Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu Âştiu ce este atât de amuzant dar promit că o să bag un cui să râd Âşi eu alături de tine :lol:

 

1 compozitia

2 culorile

3 unghiu

4 umbrele

5 nu in ultimul rand concentrarea :) :)

 

si fara sa bag cui :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EÂşti un adevărat , mulțumesc pentru critica ta ( o să învăț multe din ea ) ....stai jos , ai 4 !

 

 

esti o PROFESIONISTA, de jos stand iti zic: esti exmatriculata.... COPIEZI POZE , AI 1 :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rareori am Âşi eu parte de poze personale ...cum am avut timp azi , nu m-am gândit decât la poze :) Deci ...cam aÂşa arată una dintre cele făcute :

 

dsc0110p.jpg

 

:lol: cred ca in loc s-o bagi in Recycle Bin ai gresit si ai pus-o pe forum :D

 

Lasand gluma la o parte, chiar nu inteleg de ce n-ai pus alta poza mai reusita... Sunt convins ca din toate pozele personale din ziua respectiva, ti-au iesit cateva destul de bune, dar asta postata de tine e un esec total. Eu unul as fi sters-o direct de pe aparat, dupa ce m-as fi uitat la ea. Sau ai pus-o la misto ca sa vezi reactia celorlalti ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) cred ca in loc s-o bagi in Recycle Bin ai gresit si ai pus-o pe forum :D

 

Lasand gluma la o parte, chiar nu inteleg de ce n-ai pus alta poza mai reusita... Sunt convins ca din toate pozele personale din ziua respectiva, ti-au iesit cateva destul de bune, dar asta postata de tine e un esec total. Eu unul as fi sters-o direct de pe aparat, dupa ce m-as fi uitat la ea. Sau ai pus-o la misto ca sa vezi reactia celorlalti ? :)

 

În primul rând am vrut să-mi fac poză la caterincă ca Âşi cum aÂş dormi cu casca în cap , în al doilea rând te-aÂş ruga să-mi explici Âşi mie ( de ce este un eÂşec total ) nu de alta dar chiar sunt curioasă :D La faza cu " eu unul aÂş fi Âşters-o de pe aparat .... " , eu nu sunt tu Âşi tu nu eÂşti eu ...( este o diferență destul de mare ) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În primul rând am vrut să-mi fac poză la caterincă ca Âşi cum aÂş dormi cu casca în cap , în al doilea rând te-aÂş ruga să-mi explici Âşi mie ( de ce este un eÂşec total ) nu de alta dar chiar sunt curioasă :) La faza cu " eu unul aÂş fi Âşters-o de pe aparat .... " , eu nu sunt tu Âşi tu nu eÂşti eu ...( este o diferență destul de mare ) :lol:

 

Daca poza ar fi vrut sa transmita ca dormi cu casca in cap, mie nu mi-a transmis treaba aia. Fara suparare, dar mai degraba ma facut sa ma gandesc la "pozele de hi5". In plus, mana taiata si faptul ca subiectul nu se diferentiaza de fundal si mi se plimba ochii continuu pe imagine, sunt niste aspecte tehnice negative. Singurul lucru bun din punctul meu de vedere este lumina.

 

Daca vroiai sa exprimi ideea de dormit trebuia ceva mult mai evident gen o pijama si un pat cu asternuturi si tu intr-o pozitie de dormit, iar fotografia facuta dintr-un unghi interesant. Ca lumina ar fi ilustrat ideea de noapte si somn un intuneric iluminat de razele lunii sau ceva de genul.

Iar daca e sa mergem si mai departe(si sa vorbim de subiecte fotografice), se poate ilustra ideea unui motociclist nerabdator sa dea o tura prin dormitul intr-un echipament complet in asternuturile comode ale patului si razele unui rasarit care patrund in semi intunericul camerei(ideea de dimineata mai poate fi sublineata si de un ceas setat la o ora gen 6:00).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca poza ar fi vrut sa transmita ca dormi cu casca in cap, mie nu mi-a transmis treaba aia. Fara suparare, dar mai degraba ma facut sa ma gandesc la "pozele de hi5". In plus, mana taiata si faptul ca subiectul nu se diferentiaza de fundal si mi se plimba ochii continuu pe imagine, sunt niste aspecte tehnice negative. Singurul lucru bun din punctul meu de vedere este lumina.

 

Daca vroiai sa exprimi ideea de dormit trebuia ceva mult mai evident gen o pijama si un pat cu asternuturi si tu intr-o pozitie de dormit, iar fotografia facuta dintr-un unghi interesant. Ca lumina ar fi ilustrat ideea de noapte si somn un intuneric iluminat de razele lunii sau ceva de genul.

Iar daca e sa mergem si mai departe(si sa vorbim de subiecte fotografice), se poate ilustra ideea unui motociclist nerabdator sa dea o tura prin dormitul intr-un echipament complet in asternuturile comode ale patului si razele unui rasarit care patrund in semi intunericul camerei(ideea de dimineata mai poate fi sublineata si de un ceas setat la o ora gen 6:00).

 

 

Mda , am uitat că pe aici nu te poți aÂştepta vreodată de la un compliment .....acilea sunt numai FOTOGRAFI PROFESIONIÂŞTI , da domne ....mi-am făcut poză de haicinci să agăț băieței cu casca-n cap :lol: ( nici nu am hi5 , am avut acum 3 ani Âşi l-am Âşters )

 

Nu stau să mai scriu romane cu detalii Âşi mai Âştiu eu ce explicații ... mi s-a acrit sinceră să fiu ...o să pun ce poze vreau , când vreau Âşi puțin o să-mi pese dacă vă plac , dacă nu vă plac Âşi dacă băgați comentarii de 2 lei la ele :)

 

 

 

 

 

Mesaj completat

Daca poza ar fi vrut sa transmita ca dormi cu casca in cap, mie nu mi-a transmis treaba aia. Fara suparare, dar mai degraba ma facut sa ma gandesc la "pozele de hi5". In plus, mana taiata si faptul ca subiectul nu se diferentiaza de fundal si mi se plimba ochii continuu pe imagine, sunt niste aspecte tehnice negative. Singurul lucru bun din punctul meu de vedere este lumina.

 

Daca vroiai sa exprimi ideea de dormit trebuia ceva mult mai evident gen o pijama si un pat cu asternuturi si tu intr-o pozitie de dormit, iar fotografia facuta dintr-un unghi interesant. Ca lumina ar fi ilustrat ideea de noapte si somn un intuneric iluminat de razele lunii sau ceva de genul.

Iar daca e sa mergem si mai departe(si sa vorbim de subiecte fotografice), se poate ilustra ideea unui motociclist nerabdator sa dea o tura prin dormitul intr-un echipament complet in asternuturile comode ale patului si razele unui rasarit care patrund in semi intunericul camerei(ideea de dimineata mai poate fi sublineata si de un ceas setat la o ora gen 6:00).

 

 

Mda , am uitat că pe aici nu te poți aÂştepta vreodată de la un compliment .....acilea sunt numai FOTOGRAFI PROFESIONIÂŞTI , da domne ....mi-am făcut poză de haicinci să agăț băieței cu casca-n cap :) ( nici nu am hi5 , am avut acum 3 ani Âşi l-am Âşters )

 

Nu stau să mai scriu romane cu detalii Âşi mai Âştiu eu ce explicații ... mi s-a acrit sinceră să fiu ...o să pun ce poze vreau , când vreau Âşi puțin o să-mi pese dacă vă plac , dacă nu vă plac Âşi dacă băgați comentarii de 2 lei la ele :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda , am uitat că pe aici nu te poți aÂştepta vreodată de la un compliment .....acilea sunt numai FOTOGRAFI PROFESIONIÂŞTI , da domne ....mi-am făcut poză de haicinci să agăț băieței cu casca-n cap :lol: ( nici nu am hi5 , am avut acum 3 ani Âşi l-am Âşters )

 

Nu stau să mai scriu romane cu detalii Âşi mai Âştiu eu ce explicații ... mi s-a acrit sinceră să fiu ...o să pun ce poze vreau , când vreau Âşi puțin o să-mi pese dacă vă plac , dacă nu vă plac Âşi dacă băgați comentarii de 2 lei la ele :)

 

O sa iti raspund si tie ca unei domnisoare care acum 2 luni ne dadea lectii despre cum sa punem aici doar imagini cu motociclete ca e forumm pentru motociclisti.

Deci, in caz ca nu ai citit atenta titlul topicului, scrie foarte frumos "Pasionati de FOTO ?". In nici nu caz nu scrie "Poze", fiindca daca scria poze putea sa isi puna tot forumul poze cu berea de pe terasa, poze de la cumparaturi, poze de la agatat, chestii de genul...

 

Deci topicul acesta se vrea mai degraba a fi un loc de postare si dezbatere pentru cei ce sunt pasionati de fotografie pe teme de fotografie. Deci mi se pare absolut normal sa iti raspund la ceva postat atata timp cat in paginile precedente am vazut clar ca ai potential si vrei sa faci ceva. Daca ai fi facut poze cu telefonul mobil la niste flori sau la ceva peisaj as fi zis ca asta este, toata lumea incearca.

 

Ma deranjeaza atitudinea ta fata de "fotografii profesionisti"(nu stiu unde ai vazut pe cineva aici afisandu-si titlul cu majuscule si ingamfare), atata timp cat singura te-ai "atacat" atunci cand unii au vrut sa iti dea un sfat, iar cativa au manifestat niste ironie(dar legata doar de tonul tau nepotriv fata de Ekosekthor care a incercat sa iti dea niste sfaturi). Te poti uita cel putin 2 ani in spate pe acest topic(de cand urmaresc eui) sa vezi ca probleme de genul nu au existat.

 

Vazusem poza pusa de tine dinainte sa apara comentarii si in prima faza citisem ce ai scris si nu mi-a starnit nici o reactie. Ti-am zis dparerea mea doar dupa ce am vazut ce ai incercat defapt sa exprimi si am incercat sa iti dau niste idei. Daca tot ce ai dedus tu legat de ce am scris eu e in citatul de mai sus, eu zic sa nu te mai obosesti sa postezi aici ca nu are rost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa iti raspund si tie ca unei domnisoare care acum 2 luni ne dadea lectii despre cum sa punem aici doar imagini cu motociclete ca e forumm pentru motociclisti.

Deci, in caz ca nu ai citit atenta titlul topicului, scrie foarte frumos "Pasionati de FOTO ?". In nici nu caz nu scrie "Poze", fiindca daca scria poze putea sa isi puna tot forumul poze cu berea de pe terasa, poze de la cumparaturi, poze de la agatat, chestii de genul...

 

Deci topicul acesta se vrea mai degraba a fi un loc de postare si dezbatere pentru cei ce sunt pasionati de fotografie pe teme de fotografie. Deci mi se pare absolut normal sa iti raspund la ceva postat atata timp cat in paginile precedente am vazut clar ca ai potential si vrei sa faci ceva. Daca ai fi facut poze cu telefonul mobil la niste flori sau la ceva peisaj as fi zis ca asta este, toata lumea incearca.

 

Ma deranjeaza atitudinea ta fata de "fotografii profesionisti"(nu stiu unde ai vazut pe cineva aici afisandu-si titlul cu majuscule si ingamfare), atata timp cat singura te-ai "atacat" atunci cand unii au vrut sa iti dea un sfat, iar cativa au manifestat niste ironie(dar legata doar de tonul tau nepotriv fata de Ekosekthor care a incercat sa iti dea niste sfaturi). Te poti uita cel putin 2 ani in spate pe acest topic(de cand urmaresc eui) sa vezi ca probleme de genul nu au existat.

 

Vazusem poza pusa de tine dinainte sa apara comentarii si in prima faza citisem ce ai scris si nu mi-a starnit nici o reactie. Ti-am zis dparerea mea doar dupa ce am vazut ce ai incercat defapt sa exprimi si am incercat sa iti dau niste idei. Daca tot ce ai dedus tu legat de ce am scris eu e in citatul de mai sus, eu zic sa nu te mai obosesti sa postezi aici ca nu are rost.

 

Nu am dat lecții nimănui , asta este doar părerea ta Âşi a multora de aici :) ÂŞtii de ce am postat mai mult poza aia aici ? ( Am zis mai sus că nu o să intru IAR în detalii dar văd că acest subiect al discuției ăsteia tot continuă buuun ...)

Am postat mai mult poza pentru că e prima oară când trag RAW , înainte eu trăgeam doar JPEG ...dacă erau fotografi PROFESIONIÂŞTI pe aici îÂşi dădeau seama imediat de diferența pe care am vrut eu să o arăt cu această poză ..când mi-au văzut prieteni de-ai mei ( fotografi ) poza prima oară m-au întrebat ..." te-ai apucat de RAW cumva ? " la care eu am zis da , Âşi mi-au spus ...bravo , bun început ..

 

Tonul meu nepotrivit față de Ekosekthor ? Vezi că aici iar greÂşeÂşti ...eu am respect față de el în caz că nu ai văzut Âşi chiar i-am mulțumit pentru critica Âşi sfaturile date când probabil poate avea ceva mai bun de făcut decât să stea să-mi explice mie diverse ...deci citeÂşte mai bine despre ce este vorba ...poate nu îmi înțelegi tonul , poate consideri că este agresiv dar ...fi mai atent în anumite posturi ...

 

Nu m-am obosit niciodată postând aici Âşi nu o să mă obosesc vreodată ...eu continui în absolut orice circumstanțe ( nu sunt genul de persoană care să se lase ) mai ales la chestii de genul ...

 

Concluzia mea mai pe scurt : Poza am pus-o că e prima oară când am tras RAW Âşi am vrut niÂşte păreri de la cei care ar fi fost în cunoÂştințe de cauză , să-mi spună o părere personală , sfaturi Âşi critici ..dar cum în țara asta nu ai CU CINE aÂşa Âşi aici este la fel ...aÂşa că eu o să continui să-mi pun pozele fie ele bune sau proaste Âşi fie că primesc critici negative sau pozitive , hf :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o rugaminte la cei ce posteaza

fratilor am vazut ca in functie de mediile si gastile in care te invarti

se pun poze pe aici

ex fotoagrafa" cu masini

 

bai da nimeni nu merge la curve

vreau sa vad si eu poze

merci

doar putem pune orice pe aici daca e RAW

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....in functie de mediile si gastile in care te invarti ....

Dar daca nu ne invartim, ce poze sa punem ? De exemplu, eu nu ma invart, lumea se invarte in jurul meu, totul graviteaza in jurul meu (fara obiecte contondente:P) si n-as putea sa va iert daca ati indrazni sa ma certati pentru o fotopoza ! Stiu atat de multe (imi place sa fiu modest), incat nu-mi pasa de parerea nimanui. Imi place doar sa ma laud si accept doar laude. Clar ? :lol:

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachime, am vrut eu odata sa pozez o curva, i-am explicat ca trag NEF, la iso mic, dar ea nu, ca daca vreu sa-i fac poze in timp ce... , atunci mai trebuia sa cotizez in plus! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.dacă erau fotografi PROFESIONIÂŞTI pe aici îÂşi dădeau seama imediat de diferența pe care am vrut eu să o arăt cu această poză

 

La rezolutia aia nu ai cum sa-ti dai seama daca tragi raw sau jpeg. Poate celorlalti le-ai aratat la rezolutie de 3xxx/2xxxx si atunci da, se observa. Apoi, nici tu nu ai precizat din prima ca este raw asa ca s-a trecut la interpretarea artistica. iar partea artistica ii lipseste, dupa cum ai zis si tu, ca a fost o poza la caterinca. Ori daca faci poze la caterinca evident ca si comentariile vor fi la fel.

 

Prostia asta care ai facut-o tu acuma cu poza asta am facut-o si eu acum cativa ani pe alt forum si am primit acelasi tratament. In topicul de pasionati de fotografie am postat si eu o poza intitulata "de plictiseala" si raspusurile au fost pe masura chiar si de la persoanele care in general vorbeau frumos cu mine. Ce ai pus tu acolo (fara sa stim ca e raw) este intr-adevar o poza de hi5, facuta la caterinca si nimic mai mult.

 

Vroiai ca ceilalti sa argumenteze de ce este o poza de hi5... Pai, argumentatul asta ti-l poti face si singura in felul urmator: Ia cea mai buna poza de pe blogul tau cu care te mandresti cel mai tare si la care ai lucrat cel mai mult (ai astfel de poze pentru ca am aruncat si eu un ochi acolo si am vazut si poze reusite) si compar-o din toate punctele de vedere cu ultima poza pe care ai postat-o.

 

Inca n-ai invatat partea cu atitudinea. Prima data reactionezi emotional apoi logic... si asta intr-un domeniu unde orgoliul nu prea are ce sa caute. In felul asta vei ajunge sa te ecrti cu toata lumea din cauza unor fotografii/poze si nu vei mai posta aici pentru ca toti ai ceva cu tine (sau asa o sa para).

 

Inca o greseala pe care am vazut ca o faci, si o mai face inca un prieten de-al meu fotograf (i-am zis si lui sa fie atent dar nu ma asculta... poate din cauza ca si eu mai fac tampenia asta :lol: ) este ca nu pui doar cele mai bune poze sau pui si poze bune si nu asa de bune. Toata seria la gramada! Si alea bune, si alea mai putin bune, si alea proaste si alea de hi5 si alea de recycle bin. Si culmea, te enervezi exact pentru criticile aduse celor mai slabe.

 

pun si eu o poza de caterinca... :)

 

dsc7025.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor am vazut ca in functie de mediile si gastile in care te invarti

se pun poze pe aici

ex fotoagrafa" cu masini

 

GăÂşti în care mă învârt : Drogați , Tâlhari , Criminali , Violatori etc...restul e cancan :lol:

 

 

ÂŞtiu TU ai dreptate însă nu o să mă mai complic să explic Âşi s-o dau în polemici cu domnii de mai "sus" ...o să postez frumos în continuare ...în fond mă cam doare la prezon de comentariile lor aberante Âşi fără sens :)

 

ON topic că offtopic e destul : niÂşte poze pentru doritorii de mai sus :))))

 

28064010.jpg

31415133.jpg

82570625.jpg

picture071rs.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am dat lecții nimănui , asta este doar părerea ta Âşi a multora de aici :) ÂŞtii de ce am postat mai mult poza aia aici ? ( Am zis mai sus că nu o să intru IAR în detalii dar văd că acest subiect al discuției ăsteia tot continuă buuun ...)

Am postat mai mult poza pentru că e prima oară când trag RAW , înainte eu trăgeam doar JPEG ...dacă erau fotografi PROFESIONIÂŞTI pe aici îÂşi dădeau seama imediat de diferența pe care am vrut eu să o arăt cu această poză ..când mi-au văzut prieteni de-ai mei ( fotografi ) poza prima oară m-au întrebat ..." te-ai apucat de RAW cumva ? " la care eu am zis da , Âşi mi-au spus ...bravo , bun început ..

 

Tonul meu nepotrivit față de Ekosekthor ? Vezi că aici iar greÂşeÂşti ...eu am respect față de el în caz că nu ai văzut Âşi chiar i-am mulțumit pentru critica Âşi sfaturile date când probabil poate avea ceva mai bun de făcut decât să stea să-mi explice mie diverse ...deci citeÂşte mai bine despre ce este vorba ...poate nu îmi înțelegi tonul , poate consideri că este agresiv dar ...fi mai atent în anumite posturi ...

 

Nu m-am obosit niciodată postând aici Âşi nu o să mă obosesc vreodată ...eu continui în absolut orice circumstanțe ( nu sunt genul de persoană care să se lase ) mai ales la chestii de genul ...

 

Concluzia mea mai pe scurt : Poza am pus-o că e prima oară când am tras RAW Âşi am vrut niÂşte păreri de la cei care ar fi fost în cunoÂştințe de cauză , să-mi spună o părere personală , sfaturi Âşi critici ..dar cum în țara asta nu ai CU CINE aÂşa Âşi aici este la fel ...aÂşa că eu o să continui să-mi pun pozele fie ele bune sau proaste Âşi fie că primesc critici negative sau pozitive , hf :lol:

 

Imi este clar ca nu ai inteles mai nimic din ce am vorbit pana acuma, nici din tonul care l-am folosit si nici intentia. Prin urmare iti doresc lumina buna si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În primul rând am vrut să-mi fac poză la caterincă ca Âşi cum aÂş dormi cu casca în cap , în al doilea rând te-aÂş ruga să-mi explici Âşi mie ( de ce este un eÂşec total ) nu de alta dar chiar sunt curioasă :D La faza cu " eu unul aÂş fi Âşters-o de pe aparat .... " , eu nu sunt tu Âşi tu nu eÂşti eu ...( este o diferență destul de mare ) :lol:

 

1. Pai sa iti explic ... poza mi se pare un esec total fiindca o asemenea poza nu fac nici eu, cu camera mea foto compacta de 300 RON... cand pretinzi ca esti fotograf, cand ai "scule" profesionale, nu poti sa faci asemenea poze, sa le mai si postezi pe un forum. Cum am spus, sunt convins (si am si vazut) ca ai multe poze foarte reusite din punctul meu de vedere, dar din asta cu casca in cap nu intelegi nimic. Adica nu respecta nicio regula a fotografiei. Ti-au explicat mai sus baietii din ce cauza.

 

2. "Eu nu sunt tu si tu nu esti eu ...( este o diferenta destul de mare )" . Pai logic... chiar am si spus ca eu unul as fi sters-o, deci nu ti-am impus tie sa o stergi, si nici nu am pus in discutie persoana ta in acea fraza :) am spus ce as fi facut eu personal (tocmai pt a evidentia diferenta despre care spui tu)

 

In fine, gata cu discutiile astea ca nu imi plac .. vreau sa vad poze frumoase , puse de voi cei care aveti aparate si obiective performante :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai vedem poze sau fotografii artistice? pun pariu ca daca n-ar fi existat digitalul, ca sa nu vorbiti de ps, wb si alte rahaturi, vorbeati de granulatie si aberatii cromatice. poze sau fotografii? va cam coborati la mintea puberilor, deci aveti sanse sa ramaneti la nivelul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...