Sari la conținut

Help! Accident Pe Un Drum Care Nu E Public...


riderontornadoes
 Share

Postări Recomandate

va salut. va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema: in curtea institutiei in care lucrez sunt niste alei care inconjoara cladirile. ieri, cand sa plec acasa, am plecat cu motorul pe una din aleile respective, si la un moment dat dintr-o parcare a iesit, din stanga mea, o masina care al carei sofer nu s-a asigurat. aleea era destul de ingusta si nu am avut pe unde sa il evit-aveam cam 40-50 la ora si el a aparut din scurt, de dupa o masina parcata. L-am lovit in partea stanga dupa care am cazut. practic motocicleta e lovita pe ambele parti, carenele sunt zgariate, nu mai am oglinzi, si o gramada de alte chestii pe care nu are rost sa le enumar aici. Omul a incercat la inceput sa o dea la intors, ca el statea pe loc, si eu am intrat in el, dar pana la urma am mers la politie si si-a recunoscut vina. Si am aflat si de ce. Nefiind un drum public, nu a primit amenda, nu i s-a luat permisul, iar masina, care e destul de sifonata, si-o face pe casco. Mie politistul mi-a zis ca s-ar putea sa nu primesc nici un ban de la BCR asigurari, firma la care el este asigurat, pentru ca accidentul nu a avut loc pe un drum public. Pana luni am C...L foarte strans, pt ca estimez reparatiile pe la vreao 2000 de euro. Moto este honda cbr 600 f din 2002. In cazul in care nu primesc banii probabil ca va trebui sa-l dau in judecata pe tip si sa-mi iau banii de la el. A mai patit cineva asa ceva? Va rog, opinii competente...

 

Ai facut buba rau? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci.. nu pot sa cred cate sfaturi vad cu "nu il da in judecata ca dureaza si te costa mai mult" .. este singura modalitate sa iti recuperezi banii de la vinovat in cazul asta si nu te costa nimic, toate cheltuielile de judecata inclusiv plata avocatului tau le plateste vinovatul.

Se pune problema daca timpul piedut (poate dura si cativa ani) merita pentru recuperarea sumei. Timpul costa bani si nu-ti da nimeni chitanta pentru el ca sa-l decontezi ca o cheltuiala de judecata.

Doar un avocat isi poate da cu parerea despre sansele de reusita, cat timp si efort ar fi, samd.

Daca ar fi cum zic uni ca acolo nu ii lege si ca sigurarile nu te despagubesc ca nu ii vina soferului < Ce ar fi sa inchiriezi o basculanta si sa treci peste masinile tuturor din parcare numa asa de fan si sa parchezi pe masina respectivului ce tea lovit sa vezi atunci cum se aplica lege speciala pt tine

Legea se aplica in parcarea aia, dar nu se aplica regulile de circulatie pe drumuri publice. Adica nu exista notiuni de genul prioritate samd. Practic in cazul de fata este o distrugere de bunuri si nu prea exista nicio diferenta ca dai cu masina peste alta masina sau dai cu un ciocan in ea. Iar problema in cazul de fata este ca nu e foarte clar cine a dat in cine. Adica a dat ala cu masina in motocicleta, sau a dat motocicleta in masina. Nu e simplu de luat o decizie.

ba nu mai spuneti prostii din auzite!!!! cititi legea si ordinele CSA si va lamuriti.

Asigurarea acopera acest caz si trebuie sa despagubeasca pagubitul. Dar cine e pagubitul? Soferul sau motociclistul? In absenta notiunii de prioritate si alte reguli de circulatie e dificil de hotarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut. va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema: in curtea institutiei in care lucrez sunt niste alei care inconjoara cladirile. ieri, cand sa plec acasa, am plecat cu motorul pe una din aleile respective, si la un moment dat dintr-o parcare a iesit, din stanga mea, o masina care al carei sofer nu s-a asigurat. aleea era destul de ingusta si nu am avut pe unde sa il evit-aveam cam 40-50 la ora si el a aparut din scurt, de dupa o masina parcata. L-am lovit in partea stanga dupa care am cazut. practic motocicleta e lovita pe ambele parti, carenele sunt zgariate, nu mai am oglinzi, si o gramada de alte chestii pe care nu are rost sa le enumar aici. Omul a incercat la inceput sa o dea la intors, ca el statea pe loc, si eu am intrat in el, dar pana la urma am mers la politie si si-a recunoscut vina. Si am aflat si de ce. Nefiind un drum public, nu a primit amenda, nu i s-a luat permisul, iar masina, care e destul de sifonata, si-o face pe casco. Mie politistul mi-a zis ca s-ar putea sa nu primesc nici un ban de la BCR asigurari, firma la care el este asigurat, pentru ca accidentul nu a avut loc pe un drum public. Pana luni am C...L foarte strans, pt ca estimez reparatiile pe la vreao 2000 de euro. Moto este honda cbr 600 f din 2002. In cazul in care nu primesc banii probabil ca va trebui sa-l dau in judecata pe tip si sa-mi iau banii de la el. A mai patit cineva asa ceva? Va rog, opinii competente...

 

Salut! Nu ai cum sa pierzi daca il ai in judecata. Trebuie numai sa ai grija ca, in procesul verbal intocmit de politie sa fie retinuta exclusiv culpa-vina lui. Daca si-a recunoscut-o cu atat mai bine. Textele de lege din codul civil sunt:

Art. 998

 

Orice fapta a omului, care cauzeaza altuia prejudiciu, obliga pe acela din a carui greseala s-a ocazionat, a-l repara. (C. civ. 767, 1014, 1162, 1198, 1435, 1483, 1902).

 

Art. 999

 

Omul este responsabil nu numai de prejudiciul ce a cauzat prin fapta sa, dar si de acela ce a cauzat prin neglijenta sau prin imprudenta sa. (C. civ. 998).

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice fapta a omului, care cauzeaza altuia prejudiciu, obliga pe acela din a carui greseala s-a ocazionat, a-l repara.

Si aici cine a cauzat prejudiciu cui? O motocicleta a lovit o masina, se pare, nu invers. Cine a gresit? Conform caror reguli?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva clar ca se face responsabil pt situatie,nu se poate sa strici ceva si sa nu te traga nimeni la raspundere.La fel ca altii iti sugerez sa cauti un avocat care este mai in masura sa te ajute,sau cel putin sa te lamureasca in detaliu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu am casco..am mers pe principiul "eu nu am nevoie, ca oricum sunt atent si nu o sa patesc nimic. mai bine ma duc in vacanta cu banii aia." Acum stau si strang din b.u.c.i.

drum public, nu este considerata numai soseaua aia care stii tu ca are un nume.Si acele alei sunt considerate tot drum public.Ce, daca te prind pe acolo, conducand in stare de ebrietate, nu esti sanctionat corespunzator??? Mi-e mi-a fost lovita motoreta in curtea unei institutii si a lucrat asigurarea.Trebuie doar sa fii bine documentat si tare in gura.Daca fac figuri, exista si acea Asociatie a asiguratilor (nu stiu exact cum se numeste), unde poti reclama.

Baftex!

Editat de bea2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curtea unei institutii e proprietate privata, nu drum public. Drumul public e definit in codul rutier, articolul 6:

14. drum public ? orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice; drumurile care sunt închise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile;

 

Ca sa te prinda politia conducand in curtea institutiei in stare de ebrietate trebuie intai sa intre (fara mandat?), apoi sa constate ca nu tine de jurisdictia lor.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curtea unei institutii e proprietate privata, nu drum public. Drumul public e definit in codul rutier, articolul 6:

 

 

Ca sa te prinda politia conducand in curtea institutiei in stare de ebrietate trebuie intai sa intre (fara mandat?), apoi sa constate ca nu tine de jurisdictia lor.

Dar banuiesc ca ar trebui sa fie macar un articol prin care sa poti sa il tragi la raspundere si sa iti repari bunul stricat din cauza unei persoane care nu se asigura in interiorul acelei curti.Poate ca totusi nu il stim noi,dar il cunoaste vreun avocat(cei care au aceasta profesie sunt rugati sa ne raspunda,bineinteles nu cei specializati pe divorturi :scratch: ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asiguratorii se bazeaza pe nestiinta asiguratilor si incearca sa va fraiesreasca.

am patit-o de 2 ori cu ei si pana la urma cu norma din care ai primit citat in brate si cu cearta si timp pierdut pe la ei mi-am castigat drepturile

 

tu trebuie sa te duci unde are ala RCA cu dovada de la politie in care se specifica ca el e vinovat si sa iti ceri banii

pana atunci citeste norma in vigoare din scoarta in scoarta sa nu te poata pacali

 

http://csa-isc.ro/index.php?option=com_con...6&Itemid=92 (repun linkul)

 

p.s. multi bagatori in seama de aiurea pe forumul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apreciez politetea exemplara de care dai dovada, dar poti sa raspunzi la o intrebare ce nu are legatura cu CSA: conform carei legi e vinovat conducatorul auto ca a intrat o motocicleta in el? Daca el lovea cu masina motocicleta inteleg vina, dar in cazul contrar nu imi e deloc limpede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apreciez politetea exemplara de care dai dovada, dar poti sa raspunzi la o intrebare ce nu are legatura cu CSA: conform carei legi e vinovat conducatorul auto ca a intrat o motocicleta in el? Daca el lovea cu masina motocicleta inteleg vina, dar in cazul contrar nu imi e deloc limpede.

 

Pai in cazul in care masina n-a dat prioritate, nu? Eu asa cred !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e complicat Âşi discutabil

 

accidentele de acest gen nu sînt cercetate de Poliția Rutieră Âşi intră la categoria accidente de muncă. Nici vorbă de drum public dacă sînt într-o incintă (asta înseamnă că nu se aplică neapărat regulile de circulație pe drumurile publice)

 

 

În cazul tău este esențial ca el să-Âşi recunoască vina, Âşi să poți proba asta la asigurator (hîrtii, martori, etc...). Poate ar ajuta Âşi un avocat.

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin> in curte sunt puse semne de circulatie, deci se pare ca traficul prin curtea institutiei este reglementat conform legilor care se aplica si pe drumurile publice. Sper sa nu ajung la judecata, pentru ca ar insemna sa iau o declaratie ceva de la administratori conform careia in interior sunt aceleasi reguli de circulatie ca si pe strada. Saptamana asta ma duc la BCR si va tin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

v-am promis ca va tin la curent...am facut inca un drum la politie si mi-au spus din nou ca nu au cum sa spuna cine e vinovat pt ca nu este in jurisdictia lor nefiind drum public. M-am gandit eu sa ma duc din nou la asigurari si sa-i intreb daca ma despagubesc in cazul in care vine vinovatul si se "da in gat" singur, adica da o declaratie prin care recunoaste ca e vinovat. Cei de la asigurari mi-au confirmat ca "asa da, se poate rezolva". La-m sunat pe om, i-am explicat frumos ca e singura modalitate eleganta prin care se poate rezolva problema, fara sa-l dau injudecata, a venit si a facut din nou o declaratie asemanatoare cu cea data la politie, si a scris ca este de acord sa fiu despagubit cu RCA-ul lui. Am fost apoi la HOnda, am platit 2 milioane si mi s-a facut un deviz....Tineti-va bine: carenaj fata complet, oglinzi, toba, capac motor si schimbator....132 de milioane. Am depus devizul la asigurari si acum astept sa fiu sunat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

v-am promis ca va tin la curent...am facut inca un drum la politie si mi-au spus din nou ca nu au cum sa spuna cine e vinovat pt ca nu este in jurisdictia lor nefiind drum public. M-am gandit eu sa ma duc din nou la asigurari si sa-i intreb daca ma despagubesc in cazul in care vine vinovatul si se "da in gat" singur, adica da o declaratie prin care recunoaste ca e vinovat. Cei de la asigurari mi-au confirmat ca "asa da, se poate rezolva". La-m sunat pe om, i-am explicat frumos ca e singura modalitate eleganta prin care se poate rezolva problema, fara sa-l dau injudecata, a venit si a facut din nou o declaratie asemanatoare cu cea data la politie, si a scris ca este de acord sa fiu despagubit cu RCA-ul lui. Am fost apoi la HOnda, am platit 2 milioane si mi s-a facut un deviz....Tineti-va bine: carenaj fata complet, oglinzi, toba, capac motor si schimbator....132 de milioane. Am depus devizul la asigurari si acum astept sa fiu sunat....

poti sa astepti

nu suna....dute pe capu lor :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

v-am promis ca va tin la curent...am facut inca un drum la politie si mi-au spus din nou ca nu au cum sa spuna cine e vinovat pt ca nu este in jurisdictia lor nefiind drum public. M-am gandit eu sa ma duc din nou la asigurari si sa-i intreb daca ma despagubesc in cazul in care vine vinovatul si se "da in gat" singur, adica da o declaratie prin care recunoaste ca e vinovat. Cei de la asigurari mi-au confirmat ca "asa da, se poate rezolva". La-m sunat pe om, i-am explicat frumos ca e singura modalitate eleganta prin care se poate rezolva problema, fara sa-l dau injudecata, a venit si a facut din nou o declaratie asemanatoare cu cea data la politie, si a scris ca este de acord sa fiu despagubit cu RCA-ul lui. Am fost apoi la HOnda, am platit 2 milioane si mi s-a facut un deviz....Tineti-va bine: carenaj fata complet, oglinzi, toba, capac motor si schimbator....132 de milioane. Am depus devizul la asigurari si acum astept sa fiu sunat....

 

 

Mamaaa ce preturi au astia, 3800 euro!!!!! costa cat jumatea motorului second hand....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda... foarte atent...40-50 km/h pe o alee ingusta,intr-o parcare...

cam astea ar fi invatamintele de tras din acest topic

....hai,mai,desteptule..... Poate nici nu trebuia sa-si ia motor.... Sau poate nici nu trebuia sa se nasca,nu?????? pfff... La urma este usor sa -i spui precautiile... cedraq

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....hai,mai,desteptule..... Poate nici nu trebuia sa-si ia motor.... Sau poate nici nu trebuia sa se nasca,nu?????? pfff... La urma este usor sa -i spui precautiile... cedraq

Lumineaza-ne, care e viteza recomandata in parcare? 250 km/h pe o roata? Bai zmeule, daca e parcarea ta si nu circula nimeni pe acolo fa ce vrei, altfel gandeste-te ca lumea nu e plina de meseriasi ca tine si in parcare nu se fac curse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca reusesti sa ii faci sa-ti plateasca reparatia si duci motorul intr-un service te scoti, daca vrei sa iti iei doar banii de la ei si ti-o repari singur cu vreo 10-15 mil,, eu zic sa nu te freci pe maini gandindu-te la un profit de vreo 120 mil. asa am facut si eu, mi-am reparat-o in regie proprie dar au asigurarile multe metode sa te traga la pix. in primul rand se plateste doar vreo 60 % din suma de pe deviz, apoi iti mai trage un verdict cum ca motorul avea o stare de intretinere medie, nu buna, si o sa scada drastic suma care o incasezi. una peste alta daca ii convingi sa-si asume reparatia, baga motorul in service si capatuieste-l cu piese noi si frumoase. bafta maxima, stiu prin ce treci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...