Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca l-ai cunoaste pe omul ala personal ai vedea ca situatia e diferita..

si el si toata familia vorbesc o romana mult mai curata decat multi dintre noi ..

 

si daca o luam motociclistic omul tot merita toata admiratia, incepand de la faptul ca are doua motoare, ca ambii copii au fost incurajati sa conduca mobre, ca intretine un site moto fara nici o obligatie.. dar in fine... e mai simplu sa il numesti ungur.

 

zoli chiar merita tot respectul ..

 

desi nu posteaza aici , pe motociclism , sunt multi care au baut o bere cu el ..

 

bafta multa zoli ... meriti

pi nu vad cum l-am jignit?...adica io nu ma rusinez ca sunt romanca si el de ce ar face-o ptr ca e ungur...sau asa pare dupa nume?...restu era o aluzie istorica...daca te uitai si pe postul ala cu "concurs motoflash" iti dadeai singur seama ca io nu l-am ponegrit deloc...cat despre gusturile mele la poze cred ca nu-i nimik de comentat ptr ca nici asta nu se face, si doar pentru ca e un om extraordinar nu inseamna ca si poza de pe locul 1 cea mai artistic-spectaculoasa...ci doar asa cum am mai spus ,doar cea mai populara.. :rusinica: :D faceti dragoste dar nu razboi" :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar,dupa cum stim cu totii,in mana ta chiar si un telefon e suficient. :blink:

:blink: :rusinica: nu-i adevarat. chiar de curand ma uitam pe pozele vechi de acum 2 ani ce le faceam cu telefonul si ma apuca rasu :D Na asta e, sunt mica si invat...poate peste ani o sa rad de cele de acum. Dar niciodata nu o sa fiu multumita pe deplin de ceea ce fac. Inca imi place sa invat din criticile si sfaturile voastre, a celor care mi-au urmarit putin "activitatea"

Pozele de mai sus sunt facute cu aparatul prietenului meu :moto: dar sper in curand sa imi cumpar si eu un nou aparat foto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitot la ce am zis , si ma retrag din topicul asta ca imi depaseste valeitatile artistice ..

nu am comentat deloc calitatea pozelor.. domne fereste ...

 

ci atitudinea :sa nu castige unguru:. atat si nimic mai mult, ma abtin de la comentarii legate de artisticitatea pozelor si nu am facut nici unul.. ceea ce m-a intrigat a fost ideea de "sa ii aratam ungurului ca suntem uniti" in conditiile in care omul ala e mai roman decat ... dar ma opresc :rusinica:

 

iar daca ne referim la calitatea pozelor, hai sa ne uitam ca sunt oameni aici , nu pt topicul asta (de ce oare?) care chiar fac poze de ramai masca.

 

presupun ca multi am vazut topicul lui semaca, cel cu hai hiu prin europa. ei bine, conform cu regulamentul el putea participa (nu stiu sa lucreze ca fotograf acum) dar cazul lui e special.

 

cred ca toti am vazul topicurile lui samolapraga si daca nu ma insel nici el nu participa..

 

ceea ce vrea sa spun e ca nu m-as apuca sa comantez pozele expuse (si zoli stie ca nu i-am votat decat una din poze si o singura data) pentru ca majoritatea nu se numesc fotografii....

 

si ca sa nu fiu complet offtopic pun o poza facuta ieri , prima dar si ultima de pe topicul asta,

post-4487-1224706265_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de si am participat la concurs in prima etapa,ma cuprins scarba! ;)

 

ce vreau totusi sa mai zic : indiferent ca esti ungur sau roman principiul e sa fi corect!

e un concurs de arta ,arta trebuie apreciata.....tablourile valoroase se vand dupa moartea pictorului!

pe moment nu sant bagate in seama! pe moment nu au valoare! sant pe ultimul loc!

 

 

oricum pozele de pe primul loc la puncte....punctajul maxim impartit la nr de voturi da 4,99 huooooooo!rusine.....nu aveti nimic cu arta!doar cu calculatorul!donativa premiul la un copil sa isi cumpere aparat ca face poze mai faine decat voi!

 

:rusinica: :blbl:

 

 

 

de si am participat la concurs in prima etapa,ma cuprins scarba!

 

ce vreau totusi sa mai zic : indiferent ca esti ungur sau roman principiul e sa fi corect!

e un concurs de arta ,arta trebuie apreciata.....tablourile valoroase se vand dupa moartea pictorului!

pe moment nu sant bagate in seama! pe moment nu au valoare! sant pe ultimul loc!

 

 

oricum pozele de pe primul loc la puncte....punctajul maxim impartit la nr de voturi da 4,99 huooooooo!rusine.....nu aveti nimic cu arta!doar cu calculatorul!donativa premiul la un copil sa isi cumpere aparat ca face poze mai faine decat voi!

 

 

de si am participat la concurs in prima etapa,ma cuprins scarba! ;)

 

ce vreau totusi sa mai zic : indiferent ca esti ungur sau roman principiul e sa fi corect!

e un concurs de arta ,arta trebuie apreciata.....tablourile valoroase se vand dupa moartea pictorului!

pe moment nu sant bagate in seama! pe moment nu au valoare! sant pe ultimul loc!

 

 

oricum pozele de pe primul loc la puncte....punctajul maxim impartit la nr de voturi da 4,99 huooooooo!rusine.....nu aveti nimic cu arta!doar cu calculatorul!donativa premiul la un copil sa isi cumpere aparat ca face poze mai faine decat voi!

 

:D

 

 

am ajuns sa ne batem joc si de un simplu concurs foto!probabil nu inteleg eu ce inseamna concurs!poate inseamna sa il pui la pamant pe adversar prin orice metode si mijloace posibile!si asta e o definitie! dar era un concurs foto cu cateva reguli.....

 

adevarul e ca arta fotografica nu trebuia bagata in concurs! arta e arta si concursul e concurs!arta putini o pricep si inteleg dar la un concurs poate participa orice ....(nu zic)

 

 

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ma incadrez in ceea ce am vazut pana aici...dar incerc si eu.

 

menshealt.jpg

 

IMG_2138.jpg

 

IMG_2178.jpg

 

Corina2.jpg

 

Daniel2.jpg

 

bart-art.jpg

 

Molnar-Sarolta-22.jpg

 

IMG_2512-.jpg

 

Molnar-Sarolta-21.jpg

 

rasarit_bm.jpg

 

little_mountain.jpg

 

szenakazaj.jpg

 

Eniko3.jpg

 

csibe.jpg

 

Cam atatea...mai multe pe www.fotok.ro

Editat de Fotok
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am cam retras de o vreme de pe motociclism.ro. restrangand postarile la minimul necesar. Acum cred ca e necesar, pentru ca am aflatde neasteptata-mi notorietate, desi nu am avut niciodata veleitati artistice. Nici macar nu mi-am permis sa postez pozele mele aici, ca nu cred ca sunt artistu' lui peste. Am pus cateva poze la motoflash care le-am facut pentru "albumul familiei", la concurenta mai mult cu fata mea.

 

Da, am apelat la votul prietenilor, cred ca toti au facut asta, pana la urma era premiul publicului. Juriul a dat 3 alte premii mult mai valoroase, si culmea ca tot ungurul e de vina. Da' nu conteaza, m-am obisnuit. Daca tii capul la cutie esti bun, altfel imediat devii unguru'. In prima faza s-a anulat o serie de votari (si a fost corect asa), dar acolo pe primele locuri nu era unguru', asa ca nu i-a atacat nimeni pe golitorii de cache. In ce ma priveste sunt cu sufletul impacat, am dat tot atatea voturi propriilor poze cate am dat lui Cumpat Liviu, Raven sau altor 10-12 poze pe care le-am admirat. Personal nu am dat cine stie ce multe voturi, ca am prea mult de lucru ca sa imi permit sa pierd vremea cu treburi marunte. Ba nici nu ma asteptam sa castig, pana cu o jumatate de ora inante de finalul votului fotografia era pe locul 2 si personal am fost multumit numai cu faptul ca a fost si ea pe acolo.

 

John Paul zice ca nu ma stie... Ne cunoastem, ne stii si pe mine si pe Shadowchild, ca am facut Transfagarasanul impreuna acu' vreo doi ani. Si pe vremea aia faceam poze, cu un parlit de Polaroid de bucatarie, si tot pentru placerea mea le faceam. Apropo, pentru ca am vazut ca exista preocuparea, premiul chiar va merge la copiii mei, in echipament, ca sa ii protejez, ca sunt amandoi motociclisti cu acte in regula.

 

Atat am avut de zis, de acum ma retrag din nou in anonimatul meu. Chiar nu imi pare rau ca m-am retras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai cum! numai in service poti afla asta si incearca la Cris Profesional, cu toate ca nu-i recomand, dar sunt singurii.

 

... mie mi-a spus cineva ca exista, dar nu stie cum se numeste... :(

Ok, atunci daca pe card am folder 182 in care ultima poza e IMG_8600 (facuta pe auto) si _MG_8200 (facuta pe manual) cum calculez?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoy! Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi in legatura cu cumpararea unui aparat foto? Vreau sa-mi iau ceva aparat in jur de 1500-2500 ron,dupa documentarile mele m-as axa pe un Nikon sau Canon....imi place Sony ca si aparat dar parca la calitatea imaginii mai lasa de dorit(sau mi se pare mie?).Doresc sa precizes ca nu vrea sa fiu un profi dar fac destul de multe iesiri si am un Sony mai vechi de 4.1 mp(era bun pe vremea lui cand am dat in jur de 400 eur pe el) si dupa iesirile facute azi vara in niste locuri formidabile (vezi semnatura) m-am decis ca-mi trebuie un aparat mai performant,poate a-si avea rabdare sa fac poze mai reusite.M-am tot uitat pe cameralabs si nu pot sa ma decid parca canon-ul face mai colorat iar nikonul mai detailat so HELP ME!

Eventual puteti sa-mi trimiteti poze la rezolutia maxima pe mail poate ma ajuta(pastrez drepturle de autor :( nu vreau sa le folosesc in vreun scop ascuns).Thanx!

 

Ride Safe!

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... mie mi-a spus cineva ca exista, dar nu stie cum se numeste... :(

Ok, atunci daca pe card am folder 182 in care ultima poza e IMG_8600 (facuta pe auto) si _MG_8200 (facuta pe manual) cum calculez?

Multumesc!

e discutata indelung tema asta pe forumurile foto, dar nimeni nu a fost in stare sa desluseasca algoritmul canon la numerotarea cadrelor. intr-adevar exista un soft, se numeste Opanda Iexif, dar arata numarul declansarilor doar la nikon.

 

Ahoy! Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi in legatura cu cumpararea unui aparat foto? Vreau sa-mi iau ceva aparat in jur de 1500-2500 ron,dupa documentarile mele m-as axa pe un Nikon sau Canon....imi place Sony ca si aparat dar parca la calitatea imaginii mai lasa de dorit(sau mi se pare mie?).Doresc sa precizes ca nu vrea sa fiu un profi dar fac destul de multe iesiri si am un Sony mai vechi de 4.1 mp(era bun pe vremea lui cand am dat in jur de 400 eur pe el) si dupa iesirile facute azi vara in niste locuri formidabile (vezi semnatura) m-am decis ca-mi trebuie un aparat mai performant,poate a-si avea rabdare sa fac poze mai reusite.M-am tot uitat pe cameralabs si nu pot sa ma decid parca canon-ul face mai colorat iar nikonul mai detailat so HELP ME!

Eventual puteti sa-mi trimiteti poze la rezolutia maxima pe mail poate ma ajuta(pastrez drepturle de autor :( nu vreau sa le folosesc in vreun scop ascuns).Thanx!

 

Ride Safe!

este foarte important sa stii ce vrei sa faci cu el de la bun inceput. mai trebuie sa te gandesti si la volumul pe care vrei sa-l ocupe printre bagajele tale. iti recomand un DSLR de la nikon sau canon cu care nu poti da gres( nikon D60 si canon 450D, s-ar incadra in bugetul tau). dar, pe langa aparat, o sa mai ai in tolba si unul doua obiective in plus, un filtru, o baterie in plus si ai facut ditai ranita pe care o cari dupa tine si nu e prea placut, mai ales ca spatiile de depozitare pe un motor sunt destul de limitate.

mai poti incerca si bridge-ul canon G9/G10. calitatea imaginii e foarte buna si e un aparat compact.

sony vine tare din urma, dar totusi este departe de cei doi consacrati ai industriei (canon si nikon), iar sticla (obiectivele) de calitate pentru el costa mult si nu isi pastreaza valoarea in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...