Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De ce nu treceti domnilor de partea Canon? :D Glumesc, evident :laugh:

Sunt plin de spume :bigstar: tocmai mi-am stricat obiectivul de suflet (50mm f1.8). Stie careva unde gasesc inelul de sharf? Se gaseste asa ceva?

L-am scapat de la cca. jumatate de metru, pe covor si s-a rupt un piciorus. Mare grija! sunt foooarte sensibile ...

 

 

 

ceva asemanator am patit si eu...doar ca al meu a cazut cu trepied cu tot cu body-ul 50D direct pe gresie...cred ca norocul meu a fost ca a cazut exact in obiectivul de 50mm(tot asa de la aprox jumate de metru) obiectivul s-a desfacut , dar l-am presat si s-a asezat la loc...problema e ca sharf nu mai face...am gasit un service canon...l-as trimite la reparat ca nu poate fi foarte scump..avand in vedere ca unul nou costa 500 RON

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asta sigur este aceeasi problema. Eu l-am desfacut pe al meu si stiu exact care este buba. S-a rupt un drac de piciorus ... asa e cand dai bani pe plastice. Ce-i drept, este singurul plastic de la Canon care face toti banutii. Asta este oftica mea :D Daca eram un pic mai atent ...

Am sunat la F64, am un amic acolo la depozit. Si mi-au spus ca nu se gaseste separat inelul. Poate am noroc si gasesc SH ... Nu zic ca e scump, dar decat sa mai arunc 5mil pe alt plastic, mai bine strang un pic din dinti si imi iau varianta cu diafragma 1.4 :bigstar:

Editat de GabiButon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asta sigur este aceeasi problema. Eu l-am desfacut pe al meu si stiu exact care este buba. S-a rupt un drac de piciorus ... asa e cand dai bani pe plastice. Ce-i drept, este singurul plastic de la Canon care face toti banutii. Asta este oftica mea :bigstar: Daca eram un pic mai atent ...

Am sunat la F64, am un amic acolo la depozit. Si mi-au spus ca nu se gaseste separat inelul. Poate am noroc si gasesc SH ... Nu zic ca e scump, dar decat sa mai arunc 5mil pe alt plastic, mai bine strang un pic din dinti si imi iau varianta cu diafragma 1.4 :)

 

 

sau 1.2 :crack:

1.4 deja nu mai e asa scump( in america :crack: )

da...este un plastic foarte folositor la multe chestii...dar portretul aproape totdeauna il fac cu el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una de sezon ca primavara se pare ca nu vcrea sa vina :)

 

dsc1582x.jpg

Îmi place și în același timp îmi aduce aminte de o ”ratare” de-a mea, veche de peste 15 ani, făcută cu un Smena... post-7334-1298364824_thumb.jpg

Toate bune! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ratarea cu smena :)

 

Am avut si eu un minolta X700 pana nu de mult... + vreo 4 obiective si un teleconvertor. Din pacate nu am apucat sa il folosesc prea mult pentru ca l-am sacrificat ca sa-mi iau motocicleta. Faina jucarie era minolta ala si obiectivul de 50mm F1.7. Eh, asta este, unele pasiuni trebuie sacrificate pentru altele :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și, pentru că tot sîntem pe topicul de foto, dați un click pe a doua poză din semnătura mea. Pozele sînt făcute de mine, muzica e a unui bun prieten, Ștefan Mardale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care ar fi motivul pentru care indiferent ce as face...reglaje, lumina & stuff imi ies poxele la interior cu noise prea mult ?

Aparatul este un D3000 cu 18-55 sau 50/1.8, blitz cu soft box.

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi in primul rand sa nu ai ISO pe auto; cauta prin meniu si dezactiveaza-i functia asta... Apoi, seteaza manual ISO la o valoare cat mai mica. La un ISO 250 n-ar trebui sa ai deloc noise. ISO se poate seta manual in modurile P, Av, Tv, M

La fel si cu blitzul, daca ai blitz extern incearca sa lucrezi cu el pe manual (in conditiile in care ai lumina constanta) si-i dai mai multa putere ca sa compensezi un timp de expunere mai scurta sau o diafragma mai inchisa sau un ISO mai mic.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ISO prea mare. Pune-l pe 200 daca ai destula lumina.

Exact de la tine asteptam un raspuns. :)

Am facut di tatii...Adica pe un fundal profi am pus un subiect (static), l-am luminat in toate felurile, am pus aparatul pe trepied...dupa care am facut poze modificand sdiferite setari, inclusiv ISO, de la automat la Dumnezeu...descarcat pozele...cand apar pe sticla au noise de cacao. :crack:

 

L.E. :@ Metal Heart :Am modificat si puterea blitzului in acelasi timp si tot asa...

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica si asta:

Image parameters

• Picture controls: Standard, Neutral, Vivid, Monochrome, Portrait, Landscape

• Quick Adjust: 5 settings (adjusts Sharpening, Contrast and Saturation by preset amounts)

• Sharpening: Auto, 10 levels

• Contrast: Auto, 7 levels

• Saturation: Auto, 7 levels

• Hue: 7 levels

 

.. sa nu ai dat contrast sau sharpening la maximum si asta sa-ti influenteze.

 

Eu, la D80 aici am in afara de ce ai tu acolo si Vivid si More Vivid. Pe More Vivid ies mai misto culorile, mai contrastate, mai sharp, dar forteaza un pic poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ISO, de la automat la Dumnezeu

 

Unde Dumnezeu = Manual?

 

Incearca neaparat pe manual si uita-te la poza in exif sa nu fie cumva pe auto. La modul de sport de exemplu aparatu are ISO pe auto si il urca cum are el chef. Am patit cand am pozat outdoor si aveam lumna destula iar aparatu in loc sa creasca timpul de expunere la 500 si sa scada diafragma mi-a urcat ISO la 800, a lasat diafragma la 6 sau 8 si timpul de expunere la 250.

 

Pe manual asa ceva nu se intampla. Neaparat trebuie sa verifici exif-ul de la poze. Daca iso-ul creste chiar daca l-ai micsorat tu, ttrebuie sa cauti in meniu de unde se dezactiveaza iso automat.

 

PS: Prin manual sa se inteleaga modul de fotografiere MANUAL.

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa fiu atent in ordinea asta de indicatiile voastre. Se pare ca pe aici este greseala, chiar daca am setat aparatul in diferite "pozitii" am facut-o haotic.

Nu ma ocup cu asa ceva, iar pozele nu sunt pentru utilizare profi, doar pentru iegzemplificari & remember. :crack:

post-12182-1298367641_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mah crop din poza originala, nu resize. ...sau chiar poza originala.

 

Ce ai pus tu acolo poate fi din multe motive: compresie mare la resalvare, prelucrare etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mah crop din poza originala, nu resize. ...sau chiar poza originala.

 

Ce ai pus tu acolo poate fi din multe motive: compresie mare la resalvare, prelucrare etc...

 

Biliv mi ca este acelasi lucru chiar daca originalul are 4 MB+. Diferenta este ca am umblat la levels s-o mai "albesc" putin, este singura operatie de prelucrare.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok. Fii atent. Fa asa:

 

1. Setare modul de fotografiere manual.

2. Diafragma cat mai mica

3. timp de expunere 1/125 (sau vezi in functie de lumina)

4. ISO 200 (sau mai mic daca poate aparatu)

5. Obiectivul din kit 18-55

6. Zoom mazim (adica la 55mm)

7. Iei o sticla de suc/apa minerala (cu dop colorat - pepsi, cola etc)

9. Pui sticla in fata geamului -ca sa ai lumina naturala

10. Focalizezi pe capac exact pe centru.

11. Faci poza

12. Nu o urci pe imageshack! Incearca sa o pui intreaga si nemodificata... pentru ca vreau sa ma uit in exif. Eventual pe transfer.

 

Dupa analiza vedem care o fi problema. Poate sa fie si ce a zis Metal Heart pentru ca si eu am avut probleme la acele setari de vivid etc. Si am renuntat la ele. De ce? Pentru ca aparatul foto nu se compara la procesare cu un Intel de 3.2 ghz, 2gb rami si placa video pe PCi Express ruland photoshop.

 

Singura diferenta este ca am umblat la levels s-o mai "albesc" putin.

 

Nu mai umbla. . Zgomotu ala in situatia din poza poate sa apara si de la wb-ul prost setat si hartia aia A4 cu pori si veioza cu bec incandescent etc etc.

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok. Fii atent. Fa asa:

 

1. Setare modul de fotografiere manual.

2. Diafragma cat mai mica

3. timp de expunere 1/125 (sau vezi in functie de lumina)

4. ISO 200 (sau mai mic daca poate aparatu)

5. Obiectivul din kit 18-55

6. Zoom mazim (adica la 55mm)

7. Iei o sticla de suc/apa minerala (cu dop colorat - pepsi, cola etc)

9. Pui sticla in fata geamului -ca sa ai lumina naturala

10. Focalizezi pe capac exact pe centru.

11. Faci poza

12. Nu o urci pe imageshack! Incearca sa o pui intreaga si nemodificata... pentru ca vreau sa ma uit in exif. Eventual pe transfer.

 

Dupa analiza vedem care o fi problema. Poate sa fie si ce a zis Metal Heart pentru ca si eu am avut probleme la acele setari de vivid etc. Si am renuntat la ele. De ce? Pentru ca aparatul foto nu se compara la procesare cu un Intel de 3.2 ghz, 2gb rami si placa video pe PCi Express ruland photoshop.

 

Nu mai umbla. . Zgomotu ala in situatia din poza poate sa apara si de la wb-ul prost setat si hartia aia A4 cu pori si veioza cu bec incandescent etc etc.

Ok...merci pentru indicatii cred ca poate fi de la orice spuneti voi inclusiv de la creierul meu, dar te rog nu-mi jigni fundalul profi, facandu-l "hartie A4 cu pori", da ? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa facem altceva... cu ob. 18-55 nu trage in capete, la 18 sau la 55 mm, trage cu el intre 24 si 36 mm, acolo ob ala este cel mai sharp si are cele mai bune rezultate. De asemenea, ai putea sa incerci un f7 sau un f8 cu el... la 3.5 e slab rau de tot.

 

Dar pana una-alta, fa ce ti-a zis Ekosekthor si vedem dupa aia. Ma uit si eu in poza la rezolutie mare in fotosop, citim exif-ul si vedem ce setare ai aiurea pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa facem altceva... cu ob. 18-55 nu trage in capete, la 18 sau la 55 mm, trage cu el intre 24 si 36 mm, acolo ob ala este cel mai sharp si are cele mai bune rezultate. De asemenea, ai putea sa incerci un f7 sau un f8 cu el... la 3.5 e slab rau de tot.

 

Dar pana una-alta, fa ce ti-a zis Ekosekthor si vedem dupa aia. Ma uit si eu in poza la rezolutie mare in fotosop, citim exif-ul si vedem ce setare ai aiurea pe acolo.

Exact si revin. Va multumesc amandorura pentru explicatii si timpul acordat. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar te rog nu-mi jigni fundalul profi, facandu-l "hartie A4 cu pori", da ?

 

Nu m-am putut abtine... am luat si eu tzapa cu foaia a 4 :)

 

Si ca sa vezi exact despre ce e vorba atasez poza in cauza.

 

unitati.jpg

 

Uite cum arata siringile si uite cum arata preafericitul tau fundal :bigstar:. De-aia am zis sa faci poze la lumina naturala, ca sa mai taiem din cauze dintr-un singur test :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...