Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut si la multi ani :) .

 

La multi ani si tie!

Dupa EXIF se pare ca ai fotografiat din mana (la diafragma maxima si ISO500). Cred ca puteai face cateva "artificii" pentru a creste profunzimea si a scadea timpul de expunere: treci pe manual, masoara "spot" pe prima salva de artificii si la urmatoarele s-ar putea sa poti trage la f/5,6 sau f/8 si macar la 1/30 s.

Parerea mea...

 

Exemplu: masurat "spot", 300mm, f/5.8, 1/160 s, ISO 100, tras din mana. ;) E adevarat ca n-am nimic altceva luminat in cadru in afara de luna, dar se poate.

 

10379378776_e5b4dfb5f1_z.jpg

 

Oricum, pentru artificii e recomandat sa folosesti un trepied si timpi de expunere lungi (2 - 10 secunde).

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani si tie!Dupa EXIF se pare ca ai fotografiat din mana (la diafragma maxima si ISO500). Cred ca puteai face cateva "artificii" pentru a creste profunzimea si a scadea timpul de expunere: treci pe manual, masoara "spot" pe prima salva de artificii si la urmatoarele s-ar putea sa poti trage la f/5,6 sau f/8 si macar la 1/30 s.Parerea mea... Exemplu: masurat "spot", 300mm, f/5.8, 1/160 s, ISO 100, tras din mana. ;) E adevarat ca n-am nimic altceva luminat in cadru in afara de luna, dar se poate. 10379378776_e5b4dfb5f1_z.jpgOricum, pentru artificii e recomandat sa folosesti un trepied si timpi de expunere lungi (2 - 10 secunde).

alooo nenea doc ....

in primul rand LA MULTI ANI !!!!

 

secondo. pe ce parte a lunii" esti matale ca mie asa imi da.....

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alooo nenea doc ....

in primul rand LA MULTI ANI !!!!

 

secondo. pe ce parte a lunii" esti matale ca mie asa imi da.....

La multi ani si tie!

Io eram in balcon cand am vazut luna asta, numai ca era octombrie si (deja) anul trecut. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Timisoara , noaptea

Fotografiezi din mana la diafragma maxima, pentru ca ai lumina putina, si pierzi din vedere faptul ca profunzimea scade drastic. A doua poza e total neclara.

Obiectivele "luminoase" sau "rapide" sunt folosite in special pentru abilitatea de a separa subiectul de fundal, nu neaparat in conditii de lumina slaba. Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Fotografiezi din mana la diafragma maxima, pentru ca ai lumina putina, si pierzi din vedere faptul ca profunzimea scade drastic. A doua poza e total neclara.

Obiectivele "luminoase" sau "rapide" sunt folosite in special pentru abilitatea de a separa subiectul de fundal, nu neaparat in conditii de lumina slaba. Parerea mea...

 

^ what he said & WB???

 

Si ca sa-l bantui iar pe ianachim,de data asta am fost in padure,dupa pasarele, si nu in Botanica :)

post-77849-0-66850500-1388850065_thumb.png

post-77849-0-30163800-1388850066_thumb.png

post-77849-0-87144200-1388850066_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fotografiezi din mana la diafragma maxima, pentru ca ai lumina putina, si pierzi din vedere faptul ca profunzimea scade drastic. A doua poza e total neclara.

Obiectivele "luminoase" sau "rapide" sunt folosite in special pentru abilitatea de a separa subiectul de fundal, nu neaparat in conditii de lumina slaba. Parerea mea...

Salut ! Pot sa te contrazic ? Pozele au fost facute de pe trepied , unul mai gingas , dar a fost un trepied iar setarile au fost : la prima poza si la urmatoarele doua . Declansarea a fost lasata pe seama timer-lui deoarece nu am declansator cu cablu :( . Culorile predominante sunt cele de la iluminatul stradal si chiar asta imi place . De exemplu , la cateva sute de metri in amonte pe " fluviul " Bega am avut urmatoarele nuante : . Verdele este de la o terasa .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Arthur: Mai bine nu puneai parametrii. La ce te-ai gandit cand ai tras cu f/1.8 si cu ISO500 de pe trepied, ca eu nu inteleg?

Nici eu nu inteleg intrebarea . Cum ar fi trebuit sa fie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Nici eu nu inteleg intrebarea . Cum ar fi trebuit sa fie ?

 

mate, you're doing it wrong

 

La genul ala de poze, tre sa tragi f 5.6 / f 8, mai ales daca ai trepied,ce-ti permite ISO 100/200.

 

tragi wide open , cand tragi handheld si e noaptea si nu-ti permiti sa tragi la 2.8 sau la f4... (cu iso 1600/3200)

 

tu nu ai profunzime de camp...nici sharpness.....nici balans de alb.......nici nimic....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Ca sa obtii mai multa lumina maresti ISO si timpul de expunere. Diafragma o modific doar pentru a te juca cu doful/sharpul.

 

ii dai sfaturi proaste.

 

la ce vroia el sa obtina,n-ai nici o treaba cu ISO , ci doar cu timpu de expunere si diafragma...

 

cand esti hand-held,cu aparatul prin oras,si vrei sa tragi din mana,da , atunci recurgi la ISO ca sa nu ai poza miscata (ca nu stiu daca poti trage din mana la 1/5 sau 1 secunda sau etc).........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mate, you're doing it wrong

L-ai suparat si acum si-a sters toate pozele. ;)

 

@Arthur: Trebuie sa inveti din critici sau macar sa fii impulsionat sa inveti. E pacat sa nu poti folosi aparatul la capacitate maxima din cauza ca nu stapanesti notiuni elementare despre expunere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-ai suparat si acum si-a sters toate pozele. ;)

 

@Arthur: Trebuie sa inveti din critici sau macar sa fii impulsionat sa inveti. E pacat sa nu poti folosi aparatul la capacitate maxima din cauza ca nu stapanesti notiuni elementare despre expunere.

Nici pe departe :) . Nu ma deranjeaza critica . In fiecare an , la inceput , sterg toate atasamentele . Este adevarat ca am spatiu destul alocat , dar fiecare cu pasarica lui .

 

La multi ani la toata lumea si doua subiecte ptr saptamana asta : , .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...