Sari la conținut

joc la roata din spate


terhe
 Share

Postări Recomandate

Pt cine-i pasionat cu mecanica luti-va un set: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Motorcycle-...omotiveQ5fTools

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/MOTORCYCLE-...sQ5fAccessories

 

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/MOTORCYCLE-...bayphotohosting

 

 

Mai simplu nu se poate. Atentie, gasiti aici multe scule pt depanat.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS.Rulmentii ca orice piesa fabricata sunt de mai multe feluri.Ex:6204 dupa fabricare sunt testati iar conform parametrilor in care se incadreaza (oscilatii)sunt inseriati ex.EL etc iar in functie de rotatiile si modul de ungere la care sunt folositi se aleg in final.

2.dute mai bine la un mecanic care are cu ce si stie cum ca vad ca te pricepi la fel de bine ca multi alti de pe aici (la dat sfaturi).RIDE SAFE

Editat de Indian73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O metoda din epoca de piatra:

 

Incalzesti butucul rotii cu un pistol de aer cald (cu grija sa nu inceapa sa cada vopseaua :scratch:). Iti va permite sa scoti rulmentul mai usor.

Inainte sa montezi rulmentul nou raceste-l bine in frigider, va intra mai usor.

Cand montezi rulmentii noi sa nu ii ciocanesti pe rola interioara, ci numai pe exterior si pe toata suprafata.

Editat de invictus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De scos poti sa-i scoti si cu ranga, din moment ce-i arunci anyway... De pus trebuie pusi cu grija, dar si atunci, daca bati numai in rola exterioara, unde o fi problema???

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul am luat de la Badi si au fost ok.Vezi ca la aceleasi cote gasesti pentru turatii diferite.Eu am avut de ales intre 10000 sau 15000 ture.Diferenta de pret cativa lei.Nu te lasa prostit de vrajeala cu rulmenti speciali pentru moto.Daca vrei da-mi cotele si verific ce au si la ce pret cei de la Badi(stau la 10 min de ei).Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

mi-am dat jos rulmentii de la roata spate...unul era bun...unul era blocat(ruginit si avea joc destul de mare).am avut noroc ca nu s-a intamplat nimic...am si fost sa vad preturi la comercianti 70 de lei +TVA si 90 de lei +TVA :scratch: ma mai interesez prin cluj (eu sunt din salaj) sa vad de preturi.

am postat si o poza cu rulmentul in cauza

post-39923-1234193577_thumb.jpg

Editat de terhe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA, ca mi-am adus aminte, ia priviti va rog la un printscreen dintr-un manual de reparatii Haynes.

 

Priviti si bagati la cap dragi mecanici tastatoristi care n-ati pus mana pe ciocan si patent in viata voastra, dar care aveti tupeu sa contraziceti oameni cu experienta. (ca mine, logic)

post-7046-1234592851_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai cometatorii, scotzatori_de_rulmenti_cu_presa_din_roata unde sunteti, de ce nu mai comentati? Astept meseriasii la dezbateri.

astazi am schimbat si eu rulmentii de la roata de fata.

au iesit usor, cu ciocanul si un bolt/ax de roata de bicicleta mai precis :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi am schimbat si eu rulmentii de la roata de fata.

au iesit usor, cu ciocanul si un bolt/ax de roata de bicicleta mai precis :burnout:

de unde ti-ai luat rulmenti si cu cat?

 

Hai cometatorii, scotzatori_de_rulmenti_cu_presa_din_roata unde sunteti, de ce nu mai comentati? Astept meseriasii la dezbateri.

cu ciocanu i-am scos.nu vad unde incapea presa acolo da no

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde ti-ai luat rulmenti si cu cat?

 

 

cu ciocanu i-am scos.nu vad unde incapea presa acolo da no

rulmentii i-am luat de la un magazin local, nu ii stiu numele.

am luat 2 rulmenti pentru roata de fata, Koyo, 11lei bucata. urmeaza sa mai iau inca 2 pentru roata de spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai cometatorii, scotzatori_de_rulmenti_cu_presa_din_roata unde sunteti, de ce nu mai comentati? Astept meseriasii la dezbateri.

vad ca ai manualul ca si pdf, scanat. nu ne zici si noua de unde il putem downloada?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca ai manualul ca si pdf, scanat. nu ne zici si noua de unde il putem downloada?

Mi l-a dat cineva, nu e descarcat.

E manualul de TA 600, 650 - XRV 750 Africa Twin, la ce-ti foloseste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricand poti invata lucruri noi, asa ca de ce nu?

Intra pe mess si ti-l trimit fara probleme. Are 53MB. Id-ul meu e la profil, e acelasi peste tot ca si aici.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si acum intrebare... unde ati gasit voi rulmenti cu 11,12,13 lei bucata?eu peste tot pe unde am intrebat si am fost am gasit numai de la 70 de lei in sus.si la distribuitor skf au zis ca skf-u nu fac de astia cum imi trebuie mie. 60/32RKB este codul care ma poate ajuta va rog mult...

si inca o intrebare: are ceva daca schimb numai rulmentul stricat ?ca celalalt este bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si acum intrebare... unde ati gasit voi rulmenti cu 11,12,13 lei bucata?eu peste tot pe unde am intrebat si am fost am gasit numai de la 70 de lei in sus.si la distribuitor skf au zis ca skf-u nu fac de astia cum imi trebuie mie. 60/32RKB este codul care ma poate ajuta va rog mult...

si inca o intrebare: are ceva daca schimb numai rulmentul stricat ?ca celalalt este bun

Nu stiu.

 

E bine sa-i schimbi pereche.

Arata ala bine dar tot e uzat, nu e ca cel nou, deci o sa-l uzezi mai repede si pe cel nou.

Schimba-i pe amandoi daca tot esti cu roata in brate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu.

 

E bine sa-i schimbi pereche.

Arata ala bine dar tot e uzat, nu e ca cel nou, deci o sa-l uzezi mai repede si pe cel nou.

Schimba-i pe amandoi daca tot esti cu roata in brate.

o sa fac un efort... oricum mai este pana cand incepe sezonu...am vreme sa amortizez cheltuiala :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...