Sari la conținut

Mic Incident Intre Saru Si Slatina


Fulguletz
 Share

Postări Recomandate

Salve,

stiu ca o sa imi saritzi totzi in cap ca nu e accident, dar chiar nu stiu unde sa postez.

Azi (20 iulie) pe la ora 13:00 intre saru si slatina, a zburat pe langa mine un nene pe o vitezana, si si-a perdut casca, o Caberg neagra. dupa cum vad eu a fost prinsa in spate cu chestia de la gat, si s-a desfacut legatura.

cum nu s-a intors dupa ea ... i-am luat-o eu ...

sper ca se da pe forum cel care o are, pentru ca nu am apucat sa-i vad nici numarul, nici nimic de la moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, mai e buna doar de scrumiera, sau abajur de lustra pt bodega "cu specific moto" acum; teoretic o casca si daca-ti scapa din mana sau de pe sha nu mai e buna, daramite in deplasare.

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, o casca scapata pe jos e buna de aruncat - in sensul ca nu mai protejeza la fel. La fel si castile cu care s-au facut accidente ( si usoare). Si in general orice casca se arunca dupa 2-4 ani de folosire chiar daca arata ca noua. Toate chestiile astea sunt scrise in instructiunile lor de folosire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, o casca scapata pe jos e buna de aruncat - in sensul ca nu mai protejeza la fel. La fel si castile cu care s-au facut accidente ( si usoare). Si in general orice casca se arunca dupa 2-4 ani de folosire chiar daca arata ca noua. Toate chestiile astea sunt scrise in instructiunile lor de folosire.

mai nush, dar casca se pare ca a cazut direct in viziera care s-a spart, restul ... nu par chiar defecte. dar oricum postul e pus in caz ca citeste sa nu o mai caute si sa stie de unde s-o ia daca o vrea.

 

oricum mare noroc ca nu a fost nimeni in spate sa sparga vreun parbriz sau vreo capatzana.

Editat de Fulguletz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nush, dar casca se pare ca a cazut direct in viziera care s-a spart, restul ... nu par chiar defecte. dar oricum postul e pus in caz ca citeste sa nu o mai caute si sa stie de unde s-o ia daca o vrea.

 

oricum mare noroc ca nu a fost nimeni in spate sa sparga vreun parbriz sau vreo capatzana.

Nu intru in detalii, dar o data cazuta e bine sa fie aruncata - se poate duce cochilia exterioara (fara sa se vada) si ce e mai rau poate fi afectat materialul de absorbtie a socurilor.

Foarte frumos din partea ta gestul,si foarte idiot din partea motoristului ca nu isi asigura lucrurile cum trebuie - casca putea sa produca un acccident, sa sparga un parbrizz, sa indoiasca o capota, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

casca se pune pe cap (daca e marimea buna) si se strange bine chestia aia de la gat. dupa care, cu pumnul inchis, se loveste usor. casca trebuie sa vibreze bine si sa produca un sunet adanc, atunci mai e buna. cand nu mai face asta, s-a distrus sistemul de amortizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu intru in detalii, dar o data cazuta e bine sa fie aruncata - se poate duce cochilia exterioara (fara sa se vada) si ce e mai rau poate fi afectat materialul de absorbtie a socurilor.

Foarte frumos din partea ta gestul,si foarte idiot din partea motoristului ca nu isi asigura lucrurile cum trebuie - casca putea sa produca un acccident, sa sparga un parbrizz, sa indoiasca o capota, etc.

 

 

materialul de absorbtie al socurilor in 90% din modele e polistiren, acum compozitia polistirenului variaza de la o marca la alta - restul e marketing

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, mai e buna doar de scrumiera, sau abajur de lustra pt bodega "cu specific moto" acum; teoretic o casca si daca-ti scapa din mana sau de pe sha nu mai e buna, daramite in deplasare.

 

de unde stii tu ca nu e buna? e din portelan?

poate a cazut pe iarba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

materialul de absorbtie al socurilor in 90% din modele e polistiren, acum compozitia polistirenului variaza de la o marca la alta - restul e marketing

 

Acum ca e polistiren sau altceva, sau are cine stie ce compozitie, nu ma intereseaza prea tare. Important e ca inner shell-ul ala ajuta capul sa decelereze foarte rapid si sa nu faci leziuni la creier. Daca faci leziuni la creier, creierul se inflameaza, isi mareste volumul, ochhii o sa iti iasa din orbite si o sa te sufoci, in general o sa suferi si o sa fie foarte nasol.De aia e important sa ai casca intacta. Si acum nu cred ca Shoei, Shark, Arai, Bell sau Schuberth pun acolo polistiren de zidarie, in conditiile in care trec testele ECE 22.05.

 

de unde stii tu ca nu e buna? e din portelan?

poate a cazut pe iarba

 

Pai nu se spargea viziera pe iarba, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu se spargea viziera pe iarba, nu ?

 

a cazut pe asfalt exact in viziera care s-a crapat si zgariat, si apoi in afara drumului pe iarba/pietris. de aia am zis ca nu e chiar varza.

Editat de Fulguletz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca e polistiren sau altceva, sau are cine stie ce compozitie, nu ma intereseaza prea tare. Important e ca inner shell-ul ala ajuta capul sa decelereze foarte rapid si sa nu faci leziuni la creier. Daca faci leziuni la creier, creierul se inflameaza, isi mareste volumul, ochhii o sa iti iasa din orbite si o sa te sufoci, in general o sa suferi si o sa fie foarte nasol.De aia e important sa ai casca intacta. Si acum nu cred ca Shoei, Shark, Arai, Bell sau Schuberth pun acolo polistiren de zidarie, in conditiile in care trec testele ECE 22.05.

 

 

marketingul isi face datoria - de acea si eu vreau sa imi iau casca noua (actuala are 3 accidente usoare :crack: ) insa vrea sa subliniez ca nu e mare tehnologie cum vezi prin pliante sau pe net, cel mai bine desfaci o casca veche si te uiti inauntrul ei si te convingi de tehnologia "avansata" (inner shell = eps sau polistiren)

 

 

 

 

 

 

offtopic:

stie cineva care e povestea cu arai tour x3, a aparut? sau urmeaza sa apara?

pe siteul arai europe nu apare decat x2 insa pe shopurile din UK apare x3 chiar si cu variante Long Way Down

 

arai europe

UK shop

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mira faptul ca nu discutati despre felul in care s-a desfacut prinderea. Asta apropo de multele incidente in care "n-avea casca legata/ba o avea dar i-a sarit din cap"

 

Io de exemplu nu mai am incredere in prinderile cu click

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic:

stie cineva care e povestea cu arai tour x3, a aparut? sau urmeaza sa apara?

pe siteul arai europe nu apare decat x2 insa pe shopurile din UK apare x3 chiar si cu variante Long Way Down

 

eu mi-am luat tour x3 de la motor unu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, o casca scapata pe jos e buna de aruncat - in sensul ca nu mai protejeza la fel. La fel si castile cu care s-au facut accidente ( si usoare). Si in general orice casca se arunca dupa 2-4 ani de folosire chiar daca arata ca noua. Toate chestiile astea sunt scrise in instructiunile lor de folosire.

 

 

:laugh:

 

Asa e!Si cei de la SUOMY recomanda schimbarea castii dupa 2 ani...Posibil sa fie din cauza uzurii interiorului....altfel nu-mi explic!Sau o fi doar marketing? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mira faptul ca nu discutati despre felul in care s-a desfacut prinderea. Asta apropo de multele incidente in care "n-avea casca legata/ba o avea dar i-a sarit din cap"

 

Io de exemplu nu mai am incredere in prinderile cu click

 

dar in care ai incredere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, o casca scapata pe jos e buna de aruncat - in sensul ca nu mai protejeza la fel. La fel si castile cu care s-au facut accidente ( si usoare). Si in general orice casca se arunca dupa 2-4 ani de folosire chiar daca arata ca noua. Toate chestiile astea sunt scrise in instructiunile lor de folosire.

 

Hai mai, spune-mi tu acuma ca daca ti-ai lua tu o casca de 300-400 de euro si cum ai iesit din magazin o scapi pe jos nu o mai folosesti si iti iei alta? :laugh: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai, spune-mi tu acuma ca daca ti-ai lua tu o casca de 300-400 de euro si cum ai iesit din magazin o scapi pe jos nu o mai folosesti si iti iei alta? :laugh: :crack:

 

Sigur nu as fi asa bleg cu 3-400 de euro ... dar daca as scapa-o pe asfalt, asta e...alta. Daca producatorul imi zice ca ca odata scapata pe jos e inutila, ce sa mai fac, sa imi protejez creierul cu o tartacutza decupata ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai, spune-mi tu acuma ca daca ti-ai lua tu o casca de 300-400 de euro si cum ai iesit din magazin o scapi pe jos nu o mai folosesti si iti iei alta? :laugh: :crack:

 

Asta e diferenta intre un roman si un neamt...sa zicem!Modul asta de gandire ne este fatal!

 

Somn usor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh:

 

Asa e!Si cei de la SUOMY recomanda schimbarea castii dupa 2 ani...Posibil sa fie din cauza uzurii interiorului....altfel nu-mi explic!Sau o fi doar marketing? :crack:

 

E din cauza uzurii outer-shell-ului - "coaja" din care sunt facute castlie - cele mai multe cred ca sunt din policarbonat - un soi de plastic, dar exista si fibre compozite, carbon, fibra de sticla sau amestec - se uzeaza de la razele ultraviolete . Coaja exterioara nu are sensul de a proteja impotriva patrunderii obiectelor ascutite in cap, ci de a distribui forta impactului din locul impactului pe o suprafata cat mai mare - astfel se diminueaza forta locala. Daca materialul e uzat de la soare, nu o sa mai distribuie bine forta -> nu mai amortizeaza atat de bine.

Nu, nu cred ca e vb doar de marketing in cazul castilor serioase - am vazut studii independente (adica nu de firma producatoare) facute pe diferite casti, si in general castile de firma CHIAR ISI FAC TREABA in a diminua decelerarea aia care face creierul chisalitza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...