Sari la conținut

Grupul posesorilor de Kawasaki ZZR


ray
 Share

Postări Recomandate

in iasi la masrad pe pacurari peste drum de peco pacurari mi se pare ca au chiar una la raft.ia si incearca.

masrad=mag de motociclete

nu pot face asta pentru ca eu sunt in bucuresti...motorul are nr de iasi pt ca e in leasing de la orestte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

Ma inscriu si eu.. ZZR 400 din 91 (motor din 97). Dragoste la prima vedere ce sa mai :moto:

 

Poze de la vechiul proprietar... cand le voi avea pe ale mele mai pun.

http://www.bikepics.com/members/stefanmarchitan/91zzr400

 

Sunt incepator, e prima motocicleta (m-am dat foarte putin cu ea) si ma intereseaza orice pareri, sfaturi aveti, probleme cunoscute, la ce sa fiu atent, etc. si am si cateva intrebari :moto:

 

1. Am intrat pe diverse site-uri inclusiv pe Kawsaki.com (in incercarea de a gasi un manual) unde au toate modelele facute (asa pare) si nu am gasit zzr 400 din 91. De fapt nu am gazit deloc ZZR 400 si ma intreb de ce. Poate stiti voi mai mult... ?

2. Am luat deja de la fostul proprietare schemele (microfiches) dar nu am gasit pe nicaieri un manual cu bla bla-ul de rigoare, instructiuni de mentenanta, etc. Are cineva asa ceva?

3. Nu ma pricep la mecanica, si nu prea vreau sa imi bag nasul unde nu imi fierbe oala, asa ca as vrea sa stiu unde va faceti voi revizii, reparatii, de unde luati piese etc. (Sunt din bucuresti)

 

Salutari :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

3. Nu ma pricep la mecanica, si nu prea vreau sa imi bag nasul unde nu imi fierbe oala, asa ca as vrea sa stiu unde va faceti voi revizii, reparatii, de unde luati piese etc. (Sunt din bucuresti)

 

 

 

Iti recomand un mecanic foarte bun dar si cu preturi pe masura. Bogdan Padure - in Baneasa, dupa ZOO; tel 0723.583.512

 

Cat despre manual, fiind in proportie destul de mare identica cu ZZR600, ia manualul de 600 de pe topic (e cu cateva pagini mai sus).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine suni si intrebi... :moto:

 

m-a costat anul trecut in toamna vreo 3mil reglat carb, schimbat bujii, verificare tehnica generala, compresie...etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

nu. E varianta de austria, au existat doar pt ei si nu multe. Austriecii au un sistem de impozitare pe capacitate, au creat special pt ei. La fel a facut si yamaha cu FZR 500 si nu numai...

Din pacate fiind rare, piesele sunt cam la fel.

Nici eu nu l-am gasit pe bikez, nici Gilera mea nu era...au multe lipsuri acolo. Cauta pe site-uri din austria de vanzare si vei gasi multe.Sau cauta ZZR500 cu google si gasesti cu date mai complete.

Pt orice altceva, te pot ajuta cu placere, am manualul de utilizare pt ZZR500 ( cel de service il am pt ZZR600)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata vreme asta merge super, de ce l-as schimba? poate daca voi avea vreodata nevoie, voi analiza si ce se poate schimba astfel. Diferenta de la 72 la 98 cai deocamdata nu ma incanta. Desi diferenta e mare, n-am ajuns la limitele lui 500 ca sa vreau mai mult...Poate dupa ceva vreme,o sa vreau mai mult si mai mult si mai mult si mai mult .... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si uite un om, cu capul pe umeri :)

PS: doar de curiozitate, ai comparat dim. motorului unui zzr 500 cu cel de 600, adica vreau sa zic, oare i se poate pune set motor de zzr 600 in blocul de zzzr 500 ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat si eu in tagma asta...

Un zzr 600 din 1997...

 

Acum sunt insa suparat. Un tzigan cu un mercedes a trecut brusc din banda 2 pe 1 (deh, se miscau prea lent aia de pe banda 2 si a vrut sa ocoleasca)... Bineinteles, fara semnal, fara sa se asigure. M-a trantit... Bine ca nu aveam viteza. Ghinion si mai mare, cretinu nu avea RCA! Nu ma incalzeste cu nimic amenda primita de el, eu va trebui sa imi recuperez banii de reparatii de la nenorocit!

Rezultatul cazaturii: suport scarita dreapta rupt, capac ambreiaj ciobit exact acolo unde intra tija de la cablul de ambreiaj si bineinteles carene zgariate...

 

Daca are cineva un suport de scarita dreapta de vanzare (nou sau sh), sa-mi dea un semn.

Capac de ambreiaj am gasit, dar o sa imi parvina abia sapt viitoare.

Asa ca pana atunci nu pot scoate fieru la plimbare, din pacate... :)

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si de la mine.........fostul moto al lui Carbone , adica ZZR 600 din 98......este treccut aacum in contul meu !

Mai am diverse de rezolvat pe la el , de exemplu schimb chit de lant , placute de frine eventual si niste filtre p colo. Ar mai fi si o duzina de zgirieturi pe dreapta plus buzunarul dreapta care e spart si putin din masca de bord, acestea din urma le-am achizitionat de la un biker din Bistrita care i-si dezmembreaza zzr-ul !

 

Hai sa pun shi vre-o 2 foto cu el !

post-9196-1145817383_thumb.jpg

post-9196-1145817588_thumb.jpg

Editat de ONYX_Alex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gagica...........e a mea !

 

Despre motor ...........sper sa fie mai frumos in curind !

Heh e fratelo :) asa ca luati-l mai incet ca e nou in bransa :crack:.Motorul trebuie un pic bibilit si e stare optica buna si in perfecta stare de functionare mai ales daca face rost de "kitul de lant".Bafta si numai bine :) !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...