Sari la conținut

Rossi's Fan Club 46


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

In afara de primele trei ture a cam omorat spectacolul...

Ce vremuri! Kawape pista, chiar daca depasite cu un tur si ceva, Doohan la boxe, derapaje Ducati inca din primele ture.

Asta afost primul an cu 1000 cmc, parca...

Ce piloti slabi in competitie cu Vale, d-aia a castigat atatea titluri, nu ca a fost cine stie ce de capu' lui, noooo!

Daca mai gasiti d-astea, mai puneti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Speedy.K a spus:

 

Daca mai gasiti d-astea, mai puneti.

Daca ti-a placut, iti mai dau. 

Prima cursa si prima victorie cu Yamaha... MP al RSA, 2004. Rossi vs Biaggi, cu Guido Meda in rolul lui ai o gura..  O cursa, nu neaparat spectaculoasa, dar tensionata de la un capat la altul.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grazie! Stii cum e cand n-ai timp, daca ti le da cineva mura-n gura, te uiti, da' daca trebuie sa stai tu sa le cauti te ia somnu'.

Mama, ce mahnit era circuitul ala! Zici ca e Adancata fata de restul din campionat...

Asta e prima cursa cu Yamaha care nu facea doi bani in sezoanele anterioare, toata lumea o injura. Si a venit Vale si din prima cursa pole si victorie.

Eu nu stiu cum rezistau cardiac italienii sa se uite la curse cu comentatoru asta!

Ilie Dobre era pistol cu apa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, Speedy.K a spus:

Grazie! Stii cum e cand n-ai timp, daca ti le da cineva mura-n gura, te uiti, da' daca trebuie sa stai tu sa le cauti te ia somnu'.

 

Mama, ce mahnit era circuitul ala! Zici ca e Adancata fata de restul din campionat...

 

Asta e prima cursa cu Yamaha care nu facea doi bani in sezoanele anterioare, toata lumea o injura. Si a venit Vale si din prima cursa pole si victorie.

 

Eu nu stiu cum rezistau cardiac italienii sa se uite la curse cu comentatoru asta!

Ilie Dobre era pistol cu apa!

Eu le revad acum, in pauza competitionala. Pe cele mai interesante/importante am sa le urc aici, daca sunt doritori. 

 

Cred ca este Phakisa Freeway.. Sper sa nu gresesc.. Cealalta varianta ar fi Kyalami, dar nu imi aduc aminte ca Rossi sa fi concurat vreodata pe Kyalami... Poate sunt altii cu memorie mai buna, care sa corecteze, daca gresesc. 

 

Lucrurile sunt mai complicate.. in realitate Rossia concurat de la inceput cu o motocicleta total reproiectata. Cand a venit, in 2004, Furusawa i-a pus la dispozitie lui Rossi doua sau trei motoare, dintre care sa il aleaga pe cel pe care il doreste. A ales crossplane-ul si asa  s-a nascut mobra pe care a castigat prima cursa pentru Yamaha. Primul pilot din istorie care a obtinut doua victorii consecutive cu constructori diferiti. Ultima cursa castigata cu Honda si prima cu Yamaha. In contextul in care a plecat de la Repsol-Honda, a fost ca o palma cu piciorul peste obrazul lor. De aceea nu il digera nici acum. Ulterior le-a aratat,cu prisosinta, ca fara el nu mai castiga nici un titlu.. pana in 2011, cand a venit Stoner. 

 

Guido Meda este un spectacol in sine... ramane antologic comentariul lui la ultimele doua tururi din cursa de la Barcelona 2009.. Mama mia!  Mama miaaaa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce engleza buna avea Max fata de Vale!

Tare ca si-au dat mana in turul de onoare. Tare ca la conferita de dupa Max a vorbit absolut pe sleau, a explicat ce problema avea in ultima parte a turului si a zis ca Vale era mai rapid acolo si ca n-a avut ce sa-ifaca. In zilele noastre toti dau declaratii diplomatice si atat.

Foarte tare cum la conferinta Sete i-a imprumutat bidonul lui Vale sa ia o gura exact cand lui i-a venit randu' sa vorbeasca si Vale nu stia cum sa i-l dea inapoi sa nu se vada. Extrem de tare mi se par chestiile astea umane azi, cand toti sunt ca niste roboti politicaly corecti si plecati sponsorilor, inclusiv alora de pe bidoane. Si tot in registrul asta, azi nu-si mai permite nimeni sa-si toarne apa in cap din bidonul e care scrie RedBull, ca o sa ii taie sponsorul bani pentru ca s-au prins fraierii de la televizor ca pilotul are apa in bidon, nu RedBull...

Stiu comentariile broscarului, stiu Barca 2009, doar ca m-a frapat acum ca se agita si cand nu se intampla mare lucru. Am zis de Ilie Dobre, dar era un alt comentator de fotbal pe care il injurau microbistii ca se agita rau in comentariu cand de fapt nu se intampla absolut nimic pe teren. Nu stiu despre cine era vorba, nu ma uit la fotbal intern mai deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, Speedy.K a spus:

Ce engleza buna avea Max fata de Vale!

Tare ca si-au dat mana in turul de onoare. Tare ca la conferita de dupa Max a vorbit absolut pe sleau, a explicat ce problema avea in ultima parte a turului si a zis ca Vale era mai rapid acolo si ca n-a avut ce sa-ifaca. In zilele noastre toti dau declaratii diplomatice si atat.

Foarte tare cum la conferinta Sete i-a imprumutat bidonul lui Vale sa ia o gura exact cand lui i-a venit randu' sa vorbeasca si Vale nu stia cum sa i-l dea inapoi sa nu se vada. Extrem de tare mi se par chestiile astea umane azi, cand toti sunt ca niste roboti politicaly corecti si plecati sponsorilor, inclusiv alora de pe bidoane. Si tot in registrul asta, azi nu-si mai permite nimeni sa-si toarne apa in cap din bidonul e care scrie RedBull, ca o sa ii taie sponsorul bani pentru ca s-au prins fraierii de la televizor ca pilotul are apa in bidon, nu RedBull...

Da, frumos  si foarte natural gestul. Doi piloti exceptionali! 

Si, da.. ai punctat foarte bine niste detalii, poate minore, dar care faceau cursele si atmosfera din jurul lor diferita mult (in bine) fata de ceea ce putem vedea acum. 

In seara asta, am vazut cursa 1 din WSBK. Frumoasa cursa, indiscutabil! Insa parca nu a avut savoarea si doza de nebunie pe care o aveau cursele de acum 20 de ani... Se vede ca sunt tacticizate, ca conteaza in primul rand punctele, in clasamentul general.. Pe vremea lui Bayliss, Haga, Edwards, se mergea cu garda jos.. conta victoria, iar la sfarsit erau toti fericiti ca niste copii...se ardeau caucioace si isi faceau mici glume si farse in parc ferme..  bine, mai putin Haga care era foarte zen si.. samurai.. Azi, ii vedem ca schimba replici, in urma unui mic incident de cursa.. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oo, da.. multi piloti spanioli vorbesc excelent italiana. Mi-l aduc aminte pe Jorge Lorenzo dand un interviu intr-o italiana perfecta. Bine, nu este ca si cum ar trebui sa invete germana sau japoneza.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, Sebastian Domozina..comenta ca o mitraliera MG42. Dobre este ala care a doborat de vreo 5 ori recordul mondial al celui mai lung GOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLL!! 

Un interviu recent cu Rossi: 

Doctorul spumos ca intotdeauna.. :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

nume interesante la cursa de 100km

 

https://www.crash.net/motogp/news/1017871/1/petrucci-joins-rossi-s-100km-dei-campioni-ranch-race

 

Valentino Rossi

Pedro Acosta

Niccolo Antonelli

Albert Arenas

Xavier Artigas

Francesco Bagnaia

Lorenzo Baldassarri

Axel Bassani

Marco Belli

Marco Bezzecchi

Ferran Cardus

Raffaele De Rosa

Fabio Di Giannantonio

Andrea Dovizioso

Filippo Farioli

Augusto Fernandez

Matteo Ferrari

Federico Fuligni

Filippo Fuligni

Lorenzo Gabellini

Paulin Gaultier

Manuel Gonzalez

Alessandro Gramigni

Sammy Halbert

Stefano Manzi

Luca Marini

Jorge Martin

Andrea Migno

Franco Morbidelli

Mattia Pasini

Matteo Patacca

Danilo Petrucci

Tito Rabat

Michael Rinaldi

Alex Rins

Alex Salvini

Alberto Surra

Celestino Vietti

Alessandro Zaccone

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 8 months later...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...