Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai depinde ce vrei tu de la poza asta, mie poate mi se pare ok BW sau mai stiu eu cum.. tu poate o vezi altfel.

 

Uite aici o serie de tutoriale de cum sa ajustezi un portret.

http://www.youtube.com/results?search_quer...adjust&aq=0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai depinde ce vrei tu de la poza asta, mie poate mi se pare ok BW sau mai stiu eu cum.. tu poate o vezi altfel.

 

Uite aici o serie de tutoriale de cum sa ajustezi un portret.

http://www.youtube.com/results?search_quer...adjust&aq=0

 

Apoi eu am vrut sa vad pe fiecare cum gandeste, ce vede ochiul lui fotograf in poza :laugh:

 

Mersi pentru link

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apoi eu am vrut sa vad pe fiecare cum gandeste, ce vede ochiul lui fotograf in poza :laugh:

 

Cu siguranta fiecare ochi de fotograf ar fi vazut altfel incadrarea, de asta cel mai bine e ca tu sa-ti duci pana la capat munca si sa prezinti direct rezultatul final, sa prezinti ce ai vrut sa exprimi de la bun inceput - tristete, bucurie, dragoste, joaca etc...

 

Ca fapt divers, cand am pe mana poze de genul, prefer sa nu intervin foarte mult decat ceva corectii mici de culoare (contrast, sharp, levels, shadow & highlight, curves, saturation, scos pete/puncte/alunite) pentru a nu altera ideea initiala a fotografului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca exista un fundal in spate care pare sa fie pus intentionat acolo as face asa:

(a si asta e si cea mai rapida metoda de corectare de-aia as mai apela la ea... si pt ca imi plac pozele a/n)

 

1. Poza a/n - dispare modelul de pe fundal

2. POza supraexpusa si vignetare intoarsa. Adica vignetare alba

 

78143900.jpg

 

Sau, varianta mai lunga:

 

1. de fundal nu ne putem folosi... dar trasaturile si expresia sunt bune ->avem cu ce lucra

2. Ochii intunecati - lucrat pe ei la luminozitate putin si sharpness

3. Un crop - ca sa nu fie pe mijloc

4. poza e pea soft... ii dam sharpness exagerat

5. poza a/n

6. umblam si la contrat si luminozitate

7. umblam la levels... incepem cu rosu dar nu ramane nimic final si in nici un caz sa fie trecut butonu de la levels la maxim. Doar putin mutat de la jumate. Levels-urile le-am parcurs de 3 ori pana am fost multumit.

8. 200px rama alba - irelevanta pt unii.

 

balujopp.jpg

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@MillionDollarBaby

 

1. Deci ce as vrea sa fie si in Timisoara numar cu 3 cifre... clar mi-as pune [...]666 [...]

2. Intrebam mai demult unde gasiti voi parcari subterane si locatii ciudate... acum 2 saptamani am realizat ca avem si noi in tm la mall parcare subterana :laugh:

3. In cazul parcarilor subterane nu vine nici un gardian sa spuna sa pleci de-acolo cu aparatu foto (pe motive de siguranta sa nu pui bomba etc sau altceva)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@MillionDollarBaby

 

1. Deci ce as vrea sa fie si in Timisoara numar cu 3 cifre... clar mi-as pune [...]666 [...]

2. Intrebam mai demult unde gasiti voi parcari subterane si locatii ciudate... acum 2 saptamani am realizat ca avem si noi in tm la mall parcare subterana :laugh:

3. In cazul parcarilor subterane nu vine nici un gardian sa spuna sa pleci de-acolo cu aparatu foto (pe motive de siguranta sa nu pui bomba etc sau altceva)?

 

 

Hai la BucureÂşti !!! Hmm , în legătură cu ( parcările subterane ) ...eu una m-am cam săturat de ele sinceră să fiu Âşi nu prea sunt atât de interesante pe cât aÂş vrea eu să fie Âşi + că majoritatea fotografilor cunoscuți de mine merg în aceleaÂşi locații aÂşa că m-am gândit mult Âşi cred că o să trag după mine 3-4 maÂşini să mergem undeva în străinătate să facem un photosesion calumea :) dar asta după ce-mi fac Âşi eu maÂşinuța :)))

 

Ba da , vin aproape de fiecare dată mai ales când stăm cu orele dar...se rezolvă cu vorbă bună ...îi explic frumos respectivului că fac poze la maÂşini tunate , motoare etc , îi arăt pozele dacă e nevoie Âşi gata ...bine , nu mereu merge chestia asta , se mai întâmplă să ne dea afară Âşi asta e ....mergem în altă parte :)

Editat de MillionDollarBaby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca exista un fundal in spate care pare sa fie pus intentionat acolo as face asa:

(a si asta e si cea mai rapida metoda de corectare de-aia as mai apela la ea... si pt ca imi plac pozele a/n)

 

1. Poza a/n - dispare modelul de pe fundal

2. POza supraexpusa si vignetare intoarsa. Adica vignetare alba

 

 

Sau, varianta mai lunga:

 

1. de fundal nu ne putem folosi... dar trasaturile si expresia sunt bune ->avem cu ce lucra

2. Ochii intunecati - lucrat pe ei la luminozitate putin si sharpness

3. Un crop - ca sa nu fie pe mijloc

4. poza e pea soft... ii dam sharpness exagerat

5. poza a/n

6. umblam si la contrat si luminozitate

7. umblam la levels... incepem cu rosu dar nu ramane nimic final si in nici un caz sa fie trecut butonu de la levels la maxim. Doar putin mutat de la jumate. Levels-urile le-am parcurs de 3 ori pana am fost multumit.

8. 200px rama alba - irelevanta pt unii.

 

Interesant! In primul rand si eu m-am gandit la ajustari minore, cum a zis Metal Heart.

Intre timp si eu joc cu poza, o sa pun cand termin.

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp si eu joc cu poza, o sa pun cand termin.

 

Daca tot te chinuie talentu, incearca sa faci o reclama din ea, sau un mesaj scris care sa intareasca imaginea. Sunt multe metode de a salva o poza jumate buna jumate proasta. Dar evident e mai usor sa o faci corect de la inceput :laugh:

 

@milliondollarbaby

 

In general va lasa in pace cand sunteti mai multi? Sau depinde doar de gardian?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot te chinuie talentu, incearca sa faci o reclama din ea, sau un mesaj scris care sa intareasca imaginea. Sunt multe metode de a salva o poza jumate buna jumate proasta. Dar evident e mai usor sa o faci corect de la inceput :laugh:

 

@milliondollarbaby

 

In general va lasa in pace cand sunteti mai multi? Sau depinde doar de gardian?

 

 

Depinde de el ..dacă e de treabă nu zice nimic dar dacă e unu tare-n gură Âşi începe cu d-alea că , cheamă poliția Âşi pana mea .....:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3. Un crop - ca sa nu fie pe mijloc

 

balujopp.jpg

O sugestie aici daca imi permiti - cand "tai" dintr-un subiect, ori tai calumea (cum ai facut cu fruntea), ori deloc (in cazul barbiei). Altfel pare doar un accident, o greseala de incadrare, ceva inestetic. E ca in cazul unui subiect pe care vrei sa il pozezi intreg - daca ii tai doar varful la pantofi, va arata ca o greseala. Daca tai pana la jumatatea gambei, deja e un tip standard de incadrare (plan american) :laugh:

 

Si "viziunea" mea asupra portretului, ceva mai...renascentista :)

post-40715-1299264986_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai la BucureÂşti !!! Hmm , în legătură cu ( parcările subterane ) ...eu una m-am cam săturat de ele sinceră să fiu Âşi nu prea sunt atât de interesante pe cât aÂş vrea eu să fie

 

SI NOI NE CAM SATURASEM.........

oricum ma bucur ca ai ajuns sa realizezi singura

ca parcarile alea cu peretii scorojiti dau "NASPA"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@capone:

 

De tinut minte ce ai zis tu acolo. La partea cu picioarele aplicam regula taierii pana la jumatea gambei dar la alte subiecte nu o aplicam pentru ca... nu stiu de ce... poate pentru ca nu mi-a zis nimeni ca ar avea o logica si la alte zone :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SI NOI NE CAM SATURASEM.........

oricum ma bucur ca ai ajuns sa realizezi singura

ca parcarile alea cu peretii scorojiti dau "NASPA"

 

Bravo !

 

Nu am " ajuns " să realizez ...am realizat de mult dar dacă ai fi în locul meu ai Âştii Âşi tu că pentru a face un photosesion la o maÂşină tunată ( sau nu neapărat = ai nevoie de ...

 

- locație ( depinde ) de maÂşină ...dacă maÂşina este joasă nu ai cum să intrii cu ea oriunde

- proprietarul să fie liber ( majoritatea prieteniilor mei sunt la muncă Âşi n-au cum să iasă în fiecare moment că am eu chef de poze )

- benzină ( nu toată lumea are bani chiar dacă unii au maÂşini luxoase sau făcute de la A la Z nu toți au primit maÂşiniile de la părinți ..unii au mai Âşi muncit pentru ele Âşi după cum stăm cu ( creÂşterea combustibilului ) la un consum de 25 ...nu prea-ți permiți să ieÂşi în fiecare zi , mai ai nevoie de un suc de o haină etc ..

- vreme ( nu mereu este favorabilă ) Âşi nu mereu poți trage un photosesion ...eu ieri de exemplu când am fost , plănuisem de dimineață să facem poze când ieÂşise soarele ...dar nu ne-am imaginat că noaptea o să ningă aÂşa că eu am stat cu aparatul în ninsoare + toate sculele doar de dragul pasiunii

 

 

ÂŞi îți mai pot da încă 1000 de motive dar nu prea am timp ...trebuie să mai ies Âşi eu din casă , dacă doreÂşti să mai discutăm îmi laÂşi un p.m să nu facem offtopic aici !

 

On - Topic :

 

dsc0027sl.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cer un pic de ajutor

Am o poza si sunt curios cum procedati pentru a corecta

 

Enjoy

 

In alta ordine de idei, vorbeam cu cineva zilele trecuta, persoana importanta, nu spui cine :laugh: de niste obiective, ca eu as vrea ceva, ca el are asa ceva si ca sa ne intalnim sa vedem daca imi place cum lucreaza pe body-ul meu. Asadar, sunteti dispusi sa facem o adunare si sa ne aducem scule, fiecare sa testeze, sa probeze, sa incerce diverse setupuri samd, obiective, body, intrebari etc...

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of... tot cu aceeasi problema de atitudine ai ramas... de ce spun asta?

 

Pentru ca tu vezi zapada ca pe un obstacol! Dar daca stai bine sa te gandesti, zapada o ai numa cateva luni pe an. Ce se poate face pe zapada? Drift-uri la viteze acceptabile fara sa strici masina, sa rozi cauciucurile etc. Ce mai face zapada? Pai... sare de la cauciucuri si arata ca si praful cand nu e batatorita. La ce te face sa te gandesti o poza cu o masina care este in miscare si arunca praf de la roti? La viteza/miscare!

 

Tu in loc sa te gandesti la astea la ce te-ai gandit? Ai de plm, aparatu meu sta in ninsoare, aparatura mea lugu lugu bla bla bla. Eu am pozat si pe ploaie si pe ninsoare fara sa-mi fac griji. Cum? Simplu, i-am tras o punga la aparat. Am desfacut cureaua dintr-o parte a aparatului, am gaurit punga sa intre cureaua pe-acolo, am facut o graura in fundul pungii in zona celeilalte urechi de prindere a curelei si am prins gura pungii cu parasolaru (deci nu ploua nici pe lentila). Atentie insa sa fie punga calculata cu zoom-ul la maxim. Deci nu calculezi marimea pentru un 17-50 la focala de 17 ci la 50. De asemenea ia in calcul daca vrei sa schimbi obiectivele. AStfel, daca stii ca folosesti si un 70-300, calculezi lungimea pungii pentru focala de 300.

 

La ceva de genul asta ma refer. Numa ca pozele astea eu le-am facut pt facebook (autoportret - hi5-u nu mai e la moda)

 

dsc0084hh.jpg

 

Si se mai poate exagera si in photoshop. NU inc azul meu dar de dragul stiintei am zis sa lucrez putin la poza asta. Prea putin am lucrat ca se si vede la roata din spate, dar daca ai rabdare se poate obtine un rezultat bun.

 

dsc0084hh.jpg

Mesaj completat

later edit: Pentru cei interesati de efetul de la roti, se procedeaza asa:

 

1. Se selecteaza janta.

2. Se dubleaza layerul cu janta (optional... dar cateotata daca ii mai scazi din opacitate arata mai ok)

3. Filter - Blurr - radial blurr ( se selecteaza cel circular nu zoom-ul)

4. Se se schimba valoarea de blurr pana ajungeti la rezultatul dorit

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ekosekthor, asta e diferenta dintre un fotograf bun si unul slab: unul slab cauta scuze pentru ca nu i-au iesit pozele, iar altul bun profita de ce se iveste pentru a improviza. Diferenta asta, de cele mai multe ori, o face ochiul care se uita prin viewfinder. O poza buna este o poza buna iar alta slaba este... slaba. Eu nu ma uit la o poza slaba si zic: da, daca ar fi avut obiectiv cu 2.8 iesea altfel sau daca avea stabilizator de imagine, sau o lumina in plus era geniala... ci: e o poza proasta - nu o folosesc, nu am nevoie de ea. PUNCT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi cei cu "ochiu' mai antrenat" si cu experienta in photoshop... lamuriti-ma si pe mine cu o chestie: credeti ca imaginea care am atasat-o, a fost modificata in photoshop inlocuindu-se nr de inmatriculare cu unul de Romania? M-am contrazis cu un idiot pe 4tuning, i-am aratat si un filmulet cand masina avea alte numere de inmatriculare (el zice ca erau provizorii, de germania, valabile pana-n decembrie 2010. asa o fi) . Stiu ca e posibil ca poza sa nu fie trucata, insemnand ca dupa ce numerele de germania au expirat, masina sa fi fost inmatriculata la noi (faza la care tot el se suceste si zice ca nu poate fi inmatriculata definitiv pe Romania). Dar e posibil sa fie si FAKE, de aceea sunt curios care este parerea voastra: real sau fake?

post-43378-1299272574_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca mai postez si eu ceva, ca n-am mai pus nimic demult...

 

GBA, mie nu mi se pare ca masina nu are numarul ala, ci mi se pare ca nu prea e din peisaj de acolo, pare a fi decupata din alta parte si pusa acolo. Ori, daca e for real, cineva s-a chinuit al dracului de mult sa pozeze o masina parcata langa o bordura (lumini, fotosop)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MIe nu mi se pare fake... nici masina. E doar expunere lunga si poate chiar luminata din spate de alta masina. + ca se vede ceru la geamul masinii. Umbrele cad destul de bine, praful de sub ea este luminat din unghiul corect... In fine :laugh:

 

Poate ca la multi le-ar prinde bine filmuletu asta. Oficial asta e fotograful meu preferat. Cu atitudinea potrivita :)

 

 

nu stiu cum sa-l pun asa cum l-a pus gba.

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdan, vezi ca o pagina sau doua in spate, MeMyselfandI a pus un filmulet de youtube. Cat de real ti se pare rezultatul final?

 

Gata, am gasit-o...

 

beton "poza" :laugh:

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, daca as fi vazut doar finalul, mi s-ar fi parut foarte real... singura chestie care mi-ar fi spus "photoshop" ar fi fost jantele masinii, in rest, nici nu mi-as fi imaginat sa fie atat de modificata acea poza :laugh:

 

@Ekosekthor: Ca sa pui filmuletul asa cum l-am pus eu de pe youtube, trebuie sa copiezi partea de dupa "v=" din link, si sa o pui intre tag-urile "[iutub]...[/iutub]" (dai un reply la mesajul meu cu filmuletul si o sa vezi exact cum iti apare)

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...