Sari la conținut

Mda, si eu pe jos. Sa nu-ti vina sa-i...


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Sinecer imi pare f rau ptr ce s-a intamplat. Oricum batraneii sunt invatati cu circulatia din timpurile lor cand trecea o masina la 30 de minute..... asta este situatia.

 

Cat despre reparat singura posibilitate sa obtii bani de la ei ptr reparatie este instanta de judecata altfel nici vorba.

 

Sanatate si biruinta :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 113
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Insanatosire grabnica si fara urmari!! :bounce:

Ai grija cu meniscul ala, cel mai bine e sa consulti mai multi medici ortopezi.

Daca nu aveam licenta acum eram operata la menisc...intre timp s-a schimbat diagnosticul. :rusinica: Nici acum nu stiu ce am avut, ca de durut a durut ca naiba...

 

Despre batranii aia ma abtin...nu stiu de ce dar vad multi oameni in varsta care trec pe rosu, eu astept sa se faca verde (asa fac eu din principiu chiar daca nu vin masini:D) si ma uit la ei cum trec, ma uit asa intens dar degeaba. Cred ca odata o sa ma iau de ei. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare sincer rau si sper sa te vindeci cat mai repede si cat mai bine.

PS: Ti-am vazut motocicleta parcata acolo langa statia de autobuz. Daca ai nevoie de transport auto zi-mi poate pot sa te ajut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau de patania ta. ar trebui sa stii ca dintre autobuzele oprite in statie intotdeauna poate sari cineva. iata unde se intalneste un pic de graba cu un pic de relaxare la ghidon si cu ceva ghinion. proasta combinatie. insanatosire grabnica.

 

cat despre oamenii aia batrani, nici nu stiu daca le poti reprosa ceva. de la o anumita varsta oamenii se senilizeaza, si daca sar ca tampitii dintre autobuze nu o fac din inconstienta ci pur si simplu pentru ca nu mai judeca corect. am auzit pe cineva ca ar trebui sa-i pui sa plateasca spitalizarea. poate daca vrei sa-i ai pe constiinta morti de inanitie, din cauza lipsei banilor de medicamente sau scosi in strada pe motiv de neplata a intretinerii :rusinica: lasa ca esti tanar si in putere, banii se fac, motorul se repara. zi mersi ca ai apucat sa povestesti si ca ai mai capatat o experienta in plus. si zi mersi ca nu i-ai omorat ca ii mai si visai vreo 10-20 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit pe cineva ca ar trebui sa-i pui sa plateasca spitalizarea.

227381[/snapback]

 

Am zis "spitalizarea", nu "motorul" cum au zis mai multi dar care vad ca nu ti-au atras atentia, sperand din toata inima ca bietul Thomas nu va necesita tratament la Monte Carlo ci ingrijiri de o zi , doua. In rest, stiu ca batranii sunt saraci, asa-s si ai mei. Totusi, oamenii ar trebui sa afle, de preferinta nu pe pielea lor, ca un motor la 50 la ora nu se opreste in 2 metri. Zilele trecute, cu viteza mica pe Tunari, in curba spre piata Galati, am clacsonat un tip care voia sa traverseze, ala s-a oprit dar nu s-a dat nici un pas inapoi, silindu-ma sa strang curba, situatie pentru care eram nepregatit, am reusit in cele din urma dar cu ochii la idiotul ala am intrat pe denivelarea dintre placa de beton a sinei de tramvai si asfalt. "Blanoasa" mea a inceput sa protesteze si a urmat o scena desprinsa dintr-un rodeo in care cu greu am reusit sa-mi impun sa nu franez si sa raman pe 2 roti in acelasi timp. Imi venea sa-mi trag palme cand m-am oprit. Bunul simt m-a oprit, dar si ala merita cel putin o pereche. Nu mi se pare ok ca daca tu ajungi pe jos din cauza unui pieton, culmea, ferindu-l de consecintele fatale ale propriei lui prostii, ala sa scape neprafuit. Asta chiar daca e vorba de batrani, tu ce vina ai avut ? Asa ca daca Thomas i-a ferit pe ei de spital, in mod just, ei ar trebui sa plateasca spitalizarea lui Thomas. Nu crezi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica si completa. Si baga-i pe aia in tribunal ca si-o merita (daca ti se face mila poti oricand sa renunti la pretentii) - faptul ca ala s-a trezit subit ca-l doare mana (gresita) spune destule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul l-am dus aseara la Tanga cu ajutorul unor prieteni si astept sa-mi dea "devizul si costurile" pentru reparatii, sa vad de ce suma e vorba. Apoi, dupa ce se va clarifica treaba si cu aia de la cercetari penale o sa ma duc intai cu vorba buna sa le explic batranilor ca au de platit(doar la moto ma refer, sper sa nu ajung la cutit si cu genunchiul, etc.). Daca nu e valabila treaba cu vorba buna, atunci o luam pe calea mai nashpa: proces, etc.

 

Sincer acum, am mila si intelegere pentru toata lumea, sunt om cu parinti si bunici si eu, dar nu am nici o vina ca aia au traversat de nebuni si ca sa le salvez viata (ca daca intram in ei omoram cel putin pe unul) mi-am f_tut si sanatatea si motorul. Chiar nu am nici o vina si nu o sa stau sa platesc pentru ceva ce nu am fost vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici ai dreptate punei la plata dai in .... de nesimtiti ... ei cred ca daca au varsta care o au... li se permite sa treaca strada pe oriunde.. nu e asa .. ia-le si ultimu ban ma.. ma lasi.. !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema este ca daca vor fi lasati in pace vor repeta chestia asta, pentru ca stiu ca scapa.

227706[/snapback]

 

Exact!Daca incep mosii sa plinga ca sunt saraci si nu au de unde si sunt amariti trebuie lasati sa scape... :rusinica:

 

@ThomasSper sa te faci bine.Intr-o tara civiliata aveai motorul facut, despagubire pt traume fiice si psihice si despagubre pentru serviciul pierdut...

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thomas, imi pare rau pt. ce ti s-a intamplat si-ti doresc sanatate maxima !

 

Pt. cei care incrimineaza batranii vinovati, am o propunere:

luati-va frumusel parintii si bunicii de manutza si fuga la azil cu ei (unde sustineti voi ca e locul "mosilor") si in acelasi timp se poate incepe o campanie de starpire a lor (asemanatoare cu cea propusa pt. caini si toate celelalte animale), a copiilor (ca si aia sunt neatenti si pot apare neasteptat in fatza vajnicilor cavaleri pe 2 roti), a conservarilor, taximetristilor, RATB-istilor etc. In acest fel simplu, veti fi doar voi pe strada circuland in deplina siguranta...

 

Sincer, ma asteptam sa gasesc altceva in "lumea motociclistilor" dar se pare ca exista destule "elemente" care o...intuneca si o trimit in comuna primitiva...

 

Maturizati-va fratilor si realizati ca LIBERTATE nu e un concept care poate fi confiscat de cineva, fie chiar si calaretii pe multi cai putere !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maturizati-va fratilor si realizati ca LIBERTATE nu e un concept care poate fi confiscat de cineva, fie chiar si calaretii pe multi cai putere !

227719[/snapback]

 

Si libertatea lui Thomas???Eu nu zic sa ii eutanasiam dar de multe ori sunt dusi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...n-ai inteles nimic endurache, tata...

227726[/snapback]

 

Nu sunt tatal tau.

Am inteles ca Thomas a pierdut un posibil job, moto lui e sifonata, si are si belele mari cu sanatatea.Am mai inteles ca persoanele in virsta(sa nu zic bosorogi ca poate te superi) nici nu au catadicsit sa vada ce a patit si au fost luati pe sus de jandarmi.Am mai inteles ca atunci cind si-a dat seama pensionarul ca "e groasa" s-a dat lovit in aripa...in aripa gresita...

Daca Thomas nu mai poate sa faca alpinism sau ce vrea el nu are libertate afectata?

De ce sa scape???Pentru ca sunt batrini???De unde stii tu ca ala nu a fost un mare securist sau mai stiu eu ce?

E destul de naspa sa ai piciorul bulit moto la fel si job lipsa...chestiile astea nu ii afecteaza libertatea omului?

 

Numai pentru faza cu "au ma doare mina" trebuie sa plateasca.Senil nu este acelasi lucru cu smecher...sau daca poate sa ma contrazica un cadru medica specializat si sa imi spuna ca persoanele senile sunt predispuse la "combinatii" e OK.

 

Apropo...nu ai auzit de cazul traficantei de heroina de 97 de ani???...astia nu sunt chiar asa neajutorati mintal(cu anumite exceptii)...si DA!A facut puscarie.

 

P.S. Chiar nu are rost sa ne luam la harta pe topicul omului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate multe din parerile de aici sunt la extreme. Ba salvati batraneii, ba falimentati batraneii. Normal ar fi ca si motociclistii si pietonii si automobilistii ar trebui sa raspunda pentru propriile fapte in calitatea lor de participanti la trafic, fara cuvinte urate, fara resentimente. Dezaprob total pareri gen "la azil cu ei" dupa cum nu-mi place nici "doar nu vrei sa moara de foame" , problema e simpla si nu se poate pune decat ca daca cineva a gresit, cu sau fara intentie, ar trebui sa plateasca, din nou o spun, fara absolut nici un resentiment cu privire la etatea persoanei, religie sau sex, pentru ca asta chiar nu are importana.

Daca oamenii aia la varsta lor chiar nu mai au o urma de compasiune ca sa nu mai zic de recunostiinta fata de un om care i-a scutit de mari necazuri ocolindu-i, desi putea sa n-o faca, chiar nu vad ce rost mai are sa ne lamentam cu "sus batraneii" "jos batraneii". Importanta e sanatatea lui Thomas si motorul reparat. Pentru ca inainte de accident amandoua erau neatinse. Doamne ajuta si pardon.

Multa sanatate man, sa ne tii la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:unsure: ce sa-i faci frate?,stai shi suferi :rusinica: din cauza unor pietoni mai "inceti" din cauza varstei.

oricum insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate multe din parerile de aici sunt la extreme. Ba salvati batraneii, ba falimentati batraneii. Normal ar fi ca si motociclistii si pietonii si automobilistii ar trebui sa raspunda pentru propriile fapte in calitatea lor de participanti la trafic, fara cuvinte urate, fara resentimente. Dezaprob total pareri gen "la azil cu ei" dupa cum nu-mi place nici "doar nu vrei sa moara de foame" , problema e simpla si nu se poate pune decat ca daca cineva a gresit, cu sau fara intentie, ar trebui sa plateasca, din nou o spun, fara absolut nici un resentiment cu privire la etatea persoanei, religie sau sex, pentru ca asta chiar nu are importana.

  Daca oamenii aia la varsta lor chiar nu mai au o urma de compasiune ca sa nu mai zic de recunostiinta fata de un om care i-a scutit de mari necazuri ocolindu-i, desi putea sa n-o faca, chiar nu vad ce rost mai are sa ne lamentam cu "sus batraneii" "jos batraneii". Importanta e sanatatea lui Thomas si motorul reparat. Pentru ca inainte de accident amandoua erau neatinse. Doamne ajuta si pardon.

Multa sanatate man, sa ne tii la curent.

227743[/snapback]

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut niste aventuri cu "batrinei" din astia simpatici si draguti, pot sa va spun povesti aici o multime, dar nu ma mai lungesc. Dar nu erau senili deloc, din contra, erau vicleni si profitau la maxim de cum li se indoie inima oamenilor cind ii vedeau. Ceea ce imi pare ca e si cazul aici.

 

Parerea mea e ca omul pe masura ce imbatrineste isi exacerbeaza niste trasaturi. Aia care au fost buni si inteligenti devin acei batrini buni si intelepti. Cei care au fost rai, prosti si ai dracu devin si ma rau la batrinete. Nu se face nici un prost intelept numai pentru ca e batrin. Unul care a fost lichea, lepra si rau toata viata nu devine piinea lui Dumnezeu numai ca imbatrineste. OK, accidentul e accident fara indoiala, dar faptul ca nu s-au oprit si au inceput cu teatrul.... spune multe. Aici e diferenta, sint cam prea destepti/smecheri ca sa fie senili. Simtul moral nu tine de bani, eu stiu batrini care ar face ceea ce e corect sa faca si nu accepta nici o pomana, desi mor de foame si nu au nici un ban. Ce vreau eu sa spun e ca batrinii sint ca si restul oamenilor, unii rai, unii buni, n-are sens sa-i bagam in aceeasi galeata numai ca au avut "meritul" de a trece timpul peste ei. Eu sint sigur ca daca se opreau si aratau parere de rau si consideratie nu se apuca nici un om cu suflet sa-i jumuleasca de bani.

Sanatate multa, Thomas. Sa speram ca nu e nimic grav. La chestia cu muntele si schiul te inteleg perfect.

 

PS: daca as avea bunici de o asemenea smecherie, mi-ar fi rusine cu ei. Virsta n-are treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sorry man

futule mama lor de mosi paralitici

eu era sa lovesc 2 zilele trecute tot asa la stop

m-am bagat printre masini in viteza 1, lejer cand imi sar in fatza

noroc cu frana

sa le fi vazut fatza, au inghetat

bineinteles nu a lipsit potopu de injuraturi cu "va cauta moartea acasa si voi sunteti pe strazi la plimbare"

sper sa te refaci cat mai repede

sper ca ai casco ca de pe batranei aia sigur nu-ti repari motoru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...