Sari la conținut

Un Nou Custom


Klaus
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 189
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut Klaus.

Ti se pare suficient de sigur acest cadru ?.

Crezi ca va trece cinstit testele de la omologare ?

Ce pericol de rupere exista in cazul unui impact frontal cu un autovehicul sa zicem la 100 km/h ?

Daca s-ar rupe in locul pe care ti l-am desenat nu crezi ca ar face varza stomacul pilotului ?

post-6252-1140526535_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios ce motocicleta face fata unui impact frontal cu un autovehicul la 100 km/h.

Chestiunea nu este daca ar face fata sau nu ; ci daca in acel moment acest cadru s-ar rupe.Si nu ma refer la crapaturi la suduri ci la a se face cadrul bucati.

 

Cand am spus "pericol de rupere" ma refeream defapt la pericolul de rupere al cadrului.

 

Si as avea o rugaminte : nu mai scrieti posturi de genul " si io " sau "sunt de acord cu X " , etc. Sunt sigur ca puteti mai mult de atat.

Editat de im0rtel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tinand cont de faptul ca acest cadru urmeaza a fi sudat cu simt de raspundere, dupa care se va merge cu el la biserica pentru a fi sfintit, nu cred ca o sa ai ocazia de a sti cum arata acest cadru rupt.

In alta ordine de idei, orice cadru care se rupe in zona subliniata de tine poate provoca rani grave in zona stomacal-inghinala, asta in cazul in care nu zbori de pe moto (pentru impactul frontal pe care il invocai).

 

Si eu as avea o rugaminte pe care ti-o adresez: completeaza-ti datele din profil. Sunt sigur ca poti mai mult decat atat. Respectandu-ne, te respectam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regret faptul ca , dupa ce altcineva a raspuns nu se mai pot edita mesajele anterioare.As fi putut sa scriu acolo aceste cuvinte , in loc sa mai fac un post nou.

In primul rand : cele patru intrebari erau adresate lui Klaus.Oricare alte incercari de raspuns sunt totusi binevenite.

In al doilea rand : acestea sunt toate datele pe care doresc sa le fac publice in acest moment.Daca ti-ai argumenta rugamintea cu mai mult decat un : Respectandu-ne, te respectam (In care faci 2 greseli : respectul meu fata de tine nu atrage de la sine putere si respectul tau fata de mine , desi am inteles ce vrei sa spui , modul in care ai construit fraza o face neinteligibila .Pe langa asta vorbesti la plural.Adica in numele unui grup.Daca mi-ai spune ce grup ti-a dat voie sa vorbesti in numele lui ( cu acordul scris al fiecaruia ) as putea sa imi dau seama cu cine stau de vorba , de fapt.

In al treilea rand : eu nu invocam nimic in intrebarile mele.Am incercat sa postez cat mai la subiect dar am deviat deja prea mult . De aceea , daca doreste robychopper , poate sa stearga acest post.

Editat de im0rtel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, nu am chef sa ma cert aiurea-n tramvai cu tine, dar ai incercat sa scrii ceva fain si nu ai reusit. Nu vorbeam in numele unui grup, vorbeam la pluralul majestatii.

Hai c-o las balta, oricum Klaus stie ce face.

Pentru detalii gramaticale si ciondaneli, te astept pe messenger sau p.m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca nu se va rupe si daca as avea cateva detalii tehnice ale problemei [cum ar fi :material(dimensiuni teava, metoda indoire cald/rece), greutatea finala a motocicletei, furca(unghiul acesteia cu, carosabilul, grosimea ei, puterea de absortie a socurilor) si roata de fata] cred ca as putea determina mai exact la ce forta poate rezista produsul finit. Insa nu cu o precizie de savant.

Oricum la viteza mentionata si la un impact frontal cred ca motociclistul zboara lejer peste coarne asa ca daca se rupe sau nu, nu cred ca mai conteaza.

 

Nu am nimic cu nimeni insa intr-o oarecare masura Lup Alb are dreptate!(aici nu studiem gramatica asta e, suntem "noi" mai ne"ciopliti")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasati omul sa lucre ca stie ce face ,sigur...pina la urma urmei orce motor se face varza si posibil sa nici nu traiasca proprietarul la acident frontal la 100km la ora

in loc sa va ginditi cum va iesii acest cind e gata,va ginditi cum ar fii la un acident,klaus stie ce face sigur si la fel si sudurile ce le face la sfirsit nu vor fii de pomana stiu sigur asta...

 

respecte roby :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CORECT este ce zice roby in plus nu cred ca klaus si-ar pune viatza prietenei in pericol ''fusherind'' sudurile, lasatzi omul in pace sa face dupa bunul lui simtz, imOrtel nu te baga in laturi ca te mananca porcii, aici se fac motociclete nu gramatica. (parera mea)

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si as avea o rugaminte : nu mai scrieti posturi de genul " si io " sau "sunt de acord cu X " , etc. Sunt sigur ca puteti mai mult de atat.

.....nene,daca nu ai fi inceput cu ironia,nu avea nimeni treaba cu tine....

asa ca: respecta si vei fi respectat....asta include si sa te prezinti( datele din profil)....

Chestiunea nu este daca ar face fata sau nu ; ci daca in acel moment acest cadru s-ar rupe.Si nu ma refer la crapaturi la suduri ci la a se face cadrul bucati.

...in acest grup al chopperistilor,cadrurile/cadrele se fac bucati cu flexu'!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ti se pare cam putin?? sau e pretul asta fiindca e pentru o prietena?

da, e puțin, dar e un început. până acum a lucrat degeaba pentru oameni care nu-i erau nici măcar prieteni, după cum s-a dovedit. după ce l-am convis că orice muncă trebuie plătită, ar fi fost culmea să-mi ceară mai mult. oricum, polidiscu, bormaÂşina Âşi apartul foto mi le-a stricat, aÂşa că, până la urmă, s-au adunat mai mult de 10 milioane, că n-o să-l pun să-mi cumpere altele. dacă ar fi lucrat pentru altcineva, ar fi intrat în preț Âşi uzura uneltelor, consumabilele (electrozi, curent) că doar aÂşa se face. pe astea le-am plătit separat. sudura finală va costa alte milioane, că tre să reziste Âşi aparatul consumă mult curent. deci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci....va rog frumos sa terminati cu aceste discutii in acest topic.....

 

Asta este ultimul post pus de mine aici.....si sper sa nu fie nevoie sa mai avertizez inca o data in legatura cu asta.....ok

 

Urmatorul post il va pune klaus....cind va putea.....

 

va salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci....va rog frumos sa terminati cu aceste discutii in acest topic.....

 

Asta este ultimul post pus de mine aici.....si sper sa nu fie nevoie sa mai avertizez inca o data in legatura cu asta.....ok

 

Urmatorul post il va pune klaus....cind va putea.....

 

va salut

'NTZELES! sa traitzi :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci....va rog frumos sa terminati cu aceste discutii in acest topic.....

 

Asta este ultimul post pus de mine aici.....si sper sa nu fie nevoie sa mai avertizez inca o data in legatura cu asta.....ok

 

Urmatorul post il va pune klaus....cind va putea.....

 

va salut

 

 

 

:yikes:

 

Zici ca esti de la gestapo mai brazer,aproape ca mi s-a facut frica :yikes:

 

Poti sterge postul ca nu marai..stiu ca e pe langa dar n-am putut sa ma abtin..asa sunt eu,zlab

 

Heil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze din week-ndul trecut, cand am fost pe la Klaus.

Klaus dadea afturile de sudura.post-263-1140689129_thumb.jpg

Apare si stapana..onutz pe forum.post-263-1140689196_thumb.jpg

Probam fostul meu ghidon...nee, nu ne place la nici unul cum da pe motor...trebuie altele facute de la cap.post-263-1140689259_thumb.jpgpost-263-1140689306_thumb.jpg

Pozele cu proiectul, ce de, asa lucreaza fizicienii..:yikes:post-263-1140689366_thumb.jpgpost-263-1140689400_thumb.jpg

Si o poza cu unul de pe acolo.post-263-1140689464_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghici cine a descoperit netul?

ceai ma iar teai imbatat fara mine?

intradevar a descoperit betivul rus netul.

 

 

Salut Klaus.

Ti se pare suficient de sigur acest cadru ?.

Crezi ca va trece cinstit testele de la omologare ?

Ce pericol de rupere exista in cazul unui impact frontal cu un autovehicul sa zicem la 100 km/h ?

Daca s-ar rupe in locul pe care ti l-am desenat nu crezi ca ar face varza stomacul pilotului ?

am spus ca e forma finala, daca stiti romana, in nici un caz cadrul final. Nu am bagat absolut nici o intaritura pana acum, am de sudat pe el cel putin 15 table ca intaritura in locuri in care nu se vor vedea, necesita intarituri deoarece piesa aia centrala este ceva nou in domeniu, este de-a mea mai bine spus, stati linistiti ca nu se va rupe nimic, cat despre impactul frontal la 100........aberezi

dai un impact cu un nipru la 50 km la ora sa vezi ce se intampla, din pacate se rupe teava de sub rezervor destul de bine de langa sudura.

comentati cand va fi gata cadrul si accept orice fel de test din parte voastra, cand am facut cadrul la simson aveam curajul sal arunc de la etajul 2 sa vad daca se stramba sau se rupe ceva, intaritura isi face treaba si daca bagi intarituri pitite cu cap sa nu se vada e totul ok.

daca teai uita la suprafata care ai incercuito ai gasii vreo 10 solutii de intaritura a sudurii , ii trebuie pentru ca e o suprafata mica de sudura acolo.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...