Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Domnilor pasionati de foto, spuneti-mi va rog o parere avind in vedere ca eu nu ma pricep absolut deloc la aparate foto. Am gasit de vinzare 1 aparat Sony DSC F 828, second hand si fara absolut nici un accesoriu. Omu' vrea 500 de Euro pe el. Care ar fi pretul corect pt. un astfel de aparat si ce ar trebui verificat la el in momentul cumpararii?

 

Multumesc :rolleyes:

Personal as mai pune 100 EUR si as lua un DSLR care oricum iti ofera mai multe posibilitati de care,dupa ce inveti putin,o sa ai nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

N-as da mai mult de 150 euro pe el. E totusi un aparat iesit in 2003! Tehnologia a avansat mult de atunci.

 

Edit: cu ~450 euro iti poti lua un DSLR.. Nikon D40, sau Pentax K100, sau Canon 350D.. aparatele astea dau clasa oricarui "bridge" cum e Sony-ul la care te referi.

Editat de Wan Ted
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dacă vrei poză decentă poți cumpăra liniÂştit un canon compact de vreo 10 mil. nou. face poze bune, fără pretenții.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

500 euro pt aparatul ala = tzeapa.

 

Ia-ti un compact Canon cu stabilizare, sau, daca vrei zoom mare si esti gata sa dai 500 de euro, ia un Panasonic DMC-FZ50.

 

 

edit: 150 euro ar fi un pret corect, cred. 200 maxim, daca e in stare impecabila..

Editat de Wan Ted
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aparatul ala nici cand a fost lansat nu a fost mai bun decat predecesorul (Sony F717). nu merita banii aia nici noi, dar SH... uita de el, orienteaza-te catre altceva. ca incepator in ale fotografiei, iti recomand Canon seria G sau sau seria S5

 

http://f64.ro/det.php?id=410&pid=6720

 

 

http://f64.ro/det.php?id=410&pid=5729 - un avantaj la G9 este ca are patina de blitz extern.

 

nu mai recomandati mai oameni buni tuturor direct DSLR - nu toata lumea e dispusa sa investeasca milioane bune in obiective, battery-grip-uri, blitzuri externe, filtre samd....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Philip, poza e superba, inca incearca sa maresti contrastul putin catre alb, foarte putin, parerea mea e ca ar arata mult mai bine.

@ Wan Ted: Cat de perfecta e! se vede fiecare firicel de scanteie, superb. Dar ce este acea roata?

@ Hell: auzi ia nu mai pune poze pe aici ca ne faci sa ne simtim mici rau (glumesc) :moto: Cute cat! dar mai ai 2-3 cadre cu ea...

@ Fram: contrastul la toate trebuie modificat...

 

Frumoase poze in ultima vreme si toate ma indeamna la calatorii :)

 

Si eu 2-3: post-7727-1210696147_thumb.jpg chiar eu...

 

Nenea din poze, chiar a fost un model bun, desi l-am fotografiat cu teama ca ma vede, stateam ascunsa dupa un prieten :(

post-7727-1210696158_thumb.jpg

post-7727-1210696169_thumb.jpg

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

Chiar, multe poze faine in ultima vreme. Mentiune speciala crisluca si ry.

Ravenitza, imi place cum l-ai cadrat pe nenea in cea B/W.

 

Roata mea e o artificie care se invarte intr-o masina de gaurit, 4 expuneri combinate :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Philip, poza e superba, inca incearca sa maresti contrastul putin catre alb, foarte putin, parerea mea e ca ar arata mult mai bine.

 

Multumesc de apreciere. :(

O sa tin cont de sfat. : ok :

 

Killer!

 

Merci maestre.

Astept si de la tine peste 2 saptamani ceva exemplare :)

 

.. si ca tot veni vorba de mosi pe post de modele, adaug si eu unul care era prea beat sa-i mai pese ca-l pozez :moto:

post-19831-1210709369_thumb.jpg

post-19831-1210709416_thumb.jpg

Editat de Philip_HD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ravenitza: merci, stiu, nu am intrat in ele deloc...poate cand am sa am ceva timp liber...vreo 10-20 de minute am sa le bag intr-un photoshop :(

 

Vama Veche...nu sunt din anul asta, sunt din iunie 06 si apartin varului meu, Mihai Constantineanu. A trebuit sa la micsorez din cauza de "Max. single upload size: 1Mb"

post-6560-1210741492_thumb.jpg

post-6560-1210741509_thumb.jpg

post-6560-1210741524_thumb.jpg

post-6560-1210741546_thumb.jpg

post-6560-1210741577_thumb.jpg

post-6560-1210741593_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...