Sari la conținut

Grupul posesorilor de Kawasaki ZZR


ray
 Share

Postări Recomandate

Salut suna-ma maine sau cand poti si o facem, vin cu una identica si ne uitam, eventual vin si cu un aparat de masura si vedem unde e hiba.Salut 0741579183 Stefan :finger:

 

Salut!

Multam mult, se pare ca astazi nu este de iesit cu moto.

Daca nu ii dau de cap pana se mai incalzeste un pic si o sa fie fie si timp te sun.

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Multam mult, se pare ca astazi nu este de iesit cu moto.

Daca nu ii dau de cap pana se mai incalzeste un pic si o sa fie fie si timp te sun.

;)

Ok cand e putin mai cald afara sunt la tine si stam pana o facem :finger: .Salut si bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

P.S. am vazut langa firul de - un alt fir alb+rosu care nu stiu ce este cul el, are un papuc dar nu stiu daca foloseste la ceva.

 

firul ale se conecteaza la unele baterii care au pe mijloc un dop cu fir... nu stiu ce rost are, insa merge si fara....

 

Am avut aceeasi problema.

 

Pot exista doua cauze (presupunand ca toate conexiunile electrice sunt ok):

-generatorul

-regulatorul

 

Generatorul este situat pe stanga motorului (cum stai calare), sub capacul lateral rotund. de la el pleaca un fir care se prinde cu o mufra in instalatia electrica.

In mufa ai 3 contacte. intre toate cele 3 contacte luate cate doua (3 combinatii) trebuie sa ai o rezistenta intre 0.2 si 0.7 ohm.

 

De asemenea, tensiunea scoasa, masurata la fel - intre oricare 2 dintre cele 3 fire , trebuie sa fie ~ 46V !ATENTIE curent alternativ nu continuu!

pentru verificarea regulatorului este ceva mai complicat.

 

La mine a fost generatorul de vina (una dintre cele 3 infasurari ale bobinei).

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa ma bag si eu in seama.... ;)

ZZR1100 din '91....

merge beton... tobe sport...la 270km/h am lovit un "alien" si a ramas lipit de carene asa ca arata dupa cum se vede... :10: :10: . Va trebui sa-l vand la primavara,cu parere de rau ce-i drept deoarece e o motocicleta desavarsita. :finger:

post-2000-1139819767_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu scrisul "twincam"... mai ai un pic de rabdare ca ti-l trimit eu ;) trebuie sa-l primesc de la hellryder (carenele mele-s la el). Si eu vreau sa fac autocolante cu acel scris. Daca te intereseaza, mai pot face 1 in plus, nu-i problema :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

firul ale se conecteaza la unele baterii care au pe mijloc un dop cu fir... nu stiu ce rost are, insa merge si fara....

 

Am avut aceeasi problema.

 

Pot exista doua cauze (presupunand ca toate conexiunile electrice sunt ok):

-generatorul

-regulatorul

 

Generatorul este situat pe stanga motorului (cum stai calare), sub capacul lateral rotund. de la el pleaca un fir care se prinde cu o mufra in instalatia electrica.

In mufa ai 3 contacte. intre toate cele 3 contacte luate cate doua (3 combinatii) trebuie sa ai o rezistenta intre 0.2 si 0.7 ohm.

 

De asemenea, tensiunea scoasa, masurata la fel - intre oricare 2 dintre cele 3 fire , trebuie sa fie ~ 46V !ATENTIE curent alternativ nu continuu!

pentru verificarea regulatorului este ceva mai complicat.

 

La mine a fost generatorul de vina (una dintre cele 3 infasurari ale bobinei).

 

Multam mult pentru sfaturi.

 

Am vorbit cu Dark Evil si o sa ma ajute el cand ne permite timpul, pentru ca nu sunt un priceput si nu vreau sa mai fac si alte belele pe acolo, este mai safe asa. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Ray"-- multumesc ..... dar intretimp am rezolvat ...deci nu eu ca un prieten din Bv .... uite cum o iesit....

Da oricum multumesc... si asa am observat ca nimeni nu are scris din asta pe motor.... or what?

:finger:

Salutari ....si asfalt uscat...

post-5204-1140071099_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai eu nu prea am vazut scrisul asta pe ZZr-uri al meu in mare parte are vopseaua din fabrica cu niste mici modificari recente.Eu nu am chestia asta pe el, dar cine stie o fi fost ranita in trecut tinand cont ca e din 2000.Salut si bine ca ai rezolvat!!! :finger:

post-5868-1140086449_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe al meu veti vedea scris , de indaat ce va face ray stickerele....

Am vazut si pe bikez, majoritatea au textul. Nici al meu nu-l are, dar ...asta nu e o problema, il pot pune..

macar e ceva real, nu e ca o dacie cu sigla de BMW.....sau, mai des, actibild cu TURBO....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

O intrebare..... ptr cei care aveti zzr600 (model "D")((sau si la alte modele...)....

Ma intereseaza cati KM mai poti face cand iti aprinde becul (fuel) in timpul mersului...?

Sa vedem cum e la altii si cum e la noi....

Eu inca nu am testat .... ptr ca am 240 de Km facuti si am bagat un plin.....

Si la noi e iarasi 15 cm de zapada...hrrrrrr brrrrr

Asfalt uscat fratilor.....

aaa .... chiar am uitat.... v-am promis ca bag o poza cand e gata zzr ul......... uita asta e .... acuma arata mai bine si merge super..... (atata va spun ca am luat motoru de la niste "animale" ata ete)

Salutari

post-5204-1141801973_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe al meu veti vedea scris , de indaat ce va face ray stickerele....

Am vazut si pe bikez, majoritatea au textul. Nici al meu nu-l are, dar ...asta nu e o problema, il pot pune..

macar e ceva real, nu e ca o dacie cu sigla de BMW.....sau, mai des, actibild cu TURBO....

 

 

 

Uite stickerele :cheers:

 

Ale mele (rosii) si ale tale (skywalker) - albastre

post-4559-1141892385_thumb.jpg

post-4559-1141892396_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Probleme" e mult spus. Au anumite particularitati... de exemplu cloncane mai mult ca la celelalte modele (Honda de ex). Asa stiu si eu... cloncanitul e o "boala" a kawa-urilor si nu inseamna ca e cutia stricata. Asa e ea :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

spuneti-mi si mie, cat costa o baterie ptr un zzr 400 si de unde se poate achizitiona (bucuresti)? de asemenea, ar fi binevenit, un pret pentru niste placute de frana...:crack:

Multam mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

salut.

spuneti-mi si mie, cat costa o baterie ptr un zzr 400 si de unde se poate achizitiona (bucuresti)? de asemenea, ar fi binevenit, un pret pentru niste placute de frana...:crack:

Multam mult.

 

..Baterii gasesti la Varta,pe Stefan Cel Mare sau la magazinul Motorland,aflat deasupra pasajului Muncii,cum te duci inspre Balta Alba.

Placutele de frina sunt cam 20 iepuroi.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor posesorilor de zzr.

am un gpz500s dar cred ca are ceva modificari si postez aici in speranta ca poate ma ajutati

maneta de frana de la gpz-ul meu nu e cea originala insa eu nu am stiut asta si am comandat una dar nu se potriveste

atasez o poza cu maneta mea si va rog sa imi spuneti daca nu cumva e de la un zzr si daca da de la ce model ca sa pot da comanda

multumiri anticipate

post-3711-1143291537_thumb.jpg

post-3711-1143291230_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...