24L cum am eu, e mai greu,mai ales la 24L , daca tragi la 1.4 si subiectul e destul de aproape, se schimba planul focal daca nu esti atent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@skvj: daca vrei sa faci mutarea spre Canon, fa-o acu, si daca o faci,nu lua imbecilitatea aia de 50D. Ori iti iei 5D ori stai in banca ta cu Nikon.

 

 

Incerc sa vand D3100-le, pachet cu grip si flash. Chiar si 50d-ul mi se pare mult mai ok decat ce am acum.

Ma uit si dupa 5D, de mult timp.

 

http://9gag.com/gag/aVO7rKM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot pozam pisici sau am pozat la un moment dat, ia inspirati-va si de aici. Daca tot aveti acasa animalutu asta dragalas :D

 

http://www.demilked.com/girl-cat-friendship-photos-andy-prokh/

Multam!

 

As vrea si eu sa fac o sedinta foto prelungita cu matza de-acasa, in diverse ipostaze pisicesti, dar nu-i "dragalasa" deloc. :)

 

8925951470_8aba54f76a_z.jpg
Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Multam!

 

As vrea si eu sa fac o sedinta foto prelungita cu matza de-acasa, in diverse ipostaze pisicesti, dar nu-i "dragalasa" deloc. :)

Da-i biscuiti.. eu asa am rezolvat cu astea 2 de mai jos :)

 

post-9248-0-77560300-1384895667_thumb.jpgpost-9248-0-33503100-1384895669_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Biscuiti ? N'auzi ca ii zice fiara ? Tre sa'i dea niste halci de carne :D

Tru. Fiara reactioneaza bine la carne de pui cruda, orice fel de sunca, chips-uri, parmezan si conopida la cuptor. Lactate nu suporta, deci nu poci sa profit de contrast intre alb si negru. :)

 

Si ca sa fiu ontopic, iote trei surori bulgaroaice:

10957866805_fb2eb869eb_z.jpg

 

10958095463_7041d25de7_z.jpg
10957959096_a66fc0fd5d_z.jpg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, atentie la ce postati,ca intrati pe teritoriul meu...

 

La capitolul POZE CU PISICI.........RULEZ FIN, ati inteles, da? :)

 

Imi place expunerea in aia cu pisica neagra care trece strada :ok:

 

 

Matzu personal:

post-9248-0-90802900-1384936609_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...