Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ieri am facut un mic 'upgrade' a aparatului foto.De la Olympus C725UZ am trecut la un Olympus E410.De la 3 Mpx la 10 Mpx :D . Azi m-am jucat putin cu el dar mai am muult pana ii voi descoperi toate functiile :ok: .

 

O 'mica' poza total aiurea :eek:

post-3926-1192792513_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti plac macrourile ? Hai ca mai postez si eu unul... :eek:

Chestia de mai jos avea 1,5 cm, maxim... Urechelnitza parca se numeste, nu stiu exact...

 

tare

 

hai sa vad ce gasesesc printre "operele" mele :ok:

 

:edit:

 

mai bagsem cateva da vad ca n-au aparut ???

 

PS: baba aia avea barba

post-15437-1192795875_thumb.jpg

post-15437-1192796112_thumb.jpg

post-15437-1192796303_thumb.jpg

post-15437-1192796415_thumb.jpg

Editat de Infinity
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Extraordinare pozele raven.unde ai prins peisajele? sunt superbe, imi place foarte mult si compozitia ce mai... felicitari!

wow...multumesc frumos de tot! :D chiar ma bucura faptul ca sunt placute! :ok:

pozele sunt in drum spre cascada Urlatoarea (daca am retinut eu bine), un traseu super! :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wow...multumesc frumos de tot! :D chiar ma bucura faptul ca sunt placute! :ok:

pozele sunt in drum spre cascada Urlatoarea (daca am retinut eu bine), un traseu super! :eek:

 

 

asa si subiectul din poze unde e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa si subiectul din poze unde e?

pai sa zicem ca intr-una e cascada, in alte doua podetul ala interesant....daca pozezi dupa apusul soarelui, un cer frumos, unde e subiectul? :eek: cerul in sine devine centrul atentiei, asa cum si toamna poate deveni centrul atentiei, si, uneori, chiar si o frunza sau un trunchi de copac poate deveni un subiect bun :ok:

incearca si tu sa incurajezi fata :D

 

bravo raven...incepe sa mearga treaba :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e vorba de incurajat, nu am nevoie de asta, caci critica e cea care ma invata sa ajung la asteptarile voastre. dar ma enerveaza critica fara sens/scop facuta doar din dragul de a fi contra mereu fara motiv.

 

ps: ms frumos ORL! see you soon

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e vorba de incurajat, nu am nevoie de asta, caci critica e cea care ma invata sa ajung la asteptarile voastre. dar ma enerveaza critica fara sens/scop facuta doar din dragul de a fi contra mereu fara motiv.

 

ps: ms frumos ORL! see you soon

 

Bine hai sa explic putin parerea mea.Urate nu pot sa zic ca sunt pozele,dar sunt asa banale.sunt de pus pe post de wallpaper.

 

"extraordinare?" "superbe?" compozitie? hai sa nu exageram

 

Nu te lua dupa critica noastra neaparat.Tie iti plac pozele care le faci? Asta te-ai intrebat? Ce stim noi? suntem doar un grup de amatori.

 

Eu de aia nu am mai pus poze.Am vazut ca nu aveti cultura foto si nu le apreciati deloc.

 

Iar cei care zic: nu e clara poza sau chestii din astea sa stiti ca daca intr-o poza compozitia,subiectul sunt foarte bune nici nu mai conteaza aspectul asta.

Editat de Dan_06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan eu vad altfel lucrurile, pentru ca eu stiu ce trairi am avut cand am facut acea poza, stiu ce ganduri imi treceau prin minte. Mie imi inspira amintire...eu vreau o opinie din exterior. Dar una calumea...nu cea cu subiectul.

Ok sunt de acord cu tine la faza: "sunt asa banale.sunt de pus pe post de wallpaper." Asta e critica care vroiam sa aud, sa-mi dai un start la ganduri cum/ in fel sa fac data viitoare!

 

 

--- Mesaj completat în 21 Oct 2007 22:16 -------------

Eu de aia nu am mai pus poze.Am vazut ca nu aveti cultura foto si nu le apreciati deloc.

as zice ca exagerezi, eu una recunosc nu am cultura foto, fac totul din ochi, nu am citit carti/siteuri/sfaturi ca sa invat...Aici din critici am invatat multe: sa nu mai pun nush ce rama, sa nu exagerez in nush ce parte...lucruri care m-au ajutat. E adevarat au fost 2-3 oameni care au avut niste critici constructive, dar ce vroiai sa fac?

Eu sunt bucuroasa sa va impartasesc pozele/incercarile mele...chit ca uneori sunt proaste, asta e...

De cate ori apar poze noi aici invat din fiecare cadru, din fiecare idee...nu pot comenta pentru ca nu ma pricep, desi uneori daca criticam sunt sigura ca erau de acord cu mine. dar ma gandesc ca cine sunt eu sa il invat pe altu cum sa faca...

acum serios...chiar nu-mi place atitudinea asta...mai incearca, nu e dracu asa de negru! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan eu vad altfel lucrurile, pentru ca eu stiu ce trairi am avut cand am facut acea poza, stiu ce ganduri imi treceau prin minte. Mie imi inspira amintire...eu vreau o opinie din exterior. Dar una calumea...nu cea cu subiectul.

 

E un punct de plecare.Tu ai simtit ceva cand ai facut pozele,dar astea doar tu le stii cand te uiti la poze.

 

Cineva din exterior nu simte nimic.Smecheria e sa transmiti celui care priveste poza ceva din ce ai simtit tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite Dane poze cu subiect(eu eram regizor....un fel de nicolaescu :eek: )

 

POZA 1

 

POZA 2

 

POZA 3

 

POZA 4

 

pozele au fost facute cu aparate destul de modeste(pima cu un coolpix 4100 si celelalte cu un aparat prost rau de tot :( )

 

scuzati stilul de postare, cu linkuri, da nu am cum sa uploadez din pricina carantinei, si nici cu img link nu merge :D

 

astept criticile :ok:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede ca raven avanseaza. Asta e bine.

Pozele lui Raven sunt criticate. Asta e bine.

Parca ar fi mai bine daca persoana joaca rolul criticului sa poata produce chestii mai bune decat raven... Parerea mea.

Respect pt Mr ORL, dar astea nu sunt fotografii cu adevarat...

 

Sfatul meu (de amator caruia ii e rusine sa isi expuna vreo poza) este sa faceti fotografii fara sa va luati dupa vreun tipar, vreo idee, prejudecata sau ce mai e la moda. Prea multe clisee foto in comunitatea online a fotografilor romani (amatori dar cu fitze de profi) si prea multi fotografi cu impresii care isi deschid siteuri in care isi lauda marfa de [cuvant urat mirositor].

 

Incercati sa ganditi singuri si sa transpuneti momentul ala magic in poza. O poza ca sa fie buna, trebuie sa fie o imbinare excelenta intre tehnica ireprosabila, compozitie placuta ochiului (nu neaprat clasica) si idee excelenta (nu ar strica originala).

 

Daca doriti, mai discutam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca stii cu ce se mananca asta :eek: poate vii totusi cu niste poze, ca din ce vad le cam ai si poate ai aplicat teoria...chiar sunt curios... :D

 

in general, ce se pune aici si ce am pus si eu, sunt poze regizate, e adevarat, unele dragute, dar nu miscatoare...erau la inceput de tot niste instanturi superbe, poze pe care nu le poti face decat cu o anumita ocazie, rara, si daca ai noroc sa ai aparatul la indemana, reglat corect....

 

asa este, si iti dau dreptate...eu am facut niste poze, care au placut ochiului la mai multe persoane, dar, nu au impresionat....adevaru e ca, fotografie este acea poza care chiar are acel "ceva" in ea, si sa speram ca o sa ajungem sa vedem si d'astea mai des pe aici :ok:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa o iau cu inceputul...

 

1- va rog nu va mai certati, nu are rost! suntem aici sa invatam din greseli.

2- Baazalung, te rog arata-ne niste poze, oricat de amator te consideri tu, pentru ca eu eram praf la inceput, si totusi oamenii astia m-au invatat cate ceva :D crede-ma chiar daca uneori critica constructiva sau nu te face sa te simti f aiurea, e foarte buna. Nu au fost putine datile cand am vrut sa ma las, dar am ambitia ca pot invata mai multe. Si btw: iti multumesc pentru cuvinte. :ok:

3- Mr_ORL, sunt sigura ca daca ai fi avut un aparat mai bun si le-ai fi prelucrat putin, iesea ceva mai bine. :eek:

4- Dan_06, cu privire la copacii aceia, primul lucru care mi-a sarit in ochi si nu m-a atras deloc, sunt culorile...

5- Hellryder, a doua poza imi place enorm de mult, e frumos efectul folosit si tin sa ma gandesc daca l-am mai vazut pana acum vreodata. interesant. Dar la prima poza, as avea de zis, ca acea casa pare prea tapet, adica nu prea apar umbre sa o scoata in relief, contrastul e cam puternic...cred eu...

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasati cearta si comentati aici:

post-877-1193030133_thumb.jpg post-877-1193030151_thumb.jpg

 

Frumos colaj, frumoasa compozitie, curajoasa cromatica, superb colorize-ul portii (ma ajuta mult si brush-ul de color scapat in exteriorul conturului portii peste cerul ala apocaliptic) doar cu lumina am ceva probleme pentru ca par a avea 2 surse de lumina si nicio umbra. Te-ar ajuta si sa mai atenuezi din veselia tufisurilor din fata casei. Bravo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...