Sari la conținut

Obligativitatea Permisului Pt Scutere Sub 50cc


maryus
 Share

Postări Recomandate

toasted aici gresesti...pentru ca din exact motivul pe care tu l-ai invocat (circulam pe acelasi drum toti) ar trebui sa fie cunostintele egale. Deci chiar si biciclistii ar trebui sa aiba ceva legislatie. Sunt total de acord cu acest permis, dar dupa parerea mea as scoate tampenia aia cu scoala pentru A2 daca am A1 sau pentru A daca am A2. Da, un examen, neaparat, dar asta ar trebui sa-ti garanteze scoala unde faci, ca vi peste 2 ani dai examen pe mocca, iei bravo, nu iei iar bravo. Dar scoala nu inteleg de ce trebuie sa o faci iar? Si personal as adauga criteriul de incadrare in functie de EXPERIENTA si nu de varsta.

 

Mi se pare ok partea cu a2 a1 a tocmai pentru ca trebuie sa dovedesti skillul care l-ai dobandit in timpul respectiv. In rest sunt de acord cu tine, scuze daca nu m-am facut inteles. Toti ar trebui sa stim ceva legislatie. Partea cu scoala facuta iar si platirea ei de n ori normal ca e absurda, dar un examen de dovedire a abilitatilor chiar ar fi foarte bun, eventual la un pret formal, de exemplu, cat costa sa iti tipareasca un plastic nou+o taxa minima pentru stat (asta ca sa nu fie chiar moca); si cu riscul de a-mi sari lumea in cap, mi s-ar parea ok si o reevaluare periodica (examen practic) o data la 5 ani de ex, pentru ca poate in 5 ani am suferit un accident sau nu mai vad bine sau pur si simplu m-am prostit si sunt un pericol public. Desigur, in RO e posibil sa nu se poata face asa ceva niciodata din cauza anumitor interese materiale care depasesc siguranta cetateanului.

 

@rolly: vad ca te intereseaza cat de cat bunastarea ta si a celor din jur. Daca esti curios sa vezi un sistem care functioneaza super, cauta legislatia si modul de obtinere a permisului in Finlanda (alta tara, alti oameni, alta mentalitate si mai ales alt simt al responsabilitatii)...asta ca sa nu iti pierzi increderea in specia umana :smoke:

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Topicul suna asa: "Obligativitatea permisului pt scutere sub 50 cmc".

Discutia a degenerat, dar nu ma erijez eu in coordonator al discutiei, ci vreau doar sa va raspund on topic, perfect legal, asta deoarece lucrez in domeniu si cunosc foarte bine legislatia legata de mopede. Pentru ca despre mopede vorbim, atunci cand facem referire la scutere sub 50 cmc.

 

Conform art.6 pct.21 din OUG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, MOPED= vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilndrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW.

 

Conform HCGMB nr 199/2007 privind inregistrarea vehiculelor pt care nu exista obligativitatea inmatricularii si a Ordinului nr. 1501/2006 privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarii autorizatiei de circulatie provizorie, pentru a conduce si inregistra un moped, aveti nevoie de urmatoarele:

a. fiÂşa (cererea) de înregistrare, tipizat completat de către solicitant

b. actul de identitate al solicitantului persoană fizică/ certificatul de înmatriculare al persoanei juridice, delegația tip Âşi cartea de identitate a delegatului, original Âşi copie. Certificatul de înmatriculare al persoanei juridice poate fi prezentat în copie, numai atunci când are înscris pe aceasta “conform cu originalul”, alături de semnătura Âşi Âştampila persoanei cu drept de semnătură din cadrul societății.

c. actul de proprietate asupra vehiculului (factura sau contractul de vânzare-cumpărare), original Âşi copie

d. cartea de identitate a vehiculului, având aplicată folia R.A.R, original Âşi copie

e. dovada efectuării inspecției tehnice, pentru vehiculele mai vechi de doi ani, original Âşi copie

f. dovada plații taxei de înregistrare

g. dovada plății contravalorii certificatului de înregistrare

h. dovada plății contravalorii plăcuței cu numărul de înregistrare

i. asigurarea obligatorie a vehiculului pentru minim 6 luni, original Âşi copie.

cu mentiunea ca respectivii conducatori de mopede trebuie sa aiba varsta de minim 16 ani impliniti si sa faca dovada absolvirii unui curs de legislatie rutiera.

Inregistrarea mopedelor se face de catre consiliile locale ale sectoarelor municipiului Bucuresti, prin compartimentele aflate in cadrul aparatului propriu sau a serviciilor publice din subordine (in cazul judetelor, inregistrarea se face de catre Servciile Publice Comunitare).

 

Asadar, nici in 2009 nu este reglementata obtinerea permisului pentru conducerea pe dumurile publice a unui moped.

Aveti mentionata legislatia, asadar pentru orice neclaritate, purcedeti la citirea lor.

Spor la treaba! :laugh:

Editat de misha77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma tu tot speri sa iei A de la 16 ani.

 

Nu . eu sper sa fie AM de la 14 :(

 

E bine A1 la 16 ani.

 

 

lasa`l ma in pace!

 

eu cred ca o sa se puna AM/MA de la 14 ani! parerea mea!

 

:D

 

Oare cocalarii se descurca sa dea de permis pe calculator?

 

Le intra freza "STRUTZ" in ochi :D

 

Sau nu vad de ochelarii de soare , Marca : D&G ( Dau cu Grebla ; Daniel & Gabi )

 

@Misha : E bine si cu legislatie , dar era mai bine cu carnet pentru ca nu mai iei amenzi aiurea , ca n-ai curs :laugh:

Editat de S o r i n DNA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nar fi o problema sa introduca categoria AM dar , sa nu te coste o avere aceasta categorie , de exemplu A1 costa cu tote taxele ce le platesti apx.5 mil , nu merita deorece faci A1 si pesete 2 ani mai da 5 mil daca nu cresc taxele categoria (ceea ce nu se pote) pentru categoria A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...
Nu s-a mai introdus permisul...se pare ca legiuitorii sunt ocupati cu altele. Sa ne bucuram pentru asta!

 

da sa se intorduca odata permisul pt scutere ca m-am saturat de pusti la 14-16 ani sa ma bazaie cu scuterica - iar culoarea rosie pt multi scuteristi e fix ... frectie la permisul inexistent

sa fie toate inmatriculate - si sa raspunda la fel ca si ceilalti pe 2 roti

nu au fost putene cazurile in care a trebuit sa franez in mijlocul intersectiei ca trecea cate unu pe rosu fara se se asigure (gen cazul din iasi)

 

iar la partea cu casca obligatorie ... nu prea as vrea sa va oblige ... asa cei inconstienti ne dau sperante

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, e selectie naturala. Si eu conduc unu de 50 si era sa arunc cu casca dupa un pusti cordit care a taiat toata intersectia pe paraitoare, de era sa-l spulbere un SUV venit infipt pe prima banda de pe sensul opus (ca si astia se grabesc tare se pare, unu mai inconstient ca altu').

 

Despre partea cu inmatricularea si carnetul, unde mai e fun-ul si adrenalina, unde e traiul periculos, sa stii ca in orice secunda poti sa-ti iei amenda penala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

De acord cu permisul pt scuter si iar de acord numa' de la 16 ani in sus. Pustiulici de 12 ani aduce ta su din Italia scuter de 125 cc il inscrie pe primarie (caz fericit) si iesetembelu junior cu el in trafic.Am condus un Peugeot 125 cc si numi s a parut deloc jucarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

da sa se intorduca odata permisul pt scutere ca m-am saturat de pusti la 14-16 ani sa ma bazaie cu scuterica - iar culoarea rosie pt multi scuteristi e fix ... frectie la permisul inexistent

sa fie toate inmatriculate - si sa raspunda la fel ca si ceilalti pe 2 roti

nu au fost putene cazurile in care a trebuit sa franez in mijlocul intersectiei ca trecea cate unu pe rosu fara se se asigure (gen cazul din iasi)

 

iar la partea cu casca obligatorie ... nu prea as vrea sa va oblige ... asa cei inconstienti ne dau sperante

:agree: Cred ca va este de folos un act oficial, si eu am fost curios si acum sint oficial lamurit si fara lacune

Sorin Coserea examen AM.doc

Sorin Coserea examen AM.doc

Editat de LONCIN-18A
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vârsta minimă pentru obținerea permisului de conducere VA FI:

a) 16 ani împliniți pentru categoriile AM, A1 Âşi B1

B) 18 ani împliniți pentru categoriile A2, B, BE, C1 Âşi C1E;

c) 20 ani împliniți Âşi o experiență de cel puțin doi ani de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2, sau 24 de ani împliniți, pentru categoria A;

d) 21 de ani pentru categoriile C, CE, D1 Âşi D1E;

e) 24 de ani pentru categoriile D Âşi DE.”

Editat de FLR-BV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vârsta minimă pentru obținerea permisului de conducere VA FI:

a) 16 ani împliniți pentru categoriile AM, A1 Âşi B1

B) 18 ani împliniți pentru categoriile A2, B, BE, C1 Âşi C1E;

c) 20 ani împliniți Âşi o experiență de cel puțin doi ani de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2, sau 24 de ani împliniți, pentru categoria A;

d) 21 de ani pentru categoriile C, CE, D1 Âşi D1E;

e) 24 de ani pentru categoriile D Âşi DE.”

Am inteles pe dos,mersi de lamurirefriday.gif

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...