Sari la conținut

cam ce gandesc soferii


BeerBelly
 Share

Postări Recomandate

in primu rand nu stiam unde sa deschid topicu asa ca l-am pus aici, daca nu e la locul lui rog adminu sa`l mute unde crede de cuviinta

 

revenind, am avut azi neplacerea sa ma aflu in masina cu... un tip... undeva in aviatiei(eu nu prea am cum sa conduc pt ca am inca picioru in pioneze asa ca l-am rugat sa faca cu mine niste drumuri). Totu bine si frumos, pana sa ajung acolo am vazut o gramada de motoare pe drum si chiar ma miram ca sunt asa de multzi chiar daca e asa frig afara. Imi termin treaba si plecam de acolo, ajunge la intersectia drumului dintre blocuri pe care eram cu drumul principal, opreste, SE ASIGURA, IL VEDE pe MOTOCICLISTUL care venea din dreapta de pe sensul pe care trebuia sa intram si totusi se baga sa faca stanga prin fatza motociclistului. In tot timpu asta eu ma uitam ca prostu la motociclistu care s-a bagat spre cealalta banda sa`l ocoleasca pe prost si cu mana in claxon si ii tot ziceam astuia "ba lasa`l sa treaca, BAAAA!!! " ... nimik... s-a bagat, motociclistu a trecut prin partea dreapta pe langa asta probabil ne-a umplut frigiderele de carne si mie si soferului si si-a vazut de drum.

 

Raspunsu la intrebarea "ba nene ce era in capu tau ma cand ai facut manevra asta ?": "hai ma ca l-am vazut si am luat din scurt sa aiba si el loc pe langa mine cand ma bag". Acum stau si ma gandesc catzi dintre soferii de la noi au in minte ideea asta cu "am intrat din scurt sa aibe loc pe langa mine", catzi se gandesc ca poate nu are timp sa`i ocoleasca sau reactioneaza gresit nestiind ca el o sa intre "din scurt" etc.... E cam de cacao sa vezi o faza de genu asta, e de cacao sa itzi faca cineva da cel mai de cacao e sa fii langa ala care o face si sa te uitzi ca prostu pe geam la ala de itzi vine din dreapta, fie el motociclist, fie masina fie tren, tramvai etc.....

 

Iar baiatului cu motoru nu pot decat sa`i urez sanatate si sa se fereasca de nebuni, ca se pare ca sunt destui.

 

 

 

(si mi-am mai adus aminte o faza vis-a-vis de soferi prosti)Eram cu un prieten in masina, el la volan, undeva la intersectia antiaeriana cu sos alexandriei si mergeam spre magurele. La un moment dat tipu intra in intersectie fara sa se asigure, din stanga venea un tramvai si noi strigam la el "baaaaaa tramvaiu baaa!!!!!!!!! " ... se opreste FIX pe linia de tramvai si se uita pe geamudin stanga "unde e ma ? " .... norocu nostru ca nu avea viteza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare suntem prosti o data in viata, altii de doua ori iar altii la nesfarsit! :)

 

Acuma, problema asta este legata de mentalitate. Romanul in orice e obisnuit sa caute vina. DE REGULA, o gaseste la celalalt! Este mai simplu sa-l vada de vina pe celalalt (expresii "venea tare!" sau "l-ai vazut cum s-a bagat?!") sau si mai intelept-cacacios, "i-am facut si loc ma, am intrat din scurt ! "

 

Asta e o negare a realitatii si o afirmare a prostiei si nesimtirii lor!

Asta ptr ca mamica lor i-a invatat numai de vina si nu i-a invatat sa-si asume greselile! EU-l lor fiind de cacao, nu poate gresi! ...DECI CELALALT ARE VINA, VINA DE A VENI , A SE AFLA PE STRADA CU "EU"-L lor, al CARNATILOR! ...si uite asa suntem fortati sa interactionam cu ei!

 

....DIN PACATE NU CUNOSC REMEDIUL! :laugh:

 

Este drept ca alte popoare nu sunt perfecte, dar trasatura asta e SUBLIMA la al nostru!

Editat de MCN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(si mi-am mai adus aminte o faza vis-a-vis de soferi prosti)Eram cu un prieten in masina, el la volan, undeva la intersectia antiaeriana cu sos alexandriei si mergeam spre magurele. La un moment dat tipu intra in intersectie fara sa se asigure, din stanga venea un tramvai si noi strigam la el "baaaaaa tramvaiu baaa!!!!!!!!! " ... se opreste FIX pe linia de tramvai si se uita pe geamudin stanga "unde e ma ? " .... norocu nostru ca nu avea viteza...

 

deci tare faza asta! si mai traieste ? ca ma gandesc ca daca nu a vazut tramvaiul nu vede nici tirul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci tare faza asta! si mai traieste ? ca ma gandesc ca daca nu a vazut tramvaiul nu vede nici tirul!

 

tipul asta cu tramvaiul e un caz mai special ... intr`o intersectzie i-am zis sa faca dreapta, a zis ok si s-a dus in stanga ... nu mai incerc sa`l schimb, il accept asa cum e ca e prieten din copilarie cu mine, dar nu ma mai urc cu el in masina NICIODATA :laugh: (e altu nu e acelasi ti ca ala din povestirea cu motociclistu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Iar baiatului cu motoru nu pot decat sa`i urez sanatate si sa se fereasca de nebuni, ca se pare ca sunt destui.

 

O intrebare: tu ce cauti cu oameni de-astia in masina, ei fiind la volan?Inteleg ca iti sunt cunoscuti, deci stii cam ce este in capul lor.Vad ca persisti si tu, iti fortezi norocul! :laugh:

Si ca sa te citez:"nu pot decat sa`Ti urez sanatate si sa TE feresti de nebuni, ca se pare ca sunt destui."

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare: tu ce cauti cu oameni de-astia in masina, ei fiind la volan?Inteleg ca iti sunt cunoscuti, deci stii cam ce este in capul lor.Vad ca persisti si tu, iti fortezi norocul! :laugh:

Si ca sa te citez:"nu pot decat sa`Ti urez sanatate si sa TE fereasti de nebuni, ca se pare ca sunt destui."

 

a fost prima data cand m-am urcat cu tipu asta in masina, chiar aveam nevoie de un sofer si auzisem ca e si tirist printre altele ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost prima data cand m-am urcat cu tipu asta in masina, chiar aveam nevoie de un sofer si auzisem ca e si tirist printre altele ...

 

TIRIST? :laugh: Da-ne mai multe detalii despre traseele pe care le parcurge in mod obisnuit cu TIR-ul....

 

OMG! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TIRIST? :laugh: Da-ne mai multe detalii despre traseele pe care le parcurge in mod obisnuit cu TIR-ul....

 

OMG! :)

 

cand o sa aflu pe unde are traseele va anuntz :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah oameni, si eu sunt sofer, dar asta nu ma baga in gasca celor care nu dau prioritate la mobristi. ai tu prieteni mai ciudati, care nu au ce cauta cu colacul in mana. cat despre tiristi, numai de bine, eu ma inteleg perfect cu ei in trafic, mi-e mai frica de confratii motoristi, dar asta e alta poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah oameni, si eu sunt sofer, dar asta nu ma baga in gasca celor care nu dau prioritate la mobristi. ai tu prieteni mai ciudati, care nu au ce cauta cu colacul in mana. cat despre tiristi, numai de bine, eu ma inteleg perfect cu ei in trafic, mi-e mai frica de confratii motoristi, dar asta e alta poveste.

 

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia is categoria: "Ce ba? prea vor sa-i ferim! Ma enerveaza!"

Pe langa astia mai ye si incepatorii, care la noi in tara nu au nici o treaba cu condusu'

Mai ye si cei care raman toata viata incepatori. La inceput nu pot, si mai tarziu nici ca-i mai intereseaza.

Peste toti sunt soferii care conduc bine, se asigura, respecta, dar cand gresesc au ghinionul sa fie un motorist in zona aia.

 

AAA!! si era sa uit mai sunt cei care nu au nici o sansa sa-ti dea prioritate cand sunt parcate masini (eventual dube) pe colt, iar tu vii cu 50-60 pe stradute inguste. :laugh:

 

PS: Sotia mea are carnetul de 3 luni, si sper sa ajunga la un nivel. Pt moment, e din pacate praf, si a luat carnetul legal, fara nici o interventie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia is categoria: "Ce ba? prea vor sa-i ferim! Ma enerveaza!"

Pe langa astia mai ye si incepatorii, care la noi in tara nu au nici o treaba cu condusu'

Mai ye si cei care raman toata viata incepatori. La inceput nu pot, si mai tarziu nici ca-i mai intereseaza.

Peste toti sunt soferii care conduc bine, se asigura, respecta, dar cand gresesc au ghinionul sa fie un motorist in zona aia.

 

AAA!! si era sa uit mai sunt cei care nu au nici o sansa sa-ti dea prioritate cand sunt parcate masini (eventual dube) pe colt, iar tu vii cu 50-60 pe stradute inguste. :laugh:

 

PS: Sotia mea are carnetul de 3 luni, si sper sa ajunga la un nivel. Pt moment, e din pacate praf, si a luat carnetul legal, fara nici o interventie.

Iti dai seama cati sunt cu spaga si ce poate ei ?! :) Acum i-a mai domolit sala,a ramas numai orasul, care costa 1-2 milioane din cate stiu! .... :P

Editat de MCN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar exagerati...chiar tata mi a luat fata...ce ar trebui facut in situatia asta?sau il cred doar eu ca era tired si cu griji la volan?

 

eu iert pe toata lumea...numai sa nu ma bage in spital...ar trebui sa fiti si voi putin mai toleranti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: Sotia mea are carnetul de 3 luni, si sper sa ajunga la un nivel. Pt moment, e din pacate praf, si a luat carnetul legal, fara nici o interventie.

eu am luat carnetul cu brio...dar primele 2luni numai eu stiu cate palme mi am luat de la tata...care a tinut neaparat sa nu cedeze altcuiva locul din dreapta...mi se pare firesc, reflexele si anumite indemanari se invata pe parcurs. eu n am lovit pe nimeni pana acum, sper ca si ceilalti sa fie inofensivi chiar si asa praf la volan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar exagerati...chiar tata mi a luat fata...ce ar trebui facut in situatia asta?sau il cred doar eu ca era tired si cu griji la volan?

 

eu iert pe toata lumea...numai sa nu ma bage in spital...ar trebui sa fiti si voi putin mai toleranti

 

 

eu in tata nu mai am incredere sa merg cu el la volan, a imbatranit, si-a pierdut din reflexe, conduce ca batranii pe principiu "daca eu am dreptu sa trec de ce sa las pe altu" sau "nu`l las pe ala cu masina aia straina ca sunt sigur ca el nici nu s-ar fi uitat sa ma lase sa trec ca eu am dacie " ... pe masura ce imbatranesc oamenii incep sa faca f multe greseli... totzi facem greseli... numai ca asa cum s-a zis in posturile de mai sus, sunt uniicare nu`si asuma vina pentru greselile facute de ei ... asta ma seaca pe mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primu rand nu stiam unde sa deschid topicu asa ca l-am pus aici, daca nu e la locul lui rog adminu sa`l mute unde crede de cuviinta

 

revenind, am avut azi neplacerea sa ma aflu in masina cu... un tip... undeva in aviatiei(eu nu prea am cum sa conduc pt ca am inca picioru in pioneze asa ca l-am rugat sa faca cu mine niste drumuri). Totu bine si frumos, pana sa ajung acolo am vazut o gramada de motoare pe drum si chiar ma miram ca sunt asa de multzi chiar daca e asa frig afara. Imi termin treaba si plecam de acolo, ajunge la intersectia drumului dintre blocuri pe care eram cu drumul principal, opreste, SE ASIGURA, IL VEDE pe MOTOCICLISTUL care venea din dreapta de pe sensul pe care trebuia sa intram si totusi se baga sa faca stanga prin fatza motociclistului. In tot timpu asta eu ma uitam ca prostu la motociclistu care s-a bagat spre cealalta banda sa`l ocoleasca pe prost si cu mana in claxon si ii tot ziceam astuia "ba lasa`l sa treaca, BAAAA!!! " ... nimik... s-a bagat, motociclistu a trecut prin partea dreapta pe langa asta probabil ne-a umplut frigiderele de carne si mie si soferului si si-a vazut de drum.

 

Raspunsu la intrebarea "ba nene ce era in capu tau ma cand ai facut manevra asta ?": "hai ma ca l-am vazut si am luat din scurt sa aiba si el loc pe langa mine cand ma bag". Acum stau si ma gandesc catzi dintre soferii de la noi au in minte ideea asta cu "am intrat din scurt sa aibe loc pe langa mine", catzi se gandesc ca poate nu are timp sa`i ocoleasca sau reactioneaza gresit nestiind ca el o sa intre "din scurt" etc.... E cam de cacao sa vezi o faza de genu asta, e de cacao sa itzi faca cineva da cel mai de cacao e sa fii langa ala care o face si sa te uitzi ca prostu pe geam la ala de itzi vine din dreapta, fie el motociclist, fie masina fie tren, tramvai etc.....

 

Iar baiatului cu motoru nu pot decat sa`i urez sanatate si sa se fereasca de nebuni, ca se pare ca sunt destui.

 

 

 

(si mi-am mai adus aminte o faza vis-a-vis de soferi prosti)Eram cu un prieten in masina, el la volan, undeva la intersectia antiaeriana cu sos alexandriei si mergeam spre magurele. La un moment dat tipu intra in intersectie fara sa se asigure, din stanga venea un tramvai si noi strigam la el "baaaaaa tramvaiu baaa!!!!!!!!! " ... se opreste FIX pe linia de tramvai si se uita pe geamudin stanga "unde e ma ? " .... norocu nostru ca nu avea viteza...

Relativ la prima faza, daca ai cat de cat experienta pe motor (adica pe la 10,000km) si daca mergi preventiv, cand unul care nu-ti va acorda prioritate (si simti ca nu-ti va acorda prioritate si franezi) inca e de bine daca-ti lasa loc sa nu franezi prea tare sa dai cu motorul de pamant. Eu cand merg drept si cineva din stanga face stanga si urmeaza ca amandoi sa intram pe un drum de 2 benzi mie mi se pare normal ca eu sa tin dupa curba banda I-a si el a II-a si nu avem motiv de cearta. desi eu aveam prioritate si dreptul sa iau curba mai larg sa nimeresc pe a II-a si etc... Problema aici e ca se aplica si niste reguli care in Bucuresti merg in practica (menite sa fluidizeze traficul sau sa evite ca soferii care incearca sa iasa de pe strazi secundare sa imbatraneasca in intersectia aia pentru ca nu au prioritate) dar sunt absolut contrare codului rutier sau regulamentului... De exemplu eu am obiceiul de multe ori sa opresc (pe 2 roti) la 6-10m de o masina care are aprins becul de marche-arrierre intr-o pozitie suficient de in stanga care nu permite magarului din spate sa ma depaseasca si sa se puna la 20cm in spatele aluia ca sa-i interzica aluia sa se dea jos de pe trotuar; sigur ca imediat dupa ce ala a coborat de pe trotuar in aproape toate cazurile eu il depasesc usurel prin dreapta, dar omul e convins ca i-am facut un serviciu si ca mai exista si motociclisti sau scuteristi de treaba, pe cand din punct de vedere practic pe mine in cele mai multe cazuri chestia asta nu ma dezavantajeaza cu nimic daca oricum pierdusem semaforul... Asa ma castigam si noi la PR cate ceva...

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(e altu nu e acelasi ti ca ala din povestirea cu motociclistu)
i*rgu, clar

te-ai dus cu Villy pana la urma? =)) :laugh:

cat despre tactu stim cu totii cum se uita el ......remember? :crack: yo zic sa-ti schimbi anturajele RADICAL incepand cu batranu ...si terminand cu prietenii din copilarie ......:) i-am lasat si lui loc :P ce pumn in ochi ii bagam acolo la volan :)

Editat de OLY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i*rgu, clar

te-ai dus cu Villy pana la urma? =))

cat despre tactu stim cu totii cum se uita el ......remember? :crack: yo zic sa-ti schimbi anturajele RADICAL incepand cu batranu ...si terminand cu prietenii din copilarie ......:laugh: i-am lasat si lui loc :) ce pumn in ochi ii bagam acolo la volan :)

 

 

al dreacu violentule pai io te pun sa mergi pe strada pe unde are tata drum ? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Sunt foarte multi "incuiati" la minte. Si cei mai multi au prejudecati cand este vorba de motociclete.

Ca sa nu mai zic ca sunt foarte multi care nu fac diferenta intre scuter si motocicleta.

 

Cel mai bine este sa cascam bine ochii in trafic si sa ne pazim pielea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...