Sari la conținut

Serpentinarii, Hai Sa Ne Adunam


Ra964
 Share

Postări Recomandate

stai mai omule, tu tot spui de extra racing si alte chestii, putem sa ne dam fiecare cum poate mai bine in limite omenesti si sa facem cunostinta,mi se pare un lucru mai logic.seara chefuim cu masura si apoi a doua zi iar.daca nu ti se pare ok, atunci fa tu cum crezi, sa vad cine merge 2000km.

daca te uiti mai atent, eu nu am scris nicaieri ca mergem la rupere...

Editat de otto.tun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

stai mai omule, tu tot spui de extra racing si alte chestii, putem sa ne dam fiecare cum poate mai bine in limite omenesti si sa facem cunostinta,mi se pare un lucru mai logic.seara chefuim cu masura si apoi a doua zi iar.daca nu ti se pare ok, atunci fa tu cum crezi, sa vad cine merge 2000km.

daca te uiti mai atent, eu nu am scris nicaieri ca mergem la rupere...

 

oricum vin cu lumanarile. poate pica curentu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tin bine minte, ai mai spus ca veniti, faceti,dregeti

pana acum am auzit doar vorbele, faptele se lasa asteptate

astfel incat nu iti mai "bruiez" ideea

noi ne dam bine si fara spectatori, stai linistit

...iar la partea cu lumanarile,nu e cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tin bine minte, ai mai spus ca veniti, faceti,dregeti

pana acum am auzit doar vorbele, faptele se lasa asteptate

astfel incat nu iti mai "bruiez" ideea

noi ne dam bine si fara spectatori, stai linistit

...iar la partea cu lumanarile,nu e cazul.

 

am facut sighisora -brasov cred ca de 10 ori, odata chiar v-am vazut pe traseu. din pacate eram oprit. pana sa-mi pun casca in cap ...doar cu mig-ul va ajungeam.

 

daca stabileam o intalnire cu voi insemna "sa pierd" o zi din "plimbare" se incurcau itele, mai erau si altii de convins e.t.c...eee in vara asta vin!

si in plus mai aveam o idee preconceputa fata de astia care se filmeaza, dar m-am razgandit. vad ca sunt si raceri ok.

 

si asa n-am poze, filmari. asa ca vin cu o conditie: sa stau in fata si sa-mi faci o filmare casto si sa o pui si pe youtube. cer mult?

 

ne auzim la vara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

free fly, pina la Serres ai doar vreo 900km. Acolo ai ambulantza in caz de-o comiti. Plus ca riscul de-a te lua ambulanta e mult mai mic decit pe DN. E alegerea voastra. Da, stiu, numai fraierii o comit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ 6: misto ideea cu harta. Borsec - Toplita am impresia ca e destul de varza. Toplita - Reghin e ala care trece si prin niste sate, etc?

 

Pt cei care mai stiti drumuri din astea frumoase, hai sa facem o harta. Ideea lui 6 e buna,doar ca din harta lui nu reies asa bine drumurile.

Da, se trece si prin ceva localitati. Dar eu spun ca merita. :P

Drumurile sunt aceleasi, cu cateva pagini in urma sunt detalii cu privire la locatiile lor, cum se ajunge la ele, de unde incep, unde se termina. Eu am facut doar un "rezumat" si le-am pus pe-o harta. :)

 

 

Cu privire la iesitul in "turma", hai sa va spun eu ce se intampla cand nu iesi cu oamenii cu care te dai dintotdeauna.

Fiecare o sa incerce sa arate ce stie mai bine si inevitabil o sa se faca greseli, pt ca o sa tinzi sa mergi peste ce poti.

 

Daca reusim sa ne adunam, eu propun o singura regula: cel din spate are "grija" de cel din fata. Adica:

- NU se depaseste pe dreapta

- NU se tripleaza (adica daca eu depasesc o masina, nu m-as simti bine sa-l stiu pe altul ca ma depaseste). Se poate astepta inca 2-3 secunde si s-o faci in siguranta.

In rest, fiecare merge cum vrea el si e raspunzator pentru faptele lui. Iar daca cineva e oprit de Politie (si o face), "nu stie" cine sunt ceilalti. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi dau si eu cu parerea, poate in necunostinta de cauza: free fly, baietii astea sunt din alta liga fata de tine. De ce zic asta?
1. dupa cum observi mare parte din ei fac 5-7 mii km/sezon, tu zici ca iti doresti sa faci 2 mii km/iesire;
2. aici iar imi dau cu parerea: eu cred ca ei merg asa de tare pentru ca in primul rand stiu traseul perfect. tu stii vreun traseu pefect din cele mentionate mai sus?;
3. crezi ca poti tine pasul cu ei cu motocicleta care vrei sa o cumperi? (citeam undeva ca parca vrei sa iei un zzr1400)

Irinel Stiulete, vezi ca la "discutii generale despre motociclism" gasesti topicul "Trasee si rute in Romania" - ai acolo harta rutiera actualizata a Romaniei cu starea drumurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara a fi vreun racer nu cred ca e o idee buna sa organizati o iesire din asta sportiva in asa multi oameni, o plimbare de duminica da.

 

Stau-de-6 tu zici ceva de genul "fiecare pe barba lui" si ai dreptate dar nu e chiar asa, eu zic sa va ganditi mai bine. Daca grupul e mai mare de 3-4 deja e prea mare si riscul de buba creste foarte mult, pur si simplu nu merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, da prostii mai mari nu am auzit,credeam ca esti baietash

regula de baza este ca NU E NICI O REGULA

fiecare merge pe pielea lui

oricum cine e nebun sa mearga 2000 de kilometri?

haideti voi frumos intr-o excursie de sambata pana duminica, sau de vineri, stabilim un loc de intalnire si putem innopta acolo,apoi ne dam in toate directiile posibile-de ex Brasov.

ca mai spre vara om veni si noi la Litoral

se stabileste un responsabil, se anunta functie de dorinte un deadline si facem o treaba cu cap

 

 

2000Km tot se vor aduna (pt unu ca el) doar ca nu va fi ceea ce spune el, adica un fel de "turul tarii"

ce zici tu e mult mai plauzibil. bineinteles ca nu putem fi responsabili pt cei ce nu stiu sa mearga si nici nu prea as fi deacord cu ei in grup. in momentul in care se vor desprinde de turma, vor forta si urmarile se stiu. intradevar e frumos adunarea sa fie vineri si sambata si duminica sa fie hora. luni toata lumea isi ia jucariile si pleaca acasa.

 

parerea mea e ca pe un prim sector de drum sa se earga decent pt a isi evalua fiecare abilitatile la conditiile respective dar si pt ceilalti pt a vedea "colegu" daca e ok la mansarda. apoi disecarea pe 2 grupuri. cei care vor o plimbare mai tare si cei care vor sa vada daca pistonul chiar poate sari prin chiuloasa.

 

spre ex eu, nu ma pot tine sub nicio forma de baietii de la mures sau de 6 pe tihuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Irinel Stiulete

ba frate, parca mergeti pe isle of mann, atatea probleme..........

 

nu puteti face o iesire ok,mai 'alerta', fara scheme si figuri?......iar unde vin curbele,fiecare se duce mai in fata cat poate, in limita skillului......?

 

daca sunt oameni cerebrali nu cred ca e nimeni prost sa riste ceva doar ca sa 'demonstreze ceva'.

 

astea se fac pe pista, nu pe strada...

 

Nu va duceti sa vedeti care-i primu sau care scoate cel mai bun timp, va duceti sa va plimbati de placere. asta nu inseamna cu 120km/h,dar nici nu trebuie sa fie neaparat viteze constante de peste 200 km/h.....

 

ce-i atata inginerie.......


tot vad stigmatul asta legat de aia care "nu stiu sa mearga", de parca sunteti toti raceri pur-sange...

nu va mai faceti griji de aia, ca aia daca e sa o pateasca, o patesc si singur,nu au nevoie neaparat de anturaj mai rapid decat ei ca sa faca asta...

Editat de Irinel Stiulete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se trece si prin ceva localitati. Dar eu spun ca merita. :P

Drumurile sunt aceleasi, cu cateva pagini in urma sunt detalii cu privire la locatiile lor, cum se ajunge la ele, de unde incep, unde se termina. Eu am facut doar un "rezumat" si le-am pus pe-o harta. :)

 

 

Cu privire la iesitul in "turma", hai sa va spun eu ce se intampla cand nu iesi cu oamenii cu care te dai dintotdeauna.

Fiecare o sa incerce sa arate ce stie mai bine si inevitabil o sa se faca greseli, pt ca o sa tinzi sa mergi peste ce poti.

 

Daca reusim sa ne adunam, eu propun o singura regula: cel din spate are "grija" de cel din fata. Adica:

- NU se depaseste pe dreapta

- NU se tripleaza (adica daca eu depasesc o masina, nu m-as simti bine sa-l stiu pe altul ca ma depaseste). Se poate astepta inca 2-3 secunde si s-o faci in siguranta.

In rest, fiecare merge cum vrea el si e raspunzator pentru faptele lui. Iar daca cineva e oprit de Politie (si o face), "nu stie" cine sunt ceilalti. :rusinica:

 

o sa iasa ceva de genul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca erau circuite la noi treaba era simpla: doar manelarii ultima speta (frati cu salam, veri cu Pandemina din Suflata), se dadeau racing pe padurea bogatii si pe tihuta.

daca te duci afara e scump. Fara 4.000 lei nu ajungi.pe circuit, fie si la 900km (n-am fost ,dar am facut o socoteala). ca sa fi racer tb de 3-5 ori.pe an....oho plm....jagi ai lovele (am sa te sun sa mi dai imprumut)

 

nu stiu daca sunt racer (probabil ca nu)...da sunt sigur ca 6 e varza, il vad dupa pozitie, la vale sta un pic pe dreapta la curba de stanga in amonte langa deal-ul din video 2 la min 2.03, eu zic ca l fac. De otto nu stiu ce sa zic..cred ca pe cheia il mucific.(da acu' 3 ani, ca acum s-a stricat asfaltul)

nu stiu cum stau exact...in raport cu zmeii de aici dar ...pe 6 pun pariu ca l fac, simt asta.

 

o "plimbare" oare nu se poate? unii zic ca nu...eu tot zic ca da!

 

p.s. danutu_m .

m ai prins ! ...sunt din aia care vorbesc pe forum si nu are mobra.! stai linistit ca a mea o sa fie e mai misto ca a ta!

Editat de free fly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut sighisora -brasov cred ca de 10 ori, odata chiar v-am vazut pe traseu. din pacate eram oprit. pana sa-mi pun casca in cap ...doar cu mig-ul va ajungeam.

 

daca stabileam o intalnire cu voi insemna "sa pierd" o zi din "plimbare" se incurcau itele, mai erau si altii de convins e.t.c...eee in vara asta vin!

si in plus mai aveam o idee preconceputa fata de astia care se filmeaza, dar m-am razgandit. vad ca sunt si raceri ok.

 

si asa n-am poze, filmari. asa ca vin cu o conditie: sa stau in fata si sa-mi faci o filmare casto si sa o pui si pe youtube. cer mult?

 

ne auzim la vara..

da mai,te filmam daca vrei,nu e nici o problema

si in mai multi se poate, ne splitam pe grupuri si se merge ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4000roni pt 4zile pe Serres? Inseamna ca maninci icre negre de 3 ori /zi, stai la hotel de 5 stele, bei wiski de la mama lui, si alte finetzuri. Un maxim 500euro pt serres e satisfacator pt cine vrea cu adevarat. Eu, la primul serres din viata mea, am reusit performantza de a cheltui peste 800 euro: hotel, 2 seturi de slick-uri NOI, mincat numai la restaurant. Anul trecut, in octombrie, am cheltuit doar 550 euro -joi,vineri, simbata, duminica. Dormit in duba, mincat de la supermarket, facut baie la dusurile de la circuit, stat noaptea pina la 12-1 cu baietii la o vorba,... .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, eu sunt mai naţionalist si as vrea tot in tara sa merg cu motoreta. Acuma nah, e mişto si la track day daca ar fi un grup de minim 5-10. Dar de unde sa-i iei, ca ori is faultati ori nu au liber atunci...si tot asa. Dar sa speram ca vor termina pista de la mureş si o vor începe pe cea de la Adancata, sa nu; e începută doar ca nu se lucrează. Atunci nu ne-am mai plânge de costuri la track day afara.

 

Dar pana la urmă cam p cand vreti plimbarea asta? Poate ma nimeresc si eu acasă, ca de nu imi iau concediu. imi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca erau circuite la noi treaba era simpla: doar manelarii ultima speta (frati cu salam, veri cu Pandemina din Suflata), se dadeau racing pe padurea bogatii si pe tihuta.

daca te duci afara e scump. Fara 4.000 lei nu ajungi.pe circuit, fie si la 900km (n-am fost ,dar am facut o socoteala). ca sa fi racer tb de 3-5 ori.pe an....oho plm....jagi ai lovele (am sa te sun sa mi dai imprumut)

 

nu stiu daca sunt racer (probabil ca nu)...da sunt sigur ca 6 e varza, il vad dupa pozitie, la vale sta un pic pe dreapta la curba de stanga in amonte langa deal-ul din video 2 la min 2.03, eu zic ca l fac. De otto nu stiu ce sa zic..cred ca pe cheia il mucific.(da acu' 3 ani, ca acum s-a stricat asfaltul)

nu stiu cum stau exact...in raport cu zmeii de aici dar ...pe 6 pun pariu ca l fac, simt asta.

 

o "plimbare" oare nu se poate? unii zic ca nu...eu tot zic ca da!

 

p.s. danutu_m .

m ai prins ! ...sunt din aia care vorbesc pe forum si nu are mobra.! stai linistit ca a mea o sa fie e mai misto ca a ta!

 

Ce zic eu si ce intelegi tu. Citeam pe topicul celor cu zzr 1400 ca esti interesat de acel model. Ce vroiam sa zic eu este ca, d.p.m.d.v., daca tot vrei sa te masori cu baietii de pe-aici (ca practic eu cam asta vad din ce scrii tu aici) nu prea alegi o motocicleta potrivita pentru asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca erau circuite la noi treaba era simpla: doar manelarii ultima speta (frati cu salam, veri cu Pandemina din Suflata), se dadeau racing pe padurea bogatii si pe tihuta.

daca te duci afara e scump. Fara 4.000 lei nu ajungi.pe circuit, fie si la 900km (n-am fost ,dar am facut o socoteala). ca sa fi racer tb de 3-5 ori.pe an....oho plm....jagi ai lovele (am sa te sun sa mi dai imprumut)

 

nu stiu daca sunt racer (probabil ca nu)...da sunt sigur ca 6 e varza, il vad dupa pozitie, la vale sta un pic pe dreapta la curba de stanga in amonte langa deal-ul din video 2 la min 2.03, eu zic ca l fac. De otto nu stiu ce sa zic..cred ca pe cheia il mucific.(da acu' 3 ani, ca acum s-a stricat asfaltul)

nu stiu cum stau exact...in raport cu zmeii de aici dar ...pe 6 pun pariu ca l fac, simt asta.

 

o "plimbare" oare nu se poate? unii zic ca nu...eu tot zic ca da!

 

p.s. danutu_m .

m ai prins ! ...sunt din aia care vorbesc pe forum si nu are mobra.! stai linistit ca a mea o sa fie e mai misto ca a ta!

 

se vede ca eram dupa 500ml de tarie si editat "dupa" telefon ? eu zic ca da...

 

aia care se simt jigniti, scuze..eu fac doar caterinca, nu jignesc.

 

da..bla.."e multe" de zis legat de mobre.

 

m-am tot gandit, sa-mi iau mobra de circuit (adica un ss) si sa ma apuc de circuit(att stau in constanta). consider ca un sport-touring e mai bun ...poti sa faci si plimbari cu nevasta (1-2 pe an ). Poate am gresit...acum treaba e consumata ;) n-am bani de 2 mobre...

 

acolo unde stau eu nu prea ai ce face cu un ss. racerii de la noi se duc pe o curba si se dau acolo ...vorbesc serios. Fac poze si se uita unu la altu' cum pun genunchiul jos. Ce daracu e asta? Singura varianta la noi (in Constanta) este circuitul ( serres). daca-mi luam ss nu mai mergeam pe strada....Daca stateam in Brasov ...cumparam ss direct.

 

E clar ca astia aia care au mers pe circuit de cel putin 3 ori, pe sosea sunt buni, la fel si cei care fac acelasi traseu, ajung sa merga ca pe circuit...

si's buni.

 

NU este bine sa mergi pe circuitul lui otto (de ex)! o sa cazi, doar daca incerci sa bagi ca el...eu incercam sa vad daca-l scot pe otto "de pe circuit" si-l pun pe strada. vad ca 6 vrea sa iasa...draku vrea...

 

asa cum am zis, daca nu reusim o plimbare pasnica, o sa ma bag la una d'asta racing, sa ne cunastem, nu sa ma dau...eu in una din zile stau pe drapta si beau :)...si aprind lumanari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfff credeam ca noi muresenii am ramas singurii nebuni prin romanica dar m am inselat! da nicule evident ca n as lipsi pt nimic in lume de la asa ceva si promit ca mi iau si toate tiglele cu mine (ca mai pierd cate una pe drum asta e...). vorbeati de depasiri pai clar ca fiecare o sa incerce sa braveze nu va indoiti de asta dar sper ca fiecare dintre noi e destul de experimentat sa aleaga momentul potrivit astfel incat sa nu incomodeze. regula e simpla cine a pus roata in fata e lasat si nu se intampla nimic. ma bucura mult reactivarea lui otto:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare mie sau pana la urma se va aduna lumea?cu reguli sau fara reguli...doar cu unele chestii de bunt simt,eu personal cred ca ar iesi o treaba frumoasa.ne-am cunoaste personal,mai o poveste,mai o bere....n-ar fi rau deloc.eu personal ma voi baga,indiferent unde se tine "adunarea" si indiferent de reguli....asa ca,daca suntem macar cat de cat cu spirit organizatoric,putem da strigarea sa se adune "biciclistii" iubitori de viteza(si risc asumat:P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am tot gandit, sa-mi iau mobra de circuit (adica un ss) si sa ma apuc de circuit(att stau in constanta). consider ca un sport-touring e mai bun ...poti sa faci si plimbari cu nevasta (1-2 pe an ). Cum vine asta? plimbari sau neveste.

vad ca 6 vrea sa iasa...draku vrea... Desigur ca vreau. doar sa stiu cand ca sa ma orientez cu concediu. preferabil ar fi in august, ca atunci sunt acasa.

 

asa cum am zis, daca nu reusim o plimbare pasnica, o sa ma bag la una d'asta racing, sa ne cunastem cel mai frumos ar fi sa oprim undeva unde sa ne pute da mai tare, pe o curba mai ok. apoi mers lejer-sportiv in limitele personale. ca pan' la urma care se da de pamant, pe barba lui o face. dar totusi nu cred ca suntem 18-19ani, cu erectia in sange.

 

mi se pare mie sau pana la urma se va aduna lumea?cu reguli sau fara reguli...doar cu unele chestii de bunt simt,eu personal cred ca ar iesi o treaba frumoasa.ne-am cunoaste personal,mai o poveste,mai o bere....n-ar fi rau deloc.eu personal ma voi baga,indiferent unde se tine "adunarea" si indiferent de reguli....asa ca,daca suntem macar cat de cat cu spirit organizatoric,putem da strigarea sa se adune "biciclistii" iubitori de viteza(si risc asumat:P)

cred ca asta ar fi singura regula. bunul simt la mersul in grup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai frumos ar fi sa oprim

undeva unde sa ne pute da mai tare, pe o curba mai ok. apoi mers

lejer-sportiv in limitele personale. ca pan' la urma care se da de

pamant, pe barba lui o face. dar totusi nu cred ca suntem 18-19ani, cu

erectia in sange.

 

:crack: si ia zi, ceilalti din grup stau pe margine pe post de juriu si acorda note nu? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesante polemici aici :crack:

 

Pun si eu cateva filmulete:

 



Eu nu cred ca o motocicleta de viteza poate face fata pe serpentine:

1 pozitia...........+ parghia semighidoanelor

2 caracterul motorului ( daca e 4L + cutia lunga )

 

In opinia mea SM sau naked/alrounder/enduro-touring sunt bune pt serpentine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

:crack: si ia zi, ceilalti din grup stau pe margine pe post de juriu si acorda note nu? :crack:

NU, ei vor arunca cu pietre. care darama un baicar, va fi premiat seara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...