Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aici cred ca gresesti... s-a mai schimbat ceva... au viteze comparabile cu dslrurile, de exemplu A6000 e chiar mai tare. Ia vezi aici:

 

Frumoasa ultima ta poza.

 

:)

 

Situatia se nuanteaza un pic, deoarece mirror-less-urile folosesc sisteme de AF diferite fata de DSLR-uri (Contrast vs Faza).

 

Sistemul de AF pe baza de Contrast functioneaza (grosier) efectuand ajustari succesive ale lentilelor pana cand se obtine contrastul maxim in imagine.

Sistemul de AF pe baza de Faza functioneaza dubland imaginea si comparand maxime si minime din cele doua imaginii obtinute. Ca atare, stie in ce directie si cu cat trebuie sa miste lentilele ca sa faca AF-ul.

 

Asta inseamna ca la modul absolut, AF-ul de Faza va fii mai rapid decat cel de Contrast. Si ca obiectivele pentru cele doua sisteme trebuie sa fie proiectate diferit.

 

De asemenea, dat fiind ca in cazul AF-ului de Contrast, masuratorile se fac in planul senzorului in timp ce la AF-ul de Faza masuratorile se fac intr-un alt plan, cu lumina reflectata de oglinzi, cu diverse tolerante, face ca AF-ul de Contrast sa fie mult mai precis decat cel de Faza.

 

Practic insa, cu micromotoarele si algoritmii potriviti, un AF de Contrast poate fii suficient de rapid in mod AF-Single. Insa, cand vine vorba de urmarirea miscariilor rapide (pasari in zbor, sportivi samd), AF-ul de Faza este mult mai bun (deoarece stie unde sa se duca si obiectivele sunt optimizate pentru genul asta de miscare).

 

In final, pentru a reduce diferentele, producatorii au inceput sa puna senzori de AF de Faza pe senzorii de mirrorless-uri. Ca atare, capacitatea acestora de a urmari miscarea a crescut simtitor. Inca nu au ajuns la capacitatea, complexitatea si nu ofera nivelul de control specific unul AF de Faza, dar pentru majoritatea utilizatorilor sunt suficient de bune.

 

Alegerea practica a unui sistem (DSLR sau mirrorless) insa se pune si pe alte considerente, cum ar fii obiectivele disponibile. Unde inca DSLR-urile stau mult mai bine.

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Stefan a enuntat f bine dilema.

 

Cu o mica precizare. Sony,fata de Fuji si Olympus, desi au cele mai potente mirrorless uri (A7,A7R , A7S si A7 II), stau cel mai prost la capitolul obiective ''native''/dedicate.


Fuji sta cel mai bine,cu o suita de prime uri si zoom uri foarte calitative. Olympus la fel, nu sta asa rau ca Sony.

 

Parerea mea este ca un avantaj imens/colosal al mirrorless-urilor este faptul ca poti adapta pe ele practic orice obiectiv (mai ales alea de pe range finder), cu un adaptor (la pret modic).

 

Pentru cei care sunt dependenti de autofocus, aceste obiective nu reprezinta cine stie ce, dar pt toti ceilalti,mai ales pt videografi, este de un mare ajutor.

Se gasesc niste obiective exceptionale (focus manual) la pret modic, ce scot niste rezultate f bune pe mirrorless (fullframe mai ales)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@StefanSC: multumim de explicatii, eu stiam doar ca af pe faza e mai bun decat cel pe contrast si ca crosstype points is miezu dar nu stiam in amanunt cum functioneaza.

 

Si obiectivele sunt un factor f important, n-am zis nimic ca nu prea cunosc gama de obiective de mirrorlessuri.. la canon nu prea e stres, bani sa fie ca gasesti orice. Reticenta de a trece de pe un sistem pe altul tine si de faptul ca ai deja investiti banii in obiective si pierzi cand le vinzi si cumperi altele pt noul sistem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua cadre relativ recente, ca nu am mai postat de mult timp.

 

Referitor la obiective, ca tot am ceva experienta cu unele mirrorless-uri, la ora actuala cel mai bine dezvoltat sistem este cel m4/3, avand obiective de la 14mm la 600 mm (echivalent format 35mm), majoritatea foarte bune optic, majoritatea extrem de mici ca dimensiuni.

post-71849-0-53797600-1418333443_thumb.jpg

post-71849-0-53271800-1418333444_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum ai prins pufoseniile astea? stai cu aparatul de gat 24/7 ?
am si eu una acasa dar imediat ce fac un gest cat de mic isi schimba pozitia sau devine brusc interesata de mine ..grrr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum ai prins pufoseniile astea? stai cu aparatul de gat 24/7 ?

am si eu una acasa dar imediat ce fac un gest cat de mic isi schimba pozitia sau devine brusc interesata de mine ..grrr

Nu-ti imaginezi ce urme lasa cu nasul pe lentila :) . In principiu am pastrat distanta ca altfel erau calare pe mine si adio poze .

Editat de 5129114
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i like cars

Alea erau deja niste masini urate, nu vreun SL230 sau macar o alfa GTV6. O fotografie care sa merite facuta cred ca le-ar incadra cumva pt a le face mai usor de metabolizat vizual. Tu ni le arati asa cum le vede oricine pe marginea strazii, niste ambalaje lucioase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Alea erau deja niste masini urate, nu vreun SL230 sau macar o alfa GTV6. O fotografie care sa merite facuta cred ca le-ar incadra cumva pt a le face mai usor de metabolizat vizual. Tu ni le arati asa cum le vede oricine pe marginea strazii, niste ambalaje lucioase.

 

+1 :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, poate ma ajutati si pe mine cu un link ceva. In urma cu vreo 3-4 ani in America au fost descoperite, intr-un pod, niste cutii cu multe filme alb-negru, ale unei persoane de sex feminin, care a lucrat prin anii 60 - 70 ca guvernanta si in timpul liber se plimba prin oras si fotografia. In San Francisco, parca. A murit prin anii 80 - 90. Pozele sunt geniale, au facut senzatie, au fost expozitii etc. Din pacate nu mai stiu cum o cheama. Eu am dat de ea pe un forum dpreview.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Salutare, poate ma ajutati si pe mine cu un link ceva. In urma cu vreo 3-4 ani in America au fost descoperite, intr-un pod, niste cutii cu multe filme alb-negru, ale unei persoane de sex feminin, care a lucrat prin anii 60 - 70 ca guvernanta si in timpul liber se plimba prin oras si fotografia. In San Francisco, parca. A murit prin anii 80 - 90. Pozele sunt geniale, au facut senzatie, au fost expozitii etc. Din pacate nu mai stiu cum o cheama. Eu am dat de ea pe un forum dpreview.

 

 

http://lmgtfy.com/?q=woman+street+photographer+stumble+film+rolls

 

tu nu erai ala de vroiai sa ti se inchida contul de pe forum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea erau deja niste masini urate, nu vreun SL230 sau macar o alfa GTV6. O fotografie care sa merite facuta cred ca le-ar incadra cumva pt a le face mai usor de metabolizat vizual. Tu ni le arati asa cum le vede oricine pe marginea strazii, niste ambalaje lucioase.

Astea le am, astea le pozez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boco, unde ti-a iesit albul ala ireal al caselor?

 

In WB setat corect + supraexpunere

» Post actualizat in 16 Dec 2014 09:49

Salutare, poate ma ajutati si pe mine cu un link ceva. In urma cu vreo 3-4 ani in America au fost descoperite, intr-un pod, niste cutii cu multe filme alb-negru, ale unei persoane de sex feminin, care a lucrat prin anii 60 - 70 ca guvernanta si in timpul liber se plimba prin oras si fotografia. In San Francisco, parca. A murit prin anii 80 - 90. Pozele sunt geniale, au facut senzatie, au fost expozitii etc. Din pacate nu mai stiu cum o cheama. Eu am dat de ea pe un forum dpreview.

 

Vivian Maier.....

 

Exista si documentar----> http://www.imdb.com/title/tt2714900/?ref_=nm_flmg_arf_1

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...