Sari la conținut

Zzrica Fara Frica


ray
 Share

Postări Recomandate

sal'tare oameni buni,

va fac cunostinta cu noua mea prietena de drumetii, este un zezerica de 600 de prin 91; daca era vin era bine, dar asa, fiind vechiutz, are ceva bube pe ici pe colo. Nu conteaza, se rezolva toate in timp. Asta am gasit si eu la ce bani aveam.

 

Important e ca motorul trage bine (facut deja 600 km); tobele se aud super.

Deja il manevrez destul de bine, mai am un pic sa ma acomodez dar cred eu ca ma descurc. Nu mi se pare greu de manevrat, e chestie de obisnuinta (fata de fostul motor, rs50, care era de 2 ori mai usor).

 

Alte impresii :

- saua joasa si comoda; ajung bine cu picioarele jos desi sunt mic de inaltime;

- puterea e "livrata" de jos, nu mai astept ca inainte sa treaca de 7000 rpm ca sa ofere ceva;

- nu i-au pus comutator pt benzina (reserve); ci doar 2 leduri rosii care clipesc innebunitor dupa ce parcurgi 170-180km si raman 6-7 litri in rezervor;

- consumul a iesit cam 6.6 in oras + autostrada (fugarita), scazand la 5.4 mers usurel pe serpentine si drum intre localitati;

- trebuie neaparat sa-i schimb kitul de lant. Am comandat deja; vine pe joi; pana atunci merg usurel.

 

Pun si niste poze de la escapada din week-end :finger:

post-4559-1129551322_thumb.jpg

post-4559-1129551343_thumb.jpg

Editat de ray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ii schimb si cauciucul, in primavara. eu zic ca mai tine 2-3 saptamani cat mai e sezonul "open". Uleiul - la fel, il schimb in primavara; acum doar de kit ma ocup. Credeti ca e ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ii schimb si cauciucul, in primavara. eu zic ca mai tine 2-3 saptamani cat mai e sezonul "open". Uleiul - la fel, il schimb in primavara; acum doar de kit ma ocup. Credeti ca e ok?

 

Cica uleiul ar fi bine sa il schimbi inainte de a o baga la iernat. Era pe aici pe forum un ghid referitor la asa ceva, vezi poate il gasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ray,

Eu iti recomand sa schimbi cauciucul acum, daca poti, chiar si cu unul sh.

Doamne fereste pui o frana si buf, si ai o paguba imensa, numai vb de posibile alte probleme, si toate pt un cauciuc.

Mai ales acum, cu vremea asta rece, cauciucuri reci, este des ud pe jos, marcaje care aluneca etc.

 

:finger:

 

Referitor la ulei, eu ti-as recomanda sa il schimbi inaite de intrarea in iarna, contine tot felul de deseuri de combustie, care nu este bine sa stea toata iarna in interiorul motorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, cred ca aveti dreptate. Uleiul il voi schimba chiar inainte sa il bag la iernat, dar iau unul mai ieftin ca oricum trebuie schimbat din nou primavara. Iar cauciuc - caut SH! By the way - stiti pe cineva care vinde? caut si eu acum pe forum..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru noul motor :crack: Ma bucur ca ai reusit sa faci acest mare pas de 550cmc adica diferenta de la cel de 50 care l-ai avut inainte pana la cel actual.Sa-l stapanesti sanatos si fara incidente.Ciao :finger:

Editat de Vitezistu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...