Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Thriller...

 

 

...ca tot am vazut ca va plac vechiturile :blink:

 

Reusite HDR`urile, tonurile sunt renderizate intr-un mod placut, dar vezi ca ai cel putin un firicel de praf pe obiectiv (sper ca nu pe senzor).

 

Folosesti cumva ultima versiune de PhotomatixPro (2.5.4) ?

Mie, personal, mi se pare putin mai greoaie decat cele precedente.

 

Oricum, asfalt uscat si obiectiv curat in continuare! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reusite HDR`urile, tonurile sunt renderizate intr-un mod placut, dar vezi ca ai cel putin un firicel de praf pe obiectiv (sper ca nu pe senzor).

 

Folosesti cumva ultima versiune de PhotomatixPro (2.5.4) ?

Mie, personal, mi se pare putin mai greoaie decat cele precedente.

 

Oricum, asfalt uscat si obiectiv curat in continuare! :D

 

Am multe fire de praf pe oglinda, poate chiar si pe obiectiv, dar nu sunt atat de perfectionist. :blink:

 

Astea ultimele nu sunt facute cu Photomatix, am uitat. Le-am facut cu Dynamic Photo HDR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in uichend... pe undeva pe ruta buc-constanta-tulcea-buc :D

La Vadu, iti zic sigur :kiss:

 

Hellryder, ala-i praf pe senzor. O pompita sau un sensor swab si ai scapat :blink: Iti spune unul care are rasad de flori, dar ii e lene.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Vadu, iti zic sigur :kiss:

 

Hellryder, ala-i praf pe senzor. O pompita sau un sensor swab si ai scapat :blink: Iti spune unul care are rasad de flori, dar ii e lene.

 

 

Fratilor, nu e pe senzor. :lol: Il stiu unde e, e pe oglinda. Da, da, cu pompita se rezolva, dar merita deranjul? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, nu e pe senzor. :blink: Il stiu unde e, e pe oglinda. Da, da, cu pompita se rezolva, dar merita deranjul? :D

Crede-ma ca-i pe senzor. Daca ai praf pe oglinda, nici macar nu-l vezi prin vizor. Daca e pe ecranul de focalizare, il vezi clar, dar tot nu-ti apare-n poze pentru ca nu acolo e captorul. On the other hand, fa o poza defocalizata unui perete uniform la f5.6 si f22 si te vei convinge singur unei praful. Iar daca e in obiectiv/pe primul/ultimul element, doar in cazul in care poti sa desenezi pe el ca pe o masina, vei observa doar doua lucruri: o mica scadere a contrastului si/sau mai mult flare cand tragi cu o lumina puternica directionala in fata. Atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma ca-i pe senzor. Daca ai praf pe oglinda, nici macar nu-l vezi prin vizor. Daca e pe ecranul de focalizare, il vezi clar, dar tot nu-ti apare-n poze pentru ca nu acolo e captorul. On the other hand, fa o poza defocalizata unui perete uniform la f5.6 si f22 si te vei convinge singur unei praful. Iar daca e in obiectiv/pe primul/ultimul element, doar in cazul in care poti sa desenezi pe el ca pe o masina, vei observa doar doua lucruri: o mica scadere a contrastului si/sau mai mult flare cand tragi cu o lumina puternica directionala in fata. Atat.

 

OK, asa e. Am facut testul si apareau 3 firicele de praf in poze. Dat cu pompita si nu mai sunt. Pe oglinda insa mai am destul, se vede prin vizor dar nu apare in poze. :D

 

Merci pentru sfat, nu stiam poanta cu poza defocalizata la f5,6-f22.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dark_angel, poza a doua e superba!

 

2 poze de ieri de la plimbare:

mersi fain de cate ori o sa am ocazia o sa mai pun poze

numai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Sugestiva.

Aparatura : Sony-Ericsson w810i 2 mp pe care il ador. Urmatorul tot Sony Ericsson dar K850i, 5 mp.

 

P.S. n`am avut noroc cu vreun aparat foto din cate am avut asa ca o sa merg pe telefon :crack:, avantaj : il am totdeauna la mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...