Sari la conținut

Un Nou Custom


Klaus
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 189
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pozele astea trebe bagate la faza lunii.......ce tare esti ma klaus..astea da poze superrrrr :laugh: :moto:

 

sa speram ca formele vin cit de curind

 

spor la treaba klaus

 

salut

roby

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma apuc de ea saptamana viitoare, iar finalul va fi cam peste vreo 3 luni, e mult de munca si materialele se fac rost greu.

Eu sunt de parere ca o sa-ti ia mai mult de 3 luni ptr. ce vrei tu , gandeste-te ca fabricarea peiselor se leaga una de alta , adica nu poti face bascula pana nu ai tot ansanblu spate gata ( roate , botuc , ax , etc) . deasemenea nu poti face cadru pana nu e bascula gata si tot asha , apoi intra in discutie , strungar , frezor , sudor , vopsitor , crom , etc ...... , dupa mine 3 luni e putin .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca o sa-ti ia mai mult de 3 luni ptr. ce vrei tu , gandeste-te ca fabricarea peiselor se leaga una de alta , adica nu poti face bascula pana nu ai tot ansanblu spate gata ( roate , botuc , ax , etc) . deasemenea nu poti face cadru pana nu e bascula gata si tot asha , apoi intra in discutie , strungar , frezor , sudor , vopsitor , crom , etc ...... , dupa mine 3 luni e putin .

 

sudor eu is, vopsitor la fel. cadrul il fac in 3-4 zile in momentul cand ma apuc de el, probleme la bascula nu sunt ca va fi cadru rigid si asa cum lam proiectat la dimensiuni , asa il fac, nu vor fi abateri, cadrul la simson lam facut in 3 zile.roata e proiectata sa iasa de 195 si o sa intre la fix.

o sa dureze mult rezervorul si cromul, restu e usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca o sa-ti ia mai mult de 3 luni ptr. ce vrei tu , gandeste-te ca fabricarea peiselor se leaga una de alta , adica nu poti face bascula pana nu ai tot ansanblu spate gata ( roate , botuc , ax , etc) . deasemenea nu poti face cadru pana nu e bascula gata si tot asha , apoi intra in discutie , strungar , frezor , sudor , vopsitor , crom , etc ...... , dupa mine 3 luni e putin .

 

Harley, se lucreaza in paralel si cred ca in aprox 3 luni de zile va fi gata (nu se asteapta o piesa, totul e cotat si se da la meserias sa lucreze). Simsonul lui Klaus, facut anii trecuti, a durat mai putin de 3 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Harley, se lucreaza in paralel si cred ca in aprox 3 luni de zile va fi gata (nu se asteapta o piesa, totul e cotat si se da la meserias sa lucreze). Simsonul lui Klaus, facut anii trecuti, a durat mai putin de 3 luni.

Nu mai zic nimic , ma retrag strategic :laugh: si prin aprilie dabea astept sa vad bebelusul , poate il vedem pe viu la fest de la Ploiesti .... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bag ceva in ea de iarna cu geru ei cu tot. nu poti sa faci nimic, iar sunt -20 de grade afara si nu poti lucra, mam ocupat de roata de pe spate, am gasit solutie cum sa mai intaresc cadrul ca fiind din teava de 27 miera frica, partea de jos o fac de 34.

Am avut noroc ca am dezmembrat motocicleta pana acu, deja nu ma mai grabesc ca nu o sa o termin la timp, pana acu trebuia sa am gata cadrul , acu trebuia sa lucrez la rezervor, dar ma enervez degeaba.

frumos cadrul ala roby da e mai frumos al meu. :finger:

uite o poza cu ce diferenta va fi intre cadrul vechi si cel nou la lungime, gatul va fi extrem de aproape de stalpul pentru gaturi, iar spatele va avea gaura pt ax acolo in spate pe masa de cadru la stalpii aia, altceva nam ce sa va mai arat ca nam mai facut nimica

 

cah , ce urat e cadrul de nipru>>>>

post-1377-1139335853_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

klaus sper ca ai centrat suportul in ce prinzi jugul,fata de suportul din spate pe ce vei pune axul rotii pt centarea cadrului ????

baniesc caa da....ca stiu ca iiti place ce faci,pacat cu vremea aia naspa si frig...mama ei de vreme.....

 

ca altfel sigur vedeam cadru deja

 

salut :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma , am centrat stalpul pe care pun gatul cadrului cu soba din casa, :finger: pai cu ce dracu era sa o centrez.?

intradevar era gata pana acu cadrul. dar nui nimic, ne facem noi mari, anul asta voi mai face pe putin doua cadruri in afar de asta. doar vine vara si incepe distractia pe caldura.

salut roby si intra pe mesenger

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am fost la atelier si mam jucat putin, hai sa bag si cateva poze.

in primul rand am taiat cadrul ca sa scot cateva tevi de pe el si dupa aia mam apucat de cadrul nou, in sfarsit, in cateva zile e gata.

post-1377-1139596929_thumb.jpg

post-1377-1139597041_thumb.jpg

post-1377-1139597217_thumb.jpg

post-1377-1139597399_thumb.jpg

post-1377-1139597634_thumb.jpg

post-1377-1139597735_thumb.jpg

post-1377-1139597894_thumb.jpg

post-1377-1139598140_thumb.jpg

post-1377-1139598278_thumb.jpg

post-1377-1139598535_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai noroc

Marfa iese

Ii faci suportul sheii "scobit" gen Martin Bros?

Si daca vrei sa ne spui,sunt curios ce roata ii pui pe spate?...pt ca pe fata o sa fie obligatoriu 21 la genul asta de cadru...zic io.. :finger:

Sa ai spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Klaus ...in fata la pipa sper ca mai faci vreo intarire?nu lasi doar placa acea de fier? presupun ca mai faci ceva intariri acolo la pipa??

Bine ca ai inceput sa faci cadrul,astept sa vad cu iese ansamblul tevilor in spate...pe plan se vede dar e alceva sal vedem asa in poze...

apropo...din ce faci rezervorul? sau il faci de la zero din tabla?

As avea o intrebare daca tot ai facut bara de sub rezervor curbata,de ce nu ai facut un pic curbata si bara din fata motorului un pic curbata,stiu ca gusturile nu se discuta,dar intreb de curiozitate...daca in general tevile pe acest cadru vor avea cit decit o linie curbata la tevi...

 

salut si spor la munca :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era pus provizoriu, azi am mai facut putin la el, binenteles ca am intarit pipa,

initial am vrut bara in fata curbata dar nu prea mia mai placut , cu ceva nu se potrivea

rezervorul il fac din altul ca nu am roata engleza gata

post-1377-1139676444_thumb.jpg

post-1377-1139676726_thumb.jpg

post-1377-1139676905_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai noroc

Marfa iese

Ii faci suportul sheii "scobit" gen Martin Bros?

Si daca vrei sa ne spui,sunt curios ce roata ii pui pe spate?...pt ca pe fata o sa fie obligatoriu 21 la genul asta de cadru...zic io.. :finger:

Sa ai spor!

 

 

pe spate pun roata facuta de la zero , inel de aro pe 16, spitat, butucul e deja facut la strung , mai trebuie sal sudez si sa fac spitele saptamana asta si le trimit pe toate la cromat, cauciucul va fi de 195 de masina, pe 16 cu balon foarte mic, daca nu gasesc de motor.

butucul are forma asemanatoare celor de la exile cycles

post-1377-1139677260_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@klaus

o idee

daca tot pui cauciuc de masina ii poti pune un slick pentru asfalt de la masinile de raliu

ar da bine pt ca n-au "santurile" alea de la cauciucurile de strada

poti face rost cu bani putini ducandu-te la o etapa de viteza in traseu montan cand se tine in zona la tine

du-te la start si vb cu echipele de asistenta tehnica;ai ei uzate si te mai duc o gramada de timp

vezi ca au dimensiunile ca la motociclete(ex. 200,210,220)dar nu cred ca gasesti sub 200

 

daca te sucesti si iti pui roata pe 15 in loc de 16 cred ca pot sa-ti fac rost de un 220/15(fara bani)

o sa stiu sigur sapt viitoare;mi-a promis cineva ca-mi aduce pt mine,si n-am ce face cu 2

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca il faci rost pe 220 pe 15 il vreau daca e moca, nu strica, e chiar bun dar proiectul asta nul schimb ramane pe 16 ca am gaurit deja geanta pe 16 si 220 nu intra pe cadrul pe carel fac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...