Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Na c-am uitat sa pun si o poza... a trebuit sa-i dau balansul de alb cum trebe ca am led-uri si albe dar si albastre si il pacaleste pe aparat. Am trisat doar putin :D

La asta ai si o varianta cu focalizarea in spate si blurrul in fata? M-ar interesa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In tema subiectului propus vineri , din cauza conditiilor meteo , eu am reusit doar atat :

 

biserica din piata Balcescu , Timisoara

 

bastionul

 

palatul baroc

 

si-o lampa :)

 

Pozele nu au fost modificate sub nici o forma ( rotire , culori , sharpnes , luminozitate , etc ) :)

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate weekendul asta nu am facut nimic. vremea ieri nu mi-a permis sa gasesc ceva de fotografiat, incat sa ma incadrez in "tema de weekend"

in schimb, aseara am fost la o petrecere, si acolo am prins cateva cadre.

post-59565-0-54867500-1370759329_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic nu-s flori. Dar e cam greu de dezbatut aspectul asta. Biologii pun coralii in categoria nevertebratelor. Unii fac fotosinteza ca si plantele, altii nu, dar is considerati nevertebrate pentru ca nu ei fac fotosinteza ci o alga ce traieste in simbioza in corpul coralului. Alga din genul zooxanthellae e responsabila cu furnizarea coralului de hrana ce nu o poate produce singur.

"Florile" se numesc generic polipi si secreta la baza lor un schelet calcaros, acel schelet de-l folosim ca ornament. Unele flori sunt mai mari, altele mai mici. "Degetul" ala din poza 5 e produsul numeroaselor floricele mici ce cresc dintr-un fel de catifea de tesut ce imbraca scheletul dur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in seara asta am iesit la o plimbare. nu am gasit de fotografiat asa de multe.

post-59565-0-69997200-1370806942_thumb.jpg

post-59565-0-01219900-1370807311_thumb.jpg

post-59565-0-48070700-1370807370_thumb.jpg

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce faci poze cu blitz? baga-l la loc si fii cuminte! :D

 

Depinde ce fel de blitz folosesti :) . Cu blitz-ul aparatului este mai dificil de lucrat dar cu unul extern se schimba putin optiunile .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce faci poze cu blitz? baga-l la loc si fii cuminte! :D

uneori folosesc blitz-ul pentru a echilibra timpul de expunere. nu am trepied si-mi tremura mana. rezultatul il stii si tu. daca nu ma insel si din cauza ca pe Macro, blitz-ul iese singur.

 

Depinde ce fel de blitz folosesti :) . Cu blitz-ul aparatului este mai dificil de lucrat dar cu unul extern se schimba putin optiunile .

am doar cel al aparatului. urmeaza sa-mi iau unul extern, pt ca sambata seara i-am simtit lipsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are cum sa iasa blitzul singur pe macro, decat daca il folosesti pe auto. de pe manual, toate setarile sunt controlate si orice eroare apartine, in mare, utilizatorului. oricum, nu inteleg pozatul florilor. adica justificarea nicidecum de factura conceptuala, ci ca intentie, de ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...