Sari la conținut

Problema Roti Excel


Postări Recomandate

Salutare

Am o intrebare legata de jantele Excel pe care le am montate pe un XT 2007 cu numai 1900 km.

De la prima spalare am observat ca incepe vopseaua(neagra) de pe ele sa se matuiasca si nu pot sa le mai dau luciu, am incercat inclusiv polish, pe moment problema s-a rezolvat dar la o urmatoare spalare s-au matuit iarasi.

S- mai lovit cineva de problema asta?

PS

Se curata si scisul de pe ele.

 

Mentionez ca am cumparat moto de noua din magazin cu rotile de care vorbesc montate.

 

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e supermoto :blink: mie nu mi s-au matuit dar ... am doar 700 km...oricum...conteaza cum merge nu neaparat cum arata...eu pe a mea am tavalit-o deja si...mi-e cam mila :) oricum...s-o stapanesti sanatos...cum te-ai descurcat cu rodajul fara turometru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai spalat-o la spalatorie cu solutie fara perie, probabil aceasta a fost prea concentrata, stiu sigur ca asta matuieste si pateaza elementele de aluminiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pasta de lustruit si pasla :blink:

aluminiu de care se vb . are peste el aplicat un nstrat de lac, aplicat in camp eletrostatic, pt o rezistenta mai mare.spma pateaza de fapt pelicula de lac. pasla si pasta verde, inclusiv''polish''. pasta abraziva si altele, nu vor schimba aspectul. doar curatarea completa a lacului , lustruire si aplicarea unui strat de lac. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor

Sunt vopsite in negru, si nu au cum sa fie contrafacute, moto era echipata de serie cu ele.

Oricum vad ca nu sunt singurul cu probleme. :)

 

Cu perioada de rodaj a fost relativ simplu, am mers maxim 120 si delicat, ca sa nu am probleme am preferat sa fac un drum lung ca sa nu fiu nevoit sa schimb treptele.

 

O sa ma duc la un polish profesionist si va dau de stire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In perioada de rodaj este indicat sa schimbi cat mai mult vitezele astfel incat placile de ambreaj si restul pieselor din cutie sa se aseze cat mai bine, sa sara resturile de fabricatie din ele, apoi la primul schimb de ulei elimin toate spanurile stranse dupa primul rodaj.

 

Pe jante daca sunt vopsite negru si s-au matuit poti sa incerci un polish de masina (preferabil genul care este dedicat pentru o anumita culoare - in cazul tau negru). Dar trebuie sa ai o rabdare de fier, sa freci pe langa spite. Ma intreb ce rost are? Te dai enduro? Dupa prima iesire se fac la loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor

Sunt vopsite in negru, si nu au cum sa fie contrafacute, moto era echipata de serie cu ele.

Oricum vad ca nu sunt singurul cu probleme. :)

 

Cu perioada de rodaj a fost relativ simplu, am mers maxim 120 si delicat, ca sa nu am probleme am preferat sa fac un drum lung ca sa nu fiu nevoit sa schimb treptele.

 

O sa ma duc la un polish profesionist si va dau de stire.

 

Aceeasi faza si la mine, roti noi, Excel, albastre (1500e), au 1500-2000km. Din albastrul ala frumos acum e un degrade de albastru-bleu cu mici pete mai bleu si un pic matuite. Motiul, in niciun caz statul la soare cum zic unii, ci spuma aia activa de la spalatorie, mai ales pe roata spate, care de obicei se murdareste mai mult din cauza lantului. Ce o sa le fac? Nimic, chiar arata interesant si nu prea se vede decat daca te holbezi. Merg mult prea bine ca sa ma agit cu culoarea.

 

post-4060-1219048966_thumb.jpg

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi faza si la mine, roti noi, Excel, albastre (1500e), au 1500-2000km. Din albastrul ala frumos acum e un degrade de albastru-bleu cu mici pete mai bleu si un pic matuite. Motiul, in niciun caz statul la soare cum zic unii, ci spuma aia activa de la spalatorie, mai ales pe roata spate, care de obicei se murdareste mai mult din cauza lantului. Ce o sa le fac? Nimic, chiar arata interesant si nu prea se vede decat daca te holbezi. Merg mult prea bine ca sa ma agit cu culoarea.

 

post-4060-1219048966_thumb.jpg

Spor!

ROtile mele :)( ce frumoase au fost...............ATENTIE SE STRICA DE LA SPALATORII.solutia activa face ravagii si aceeasi soarta au si amortizoarele si cadrul daca este din AL.va recomand sa o spalati numai cu sampn din asta ieftin sau numai cu apa

 

 

ROtile mele :blink:( ce frumoase au fost...............ATENTIE SE STRICA DE LA SPALATORII.solutia activa face ravagii si aceeasi soarta au si amortizoarele si cadrul daca este din AL.va recomand sa o spalati numai cu sampn din asta ieftin sau numai cu apa

asa ca de suparare le-am vandut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot in acelasi context, intreb si eu aici, unde lumea este mai preocupata de aspect. cu ce solutie sa dau pe motorule de exc, sa mai curat din jeg/ulei/pamant/etc ce se aduna in toate cotloanele?cu spalatul la spalatorie e mai greu pt mine, ma gandeam sa iau intr-o sticla spuma pe care o folosesc pentru masini.

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spala petele de mazga (ulei +mizerie)doar cu motorina apoi faci apa calda cu PUR si clatesti cu apa rece..petele foarte nasoale ies si cu spray de curatat lantul..eu pun pe o periuta de dinti si asa spal motorul,mai ales in zona pinionului de atac unde lantul arunca tot sprayul de lant si murdareste tot..aaa si sa nu uit..nu spalati motoarele cu spuma..spalati-le in aceiasi zi in care va dati sa nu aiba timp namolul sa se pietrifice..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suflati motoarele dupa spalare?

definitiv si toata motocicleta in general..asa reusesti sa intarzii ruginirea diverselor parti unde apa se "cuibareste"si incepe sa roada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...