Sari la conținut

Ce Se Intimpla Daca Se Rupe Lantul In Mers


Postări Recomandate

De 24 de karate poa' sa-mi recomande cineva f'un lant tru? DID sau Regina as prefera. :D

 

Doar sa-l porti la gat ca in rest... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caz real: o comunista, frana pe fatza ca si inexistenta. In mers i se rupe lantul si izbeste in tija franei spate pe care o rupe. Deci frana fata nu, frana spate nu, frana de motor nu. V~40 km/h. S-a oprit pana la urma de la sine.

 

Acuma, kit de lant: cat o costa

tija frana: nici aia prea mult

Fatza pilotului in momentul respectiv :D :P : priceless.

sa nu mai vb de ce avea pe crac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 24 de karate poa' sa-mi recomande cineva f'un lant tru? DID sau Regina as prefera. :D

Regina parca are "gold".. :D

 

In alta ordine de idei: pentru cine mai intreaba cum iti dai seama cand trebuie sa schimbi kitul de lant:

 

Uite ce "burta" are lantul, desi e data roata in spate aproape pana in capat:

 

post-16760-1218464228_thumb.jpg

 

Uite cat de uzat e pinionul (te uiti la cat de "ascutiti" sunt dintii, cu cat sunt mai ascutiti cu atat e pinionul mai uzat):

 

post-16760-1218464243_thumb.jpg

 

Pentru comparatie, uite cum arata un pinion nou:

 

post-16760-1218464253_thumb.jpg

 

LE: Cu lantul ala busit am facut o "broscuta" (involuntar), si m-am dat pe circuitul de cross de la Campina.. ma duce capu', nu gluma.. :P

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Cunosc un tip care mi-a povestit ca i s-a rupt lanțul pe autostrada in Italia... din cauza unui nit care s-a rupt... nu a pătit nimic, doar ca nu stia de ce i se incetineste motorul... A legat cu o sama acolo, in locul nitului si a mers usor vro 5 km pana la un service unde i s-a nituit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca merge motocicleta cu lantul legat cu sarma chiar si vreo 20m, eu imi trag una cu cardanul in cap... :P

Da' unde a gasit sarma? :D

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca merge motocicleta cu lantul legat cu sarma chiar si vreo 20m, eu imi trag una cu cardanul in cap... ;)

Da' unde a gasit sarma? :cheers:

poi de ce sa nu mearga? daca pleci usooor de pe loc si nu depasesti 40km/h sa zicem, io zic ca tine ceva.

unde a gasit acu...putea fi un cablu electric de ex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am studiat si eu cazul lantului meu si am observat aceeasi burta maxima, desi intinzatorul era la maxim ;) . Apoi am mai facut o analiza atenta si am observat ca in proportie de 100% toate lanturile se rup in mers :cheers:)) , nu am auzit inca de nici un lantz care sa se rupa noaptea, cand sta mobra in garaj si sa gasesti dimineata lantzul mort, intins pe langa ea :) . In consecinta, am muncit ieri 3 ore sa schimb lantzul, am preferat sa dau jos bascula si sa pun lantzul nou asa inchis cum a venit el de la fabrica, decat sa-l tai si sa-l capsez ulterior.

 

Treaba cu sarma a fost un caz fericit. La amicul meu, cand s-a rupt lantul, langa Zagreb, s-a mai rupt si zaua vecina nitului care a cedat, pentru a-l "innadi" ar fi trebuit scoase deci doua zale (una de exterior - cea rupta + vecina de interior), iar lungimea ar fi scazut sub limita la care l-am fi putut regla la minim. In orice caz, un lantz uzat se va rupe, mai devreme sau mai tarziu. Uzura apare prin subtierea "cuielor" - rola e mai rezistenta, cuiul insa se subtiaza pana cedeaza prin forfecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista 2 variante, in opinia mea, una posibila si una imposibila:

Avea master-link cu siguranta, i-a sarit siguranta, s-a desfacut lantul si (miracol) nu a pierdut master-link-ul, l-a pus la loc si in loc de siguranta a pus o sarma cat sa nu iasa - asta e cazul plauzibil.

 

Daca avea lant capsat si i s-a rupt un nit, si in loc de nit a pus sarma acel lant nu putea functiona deoarece:

- nu avea cum sa gaseasca o sarma de exact diametrul nitului, cu alta sarma zaua respectiva ar fi devenit mai larga si automat la urcarea pe pinion ar fi facut poc pentru ca nu se pupa cu distanta dintre dinti. Chiar daca ar fi avut o sarma la diametrul boltului:

- nu ar fi putut sa o bage pe gaura fiind sarma, deci moale, cum dracu' s-o bati inauntru..

- daca ar fi bagat-o nu ar fi putut sa o fixeze in nici un fel, fiind groasa nu se poate innoda,

 

- orice fel de sarma ar fi folosit, la plecarea de pe loc legatura respectiva s-ar fi intins imediat si ar fi largit zaua, care ar fi facut poc la intalnirea cu pinionul.

- asta e cazul imposibil.

Hai sa zicem la varianta imposibila ca s-ar fi deplasat cam ... 10m, cu indulgenta.

 

Oricat de inventiv sau cat de carpaci as fi, dar lant legat cu sarma nu cred ca ar tine nici la cea mai usoara bicicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de inventiv sau cat de carpaci as fi, dar lant legat cu sarma nu cred ca ar tine nici la cea mai usoara bicicleta.

 

Am nituit cu sarma otelita un lant de pegas (nu pegaso) si chiar a tinut.

Editat de invictus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Si eu am folosit la Ivan, un "dinte" de la o furculita. Eram la drum si asta am avut la mine. A tinut foarte ok, desi acum depinde si de motor si de cum mergi. La bicicleta improvizam nituri din toate prostiile. Acum nu vad de ce nu ar tine si la un speed atata timp cat nu ai dealuri de urcat si mergi foarte, foarte usor si fara demaraje(daca se poate pune problema de demaraj). Oricum nu recomand partea cu improvizatul la trenul de rulare. Poate doar daca esti la dracu'-n praznic si nu ai cu ce ajunge pana la o zona mai locuita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...