Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

www.f56.ro

 

Laszlo-Tibor Olah :rusinica:

si daca treceti cumva prin Salonta (orasul meu natal) pana la data 17 mai am expozitie personala la Galeria de Arta, sau expozitie de grup in Timisoara la Erick's House Coffe

 

si pe BoG:

http://www.badorgood.com/authors.php?id=7820

Editat de snowfox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

www.f56.ro

 

Laszlo-Tibor Olah :rolleyes:

si daca treceti cumva prin Salonta (orasul meu natal) pana la data 17 mai am expozitie personala la Galeria de Arta, sau expozitie de grup in Timisoara la Erick's House Coffe

 

si pe BoG:

http://www.badorgood.com/authors.php?id=7820

 

La fotografia cu numele "Imbratisare" ce scule ai folosit? E geniala :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un HDR aceea ... cred.

Mai bine sa ne spuna el .. ca m-ai facut curios.

 

 

imbratisare :rusinica:, chiar e o poza facuta cu scule super "obisnuite" Canon 350d cu obiectivul de kit (la 18mm) :rolleyes: , singura chestie in plus a fost un filtru rosu pe obiectiv si facut direct in alb/negru, nu e HDR dar a suferit un pic de postprocesare in Photoshop, contrast , levels, sharp, si separat aceeasi chestie pe cer

Editat de snowfox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat de curand un Olympus SP-570UZ. Eu un D-SLR like. Caut tutoriale pentru fotografii, in limba romana. Daca cunoasteti adrese va rog sa le postati. Eventual link-uri pe privat.

Multumesc.

 

Frumoase fotografii. O sa postez si eu cateva dar sa le mai reduc ca sunt mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru RENEGADE:www.badorgood.com

Pentru RAVENITZA:WWW.f64studio.ro (sfat:Nu iti irosi talentul!Fructifica-l)

toate la timpul lor, insa momentan nu am finante pentru aparat foto semi-prof. desi la cati bani am bagat in motocicleta imi cumparam aparat bun, si-apoi pentru mine pot face poze si asa momentan...Merci de sfat, stiu ca ai dreptate, insa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

help!

 

am un D40x cu SB-600 si a venit momentul sa mai investesc ceva bani in el. upgade-ul catre D80 probabil ca se va face mai incolo, daca simt ca sticla de pe asta nu ma mai ajuta si e nevoie de un alt body. d40x-ul e destul de bun pentru ceea ce fac eu, imaginea (cu putin PS) este destul de clara, contrastul este mai mult decat decent iar sharpness-ul... aici am nevoie de sticla mai buna.

 

asadar, obiectivul de kit (Nikon AF-S 18-55mm f/3.5-5.6G II DX) si-a facut treaba, DAR am vazut cateva minusuri mari: la lumina slaba focalizeaza destul de greu si am avut destule erori de focusare, cei 55 mm nu-mi sunt totdeauna suficienti, parca as mai avea nevoie de ceva in plus, DOF dezamagitor. am cate ceva in plan, suma pe care vreau sa o investesc e undeva la 1700-2000 RON. asadar, iata la ce combinatii m-am gandit:

 

I.

Nikon AF-S 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED DX

http://f64.ro/det.php?id=416&pid=3774

 

si

 

Tamron AF-S 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro

http://f64.ro/det.php?id=416&pid=6476

 

sau combinatia

 

II.

Tamron AF SP 28-75mm f/2.8 Di XR LD Aspherical IF

http://f64.ro/det.php?id=416&pid=4586

 

Tamron AF 55-200mm f/4-5.6 Di II LD Macro

http://f64.ro/det.php?id=416&pid=4605

 

mi-ar conveni mai mult prima combinatie: ma incadrez in buget si imi acopar toata focala dintre 18 si 300 mm. tele-ul nu o sa-l folosesc tot timpul, o sa fie mai mult un obiectiv de back-up si nu cred ca-l voi folosi foarte mult la fotografie de interior (nu trag portrete decat foarte rar, si nu indoor) ci o sa ma folosesc de cei 450 mm reali (am crop pe senzor de 1,5). nu stiu insa cum o sa focalizeze si ce suprize o sa-mi rezerve folosit la 300 mm, dar ramane de vazut.

 

pe de alta parte, mi-ar conveni si a doua combinatie: 28-75 f2.8 si 55-200. sunt tot cam pe acolo in buget DAR nu am un obiectiv si wide si bun. astia 28 mm sunt mai mult un miraj, aparatul meu nefiind full-frame sunt de fapt 42 mm :rusinica: . de asemenea, tele-ul va fi doar 200 mm in loc de 300. dar totusi acel 28-75 f2.8 este un obiectiv bun, luminos care m-ar ajuta foarte mult in conditii de lumina mai slaba. ca sa compensez wide-ul, ar trebui sa ma folosesc foarte mult si de obiectivul de kit (18-55 mm) dar nu prea e un obiectiv pe care te poti baza intotdeauna.

 

deci, voi ce ati alege in locul meu, si daca mai aveti alte sugestii, va rog sa mi le impartasiti si mie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti iei Tamron AF, nu o sa ai autofocus, pentru ca D40 nu are motor de focalizare intern. D80 are. (nu iti lua D80, e un aparat depasit, diferenta de calitate a imaginii fata de D40 e minima. O sa iasa vara asta D90. Sau ia un D200 de ocazie.)

 

Nikkor 18-70 e un obiectiv corect, dar nu te astepta la o diferenta impresionanta fata de 18-55.. Iar viteza si precizia focalizarii tine si de body.

 

Tamron urmeaza sa scoata un 17-50 f/2.8 AF-S, deci cu motor intern. Atentie, ai nevoie de AF-S, nu AF, daca vrei autofocus pe D40. Am avut eu unul, AF, si ti-l recomand calduros, cu conditia sa alegi un exemplar bun, fara probleme de focalizare (unele sufera de front/back focus. Ca sa il incerci, fotografiaza un obiect la cativa metri distanta, la f/2.8: imaginea trebuie sa aiba sharpness foarte bun si uniform. Iar f/8 e super-sharp.)

 

edit: Tamron 17-50 f/2.8 cu motor intern pt Nikon a aparut deja pe piata mondiala, probabil si in Romania. (motorul intern e un motor clasic, nu AF-S SWM-Silent Wave, ca la Nikkor, deci ceva mai lent si zgomotos, dar oricum, e un obiectiv exceptional)

Editat de Wan Ted
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

help!

I.

Nikon AF-S 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED DX

si

Tamron AF-S 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro

sau combinatia

 

II.

Tamron AF SP 28-75mm f/2.8 Di XR LD Aspherical IF

Tamron AF 55-200mm f/4-5.6 Di II LD Macro

 

Salut,

 

La Tamron gasesti si obiectiv 18-200, sau 18-250, dar o sa vezi ca la 200 deja ai diafragma 6,3, ceea ce te dezavantajeaza. Astea merg doar ca obiective de concediu, ca sa nu mai stai sa schimbi la ele.

 

Tot Tamron are si 17-50 f2.8, dar nu stiu daca exista si pt Nikon (eu mi-am luat pt Canon).

Din experienta de pana acuma, Tamron-ul e mult mai zgomotos decat fostul obiectiv (ala de kit), si cam 2* la greutate, dar merita pt f2.8...

 

Dar, ca sa citez pe cineva cu multa experienta, 90% din poze se fac in range-ul 28-100, deci daca gasesti un obiectiv de genul 24-105 (cum exista unul la Canon, dar sare de vreo 2-3 ori de bugetul tau :rolleyes:) poti sa o consideri ca alternativa.

 

Pana la urma depinde ce poze faci tu :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Tamron gasesti si obiectiv 18-200, sau 18-250, dar o sa vezi ca la 200 deja ai diafragma 6,3, ceea ce te dezavantajeaza. Astea merg doar ca obiective de concediu, ca sa nu mai stai sa schimbi la ele.

 

Pe Nikon D40, D40x si D60 nu se pot folosi, pentru ca nu au motor intern de autofocus.

Exista Nikkor 18-200 VR, dar e cam scump si calitativ nu e grozav.

 

Tot Tamron are si 17-50 f2.8, dar nu stiu daca exista si pt Nikon (eu mi-am luat pt Canon).

 

Vad ca nu te-ai obosit sa citesti ce am scris mai sus despre el.

 

Dar, ca sa citez pe cineva cu multa experienta, 90% din poze se fac in range-ul 28-100, deci daca gasesti un obiectiv de genul 24-105 ..

Pana la urma depinde ce poze faci tu :rolleyes:

 

Cred ca se referea la range-ul 28-100 pe aparate FULL FRAME, ceea ce corespunde la 18-65 pe aparatele noastre DX.

Un obiectiv 24-xxx pe un aparat DX e o idee proasta, pentru ca nu vei avea deloc wide angle, care este absolut necesar pentru peisaje. Eventual ar trebui completat cu un ultra-wide, gen 12-24 sau 10-20.

 

 

@Metal Heart: o alegere buna pentru tine ar fi noul Nikkor 16-85 mm f/3.5-5.6G ED VR, cu stabilizare. E un obiectiv excelent, dar foarte scump (600€).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Wan Ted

man, esti sigur ca 28-75 n-are motor de AF???? vad in poza de pe F64 ca are un buton de AF/M. la fel si Tamrom 55-200, vad ca au buton de AF/M...

 

http://f64.ro/det.php?id=416&pid=4586

 

http://f64.ro/det.php?id=416&pid=4605

 

m-am uitat si dupa 16-85. e un pic cam scump, dar asta e, n-ar fi o problema achizitionarea lui, dar nu stiu cat de eficient este acel VR. adica stiu de la 18-55 cum e sa-ti stea numai in f5-5.6 si nu-mi convine deloc. tre' sa sar cu iso la 400-800 mai tot timpul, si la printuri de mari dimensiuni se vede noise-ul. asa, as prefera un iso 200-max.400 la un f4.5.

 

de asemenea, am mai gasit un frumos Nikon AF-S 24-120mm f/3.5-5.6 G IF ED VR la care mi-ar conveni mai mult plaja focala fata de 16-85. am de ales intre un semi wide si un semi tele.

 

http://f64.ro/det.php?id=416&pid=3165

 

btw, are cineva vre-un obiectiv Nikkor AF-S VR? ne intalnim la o bere si ma joc si eu un pic cu VR-ul ala. n-as vrea totusi sa dau 20 mil pe un ob de care sa fiu dezamagit dupa 20 cadre...

 

am mai lucrat cu un 17-85 IS pe un Canon, obiectiv de care am fost foarte multumit, si acel IS m-a scos de multe ori din belea. vreau sa vad daca si VR-ul de pe Nikon se ridica cel putin la nivelul IS de la Canon sau e mai mult o gaselnita de marketing.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se referea la range-ul 28-100 pe aparate FULL FRAME, ceea ce corespunde la 18-65 pe aparatele noastre DX.

Un obiectiv 24-xxx pe un aparat DX e o idee proasta, pentru ca nu vei avea deloc wide angle, care este absolut necesar pentru peisaje. Eventual ar trebui completat cu un ultra-wide, gen 12-24 sau 10-20.

 

Posibil sa se fi referit la full frame, nu zic ba.

La Canon exista deja un 10-22 pt aparatele cu crop factor.

Eu chiar m-am gandit daca merita sa achizitionez un 24-105/f4. si cred ca-si merita banii, numai ca mai trebuie sa iei vreo 2 obiective ca sa-ti faci toata plaja :rolleyes:. De ex cineva imi recomanda un Tamron 28-300, pentru ca i-am zis c-as vrea un obiectiv "walkaround", si pt partea de wide sa folosesc tot obiectivul de kit.

 

Combinatii exista, numai cel care face poze sa fie multumit =)). Oricum cu un singur obiectiv nu te poti descurca in toate situatiile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are legatura butonul de AF/MF cu motorul intern. Tamron 28-75 absolut sigur nu are motor de AF. Tamron AF-S 70-300mm ARE motor intern (e specificat clar pe f64.ro)

 

VR-ul de la Nikon este foarte eficace, iar in cazul 16-85 este vorba de sistemul VR II, ultima varianta, care promite 4 stop-uri castigate.

 

Incearca totusi un Tamron 17-50 f/2.8 (cu motor intern), o sa iti placa, castigi deschiderea de 2.8 si e la jumate de pret fata de 16-85.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Wan Ted

 

Merci man, 17-50 f2.8 l-am luat la ochi, si mai raman si bani de un tele.

http://f64.ro/det.php?id=416&pid=5600

 

vedem, ma mai gandesc, mai pun ceva la ciorap, fac motorul, si vedem ce mai ramane si de foto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...