Sari la conținut

Grupul posesorilor de Kawasaki ZZR


ray
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...

Salut...

Ma alatur si eu clubului :rolleyes:

Kawa ZZR 600 din '92... Abia am luat-o asa ca impresii in curand... Prima impresie a fost dragostea, asta e clar :bounce:

 

Multumim pentru manual... Tot cautam degeaba... Si era lana mine...

 

O sa pun o poza cat de repede...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

eu stiu k voua vi se pare prosteasca intrebarea dar credeti-ma k io n-am nici cea mai mica idee despre motociclete.....ma apuc sa fac si eu scoala k sa iau A-ul si vreau apoi un zzr sa-mi iau,dar daca in coltul zzr-istilor nu ma ia nimeni in serios,inseamna k nu sunteti oameni de treaba si deci ma apuc sa caut altceva...am pus o intrebare simpla si eu:se poate sa schimb partea spate la zzr si sa pun o "coada" cu o singura sa(stil zx-r)? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ofer o 5 beri celui care imi arata cum ridica un zzr400 p'o roata.

 

Incearca cu un pasager mai voluminos. O ridici intra 1-a numai din acceleratzie. Cand eram la inceput am ridicat-o din greseala la schimbarea intre 1-a si a2-a (am dat drumu la ambreaj violent).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah fratilor,macar la urmatoarea intrebare raspundeti-mi si mie:

care sunt diferentele intre zzr-400 si zxr-400?ca la tomina sunt amandoua modelele si cam la acelasi pret......hai va rog,vreau si eu sa aflu cate ceva si nu ma ajuta nimeni..... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah fratilor,macar la urmatoarea intrebare raspundeti-mi si mie:

care sunt diferentele intre zzr-400 si zxr-400?ca la tomina sunt amandoua modelele si cam la acelasi pret......hai va rog,vreau si eu sa aflu cate ceva si nu ma ajuta nimeni..... :lol:

Use the "google", @kokomanu, use the "google":

Kawasaki ZZR-400: aici

Kawasaki ZXR-400: aici

 

Dupa cum poti observa ZXR este un pic mai puternic (12 cai, dupa cum spun specificatiile) si mai usor cu vreo 40KG, ceea ce probabil duce ZXR-ul la un viteza maxima mai mare. ZZR-ul are in schimb rezervorul mai mare cu 2l (la ZXR probabil au mai redus din dimensiunea rezervorului pentru a face motocicleta mai usoara).

 

P.S.: Pentru diferente "simtite" de proprietari - sa asteptam niste reply-uri de la acestia.

P.P.S.: Informatia o am din sursele mentionate mai sus si se refera in ambele cazuri la modelele ZXR si ZZR din anul 2003.

 

Asfalt uscat! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ZZR e foarte greu. Eu am de 500 si e slab motorul pt cat de greu e el, gabaritul cred ca e optim pt ei 98 CP ai lui 600. Am vazut ZZR400 si e la fel de mare ,pt un motor mult mai mic, deci se simte si mai mult lipsa puterii pt greutatea data.

ZXR mi s-a parut mult mai sprinten si usurel, dar pozitia mai incomoda.Subliniez ca am mers f putin cu ZXR 400 ,deci nu e o parere de detinator de asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc mult pt raspunsuri......in sfarsit mi-a raspuns si mie cineva.ideea e ca pt mine chiar nu ar fi mai bine ceva mai usor si mai sportiv,pt ca sunt foarte la inceput....maine incep scoala,ieri am dat testu psiho.deci cred k un zzr ar fi mai bun....sa n-am nici surpriza sa se ridice pe o roata... :lol: inca o data multumesc mult.

 

inca 2 chestii:

1.stiu despre google,dar vroiam sa aflu de la careva care lea vazut in mers diferentele,cineva care a vazut ambele modele......mai ales dc erau modele pana in 1994,cum am spus k am vazut la tomina.

2.e atat de prosteasca intrebarea mea cu schimbatul partii spate?adik,eu vreau k un zzr sa aiba spate de zxr....se poate?

merci anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate schimba coditza...asa cum intentionez eu...Te costa in jur de 100 euro fara bucatile de sa,pe care eu va trebui sa mi le fac in alta parte deoarece tipul care face codita nu se ocupa cu tapiterie.aa si te mai costa si vopseaua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate schimba coditza...asa cum intentionez eu...Te costa in jur de 100 euro fara bucatile de sa,pe care eu va trebui sa mi le fac in alta parte deoarece tipul care face codita nu se ocupa cu tapiterie.aa si te mai costa si vopseaua

 

merci pt informatie......poate dupa ce faci modificare revii cu niste poze si si cu alte detalii despre cat te-a costat totul si unde ai facut modificarile.bafta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cunoaste cineva zzr-urile de la tomina?stiti in ce stare sunt?k sunt de ceva timp la vanzare si mi-e teama de ce e mai rau.....eu de acolo intentionez sa-mi iau unul si......n-am cu cine sa ma duc,cunoscator,care sa ma sfatuiasca daca sunt bune de ceva sau nu.....

 

daca nu stie nimeni de cele de la tomina,cam ce ar trebui sa stiu cand analizez un zzr in vederea cumpararii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probleme mari la zzr sunt releele de incarcare..la toate.Cloncane cutia, dar e default sound, nu e defect.

De la tomina umbla vorba ca iti iei doar daca ai ramas in lume doar tu si ei, altfel cauti in alta parte. Am vazut un zzr400 portocaliu foarte frumos carenat la ei, dar tehnic toata lumea se plange de ei. Atentie mare cand si ce iei. Daca totusi iei de la Tomina, e obligatorie vizita unui mecanic care sa verifice starea motorului.

 

PS: vb cu baietii de la arc, sigur gasesti pe cineva sa te ajute contra o bere , macar o parere primara pana la vizita mecanicului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ...

Nu stiti careva un motor (chiuloasa) de ZZR 600 dezmembrat ?

E f.urgent ... astept orice ajutor...

Multumesc ...asfalt uscat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare despre carburatoare : Se dereagleaza in timp ?

Motoreta mea a inceput sa sune putzin altfel (cam ca atunci cand e motoru rece) si parca nu se mai tureaza la fel de repede ca inaite. Sa fie oare de la caldura ? sau trebuie sa reglez carburatoarele ?

Editat de carstoc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cunoaste cineva zzr-urile de la tomina?stiti in ce stare sunt?k sunt de ceva timp la vanzare si mi-e teama de ce e mai rau.....eu de acolo intentionez sa-mi iau unul si......n-am cu cine sa ma duc,cunoscator,care sa ma sfatuiasca daca sunt bune de ceva sau nu.....

 

daca nu stie nimeni de cele de la tomina,cam ce ar trebui sa stiu cand analizez un zzr in vederea cumpararii?

 

Poti sa-ti iei de unde vrei ....dar sfatul oricarui motociclist este acesta:dute cu un mecanic sau cu cineva care se pricepe...

 

A.. era sa uit :De la tomina mi-am luat si eu zzr -urile si am fost super multumit de ele...(noroc ? nu cred!)

 

SALUTARE ZZR-isti ,ideea unui club de motoare zzr e superbinevenita ...

Ma numesc Alexandru si sant stapanul unui monstru de 1100 (zzr 1100).Dedinainte sa am permis m-am dat cu zzr-ul si am ramas atasat si legat de zzr-uri.Intr-adevar sant motoare grele ,al meu are 300kg dar e incomparabila placerea de a conduce pe 2 roti,fata de una sportiva (R1,R6,CBR1000...si altele,chiar si chopere...)mai ales la un drum lung sau un drum scurt (chiar si pana la SINAIA).In plus de asta ,daca vreau viteza ,chiar ma dau cu 300+ km/h .

PENTRU MINE E O ADEVARATA PLACERE SA CONDUC UN ZZR ! SI DACA IL DAU ,TOT UN SPORT/TOURING IMI IAU .

 

P.S. IN GERMANIA SANT CEI MAI MULTI POSESORI DE KAWASAKI ZZR,SI CEL MAI MARE CLUB DIN EUROPA !STIATI ?

 

 

SI CATEVA POZE ...

 

SPUNE-TI SI VOI .....E FRUMOS ZZR-UL SAU NU !!!?

post-9127-1156349272_thumb.jpg

post-9127-1156349298_thumb.jpg

post-9127-1156349341_thumb.jpg

post-9127-1156349383_thumb.jpg

post-9127-1156351426_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci......tot de la tomina cred k iau si eu....asta e,alte solutii nu prea am....nu prea am ce mecanic sa iau cu mine,asta e marea mea problema.....dar sa vedem,am incredere totusi in tomina,iar dupa cum zici tuh sunt baieti seriosi

 

zici k ia 300kmh zzru de 1100???? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimatzi zzr-isti... stie cineva ceva despre zzr 250 ? M-ar interesa daca motorul este teleportat de la un alt model kawasaki. Stiu doar ca e un 4 timpi twin.

Editat de Alex-Alex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ...

Nu stiti careva un motor (chiuloasa) de ZZR 600 dezmembrat ?

E f.urgent ... astept orice ajutor...

Multumesc ...asfalt uscat....

vezi ca era un anunt pe bikeshop de acum o luna...zicea un tip ca o dezmembreaza si ca motorul ei e in stare buna :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e destul de greu ZZR 1100 ca sa "ia" 300+... din avion. :ok: No offence, da' 275 e blana. Asta real. Apoi ca, kmtraju minte... e partea a doua.

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...salut tuturor..

 

sper ca in curind sa ma alatur voua...posesorilor (ne)fericiti de ZZR...cu bestiuta mea neagra..adik asta.. :P

 

post-9293-1156429353_thumb.jpgpost-9293-1156429402_thumb.jpgpost-9293-1156429493_thumb.jpg

 

 

 

...bineinteles insotite de astea....post-9293-1156429579.jpgpost-9293-1156429653_thumb.jpg

 

 

 

 

 

..in curind o noua bestie pe strada... :ok: :hug: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu cu ZZRu in vena. Frumos motor, o placere la condus si fiabil :ok: Nu l-as schimba decat pentru unu mai nou.

 

[emanueln79 ...cu bestiuta mea neagra..adik asta..]

 

ala e ZZR1400 daca nu ma insel, e un motor genial si probabil asa ceva o sa imi iau peste cativa ani cand o sa imi permit sa il schimb. Sa vii pe la arc cu el sa-l privesc fara buca de bebelusa in drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...