Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

cu D3100 18 - 55 mm filtru polarizare circulara ........ il am de doar o luna si este primul meu DSLR , deci sper sa devin mai indemanatic....

 

 

inainte trageam cu sony dsc W-30 :)

post-18663-1296342117_thumb.jpg

post-18663-1296342127_thumb.jpg

post-18663-1296342167_thumb.jpg

post-18663-1296342378_thumb.jpg

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Primele 3 sunt foarte ok pt un begginer. Ca sfaturi minime - la aia din Carol era mai ok daca o faceai cu orizontul drept ca sta sa pice mausoleul, iar la cea cu pestele un ISo mai mare (1600) pt a obtine un timp mai scurt de expunere, astfel incat sa nu iasa "miscat" animalul :) .

Dar pe aia cu ghiveciu sa nu o mai pui never ever pe vreun forum sau alt spatiu virtual :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primele 3 sunt foarte ok pt un begginer. Ca sfaturi minime - la aia din Carol era mai ok daca o faceai cu orizontul drept ca sta sa pice mausoleul, iar la cea cu pestele un ISo mai mare (1600) pt a obtine un timp mai scurt de expunere, astfel incat sa nu iasa "miscat" animalul :D .

Dar pe aia cu ghiveciu sa nu o mai pui never ever pe vreun forum sau alt spatiu virtual ;)

post-18663-1296722317_thumb.jpg pai asa era poza initiala dar am inclinat-o cu Picasa , si inca nu stiu de ISO optim pt fiecare cadru ( am facut si cu ISO 12ooo si au iesit cadrele rosiatice )

 

PS. cea cu ghiveciul ...... am avut bronsita si am stat 1 sapt. in casa , aveam de ales intre ghiveci si desktop :D .... multumesc de sfat am sa ma documentez in legatura cu ISO optim pt ca vreau sa invat si sa ma obisnuiesc cu aparatul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai asa era poza initiala dar am inclinat-o cu Picasa

 

am sa ma documentez in legatura cu ISO optim pt ca vreau sa invat si sa ma obisnuiesc cu aparatul

Legat de inclinare, mai ales la un astfel de cadru, ori o faci dreapta, ori o inclini serios gen 45° . Inclinata doar putintel da doar impresia de neatentie din partea fotografului, nu adauga dinamism or something :D

 

ISO optim pentru o anumita scena e cel mai mic ISO posibil (pentru a evita zgomotul de imagine) la care poza aia sa nu iti iasa miscata :D

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit mult daca sa postez aici sau nu... dar pana la urma sunt curios ce parere aveti...http://licinius-poze.blogspot.com/ nu sunt profesionist ...etc. accept critici/sfaturi, fara suparare, ba chiar :)

am vazut ceea ce faceti si tocmai de aceea va cer parerea . :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit mult daca sa postez aici sau nu... dar pana la urma sunt curios ce parere aveti...http://licinius-poze.blogspot.com/ nu sunt profesionist ...etc. accept critici/sfaturi, fara suparare, ba chiar

Am aruncat un ochi si pe blogul tau este un amalgam de poze care chiar merita afisate cu poze nereusite sau poze de familie care au insemnatate si incarcatura emotionala doar pt tine.

Cel mai bun sfat pe care il pot da - o filtrare mai stricta a ceea ce expui :)

 

De ex:

- Asta da (dar nu mai pune orizontul pe mijloc data viitoare, ca regula de compozitie) - http://2.bp.blogspot.com/_eFa-5v1Jm1o/TUv1...SC026061111.jpg

- Asta nu - http://4.bp.blogspot.com/_eFa-5v1Jm1o/TUVY...SAM_1140111.jpg

 

Bafta!

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de sfaturi ! :)

voi continua sa urmaresc topicul sa mai invatz si eu cate ceva. As avea si o intrebare : ce este " zgomotul" unei poze. cum se traduce mai exact ? cer scuze daca s-a mai explicat pe aici , dar in 550 pagini...

see ya !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zgomotul sunt acei pureci care apar in poze. Acestia apar in conditii slabe de lumina cand aparatu sau fotograful creste valoarea ISO. Cu cat ISO este mai mic, cu atat purecii sunt mai putini/inexistenti si pzoa este sharp/curata. Cu cat ISO este mai mare cu atat poza este mai purecoasa.

 

Solutii pentru evitarea zgomotului:

 

1. Folosirea unui aparat profesional scump. La D80 peste ISO 800 deja ai pureci enervanti, la un D3... probabil ca dupa ISO 3600 purecii devin enervanti.

 

2. Folosirea blitz-ului pe timp de noapte.

 

3. Folosirea unui trepied daca se fac peisaje nocturne si utilizarea unui timp de expunere mai lung + ISO mic

 

4. Folosirea unui obiectiv mai luminos astfel incat utilizarea acestuia la o diafragma mare (F mic - F1.8, F2) nu necesita neaparat cresterea valorii ISO.

 

5. Folosirea unui stabilizator de imagine a obiectivului, sau improvizat astfel incat sa nu fi nevoit sa cresti valoarea ISO.

 

 

Pentru cei interesati de stabilizatorul de imagine improvizat acesta se poate face in halul urmator. Aveti nevoie de

 

1x surub care sa aibe filetul asemanator cu cel de trepied. Asta e piesa cel mai greu de gasit. Poate aveti un trepied stricat si puteti folosi de-acolo surubul sau chiar toata patina aia cu surub

 

1x Sfoara - incepeti cu o sfoara de 1.70m lungime (sau mai mare daca sunteti mai inalti)

 

1x saiba mare si lata.

 

1. Procedeu: de surub se leaga un capat de sfoara apoi se infileteaza pe aparat.

2. ridicati aparatul la nivelul ochiului (cam pe unde ar sta el cand faceti o poza din picioare) si calcati pe sfoara sa creati tensiune. Sfoara trebuie sa fie inainsa ca si cand aparatul ar fi legat de pamant prin acea sfoara. Cand pozati trebuie sa trageti in sus de aparat ca sa fie tensionata si sa nu mai puteti balangani aparatul in sus si in jos.

3. In locul unde sta piciorul si sfoara este intinsa legati sfoara de saiba.

 

Aici aveti si un filmulet ca sa va dati seama mai exact despre ce e vorba.

 

Eu pana n-am avut stabilizator la obiectiv am folosit aceasta metoda. Evident arata urat si te cam faci de rusine daca mergi la un eveniment pozand cu asa ceva. DAR, functioneaza. Am reusit sa fac poze la 1/30s si nu erau miscate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms de explicatii !

Super tare ideea cu sfoara ! :P , eu folosesc trepied si de f putin timp un samsung wb5500. Asta nu inseamna ca si stiu sa fac poze, dar sper sa cresc si eu :)

Apropo pareri legate de acest aparat ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Say Hello to my little friend :) Obiectivele sunt mecanice, si sunt cele pe montura M42 de la Zenit...puse cu adaptor!

post-12624-1297166768_thumb.jpgpost-12624-1297166797_thumb.jpgpost-12624-1297166825_thumb.jpg

 

Prima impresie a fost faina...adica, fiind obisnuit sa lucrez cu aparate pe film si 100 de setari si rotite, mi-a placut ca pentru timpul de expunere aveam la indemana tot o...rotita :P Mai nasol la pozele gen instant ca pana faci 100 de reglaje cu diafragme, focalizare, timp de expunere, blablabla, iti fuge persoana sau momentul...Pentru moment, si pana imi iau si un obiectiv standard de asa ceva, sa poata face si alta lume o poza cu el(pe auto), l-am folosit numai pe Manual, diafragma avand-o in obiectiv si focalizarea la fel...inca sunt la stadiul de obisnuinta cu setarile, in functie de lumina/ISO, etc...dar nu difera mult fata de Zenitul batran pe film!

 

Cateva cadre luate din prima zi, cu diferite tipuri de ISO si setari:

post-12624-1297167104_thumb.jpg(obiectiv Pentacon de 4/200)

post-12624-1297167158_thumb.jpg(obiectiv Helios de 2/58 ISO 1600)

 

PS: merge foarte greu forumu cu uploadu meu asa ca m-am lasat pagubas sa mai incarc si celelalte teste pe alte ISO-uri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băi, ești copil? Obiectivu' Pentacon e ăla al meu? Bagă mare și fă poze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băi, ești copil? Obiectivu' Pentacon e ăla al meu? Bagă mare și fă poze!

Da mane, cu el am lucrat...pai fac, momentan am facut vr-o 500 asa in prima zi doar banale pentru teste, sa invat sa-l folosesc :) Si cateva tentative mai decente...pt moment pot spune ca e ok, sunt multumit de el!

 

Acum ca vad ca merge mai decent forumul, o sa mai urc cateva cadre cand ajung acasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie careva vreun service Panasonic? Am o vechitura de FZ8 caruia i s-a bulit butonul de zoom.

Multam!

Service Panasonic - Omicron Service

Adresa: Str. Turda 125, Bl. 3, Sc. 1 Sector 1 Bucuresti

Telefon: 021.224.26.61

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man , anuleaza setarea de data ora de la aparat .....strica tot farmecul

 

scz dar alea is poze mai vechi ( si ca data si ca aparat :CYBER-SHOT 4,1 ...) si eu cam am probl cu memoria :) sorry again...

cea cu muschiul e cu ap nou cu care inca invatz sa fac poze...

Mesaj completat

poza nu e cine stie ce ... dar momentul face toti banii :D parerea mea !

post-19614-1297372204_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@memyselfandI: E misto, are atmosfera. As mai deschide zona de jos care n-are detalii. Unde in Berceni e facuta ?

 

@bibi: ar merge un softbox si un blitz din lateral la sculele alea, merita o lumina mai buna :). Orice blitz second cu fotocelula si orice softbox sau brolly box, si o cirpa neagra suficient de mare drept fundal, cred ca totalul ar veni pe la 2-300 ron.

 

Offtopic - daca e cineva interesat de un SB600, dati un PM. E al meu personal, am factura, cutie, luat prin 2007 cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...