Sari la conținut

Reparatii sei


darian
 Share

Postări Recomandate

Buna am si eu o intrebare. Am vazut niste sei de hornet facute foarte frumos. Ce fel de material aveau? Piele sau imitatie? si ca amortizor burete sau gel? M-ar interesa pretul pentru 2 variante. Imitatie de piele+gel si piele+gel.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut

 

Alea,le-am facut/modificat cu piele sintetica si cu silicon. Nu lucrez cu piele naturala,si gelul e de fapt gel siliconic - cam tot pe-acolo...Si totul,imbracat intr-un strat (pe mijloc,chiar 2) de burete obisnuit,cu densitate mai mica decat a seii,ca sa fie mai moale.Chiar si rashchetat buretele original,ca sa nu se inaltze mai mult,cu totul.Ca pretz: pina-n 200 ron.Cam 150,as zice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Alea,le-am facut/modificat cu piele sintetica si cu silicon. Nu lucrez cu piele naturala,si gelul e de fapt gel siliconic - cam tot pe-acolo...Si totul,imbracat intr-un strat (pe mijloc,chiar 2) de burete obisnuit,cu densitate mai mica decat a seii,ca sa fie mai moale.Chiar si rashchetat buretele original,ca sa nu se inaltze mai mult,cu totul.Ca pretz: pina-n 200 ron.Cam 150,as zice...

 

Multumesc de raspuns. Cand am bani o sa vin o fuga cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la o aprilia pegaso s-a crapat vinilinul. cat ma costa sa-l schimb la tine si cat dureaza? merci

 

doua zile si 90 de ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

O trimiti prin curier.Pot s-o reimbrac cu poliplan,ca sa fie mai rezistenta la "frecush".Asta e materialul din care se fac bannerele,in cazul in care nu stii despre ce vorbesc.Doar ca n-o sa fie prea aspectuasa,avind in vedere ca materialul e cam "batzos",si evident,nu se-ntinde.Clar,o s-o fac cusuta,husa asta.Am mai facut asa,pt. cross,dupa cum ziceai.Si colorata, galben cu albastru,ca era o sea de Husaberg.Ramine optiunea ta - vrei extra-rezistenta,dar mai ciudata,ca sa nu zic uratzica, sau aspectuasa,dar cu rezistenta mecanica normala...Ca pretz...Cam 100 ron,daca-i vorba doar de reimbracat. Daca era alta motocicleta,ar fi fost un pic mai ieftin.Problema e ca la F650,pielea e lipita de burete.Mai bine zis,buretele e turnat in pielea aia.Asa ca la desfacere, trebuie jupuita de pe burete.Buba e la partile laterale din fatza,unde buretele e foarte subtire, si se rupe - nu poate fi jupuit frumos.Asa ca trebuie adaugat un strat subtire de burete,in plus,ca sa mascheze toate imperfectiunile rezultate prin desfacere.Adica,mai multa bataie de cap si materiale,fatza de o sea "normala".

Mesaj completat

Am uitat sa-ti zic de pretz...Cam 100 ron,cu totul.Mono-color sau bi-color,cum vrei.Ca mi-e tot aia,daca tai materialul dintr-o singura culoare,sau din 2.

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. O sa iau in calcul cele spuse. La mine, materialul e destul de elastic (ceva musama, plastic), respectiv il pot prinde cu degetele si sa il ridic de pe burete, ceea ce imi pare ca nu e lipit de el si dedesupt e capsat. Nu ma pricep, doar zic ce am vazut. Daca zici ca e cam "batos" materialul, atunci o sa merg pe unul standard, negru dintr-o bucata. O sa ma gandesc bine, ca m-am saturat de power tape sub c.u.r. Multumesc pt raspuns si tinem legatura.

Editat de Patrick_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma vad,tu ai Funduro,modelul vechi de F650...La ala,doar sub fundul tau,e lipita musamaua.Eu ziceam de modelul nou,de F650...In cazul asta,te costa 90 ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hello darian,mai stii ceva de "honda fan",ca incerc sa dau de el de ceva timp dar nu raspunde de nici un fel la pm-uri.ms,numai bine

 

Nope !

N-am mai vorbit de mult,cu el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-45936-1253916378_thumb.jpg;post-45936-1253916416_thumb.jpg;post-45936-1253916512_thumb.jpg;post-45936-1253916559_thumb.jpg

Mesaj completat

post-45936-1253916378_thumb.jpg;post-45936-1253916416_thumb.jpg;post-45936-1253916512_thumb.jpg;post-45936-1253916559_thumb.jpg

 

Dariane ai facut un lucru excelent,saua a iesit super frumoasa si tot pe atat si de confortabila,sunt fericit :)

imi cer scuze pentru calitatea pozelor dar sunt facute cu un telefon mobil nu prea performant dar oricum se vede esentialul destul de bine

 

Se poate numi si tuning asupra unei sei de motocicleta ,schimba total aspectul ei,chiar merita pentru ca saua este o piesa destul de esentiala in aspectul motocicletei dar si in confortul nostru pe motor.

 

Felicitari maestrului si mainilor lui dibace :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor,

 

bah dar nimeni nu a scris inca cat dureaza reparatul unei sei la darian!! Va spun eu:

1. "Pai 1 bulion jumate si peste o saptamana este gata!" zise maestrul

2. Peste trei saptamani saua era in acelasi stadiu

3. Mi-a facut intr-o zi si trei saptamani saua din fata

4. Apoi in 2 zile si trei saptamani cea din spate

5. Peste 5 saptamani am primit si partea din mijloc cu suportul spart

6. I-am lasat iarasi saua inca o saptamana

7. Am luat inapoi doar pe cea de pasager

8. Am inca partea de mijloc a seii la el si sunt practic in a 6-a saptamana

9. mai trebuie sa ii mai dau si saua mea la remodificat, cat o mai dura si asta

10. daca merge tot asa probabil ca am sa va anunt la anu' cand va fi gata

 

Omul se pricepe dar doar cand vrea el si are chef. Chiar mi-a facut saua de pasager super. Pacat ca nu am maiile si picioarele asa lungi ca sa ma pot declara multumit.

 

Asa ca daca vrei sa iti faca saua Darian trebuie sa ai una de schimb. Presupun ca omul de a imprumutat-o pe aia de era gata pt o tura si a adus-o inapoi cand a fost probabil a lui gata, stia el ce stia.

 

Salutare tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi,Vlade,pt. publicitatea negativa...! Chiar din partea ta,nu ma asteptam...!Si eu,care credeam ca suntem prieteni...Asta e razbunare ca ti-am refuzat apelul,la 9.30 dimineata,sambata,cand am avut "placerea" sa-mi dai desteptarea,nu?!

De ce nu spui ca te-ai si dat,in tot intervalul asta,cu motorul?! Si ca iesti genul foarte carcotas ?!Ti-am facut seaua de pilot,ca-n poza aia,si-acuma,zici "ntz,mai modific-o,scoate tot ce-ai facut"?

Aaa,si ce ma supara cel mai tare,e ca zici de "brau",partea centrala,de parca eu ti-i l-am spart,nu mi-i l-ai fi adus tu,asa?!Si stii foarte bine,cat m-am agitat,ca sa ti-l repar...Si ieri,m-am dus special,la niste prieteni,sa iau alt capsator pneumatic,ca sa-ti fac tie seaua,cum trebuie... :)

...Dupa cate mi-aduc aminte,seaua de pilot ti-am facut-o prima,ca sa poti sa te mai dai cu motorul,si cea de pasager,a fost a 2-a,de ce zici c-ai luat-o p-asta,prima?!

Si stii foarte bine,ca seaua de V-max,in general,e mult mai ciudata decat orice sea,asa,cu "braul" ala,basculant...Da,a durat mai mult decat ma asteptam,recunosc...Ti-am si spus ca n-o sa mai fac alta sea de V-max,din cauza asta

Mesaj completat

...Si ti-am spus ca nu-ti mai iau alti bani,pt. "remodificare",desi ,initial,ti-am facut-o cum ai vrut tu.Ar trebui sa-ntrebi si la concurentza mea,cat ti-ar lua,pt. toata treaba asta...ca la o simpla reimbracare de sea de Transalp,cere 250 ron...Asa,ca exemplu...E tot pe forum,la "alte servicii",se poate vedea.

Si faci chestia asta,tot ca multumire,ca dau telefoane (ma mai mir ca dau 3 milioane/luna),si-n alte retzele,pt. tine,sa-ti fac rost de piese...

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre Darian,

 

Ai inteles gresit mesajul initial.Probabil am fost prea sarcastic si nu s-a inteles. Nimeni nu iti contesta munca si efortul depus, ba din contra daca ai fi citit atent ai fi sesizat ca am si spus ca te pricepi in ceea ce faci. Nu am vrut decat sa sesizez o problema pe care consider ca o ai si anume: nu te mai arunca in a promite marea cu sarea daca stii ca nu te tin balamalele. Nimeni nu cred ca ar obiecta daca ai spune din start:" Frate te costa x lei si dureaza y saptamani". Ceea ce ma enerveaza cel mai tare este lipsa de seriozitate in aceasta privinta.

Cred ca daca ai sta si ai analiza un pic situatia ti-ai da seama ca am dreptate. Daca as fi dorit sa iti fac publicitate negativa mesajul ar fi fost altfel.

 

Sper ca vei intelege punctul meu de vedere si il vei lua ca pe un sfat, asa ca de la prieten la prieten.

 

In rest: OAMENI BUNI TOT CE LIPSESTE CURULUI VOSTRU CAND STATI PE MOBRA ESTE O SA A LA DARIAN!!!!!!

 

Vlad.

 

PS: Las-o mai moale cu banii pe care-i dai pe poponeata meu ca mai citeste nevasta-mea mesajul si crede ca m-am reorientat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer cred ca aceste lucruri puteai sa i le spui si personal la telefon sau in fata,nu cred ca a fost un motiv pentru a scrie aici si pentru a vedea toata lumea ,cine a fost client ae detaliill lui Darian stie f bine ce fel de om este si cum altfel s-ar fi dus vorba de buna lui pricepere printre atatia motociclisti.

Eu spre exemplu am vorbit cu el,mi-am programat impreuna cu el perioada cand are timp pentru a se ocupa de saua mea am platit un avans si peste o saptamana a fost gata,am stiut de la inceput ce am vrut si am discutat cu el toate detaliile astfel incat omul sa stie ce are de facut ca sa iasa ce imi doresc,daca tu apoi te-ai mai si razgandit asupra lucrarii si ai asteptat numarand orele era mai bine sa astepti terminarea sezonului si gata,Darian chiar este foarte solicitat si are multe lucrari nu doar saua ta,probabil ca azi te-ai hotarat si maine ai dus saua fara sa mai intrebi daca are si timp sa o faca atat de repede cat ai vrut tu.

 

Ca si in orice alt domeniu de prestari servicii se procedeaza astfel:suni si intrebi eventual iti faci programare ,cat dureaza din acel moment,cat costa ,cat se poate intarzia,dai toate detaliile lucrului dorit chiar de ar fi sa aibe cosmare omul cu tine ca l-ai tinut de vorba o ora :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Socoteste cam 4 zile,fara sea...O zi dus,una intors,una lucrul,la ea...Ce se mai poate intirzia...Cam 4 zile...Iti dau adresa si nr. de tel.pe PM.Desi,nr. de tel.,le vezi mare,in semnatura :D ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super baiat Darian ! Din punctul meu de vedere, cel putin...

Am avut de imbracat o sea de VFR, i-am spus ce vreau, chiar mi-a sugerat si el ceva ce ar da bine, am stabilit si s-a apucat de lucru.

PS: Intr-adevar a intarziat cu 1 zi fata de termenul stabilit initial.....bine ca nu s-a terminat sezonul chiar atunci ! :laugh: :laugh:

Uite si exact din cauza asta vreau sa mai apelez la el si pt o sea de NTV, numa' ca acu' ma dau in stamba rau pe forum daca mai intarzie...ca poate se termina sezonul... :laugh:

Editat de the lord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: mersi.Ad-o-ncoace si p-aia.Promit ca ti-o fac in 2 zile.Oricum,am mai facut sea de NTV,stiu despre ce e vorba.Si p-aia,o facusem bi-colora,negru+portocaliu,ca mobra era portocalie.Si cu desen,pe mijloc, gen "tankpad",da' mai lung.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pt. aprecieri si pt. poze,Alex...

Mai am o gramada de poze,cu alte sei,modificate.Ca poze cu sei reimbracate,n-are rost,sa mai pun.Pur si simplu,n-am rabdare,sa le-ncarc.

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...