Sari la conținut

Vrei sa fi miliardar?


animal
 Share

Postări Recomandate

Cred ca se scrie "Vrei sa fii", nu "vrei sa fi"!! :laugh:

ai cui fii?

se scrie "fi" intr-o propozitie genul: "vrei sa fi mliardar"

http://dexonline.ro/search.php?cuv=fi

 

ca agramatii scriu ca "ii" asta nu este un punct de referinta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai cui fii?

se scrie "fi" intr-o propozitie genul: "vrei sa fi mliardar"

http://dexonline.ro/search.php?cuv=fi

 

ca agramatii scriu ca "ii" asta nu este un punct de referinta...

Sigur, nu vreau sa intru intr-o polemică cu dumeavoastră, domnule Liiceanu... dar o sa intru..

ÂŞcoala pe care am făcut-o eu m-a invățat că forma corectă este: ' Vrei sa fii miliardar'...

AÂş putea sa intru in detalii, să zic că un 'i' vine de la rădăcina verbului Âşi celalat vine de la timpul verbului, dar nu aÂş fi foarte sigur pe ceea ce zic, aÂşa că v-aÂş sugera un www.google.ro!!

 

Domnului Gabriel Liiceanu,

Cu stimă,

un admirator

 

P.S. Salutări la malul mării... sau mări? Că m-am Âşi incurcat cu atâția 'i' :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Forma corecta este cu 2 i cand e afirmativ, ex "fii barbat, fii miliardar..." la negativ se foloseste cu un singur i, de genul "nu fi prost!"

Asta e varianta corecta.

 

Sigur, nu vreau sa intru intr-o polemică cu dumeavoastră, domnule Liiceanu... dar o sa intru..

ÂŞcoala pe care am făcut-o eu m-a invățat că forma corectă este: ' Vrei sa fii miliardar'...

AÂş putea sa intru in detalii, să zic că un 'i' vine de la rădăcina verbului Âşi celalat vine de la timpul verbului, dar nu aÂş fi foarte sigur pe ceea ce zic, aÂşa că v-aÂş sugera un www.google.ro!!

 

Domnului Gabriel Liiceanu,

Cu stimă,

un admirator

 

P.S. Salutări la malul mării... sau mări? Că m-am Âşi incurcat cu atâția 'i' :laugh:

Uitati, din citatul dvs.., copy-paste:

 

fi vb., ind. prez. 1 sg. Âşi 3 pl. sunt, neacc. s-,-s, îs, 2 sg. eÂşti [e- pron. ie-], 3 sg. este [e- pron. ie-], neacc. e [pron. ie], i-, -i, îi, 1 pl. suntĂŠm/sĂşntem, 2 pl. suntĂŠți/sĂşnteți, imperf. 1 sg. Âşi pl. erĂĄm, 2 sg. erĂĄi, 3 sg. erĂĄ, 2 pl. erĂĄți, 3 pl. erĂĄu [e- pron. ie-], perf. s. 1 sg. fusĂŠi/fui, 1 pl. fusĂŠrăm/fĂşrăm, m. m. c. perf. 1 sg. fusĂŠsem, 1 pl. fusĂŠserăm; conj. prez. 1 sg. fĂ­u, 2 sg. fĂ­i, 3 sg. Âşi pl. fĂ­e; imper. 2 sg. fii, neg. nu fi, pl. fiți; ger. fiĂ­nd; part. fost
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai mai radiatorul nu se potriveste pe motoarele enumerate de voi, iar vreo 2 nici nu au nevoie de radiator(cele zise de sebi) asa ca mai incercati. iar cu gramatica , asta e , atata am invatat. iar daca vreti sa va certati pe tema asta , va rog eu sa o faceti in alta parte. mercic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...