Sari la conținut

Sinteza Dnepr


bubaq
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

KMZ MV 750, ulterior suplimentat de MV 650 alaturi de M72 (in majoritatea lor KMZ) si K750 au fost utilizate in numar mare in armata sovietica (cea ucraineana se naste in 92). In toate regiunile militare ale URSS, in toate armatele aferente, in special in regimentele de tancuri, cercetare, legatura.

Au fost multe MV-uri dar nu au ajuns la civili decat in zilele noastre cand depozitele armatei sovietice au dat drumul multor exemplare in diverse stari, macar ca-s originale.
Sunt cautate, in procesul de fabricatie piesele aveau si un CTC, marcajul militar vizibil chipurile ca o stea poansonata.
De asemenea unele au fost 1WD, multe 2WD din care multe cu selectorul de blocat diferentialul. Banuiesc ca in eventualitatea vreunui razboi mai mare toate Niprele MT12,16 se rechizitionau si se proceda la montat selectorul. Probabil ca sunt stocuri de kituri de selector dar cine stie cine sta calare pe ele.


Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KMZ MV 750, ulterior suplimentat de MV 650 alaturi de M72 (in majoritatea lor KMZ) si K750 au fost utilizate in numar mare in armata sovietica (cea ucraineana se naste in 92). In toate regiunile militare ale URSS, in toate armatele aferente, in special in regimentele de tancuri, cercetare, legatura.

 

Au fost multe MV-uri dar nu au ajuns la civili decat in zilele noastre cand depozitele armatei sovietice au dat drumul multor exemplare in diverse stari, macar ca-s originale.

Sunt cautate, in procesul de fabricatie piesele aveau si un CTC, marcajul militar vizibil chipurile ca o stea poansonata.

De asemenea unele au fost 1WD, multe 2WD din care multe cu selectorul de blocat diferentialul. Banuiesc ca in eventualitatea vreunui razboi mai mare toate Niprele MT12,16 se rechizitionau si se proceda la montat selectorul. Probabil ca sunt stocuri de kituri de selector dar cine stie cine sta calare pe ele.

 

 

Perfecta dreptate ai aici.

CTC au avut si inca la singe,cite mt12 am avut am ramas tot timpul surprins de ce am gasit in ele si mai ales dupa 12.000/22.000 de km sint niste motoare fara moarte,grupurile iar sint facute cu simt de raspundere.

Si varianta mt16 de armata sau primele modele civile au fost foarte reusite din toate punctele de vedere.

 

Pi nu-i zice nipru mt12?!!!! Dany ai legatura! :D

Nu e un mt12,are doar grupul de mt12 atit.Restul e facut din mai multe organe de la k750 si mt16.

Un mic filmulet cu un mt12 civil din dotare, original 100%(rezervorul este de k750,cel original este identic cu cel de nipru)

Alt film tot cu un mt12 cu mici consumabile mai noi(semnalizari,stop spate)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfecta dreptate ai aici.

CTC au avut si inca la singe,cite mt12 am avut am ramas tot timpul surprins de ce am gasit in ele si mai ales dupa 12.000/22.000 de km sint niste motoare fara moarte,grupurile iar sint facute cu simt de raspundere.

Si varianta mt16 de armata sau primele modele civile au fost foarte reusite din toate punctele de vedere.

 

Nu e un mt12,are doar grupul de mt12 atit.Restul e facut din mai multe organe de la k750 si mt16.

Un mic filmulet cu un mt12 civil din dotare, original 100%(rezervorul este de k750,cel original este identic cu cel de nipru)

Alt film tot cu un mt12 cu mici consumabile mai noi(semnalizari,stop spate)

 

 

Dany, motorul din al doilea filmulet nu este Ural?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neatza!

vreau sa imi schimb supapele si ghidurile la dnepr.intrebarea de baraj: a montat cineva supape din astea ( poza jos ) ? se poate modela cu pila foarte usor.nu de alta. cine a mai montat supape adaptate de la auto.si de care marca/model merge? as pune de auto mai bine,dar nu stiu ce sa iau.parca cea de evacuare merge de ARO.

 

ps: Dany. mersi de lamuriri si pareri la tel.

post-15325-0-07475000-1359192047_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Văleu.

Mulţumesc de ofertă, da' nu facem altceva decît să mai îngrăşăm curistele de la pufta romînă.....

 

O să pun noi (ce-i nou e nou) şi de alea cu capac superior cromat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zilele trecute cand era mai cald,am vrut sa montez o aprindere electronica de dnepr.are 2 fire de+.unu l-am legat la curent,bineinteles ca are siguranta inainte de a ajunge la aprinderea electronica.celalalt rosu l-am pus la +bobinei (japonaza).firul negru de la aprinderea electronica l-am pus la minusul bobinei.am pus si cilindru ce vine pe axa cu came si se strange cu surubul de 6.am dat la pedala si aveam scanteie.lasand contactul pus,am observat ca aveam scanteie mereu cam la 2-3 secunde.cand luam contactul,nu aveam scanteie.am scos si cilindrul de aluminiu de pe ax cu toate ca nici un miez de fier din cele 2 nu era in dreptul senzorilor si tot aveam scanteie.daca dadeam la pedala,aveam scanteie in functie de cum dadeam la pedala dupa care dadea in continuare la 2-3 secunde.deci,am gresit ceva?poate ma luminati si pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zilele trecute cand era mai cald,am vrut sa montez o aprindere electronica de dnepr.are 2 fire de+.unu l-am legat la curent,bineinteles ca are siguranta inainte de a ajunge la aprinderea electronica.celalalt rosu l-am pus la +bobinei (japonaza).firul negru de la aprinderea electronica l-am pus la minusul bobinei.am pus si cilindru ce vine pe axa cu came si se strange cu surubul de 6.am dat la pedala si aveam scanteie.lasand contactul pus,am observat ca aveam scanteie mereu cam la 2-3 secunde.cand luam contactul,nu aveam scanteie.am scos si cilindrul de aluminiu de pe ax cu toate ca nici un miez de fier din cele 2 nu era in dreptul senzorilor si tot aveam scanteie.daca dadeam la pedala,aveam scanteie in functie de cum dadeam la pedala dupa care dadea in continuare la 2-3 secunde.deci,am gresit ceva?poate ma luminati si pe mine.

Pare bine ce ai facut acolo decat ca nu vad un minus(-) la masa motorului,bobina originala te obliga sa pui minusul la masa,asta jap nu stiu cum e dar ar fii ceva sa incerci sa i faci un strap de pe minusul bobinei,pe masa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci inseamna ca e ceva stricat.nu?



Tot traiesc cu impresia ca am traseu de masa separat,l-am facut cand am montat aprinderea electronica,cred ca sunt doi ani nici nu mai stiu ce-o fii acolo ca nu am umblat de atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apai,la omu sarac,nici aprinderea nu trage.daca nu da scanteie,i rau,da' la mine da sa am.acu am scanteie si pentru sutele de pedale pe care le dadeam cand nu aveam scanteie.nici nu am nevoie de electromotor.i-am aratat cheia si-am purces.este mereu un echilibru in viata asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neatza!

vreau sa imi schimb supapele si ghidurile la dnepr.intrebarea de baraj: a montat cineva supape din astea ( poza jos ) ? se poate modela cu pila foarte usor.nu de alta. cine a mai montat supape adaptate de la auto.si de care marca/model merge? as pune de auto mai bine,dar nu stiu ce sa iau.parca cea de evacuare merge de ARO.

 

ps: Dany. mersi de lamuriri si pareri la tel.

 

 

 

 

 

 

intre timp m-am interesat eu de supape. cel de evacuare merge de ford sierra 1,6 L,si costa 47 lei/bucata. cel de admisie de ceva porsche.nu mai stiu modelu.doar ca o singura suapapa costa 164 lei noi.concluzie.... merge numai bine si la fix alea luate cu 10 lei bucata.

Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-ar interesa pe mine in ce catalog ai gasit supapele alea de porsche. am un prieten care isi reconstruieste nepra dar in afara de estetica toate mizeriile din motor (pe cat posibil) se schimba...

 

La magazinele de piese auto au programe cu care pot gasi supape dupa dimensiuni date.

Eu, de exemplu, am gasit la motorul meu de K supape de Iveco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.szakalmetal.eu/ro/Oferta-de-produse/Piese-motor/Supape_Ghiduri-supap%C4%83_Scaune-supap%C4%83

la firma asta m-am interesat. catalog nu cred ca gasesti online.am cautat si eu,si ....

adevaru e ,ca ciuperca supapelor la dnepr sunt foarte mari.numai de la motoae cu capacitate cilindrica mare gasesti asa supape

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...