Sari la conținut

Grupul posesorilor de Kawasaki ZZR


ray
 Share

Postări Recomandate

 

[emanueln79 ...cu bestiuta mea neagra..adik asta..]

 

ala e ZZR1400 daca nu ma insel, e un motor genial si probabil asa ceva o sa imi iau peste cativa ani cand o sa imi permit sa il schimb. Sa vii pe la arc cu el sa-l privesc fara buca de bebelusa in drum.

 

 

 

:P bravo...eu nici macar nu am apucat sa il privesc decit pe net...da ma tot stresa nuKa...cu iesirile ei prin mall plaza si asa mai departe...asa ca tot vroiam eu sa il iau...a reusit ea sa ma intarite indeajuns..

 

 

 

ce sunt eu uimit ...cum draq se incadreaza bestia asta la categoria sport/touring???...cu atitia caluti intre picioare... :hug: ...si mi-e cam frica sa ma urc pe el...cred ca o sa il limitez....la 300km/h :ok: :P :drink: :lol:

Editat de emanueln79
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Power is nothing without control. :hug: sport touring pt ca mai iute balena, decat bestia ta face cat 10 Miare (motorete sport de 1000) pe cantar cu care te joci pe circuit si pe drumuri virjate. Daca are multi cai nu inseamna ca i automat supersport. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e destul de greu ZZR 1100 ca sa "ia" 300+... din avion. :ok: No offence, da' 275 e blana. Asta real. Apoi ca, kmtraju minte... e partea a doua.

 

no offence...e adevarat kilometrajul minte ...da-te cu al meu si vei ramane surprins ......300+ ! .

da de la 275 -280 trage mai greu ,dar trage ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

gata? nu mai posteaza nimeni aici?

 

in fine...a mai venit cineva cu problema aceasta: achizitionarea unui zzr 250. toata lumea a vorbit aici despre zzr-uri de 500 si 600, uneori si de 400. insa niciodata de 250. de ce oare?

 

ideea e ca as fi interesat sa imi iau pentru inceput un zzr de 250, din '99, cu 2000 de euro. ce parere aveti? m-am gandit la una de 250, si pentru ca de mai multi bani nu dispun momentan, si este si prima oara pe o motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

gata? nu mai posteaza nimeni aici?

 

in fine...a mai venit cineva cu problema aceasta: achizitionarea unui zzr 250. toata lumea a vorbit aici despre zzr-uri de 500 si 600, uneori si de 400. insa niciodata de 250. de ce oare?

 

 

o sa ne spui tu parerea dupa ce o sa-l achizitionezi si o sa vrei sa-l vinzi la scurt timp :(

e un motor anemic in 2 cilindri.

GPZ-ul 500S e mult mai atractiv chiar daca e un pic mai vechi la 2000 de euro :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Stie cineva de unde pot cumpara un capac pentru motor pentru zzr400 de pe partea stanga ? Nu stiu cum se cheama partea aia; pare a fi un capac. Si cam cat costa ?

`

 

Ala e capacul generatorului. daca il vrei de nou te costa o gramada (~80E). sh il gasesti intre 25-30E.

totusi, daca nu este chiar zdrente, se poate suda cu ~ 30-40 RON

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa ne spui tu parerea dupa ce o sa-l achizitionezi si o sa vrei sa-l vinzi la scurt timp :(

e un motor anemic in 2 cilindri.

GPZ-ul 500S e mult mai atractiv chiar daca e un pic mai vechi la 2000 de euro :hug:

 

 

bine ca acum raspunzi si tu, cand deja l-am luat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

`

 

Ala e capacul generatorului. daca il vrei de nou te costa o gramada (~80E). sh il gasesti intre 25-30E.

totusi, daca nu este chiar zdrente, se poate suda cu ~ 30-40 RON

 

Multumesc pentru informatii. Nu e zdrente e doar fisurat. Am aflat si eu ca se poate suda dar pe undeva pe la 60-70 RON.

Editat de alexc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( salutare zzristi iubiti! zzr600 an 99,sunt f multumit de el..mai putin de cloncanitul care dupa cum am inteles de la voi e specific . poate stie cineva un capac ambreaj sa se si potriveasca,deoarece am comandat doua deja si nu se potrivesc :P va multumesc :hug:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti pune o poza cu ZZR-ul din '99?

Chiar nu stiu cum arata... :hug: :(

 

La fel ca cel din 93 incoace. Nu s-a schimbat nmic din 93 pana in 2004.

 

E deja la reparat la Tomina. Am mai sudat la ei si a fost bine. Oricum merci; e bine sa ai si alte alternative.

 

Cu 2 ani in urma cand mi-am sudat la Tomina, a fost sudat cu electrod, nu aveau sudura in argon. => sudura poroasa, se umezea capacul alternatorului(generatorulul), in fiecare dimineata gaseam o picatura-doua de ulei sub el. Poate ai noroc si intre timp s-au mai specializat.

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

Sunt in cautare urgenta de niste piese pt un kawasaki zzr de 250: aripa fata, suport scarita/frana, si bucata carena fata (care incadreaza farul) + parbriz.

 

Am sanse sa gasesc asa ceva second-hand?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...banuiesc ca e ok sa spun asta pe aici...doar e pentru ZZR-isti.

 

Nu stiti careva de unde sa-mi cumpar cateva piese SH?

 

Tot intreb si...nimeni nimik.Imi trebuie chestii minore (mai degraba de estetica decat de functionalitate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mdah...doar ca motorul omului este din 2000 si al meu din 92...plus ca pe oglinzi mi-a cerut 3 mil (chituite...mai trebuie finisate si apoi vposite....unde noi ma costa 30 de euro.. :friends: )

 

No offence...omul cere cat vrea...doar sunt ale lui...plus ca inteleg ca trebuie sa recupereze ceva de acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor ZZR-istilor. Tocmai am platit avansul pt un ZZ-R-400 de la tomina.Pana acum am mers doar pe un scuter de 49cc si m-am gandit ca ar fi timpul pt o schimbare.Motorul e din 94, ce parere aveti?pt inceput e buna?

M-a incantat ca ofera garantie integrala timp de un an s de aceea nu am cautat un mecanic.ce parere aveti am facut o alegere buna cu motorul de 400?

Multumesc Anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mercie mult de tot.am sa ma duc sa il vada un mecanic sa imi spuna cum se prezinta.iar daca nu merge multumitor(deocamdata nu stiu ce inseamna)ma duc cu el inapoi fara sa discut,asa mi s pare normal,nu?

In rest ce parere ai?am facut o alegere buna cu motorul de 400?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

mercie mult de tot.am sa ma duc sa il vada un mecanic sa imi spuna cum se prezinta.iar daca nu merge multumitor(deocamdata nu stiu ce inseamna)ma duc cu el inapoi fara sa discut,asa mi s pare normal,nu?

In rest ce parere ai?am facut o alegere buna cu motorul de 400?

 

Alegerea e buna cata vreme tu simti motorul ca fiind ceea ce ti se potriveste.

 

O intrebare pt ZZR-istii cu experienta...e normal ca acceleratia sa reactioneze cu o usoara intarziere daca motorul e ceva mai rece?

 

Si...aveti careva probleme cu trecerea din treapta a II-a in a III-a?...simt ca schimbatorul trebuie impins cu mai mult curaj comparativ cu celelalte trepte (in sus)...din nou...motorul relativ rece?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer alegerea nu prea e buna.400-le e fabricat numai pt. japonia, deci piese yok la reprezentanzta.mai bine un 600

O intrebare pt ZZR-istii cu experienta...e normal ca acceleratia sa reactioneze cu o usoara intarziere daca motorul e ceva mai rece?

da, asa face si al meu.

i...aveti careva probleme cu trecerea din treapta a II-a in a III-a?...simt ca schimbatorul trebuie impins cu mai mult curaj comparativ cu celelalte trepte (in sus)...din nou...motorul relativ rece?

nu sunt probleme cu trecerile dintr-o viteza in cealalta daca e rece sau cald motorul, cel putin la a mea.

eu am alta problema, cu 1-a, scapa cand tragi brusc de gaz, dar aici e vorba de pinioane de 1-a tocite de vreun disperat care a facut liniutze cu ea :burnout:

asta e, iarna e lunga si avem de lucru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...