Sari la conținut

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

2 grafice de putere si cuplu la Super Tenere. Fara a comenta cifrele absolute (care sint mai mult decit onorabile), e de remarcat curba cu panta foarte constanta a puterii (ceea ce se simte de fapt si la condus) dar mai ales cea a cuplului: constanta de la 2500rpm, unde se obtine deja cam 85% din cuplul maxim. Aproape ca la un diesel modern...ceea ce iar se simte la condus.

post-442-1257103382_thumb.jpg

post-442-1257103401_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alea-s ptr V-uri !

 

 

sunt sau nu pt V-uri uite ca sunt pe lateral in poze.

 

1200 cmc va avea, cam mare animalu :kiss:

 

900 cat are TDM-ul nou se pare ca nu era destul :P

 

clar sa la gatul nu 1200 gs, si o sa ia sigur a bucata buna din portia lui.

 

daca o scot sub 12000 euro e best seler :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari de la un proaspat posesor de super-vacuta. :friends:

E din 90, si aici vin intrebarile mele. Din ce-am citit, diferentele fata de modelele de dupa '92 sunt releul de incarcare si ambreajul. Atat? Sunt aceste piese niste factori care mi-ar pune bete in spite pe drum? Pot sa pun releul unui ST de dupa '92 pe ea? Ce alte probleme mai apar la acest model (89-91) ?

 

Multumesc si la cati mai multi km frumosi. B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva imaginii cu solutiile tehnice ale noului prototip. http://www.autoblog.com/2009/10/22/tokyo-2...ays-knows-wher/.

Wooooow, super poze de detalii.

Desigur incaltzat cu Karoo.

 

Din 26 Noiembrie la NEC Birmingham o sa fie International Motor Show, am vorbit cu varamea sa mearga sa faca poze. Cum le primesc o sa le postez.

Editat de Glad1ator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Pana apare SuperTenere-le de 1200, poate va hotarati si scoateti:

 

* 35.000 de euro pentru Yamaha YZE 850 T, motocicleta de uzina folosita de Stefan Peterhansel in anii 1992 si 1993, cu care castiga Paris-Dakar in 1993 (+ alte curse importante)

http://www.classic-motorbikes.com/stock.as...C19&Lang=de

 

Citez de pe site-ul RALLYE TENERE:

In 1992 and 1993 one of the most titled off road racing drivers world wide, StĂŠphane Peterhansel (Enduro World Champion and six times winner of the Dakar with a motorbike) wins the most exceptional off road competition events world wide:

Winner of the Rally Paris – Sirte – Le Cap in January 1992

Winner of the Rally Paris – Moscow – Peking in August 1992

Winner of the Rally Paris – Dakar in January 1993

We have the exceptional opportunity to present one of the most performing desert bikes built by the Yamaha race department: A XTZ 850 R Full Factory raced by StĂŠphane Peterhansel in 1992 and 93.

This machine was restored and overhauled by the Yamaha Motor France racing department in 2009 and is in perfect running order.

The bike is in its configuration of 1992. This is a works type OW D 8.

StĂŠphane Peterhansel used the same model for the victories in 1992 and 93.

This is a race bike without registration documents. A document of authenticity will be furnished by Yamaha Motor France. The bike is complete and in perfect working order and is available without spares.

Immediately available in France (Paris).

Without spare parts!

post-3763-1257371839_thumb.jpgpost-3763-1257371845_thumb.jpgpost-3763-1257371850_thumb.jpg

post-3763-1257371856_thumb.jpgpost-3763-1257371864_thumb.jpgpost-3763-1257371875_thumb.jpg

post-3763-1257371880_thumb.jpgpost-3763-1257371892_thumb.jpgpost-3763-1257371896_thumb.jpg

post-3763-1257371902_thumb.jpg

 

 

* Sau, daca va tin buzunarele si mai mult, poate va inscrieti la Yamaha XTZ 850 R-ul cu care Edi Orioli a castigat in anul 1996 Paris-Dakar-ul. 45.000 de euro.

 

http://www.classic-motorbikes.com/stock.as...C10&Lang=de

 

Citez de pe site-ul RALLYE TENERE:

"This racing Yamaha is of historical value and has a unique racing history. It is Yamaha XTZ 850 R Werksrennmaschine, winner of the Dakar 1996 with the official team pilot Eddie Orioli.

This machine was prepared in 1995 by the racing department of Yamaha Motor France and equipped with all of the Dakar 1996 in Japan developed plant parts.

Two machines have been specially prepared for this rally and entrusted to the official driver Stephane Peterhansel and Eddie Orioli.

Orioli wins the general classification of the rally.

This machine was not driving more since this event and remained in storage at Yamaha Motor France.

We are proud to present you the only currently available work machine, which won the hardest of all competitions.

The machine is complete, in original condition of the finish in Dakar in January 1996. The road book shows as the last entry the day's trek to the finish in Dakar.

You can find the technical specifications below the photos.

This remarkable machine is available in France (Paris). The reopening and revision shall be carried out by the YMF racing department and a set of spare parts will be supplied. "

post-3763-1257371908_thumb.jpgpost-3763-1257371913_thumb.jpgpost-3763-1257371918_thumb.jpg

post-3763-1257371925_thumb.jpgpost-3763-1257371935_thumb.jpgpost-3763-1257371941_thumb.jpg

post-3763-1257371945_thumb.jpgpost-3763-1257371950_thumb.jpg

 

 

Despre ambele, aici:

http://www.rallye-tenere.net/Orioli%20XTZ%...mp;id=120953623

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[Despre ambele, aici:

http://www.rallye-tenere.net/Orioli%20XTZ%...mp;id=120953623

 

 

180km/h ( ON SAND) :friends:

De ce au ambele cricu lateral pe dreapta?! (opus cum avem noi)

 

FOARTE TARE FRATICA!!!

 

 

Si toba e pe partea stanga.... si au un singur disc de frana pe fata, numa ca mai mare....

Tre sa fie vreun motiv... B)

 

Oricum, sunt bestiale... orice enduro-touring din generatia noua (mai sus de 2007) paleste in fata lor... parerea mea, asa tre sa arate un enduro adevarat.

Editat de sorin_ush
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ruland pe nisipi, pietris si alte nebunii nu ai nevoie de 2 discuri de frana pentru ca blochezi foarte repede fata si te adui pe jos.

 

la enduro se foloseste mult frana de motor sau frana spate combinata cu frana fata mai subtire B)

 

astea au motoru de 850 care e pe TDM :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am revenit si eu printre voi dupa o lunga pauza...nu arata rau prototipul insa mie in general nu prea imi plac chestiile astea rotunjite,designul anilor 93 e exceptional,parerea mea,deci oricum va sta la mine 10 ani linistit,pt ca deocamdata imi satisface pretentiile,apoi pe viitor nu stiu ce va fi

Editat de Kiki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari de la un proaspat posesor de super-vacuta. :friends:

E din 90, si aici vin intrebarile mele. Din ce-am citit, diferentele fata de modelele de dupa '92 sunt releul de incarcare si ambreajul. Atat? Sunt aceste piese niste factori care mi-ar pune bete in spite pe drum? Pot sa pun releul unui ST de dupa '92 pe ea? Ce alte probleme mai apar la acest model (89-91) ?

 

Multumesc si la cat mai multi km frumosi. :friends:

 

 

up... B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este tot ce mi-as dori de la o motocicleta buna la toate. 80CP, 200kg, suspensie si roti adevarate, rezervor imens. Mare pacat ca, aproape a disparut categoria asta. Doar F800 mai tine aproape, dar cu lipsuri legate de autonomie si confort. In rest se exagereaza cu motoare prea mari si ineficient de puternice, 1200GS sau Stelvio si urmeaza se pare Tenere 1200.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Este tot ce mi-as dori de la o motocicleta buna la toate. 80CP, 200kg, suspensie si roti adevarate, rezervor imens. Mare pacat ca, aproape a disparut categoria asta. Doar F800 mai tine aproape, dar cu lipsuri legate de autonomie si confort. In rest se exagereaza cu motoare prea mari si ineficient de puternice, 1200GS sau Stelvio si urmeaza se pare Tenere 1200.

 

Din punctul meu de vedere nu pot intelege de ce nu au luat motorul si ABS-ul de pe TDM, pentru a renaste mitul Super Tenere. Adaugand o calobarore cu o firma de suspensii cred ca ar fi iesit ceva foarte ok.

Daca Tenere este clar capabila de a lua un segment foarte mare din piata enduro-touring mono/~600 cmc si chiar m-a impresionat f. tare prin design (in primul rand), capacitate rezervor/consum/autonomie, toate raportate la pretul foarte bun, cred ca singura posibilitate ca noul Super Tenere sa fure si el o cota importanta de piata de la multitudinea de tourere enduro de 1000 cmc + este un pret incredibil de mic.

Aceasta piata mi se pare atat de saturata incat nu inteleg de ce a trebuit Yamaha ST sa intre si ea tot acolo.

Dezvoltarea unui motor nou, de 1200 cmc, 2 in linie, iarasi, o alta manevra stranie - costuri foarte mari, alte modele pe care sa il foloseasca nu prea ma duce imaginatia...

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate firmele producatoare sant consternate de succesul de piata al 1200 Gs-ului, care a iesit imens la capitolul motor tocmai pt ca varianta racirii cu aer este depasita. S-ar putea face multe motoare, cu aceleasi performante, dar racite cu apa, in orice configuratie, dar de numai 850-1000. Acum insa, dupa aparitia BMW-ului, daca la un enduro-turing ai mai putin de 1200 cm si 110CP mirosi a prost. Iar tot ce va apare de acum incolo, pt multi ani, va fi nejustificat de mare si puternic la capitolul enduro-turing, si tocmai pt ca este prea mare si prea puternic va trebui garnisit cu tot felul de dispozitive electronice care micsoreaza fiabilitatea, dar cresc inutil pretul de cost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere nu pot intelege de ce nu au luat motorul si ABS-ul de pe TDM, pentru a renaste mitul Super Tenere. Adaugand o calobarore cu o firma de suspensii cred ca ar fi iesit ceva foarte ok.

Daca Tenere este clar capabila de a lua un segment foarte mare din piata enduro-touring mono/~600 cmc si chiar m-a impresionat f. tare prin design (in primul rand), capacitate rezervor/consum/autonomie, toate raportate la pretul foarte bun, cred ca singura posibilitate ca noul Super Tenere sa fure si el o cota importanta de piata de la multitudinea de tourere enduro de 1000 cmc + este un pret incredibil de mic.

Aceasta piata mi se pare atat de saturata incat nu inteleg de ce a trebuit Yamaha ST sa intre si ea tot acolo.

Dezvoltarea unui motor nou, de 1200 cmc, 2 in linie, iarasi, o alta manevra stranie - costuri foarte mari, alte modele pe care sa il foloseasca nu prea ma duce imaginatia...

 

 

e simpla treaba, gandind ca un constructor. e bine sa ai multe mobre care acopera toata gama.

 

vrei enduro touring iti iei noul tenere monocilindric. vrei touring ai tdm vrei enduro-vaca iei nou st1200

 

si cu 1200-ele astia de la yamaha vor o portie mare din pizza la care se chinuie bmw.

 

din ce vad eu yamaha vrea sa combine autuurile celor mai bune motorete de pe piata si sa scoate un best seler: motor mare 2 clilindri cu mult cuplu si cardan ( ca la 1200gs) si ciclistica si ergonomia de la ktm 990 adv,

 

daca scot si un pret de 11500-12000 clar va aparea o noua motocicleta cult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer pe mine mar incanta ideea 2 in linie,am avut mai multe motoare care foloseau asfel de motorizare,iar cardanul cred ca e visul orcarui motociclist paionat de turing-enduro[vaca]...Te scapa de o treaba murdara si enervanta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca scot si un pret de 11500-12000 clar va aparea o noua motocicleta cult.

Ar trebui sa fie mai jos. La banii astia iei BMW, aproape. Eu am dat 13.000 la inceputul anului trecut si ma astept ca acum sa se poata negocia reduceri mai mari.

Scriu aici pentru ca, dupa ce mi-am rupt GS ul de 1200, ma mai uitam la variante. Din pacate inteleg ca Super Tenere-ul nou inca nici nu a aparut. Ori, chiar daca apare la primavara, va mai trebui sa treaca ceva timp pana mai regleaza din hibele cu care apare pe piata la inceput orice vehicul (cel putin un an, daca nu doi).

Cred ca, pentru a avea succes, pachetul ar trebui sa includa pret de 10000 si greutate mai mica de 190kg la gol. Altfel...

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...