Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

si semnifica ceva sau vroiai sa faci o proba pentax'ului ?

 

Nu te supara, dar daca tu esti cel cu fotografiile profesioniste cu reclama ar trebui sa ai un pic mai mult simt estetic... Nu zic ca e deosebita dar ar trebui sa simti ceva cand o privesti, in nici un caz sa ma intrebi care e semnificatia. Oricum, nu te-as angaja nici macar sa imi faci fotografii de buletin. Sorry. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imagine surprinsa in Green Hours. :bounce:

In primul rand ''imagine surprinsa'' duce in mod aproape imperativ cu gandul la instantaneu , ceea ce nu este cazul la tine deoarece acolo ai o natura statica. Din punct de vedere compozitional in afara de faptul ca nu respecta nici o incadratura sau compozitie clasica , liniile de fuga si toata imaginea in sine este lipsita de dinamism iar pe deasupra nu exista nici macar un centru de interes bine definit.

Din punct de vedere cromatic lucrurile sunt oarecum armonizate dar mai mult ca sigur fara voia ta , acestea fiind spuse aportul tau este zero si semnificatia intregului este cel putin obscura.

In cel de-al doilea rand nu cred ca iti poti permite sa ma critici pe mine din moment ce nu ai habar ce fac eu si nici macar nu mi-ai privit o lucrare ! Daca te impinge vro curiozitate poti merge la centrul ceh unde pana pe data de 7 a lunii curente are loc o expozitie de arta fotografica a subsemnatului.

Acestea fiind spuse (ma refer la ce am zis despre imaginea ta ) poate acum realizezi ce m-a facut sa intreb ce am intrebat pentru ca analizand-o mie imi pare o poza trantita ca sa fie.

 

P.s daca nu iti este clar ceva sau nu intelegi un cuvant din cele folosite mai sus iti recomand cu deosebita caldura un dictionar sau si mai bine un album de arta imbinat cu ceva lectura de critica artistica si ceva tratate de estetica !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place mult prima!

 

si apropo de pozele ce se pun aici: intradevar multe sunt facute dupa ureche pentru ca asta e...e doar o pasiunea ce multi dintre noi o invatam singuri. nu cred ca e cazul sa criticam in mod abuziv anumite poze, doar pentru ca avem sau nu experienta mai multa decat celalalt.

asa ca nu stiu, OLY parerea mea e sa nu mai fii asa dur, caci noi ne-am adunat aici ca sa vedem lucrurile frumoase prin ochii autorului. nu neaparat sa facem o galerie numai cu poze perfecte!

asta ar insemna sa nu mai pun deloc poze, caci asta e...eu abia acum invat. si nu as fi la nivelul pozelor tale...

 

oricum astept cu nerabdare poze de la vechii useri cu care discutam inainte despre fotografie si de la cei noi intrati in joc.

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut si eu sa pun ceva poze da' nu prea am avut timp asa ca acum pun una singura facuta aseara :lol:

 

timp de ex: 15 sec

motorul luminat cu un telefon :baldy:)

singura modificare in photoshop e ca am sters o crapatura din sa

 

:bounce:

post-12341-1183359711_thumb.jpg

Editat de psycho_vox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand ''imagine surprinsa'' duce in mod aproape imperativ cu gandul la instantaneu , ceea ce nu este cazul la tine deoarece acolo ai o natura statica. Din punct de vedere compozitional in afara de faptul ca nu respecta nici o incadratura sau compozitie clasica , liniile de fuga si toata imaginea in sine este lipsita de dinamism iar pe deasupra nu exista nici macar un centru de interes bine definit.

Din punct de vedere cromatic lucrurile sunt oarecum armonizate dar mai mult ca sigur fara voia ta , acestea fiind spuse aportul tau este zero si semnificatia intregului este cel putin obscura.

In cel de-al doilea rand nu cred ca iti poti permite sa ma critici pe mine din moment ce nu ai habar ce fac eu si nici macar nu mi-ai privit o lucrare ! Daca te impinge vro curiozitate poti merge la centrul ceh unde pana pe data de 7 a lunii curente are loc o expozitie de arta fotografica a subsemnatului.

Acestea fiind spuse (ma refer la ce am zis despre imaginea ta ) poate acum realizezi ce m-a facut sa intreb ce am intrebat pentru ca analizand-o mie imi pare o poza trantita ca sa fie.

 

P.s daca nu iti este clar ceva sau nu intelegi un cuvant din cele folosite mai sus iti recomand cu deosebita caldura un dictionar sau si mai bine un album de arta imbinat cu ceva lectura de critica artistica si ceva tratate de estetica !

 

Salut!

 

Nu cred ca are sens o polemica ieftina pe calitatea, sensul sau valoarea fotografiilor. Asa cum spuneau si alti motoristi de pe aici, nu cred ca incercam sa facem arta pe acest forum dar lipsa de respect fata de orice imagine, fie ea si poza nu fotografie, sau misto-rui de genul celor care le-ai incercat si cu mine nu te fac mai bun ci imi lasa un gust amar. Daca vrei sa iti incerci muschii, de ce nu incerci sa postezi pe un site mai pro gen pbase sau galeriafoto de la noi? S-ar putea sa fi bun, nu pot nega asta dar in fotografie daca iti lipseste dragostea si o atitudine mai concilianta fata de colegi de-ai tai, nu esti altceva decat un prestator de servicii. Arta e mai presus de tehnica, si nu am pretentia ca vreo lucrare de-a mea ar fi artistica dar cel putin mie si apropiatilor mei ne creeaza o stare. Vorbesti prea tehnic si te pierzi in explicatii stufoase. Cu toate ca nu am vazut lucrarile tale sunt sigur ca au o valoare, dar ma indoiesc ca respecta reguli stricte. Ar fi prea plicticoase. Sper sa nu fie la feli de reci si acide ca ,,tonul" pe care il ai, pana si in scris. M-ar bucura un link catre un loc unde pot gasi fotografiile tale.

 

Cat despre artisti care expun, cu iertare, acum expune oricine. Am vazut lucrari diverse la expozitii in ultimul timp, cu toate astea nu m-am grabit sa judec ci am cautat sa le simt. Cand am dat gres am trecut mai departe dar am fost sigur ca pentru altcineva sau macar pentru cel care a realizat-o inseamna ceva. Si pentru asta merita respect. Dar daca ,,artistul" e plin de emfaza si criticism risca sa cada in penibil. Oamenii de valoare in arta sunt in general modesti. Eu unul nu sunt, in general, pentru ca altfel nu m-as fi obosit sa iti raspund. Totusi, imi cunosc limitele in fotografie.

A, si ca sa mai ai ce sa combati, iti pun la dispozitie locul unde sunt cateva din fotografiile mele, http://www.galeriafoto.com/photos/showgall...er/2328/cat/500

 

Numai bine si succese.

 

PS: E voie sa iti faci reclama pe acest forum?

 

 

 

imi place mult prima!

 

si apropo de pozele ce se pun aici: intradevar multe sunt facute dupa ureche pentru ca asta e...e doar o pasiunea ce multi dintre noi o invatam singuri. nu cred ca e cazul sa criticam in mod abuziv anumite poze, doar pentru ca avem sau nu experienta mai multa decat celalalt.

asa ca nu stiu, OLY parerea mea e sa nu mai fii asa dur, caci noi ne-am adunat aici ca sa vedem lucrurile frumoase prin ochii autorului. nu neaparat sa facem o galerie numai cu poze perfecte!

asta ar insemna sa nu mai pun deloc poze, caci asta e...eu abia acum invat. si nu as fi la nivelul pozelor tale...

 

oricum astept cu nerabdare poze de la vechii useri cu care discutam inainte despre fotografie si de la cei noi intrati in joc.

 

 

Iti multumesc pentru sustinerea indirecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marauder250, super poze ai omule!

 

ai mare dreptate, aici nu e forum dedicat foto, e forum dedicat moto, posteaza fiecare ce crede el ca e frumos... asta nu inseamna ca trebuie sa fim maestri foto.

 

daca stai sa te gandesti bine, cei mai mari artisti ai lumii nu au studiat mai nimic, au avut pur si simplu talent, s-au apucat altii mai apoi sa inventeze dupa lucrarile lor arta stiintifica cu reguli si definitii.... bull-shit. Cineva poate sa faca pur si simplu o fotografie superba fara sa fi citit niciodata vreo carte despre tehnica foto..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut si eu sa pun ceva poze da' nu prea am avut timp asa ca acum pun una singura facuta aseara :lol:

 

timp de ex: 15 sec

motorul luminat cu un telefon :lol:)

singura modificare in photoshop e ca am sters o crapatura din sa

 

:bounce:

post-12341-1183359711_thumb.jpg

 

 

:baldy:

Imi place mult! Motorul si lumina lunii creeaza o atmosfera deosebita!

 

cateva poze, pentru ca nu am mai facut de mult. cu un Panasonic digital.

 

love this one! : pasiunea.jpg

 

and this one: P1070194.jpg

dar sunt la indoieli cu astea 2: :lol:

 

eyepower.jpg

 

P1070105.jpg

 

 

Fotografia cu motorul in alb-negru este excelenta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hei

desi m-am gandit de trei ori daca sa mai pun poze (pentru ca nu mi-a placut discutia provocata de oly) am sa o fac cu speranta ca nu imi va sari nimeni in cap

in fond este un forum de amatori in care profesionistii pot intra si pot comenta in egala masura

ideea este ca nu expunem ca sa vindem sau ca sa fim apreciati de o lume de cunoscatori, expunem sa ne bucuram si noi impreuna cu altii ca noi de micutele noastre incercari fotografice sau ma rog "pozografice"

nu ne mai luati tare ca nu avem nici o pretentie in afara de a invata ceva bun din toata nebunia asta

asfalt uscat tuturor

poze (iata nu am sa le mai numesc fotografii) facute de 8 martie undeva unde femeile erau destul de fericite :bounce:

p.s. am mers pe ideea ca de multe ori granulatia (zgomotul) este buna si ea la ceva!!!! nu radeti de mine :baldy:)))

post-15988-1183373504_thumb.jpg

post-15988-1183373540_thumb.jpg

post-15988-1183373646_thumb.jpg

Editat de hebe5p1n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate sa ai dreptate ... am pus poze mai vechi pentru ca in ultima perioada nu am mai facut nimic nou si vroiam neaparat sa mai postez cu imagini pe aici ...

criticile sunt binevenite !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate sa ai dreptate ... am pus poze mai vechi pentru ca in ultima perioada nu am mai facut nimic nou si vroiam neaparat sa mai postez cu imagini pe aici ...

criticile sunt binevenite !!!

ma refeream la subiect.. fotografiile sunt reusite. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marauder250: merci frumos, aceea imi place si mie...critica de sine.

hebe5p1n: mie imi place a doua. mereu m-au pasionat pozele cu umbre. chipuri ascunse...etc.

 

lamp_by_raven30hell.jpg in bikers...nu aveam ce face. dar ma enerveaza placuta aia care acopera firul :bounce:

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...la ce te referi domnule OLY? :baldy:

:bounce: acu am vazut ca era un post de-al tau inaintea vorbei mele ....ca s-0 clarificam : ma refeream la treaba cu softbox'urile unde nimeni n-a avut nici o idee .

Iar pentru restu care au facut referire la numele, pregatirea sau valoarea mea .......copchii nu ma faceti sa va biciui intelectele precum facea Don Leoncio' cu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...