Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Pai ce-ai facut tu, nu este decat o joaca cu efectele programului respectiv. E nice, haios, frumos, interesant dar o sa vezi ca la un moment dat o sa te plictisesti si o sa-ti treaca. Daca vei trai din asa ceva - si aici ma refer la un job de ART Director sau Graphic Designer - atunci aceste shemkerii te vor ajuta ulterior intr-o oarecare masura... ;) Insa numai DTP-ist sa nu te faci, ca dai de dreaq... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa schimbi spot meteringul la center si sa compensezi pozitiv 2/3 (sau sa pui flash).

 

Poate ne spui si ce aparat ai... in felul asta poti primi sfaturi de la cineva care foloseste un apara+obiectiv asemanator/identic.

pai mi am luat un Fuji S9500 , uite am sa pun si o poza facuta cu aparatul ca sa se inteleaga despre ce e vb.. deci pozele au fost facute in soare,

post-9030-1193302449_thumb.jpg

post-9030-1193302549_thumb.jpg

Editat de heavystorm2005
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai mi am luat un Fuji S9500 , uite am sa pun si o poza facuta cu aparatul ca sa se inteleaga despre ce e vb.. deci pozele au fost facute in soare,

Nu sunt prea priceputa dar am un fujiS5700 care imi scoate rozuri si turcoazuri cand uit sa reglez white balance-ul corespunzator. Stiu ca S9500 e mult mai avansat ca tehnica si probabil are si un meniu mai sofisticat dar e o sugestie. Incerca sa vezi daca nu il ai cumva setat pe fluorescent sau tungsten lighting..in general la mine acolo apar nuante halucinante in combinatie cu lumina solara puternica.am invatat la un curs foto cum sa reglez white balance pe o zona de culoare uniforma dar in cazul white blance prefer presetarile!. cu siguranta ai si tu optiunea asta la aparat.

 

daca sutn cu totul pe langa...imi cer scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun si eu cateva poze pentru ca sunt pasionat de fotografie

Sunt curios daca recunoaste cineva locurile .

Astept pareri

;)

 

BUNA, ultima poza este cumva in sicilia ,lanaga agrigento este un orasel nu mi aduc aminte exact cum ii spune...stiu ca foloseau drept camere de tortura templul

am dreptate?poate confund... :D

Editat de HIM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BUNA, ultima poza este cumva in sicilia ,lanaga agrigento este un orasel nu mi aduc aminte exact cum ii spune...stiu ca foloseau drept camere de tortura templul

am dreptate?poate confund... ;)

 

 

 

 

Ai mare dreptate ..asa e :D Agrigento

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai mi am luat un Fuji S9500 , uite am sa pun si o poza facuta cu aparatul ca sa se inteleaga despre ce e vb.. deci pozele au fost facute in soare,

 

;)

Mie asta imi arata a defect de ccd. Mergi la garantie cu el. Nu cred ca poti compensa shiftul ala de culoare din aparat orice ai face.

Editat de Mave
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare dreptate ..asa e ;) Agrigento

Aveam dubii,oricum mie mi a placut oraselul ala ,serile de vara sunt cele mai frumoase

P.S. cand ai fost tu acolo ai vazut caruta aia pictata traditional si calutul ala semigreu...,stiu ca statea la intrarea templelor... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahaha...imi amintesc foarte bine de caruta siciliana, era langa ea un batranel agresiv care se lua de turistii care vroiau sa faca poze carutei

imi amintesc ca unu se certa cu el si celalalt facea poza hahah,,,sa mori de ras

 

 

--- Mesaj completat în 25 Oct 2007 18:57 -------------
hahaha...imi amintesc foarte bine de caruta siciliana, era langa ea un batranel agresiv care se lua de turistii care vroiau sa faca poze carutei

imi amintesc ca unu se certa cu el si celalalt facea poza hahah,,,sa mori de ras

 

 

--- Mesaj completat în 25 Oct 2007 18:58 -------------
hahaha...imi amintesc foarte bine de caruta siciliana, era langa ea un batranel agresiv care se lua de turistii care vroiau sa faca poze carutei

imi amintesc ca unu se certa cu el si celalalt facea poza hahah,,,sa mori de ras

 

 

--- Mesaj completat în 25 Oct 2007 18:58 -------------
scuze...am apasat de 3 ori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahaha...imi amintesc foarte bine de caruta siciliana, era langa ea un batranel agresiv care se lua de turistii care vroiau sa faca poze carutei

imi amintesc ca unu se certa cu el si celalalt facea poza hahah,,,sa mori de ras

<small>--- Mesaj completat în 25 Oct 2007 18:57 -------------</small><br/>hahaha...imi amintesc foarte bine de caruta siciliana, era langa ea un batranel agresiv care se lua de turistii care vroiau sa faca poze carutei

imi amintesc ca unu se certa cu el si celalalt facea poza hahah,,,sa mori de ras

<small>--- Mesaj completat în 25 Oct 2007 18:58 -------------</small><br/>hahaha...imi amintesc foarte bine de caruta siciliana, era langa ea un batranel agresiv care se lua de turistii care vroiau sa faca poze carutei

imi amintesc ca unu se certa cu el si celalalt facea poza hahah,,,sa mori de ras

<small>--- Mesaj completat în 25 Oct 2007 18:58 -------------</small><br/>scuze...am apasat de 3 ori

 

eu unul am facut poze din toate unghiurile...oricum frumos. ;)

deja suntem off topic,scuze.

 

 

--- Mesaj completat în 26 Oct 2007 16:59 -------------

eu unul am facut poze din toate unghiurile...oricum frumos. :D

deja suntem off topic,scuze.

post-25017-1193407048_thumb.jpg

post-25017-1193407093_thumb.jpg

post-25017-1193407102_thumb.jpg

post-25017-1193407112_thumb.jpg

post-25017-1193407122_thumb.jpg

post-25017-1193407153_thumb.jpg

Editat de HIM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt super pozele

o intrebare am si eu,astia sunt cai salbaticiti?!pozele sunt facute de tine,sunt pe bune sau trucate...?

Editat de HIM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten vrea sa-si ia un aparat foto si m-a rugat sa-i dau niste sfaturi. Daca tot le-am scris... le pun si aici sa le vada si alti. Daca am gresit ceva, corecteaza-ma, daca nu te intereseaza, nu citi. :cheers:

 

Eu vreau sa-mi iau Nikon D80 sau D200 (daca sparg o banca) Deci D80 e cam cea mai buna optiune, dar cred ca iti depaseste bugetul.

Canon, mi-e nu-mi plac deloc. Cate am vazut, toate avea colori aiurea. Unii zic ca nici nu ar fi asa fiabile. Canon foloseste senzor de imagine CMOS, restul lumii CCD (Nikon, Sony, Fuji) Senzorul CMOS are doua mari avantaje:fotografii fara "zgomot" in conditii slabe de iluminare si consum scazut de curent. Neajunsul: culori mult mai urite, desaturate, sterse si nenaturale. CCD-ul e invers. In conditii ideale de iluminare, probabil ca si CMOS face treaba buna, dar alea nu le intilnesti tot timpul.

Sony face poze foarte frumos colorate, naturale; unele modele chiar un pic prea colorate, dar asta se poate corecte in timp ce lipsa de saturatie nu. Nikon foloseste senzor de la Sony, cred ca asta spune ceva. Din pacate nu cunos modele actuale si nu pot sa-ti recomand vreun Sony. Am impresia ca li s-a cam urcat la cap cit sint de buni si le-au cam scumpit.

Fuji este cam la nivelul Sony dar mai ieftine seria S5000, 6000 9000 sint aparate pentru amatori cu pretentii, iar cele cu pro la urma deja sint in alta clasa (S1,2,3 PRO) si pe alti bani. Parca la S9000 se strica o rotita(avea axul de plastic) dar se inlocuieste in garantie si parca au si inlocuit deja din productie plasticul cu metal. Din cite cunosc la ora asta e modelul pe care il recomand, daca nu cumva vrei sa faci fotografie super profi.

Subiectul Pentax si Olympus nu-l cunosc deloc, dar nu inseamna ca nu sint bune.

Daca iti iei un SLR nu iti lua obiectiv cu zoom foarte mare (18-300) pentru ca alea ieftine sint proaste iar cele scumpe... is scumpe.

Inainte sa-l cumperi, la analiza pretului calculeaza si: tipul de card; sd-ul e ieftin, xd, sau memory stick sint scumpe, aproape dublu.

Unele aparate au acumulatori proprii ca se vind cu aparat cu tot si incarcator. La altele trebuie sa mai faci o investitie in 4 sau 8 accu + incarcator. Intr-un fel e mai bine asa, poti sa-ti iei mai multe randuri de accu de schimb, mai ieftini decit accu dedicati.

Unele aparate stiu sa faca poze in format RAW, un format necomprimat, nealterat, fara vreo corectie. E foarte util daca vrei sa faci chestii deosebite. Inainte de a il converti in tif sau jpg, poti sa il corectezi cum crezi tu de cuviinta, nu cum crede softul aparatului.

Uite doua linkuri utile :

http://www.dpreview.com

http://www.steves-digicams.com/hardware_reviews.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate in tot ce ai scris. Eu am canon si sunt multumit de el. Nu e DSLR dar pentru ce imi trebuie mie e bun.

Eu zic ca sa iti iei un aparat care sa fie in conformitate cu nevoile tale. Eu asa l-am luat pe al meu. Am vrut zoom mare si am 12 x optic, am vrut baterii clasice AA si merge cu 4 si cu un set merge sa imi umplu cardul de 2 giga fara probleme (calatoresc mult si am nevoie de baterii care se gasesc oriunde). Cardul l-am vrut SD tocmai pt ca e ieftin si sunt ok, plus ca mai merg si la alte device-uri exemplu PDA-uri. Mi-am luat aparatul asta pentru ca avea aproape toate functiile modificabile manual (cam ca un dslr). Nu am vrut DSLR deoarece eu nu am vazut nevoia de a ma cara cu o geanta plina cu lentile si mi-am mai spus ca pana schimb lentila e posibil sa pierd momentul.

 

Iti spun ca trebuie sa te axezi spre un aparat foto care atinge toate punctele din lista ta de nevoi si dorinte. Cel mai mare si mai scump, nu e neaparat cel de care ai nevoie. Spor la cumparaturi.

 

PS. Nu fac reclama la canon, doar spun din experienta mea. Sony are intr-adevar culori un pic mai bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate in tot ce ai scris. Eu am canon si sunt multumit de el. Nu e DSLR dar pentru ce imi trebuie mie e bun.

Eu zic ca sa iti iei un aparat care sa fie in conformitate cu nevoile tale. Eu asa l-am luat pe al meu. Am vrut zoom mare si am 12 x optic, am vrut baterii clasice AA si merge cu 4 si cu un set merge sa imi umplu cardul de 2 giga fara probleme (calatoresc mult si am nevoie de baterii care se gasesc oriunde). Cardul l-am vrut SD tocmai pt ca e ieftin si sunt ok, plus ca mai merg si la alte device-uri exemplu PDA-uri. Mi-am luat aparatul asta pentru ca avea aproape toate functiile modificabile manual (cam ca un dslr). Nu am vrut DSLR deoarece eu nu am vazut nevoia de a ma cara cu o geanta plina cu lentile si mi-am mai spus ca pana schimb lentila e posibil sa pierd momentul.

 

Iti spun ca trebuie sa te axezi spre un aparat foto care atinge toate punctele din lista ta de nevoi si dorinte. Cel mai mare si mai scump, nu e neaparat cel de care ai nevoie. Spor la cumparaturi.

 

PS. Nu fac reclama la canon, doar spun din experienta mea. Sony are intr-adevar culori un pic mai bune.

are dreptate omuu

eu am avut canoane pan acum.

 

Ultimul a fost un S3 IS.

Acu am renuntat la Canon si am trecut la un NIKON D80.

Vreau sa spun ca sunt super incantat. Pana acum credeam ca fac poze bune cu canon. Acum imi dau seama ca de fapt faceam niste bullshituri. Sincer aparatul asta mi-a shimbat viziunea despe foto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...