Sari la conținut

Organizez Tura in Alpi, iunie 2009


KHK
 Share

Postări Recomandate

Ca sa revenim la pregatirile de plecare, am o intrebare. Ce fel de echipament luati cu voi? De vara sau de iarna. Pana la Viena si inapoi sigur cel de vara ar fi indicat, dar prin munti este suficient. Sau un echipament de iarna la care cand este cald sa scot mesadele. Si mesadele chiar sant necesare? Nu reusesc deloc sa ma hotarasc :cheers: Evident costumul de ploaie este obligatoriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 561
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Calatorilor le doresc asfalt cat mai uscat,o vreme cum n-au vazut Alpii si mai ales distractie. Numai bine si poate cine stie,ne vedem mai incolo prin Alpi. Din pacate a trebuit sa-mi anulez vizita la Tiefencastel asa ca nu ne intalnim. Dati de veste cum se prezinta pasurile daca puteti. Am de gand sa dau si eu o tura mai incolo.

Drum bun va urez si sa va intoarceti sanatosi acasa.

 

Multumim pt urari, Florin! N-ar fi fost rau sa ajungi dar banuiesc ca ai motivele tale...

 

Ca sa revenim la pregatirile de plecare, am o intrebare. Ce fel de echipament luati cu voi? De vara sau de iarna. Pana la Viena si inapoi sigur cel de vara ar fi indicat, dar prin munti este suficient. Sau un echipament de iarna la care cand este cald sa scot mesadele. Si mesadele chiar sant necesare? Nu reusesc deloc sa ma hotarasc :cheers: Evident costumul de ploaie este obligatoriu.

 

Din experienta, as merge pe varianta de echipament pt vreme calda.

Daca iti este frig, mai poti pune un polar dedesupt dar daca mori de cald... e mai complicat.

Binenteles, costumul de ploaie si cizme/manusi/bagaje rezistente la ploaie obligatoriu. Nu este exclus sa ne ploua s o zi intreaga iar daca echipamentul nu rezista onorabil, situatia se complica.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep sa ma ingrijorez daca un lucru atat de marunt a nascut atatea discutii.

 

Avand in vedere marimea grupului si potentialul de aparitie a divergentelor, ma intreb daca nu ar fi bine sa stabilim (de fapt Vlad sa stabileasca) niste reguli mai stricte pe care sa le accepte toata lumea inainte de plecare. Ma gandeam la reguli ca toleranta maxima la ora de plecare dimineata, durata si frecventa de alimentare, organizarea pe grupuri mai mici, modalitatea de regrupare (inclusiv tolerante de timp) etc.

 

Eu cred ca nu ai de ce sa te ingrijorezi, discutiile nu au fost iscate de noi, cei din grupul de participanti, poate doar usor incurajate, mai mult involuntar. Asadar, sunt optimist ca vom fi oameni cu capul pe umeri si ne vom distra.

 

Grupurile cred ca se vor face de la sine, in functie de prietenii mai vechi sau de stilul de condus. Este absolut normal ca ne vom imparti in cateva grupuri. Ideal ar fi ca in fiecare grup sa fie cel putin un membru care are navi si/sau se orienteaza bine pe harta, care a inteles traseul povestit in detaliu in seara precedenta.

In legatura cu regulile... trebuie sa fim constienti ca un minim de disciplina este benefica tuturor.

De exemplu, cred ca ideal ar fi ca seara sa faca toti plinul. Dimineata, in functie de cat de complicat este traseul, vom pleca la 8:30 sau 9:00. Asta inseamna ca toti trebuie sa fie la motor cu 20min inainte ca sa plecam intotdeauna la ora stabilita. In general, punctualitatea si eficienta in folosirea timpului sunt f importante ca sa putem merge relaxati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta, as merge pe varianta de echipament pt vreme calda.

Daca iti este frig, mai poti pune un polar dedesupt dar daca mori de cald... e mai complicat.

Binenteles, costumul de ploaie si cizme/manusi/bagaje rezistente la ploaie obligatoriu. Nu este exclus sa ne ploua s o zi intreaga iar daca echipamentul nu rezista onorabil, situatia se complica.

 

 

este vreo smecherie sa poti rezista cu combinezonul de ploaie pe tine fara sa transpiri foarte tare? (din experienta stiu ca dupa o jumatate de ora sau o ora deja nu mai suport combinezonul) si intrebarea 2 - daca echipamentul moto este facut 100% waterproof asta inseamna ca isi face treaba la ploaie sau cedeaza dupa un anumit timp? (intreb pt ca nu am avut bafta sa merg cu el prin ploaie mai mult de cateva minute)

Editat de Seven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este vreo smecherie sa poti rezista cu combinezonul de ploaie pe tine fara sa transpiri foarte tare? (din experienta stiu ca dupa o jumatate de ora sau o ora deja nu mai suport combinezonul) si intrebarea 2 - daca echipamentul moto este facut 100% waterproof asta inseamna ca isi face treaba la ploaie sau cedeaza dupa un anumit timp? (intreb pt ca nu am avut bafta sa merg cu el prin ploaie mai mult de cateva minute)

 

Sincer, varianta cu costum de ploaie este cea mai ieftina, poate cea mai sigura (pt udat) dar este clar cea mai incomoda:

1. tb sa-l cari dupa tine;

2. tb sa opresti (si implicit si altii care nu au nevoie sa opreasca) prima data sa-l pui, apoi alta oprire sa-l scoti, ceea ce se poate repeta de mai multe ori intr-o zi;

3. stai mereu sa te gandesti: ploua sau nu ploua? opresc acum sau mai incolo? il mai las sau il scot?

4. faci sauna in el, transpiri, nu este tocmai comod de purtat.

Cred ca este cu adevarat bun pe vreme ploioasa si friguroasa, iarna, cand te protejeaja si de vant si, eventual, de mizerie.

 

Parerea mea este ca un motociclist care face touring ar trebui sa aiba un costum rezistent la ploaie (macar la o ploaie "decenta"). Deja preturile sunt decente pt costume rezistente la apa.

 

Daca costumul tau este waterproof, si probabil si ceva de calitate, nu cred ca are trebui sa-ti faci probleme. Eu am geaca si panatalonii cu membrana Venturi (deci nu neaparat Goretex) si care nu m-au dezamagit niciodata.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si noi mergem pe varianta vara + ceva de frig + si costum de ploaie .

intradevar este mai urat cu pusul si scosul , dar sunt sigur ca se vor gasi momente ( pauza de foto/tigare/alimentare/etc.)

de frig mai suferi , dar caldura este grava , cel putin pt mine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot spre varianta de vara + accesorii inclin si eu.

M-am tot gindit zilele astea, si daca cu locul in bagaje am rezolvat, nu mai ramine decit problema imbracatului/dezbracatului si disconfortul dat de transpiratia in combinezon.

Dupa cum vad vor mai fi si altii care opteaza pentru aceasta varianta, astfel incit opririle nu vor mai fi o problema, sper. Poate asa se va forma "grupul purtatorilor de combinezoane de ploaie", care sa nu-i incurce pe ceilalti.

 

Vlad are dreptate. Pentru touring e bine sa ai echipament profi adica si watherproof, insa in perioadele/zonele calduroase e mai greu de suportat. Chiar daca scoti mesada, o geaca touring ramine totusi prea calduroasa pentru zilele de vara.

Acum mai depinde si pe unde sunt zilele. Daca sunt la munte, chiar si la 1.000 m situatia se cam schimba. In aceste zone vremea este mai capricioasa. Ploaia e zilnica, iar noaptea frigul se face simtit cu siguranta. Cel putin asa e pe la noi. In Alpi o fi altfel? Parca nu cred. Sa se pronunte cei care au mai fost.

 

Dupa cum spuneam, "inclin spre" dar nu sunt sigur. Astept sa vad ce mai spun cei cu experienta.

 

Numai bine si spor la pregatiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare din nou!

O problema cam greu de rezolvat... fara sa faci rabat ba la una , ba la alta.

Dar sa nu uitati ( vb despre cei care isi doresc o intoarcere prin Croatia)

ca 45-50 % din drum e pe la munte(frig,ploaie,vreme capricioasa - uneori sau daca suntem norocosi vreme frumoasa si placuta , buna de plimbare , poze si alte chestii).

Asa ca oricum o dam si o sucim e musai sa ai de toate(si de vara si de iarna --- parerea MEA).

Un costum cu mesada detasabila, combinizon de ploaie - obligatoriu devine cind ploua o zi intreaga sau chiar mai multe - si citeva haine usoare , care sa le poti suprapune la nevoie.Dar sa nu uitati ca nr lor prea mare va face aproape imposibila capacitatea de manevrare si deci riscuri multe si mari!!

Eu unul o sa fac rabat la viteza de deplasare si consum si voi lua valizele (set de 3) chiar daca o sa arate "fat girl" !

Mai bine stau hainele in siguranta si la uscat decit cu grija unui rucsac textil .

COMPROMIS e cuvintul de ordine din pct meu de vedere!

Depinde de fiecare cum si cit e de dispus sa indure.

 

Eu cred ca vom avea vreme buna(doar avem ginduri frumoase si sufletele curate) si nu va fi nevoie de imbracat\dezbracat la comanda!

Nu cred ca va murii cineva de frig sau de cald.

Hai sa ne vedem cu bine la Viena(majoritatea au de strabatut tara) si de acolo o facem noi sa fie bine, ca doar nu o sa ne lasam unii pe altii la nevoie.

Grupuri de 5-6 si voie buna.

Cu speranta mobilizarii exemplare (disciplinat si ordonat) nu vad prea multe impedimente.

Pentru cei care s-au cuplat deja ... vorbiti-va si nu carati toti acelasi lucru.

Impartiti-va bagajele si o sa puteti lua cit mai diverse lucruri(necesare).

 

Sunt multe indicatii de dat si multe pareri.

FIECARE DUPA CUM CREDE DE CUVIINTA - IN LIMITA BUNULUI SIMT - CRED CA E SUFICIENT !

 

 

Asigurarea medicala World Wide pt suma de 10000 euro \ 15 zile 29 lei la EUROINS Asigurari !

Extinderea de Carte Verde(ptr Muntenegru,Bosnia si Hertegovina,etc) 10 euro \15 zile !

 

Nu uitati de lanterna si baterii, briceag\cutit si banda izolatoare !!!

 

 

Asfalt uscat si sa ne auzim cu bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca oricum o dam si o sucim e musai sa ai de toate(si de vara si de iarna --- parerea MEA).

 

Asigurarea medicala World Wide pt suma de 10000 euro \ 15 zile 29 lei la EUROINS Asigurari !

Extinderea de Carte Verde(ptr Muntenegru,Bosnia si Hertegovina,etc) 10 euro \15 zile !

 

Vreme prea rece nu ma astept sa prindem... sau nu ceva care sa ne ia total prin surprindre, noaptea oricum nu se pune problema sa mergem. In schimb, caldura cu siguranta va fi, nu mai vorbesc de Romania dus-intors.

 

Am specificat cu niste pagini in urma ca va recomand sa faceti asigurarea medicala pe suma mai mare, ideal ar fi cred pentru suma de 50.000 euro. Diferenta de plata este destul de mica.

Insa in caz de accident, (Doamne fareste!) sumele sunt uluitoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor participantilor la tura1

 

Despre ce, cum ne imbracam la astfel de tura, eu voi merge la drum in marea parte a traseului in "blugi' destul de suptiri, protectii genunchi, cisme de turing cu goretex si ciorapi ca cei de ski, o platosa gen enduro cu toate protectiile si un tricou cu maneca lunga (impotriva mustelor si a altor zburatoare) tot gen enduro peste platosa.

Prin munti pun o geaca subtire cu goretex (cu care schiez si la plus grade dar si la -15grade) peste platosa si schimb blugii cu pantaloni goretex gen suprapantaloni.

Daca mai e nevoie mai bag pe dedesupt un polar sau un flis mai suptire.

Daca ploua naspa am de ploaie costum doua piese f. bun care nu prea te transpira chinuindu-te sa-l imbraci (ca si combinezonul).

Costumele de turing daca este foarte cald si vrei sa le bagi in bagaje ocupa infernal de mult si nu mai ai protectie.

 

 

Pentru cei ce merg spre Viena prin Belgrad:

- traseul propus (am vorbit cu Mihai, Dan, Gigel si avem si aprobarea lui Alex si Mae) ar fi:

Bucuresti - Alexandria - Tr. Magurele - Corabia - Bechet - bac - Oryahova(Bg)- Lom - Vidin - Zajekar (Sarbia) - Belgrad - Budapesta _ Viena si se va dormi cat mai aproape de Austria.

Plecare ora 5am de la OMW Rahova cu Antiaeriana

Bacul de la Bechet se deschide la 8 dimineata, iar pana la Bechet sun cca 200km.

Din informatiile pe care le am de la IGPF bacul de la Bechet este mult mai vrecventat decat cel de la Calafat si il recomanda pe acesta.

Pana acum grupul este format din:

- Mihai

- Alex

- Gigel+ Andreea

- Mae

- Emanuel

- Dan St

- Bogdan St

 

Daca mai sunt si alti doritori sa se anunte

 

La buna vedere!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Mihai

- Alex

- Gigel+ Andreea

- Mae

- Emanuel

- Dan St

- Bogdan St

La buna vedere!

:rolleyes:

daca voi sunteti 7 , noi ( pe v oltului-sibiu-deva-arad ) suntem 4 , ianachim e deja pe acolo ( parca ) , plescoi cu george , pe valea jiului , vreo 2 pleaca mai devreme cu 2 zile ,

CEILALTI PE UNDE PLECATI FRATILOR ? :drink:

mai dati din casa si voi , ca n-o fi foc ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca voi sunteti 7 , noi ( pe v oltului-sibiu-deva-arad ) suntem 4 , ianachim e deja pe acolo ( parca ) , plescoi cu george , pe valea jiului , vreo 2 pleaca mai devreme cu 2 zile ,

CEILALTI PE UNDE PLECATI FRATILOR ? :rolleyes:

mai dati din casa si voi , ca n-o fi foc ....

 

2 vin de joi, 6 de vineri,

4 voi, 7 ceilalti

2 de la IS si SV

Razvan zicea ca pleaca sambata devreme... singurul care nu-l vad in vreo lista e Horatiu.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 vin de joi, 6 de vineri,

4 voi, 7 ceilalti

2 de la IS si SV

Razvan zicea ca pleaca sambata devreme... singurul care nu-l vad in vreo lista e Horatiu.

 

 

Sorry,

 

Am uitat sa-l adaug pe Horatiu alaturi de cei sapte.

De fapt vom fi opt motocilete si noua pesrsoane care venim la Viena via Bulgaria, Serbia, Ungaria.

 

 

Scuzati domn Horatiu ca v-am omis din lista.

 

Deci, in total, motociclete din Romania sunt 23. Ca cam asta este suma.

 

 

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, in total, motociclete din Romania sunt 23. Ca cam asta este suma.

 

 

:rolleyes:

 

Pentru Duminica seara, la Kaprun, puteti contoriza inca 2 motociclete, tot cu numere de Romania.

Eventual, si pentru luni, pentru tura pe Grossglockner.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Eu o sa vin pe ruta Suceava-Cluj-Oradea-Budapesta-Viena. Cei care veniti pe sud cam pe la ce ora preconizati ca o sa fiti sambata in Budapesta? Poate facem jonctiunea cu voi pe acolo.

Numai bine. Costache.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Eu o sa vin pe ruta Suceava-Cluj-Oradea-Budapesta-Viena. Cei care veniti pe sud cam pe la ce ora preconizati ca o sa fiti sambata in Budapesta? Poate facem jonctiunea cu voi pe acolo.

Numai bine. Costache.

Noi speram sa ajungem sambata la 12 ora RO la Budapesta. Venim pe M5, ocolim pe M0 , plecam spre Viena pe M1.

Daca te intereseaza da un semn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

dupa multe deliberari a mai aparut un traseu (care fusese stabilit initial), adica plecarea prin Turnu Severin - Belgrad- Budapesta cu cazare la Budapesta.

Deoarece cred ca vom fi mai multi se impune a face rezervari la Budapesta, pentru a nu avea probleme vom face rezervarile dinainte (ma ocup eu).

Pretul este in jur de 50 euro per camera dubla care trebuie achitati inainte (rog seriozitate).

Amatorii sint rugati sa se hotareasca pina marti seara si sa-mi confirme.

Plecarea va fi la ora 5.00 (fix) din petrom (McDonalds) la iesirea spre Pitesti (A1)

Mae

Editat de mae
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

dupa multe deliberari a mai aparut un traseu (care fusese stabilit initial), adica plecarea prin Turnu Severin - Belgrad- Budapesta cu cazare la Budapesta.

Deoarece cred ca vom fi mai multi se impune a face rezervari la Budapesta, pentru a nu avea probleme vom face rezervarile dinainte (ma ocup eu).

Pretul este in jur de 50 euro per camera dubla care trebuie achitati inainte (rog seriozitate).

Amatorii sint rugati sa se hotareasca pina marti seara si sa-mi confirme.

Plecarea va fi la ora 5.00 (fix) din petrom (McDonalds) la iesirea spre Pitesti (A1)

Mae

 

 

salut,

eu o sa-ti spun maine in jurul pranzului daca vin cu voi sau daca plec joi cu ianachim. daca plec cu voi trec maine seara pe la tine si iti aduc banii pentru hotel.

manuel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor! :drink:

 

Iata cazarea si locul de intalnire la Viena: Hotel Pribitzer.

Adresa: Rennweg 82, Wien 1030.

Rennweg este o strada destul de mare, cunoscuta si importanta in Viena deci ar trebui sa fie foarte usor de gasit. De asemenea, hotelul este foarte vizibil de la strada.

Atentie cand introduceti orasul in navi, pt ca am vazut multe confuzii:

In engleza este Vienna iar in germana Wien. (NU: Wiena, Wienna, Wienn, Viena etc.)

 

Daca este cineva care vine fara navi sau niciunul din grupul respectiv nu are navi, va rog sa ma anuntati si sa explic cum se ajunge. (voi da o tura sa pot explica prin ochii nou-venitului)

 

Atentie: cine are navi Garmin, poate lua deja rutele detaliate pt fiecare zi de la Mae, luati va rog legatura cu el.

 

Pt ca primii participanti vor veni de joi seara, urmatorii de vineri iar sambata o sa ajungeti pe grupuri, si ca sa va pot ajuta cat mai mult cu cazarea, sfaturi pt magazine moto etc va rog urmatoarele: (valabil pt fiecare in parte sau, evident, in cazul unui grup, doar pt unul dintre voi)

1. avand in vedere ca stiti (veti sti curand) unde dormiti pe drum, va rog sa estimati deja o ora aproximativa la care ajungeti la hotel in Viena (de la intrarea propriuzisa in Viena se fac max 10minute)

Pt asta este suficienta o estimare de genul ViaMichelin, de exemplu cat faceti de la Arad (care dormiti acolo) si plecati sambata dimineata, cat faceti pana la Viena, luand in calcul si opriri pt viniete/alimentare/pauza.

In legatura cu acest lucru, va rog sa ma anuntati pe e-mail (khkvlad@yahoo.com)

2. un telefon sau sms la intrarea in Austria (eventual de la Shell unde opriti pt viniete). De acolo se mai face cca 1h.

3. pt cei care vin joi si vineri, sau de exemplu de la Razvan care vine "lunga" sambata, rog si un telefon/sms la intrarea in Ungaria din RO.

Sper ca nu va cer prea mult dar ma va ajuta sa stiu din timp si sa ma pot planifica mai usor. De exemplu, sambata voi fi prin oras cu cei deja ajunsi joi sau vineri si sa stiu cum fac.

 

Numarul meu de contact va fi permanent cel de Austria: +43 664 632 4475.

(in roaming, nu va dezavantajeaza cu nimic fata de cel de RO)

 

Cu riscul de a ma repeta, mare atentie la echipament si tot ce poate avea legatura cu ploaia sau vremea rea: cauciucuri, bagaje, costum, cizme, manusi. Nu este deloc exclus sa avem si zile mai mult sau mai putin ploioase.

 

Daca mai aveti intrebari sau nelamuriri, va rog sa nu ezitati. (prefer e-mail decat PM).

 

Vlad :rolleyes:

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

dupa multe deliberari a mai aparut un traseu (care fusese stabilit initial), adica plecarea prin Turnu Severin - Belgrad- Budapesta cu cazare la Budapesta.

Deoarece cred ca vom fi mai multi se impune a face rezervari la Budapesta, pentru a nu avea probleme vom face rezervarile dinainte (ma ocup eu).

Pretul este in jur de 50 euro per camera dubla care trebuie achitati inainte (rog seriozitate).

Amatorii sint rugati sa se hotareasca pina marti seara si sa-mi confirme.

Plecarea va fi la ora 5.00 (fix) din petrom (McDonalds) la iesirea spre Pitesti (A1)

Mae

 

 

salutare

In ce zii plecati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

salutare
In ce zii plecati?



Scuze,
plecarea vineri dimineata.
Pentru incarcarea traseelor in Gps (numai pentru Garmin) este nevoie de un card de memorie (SD) sau de GPS (aparatul in sine).
Mae. Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne vedem la Viena !

Drum bun si MARE MARE ATENTIE IN SERBIA.

Dupa ce treceti vama la Tr Severin ( nu stati la coada in vama ... mergeti in fata ca la coada se sta doar pt cei care fac mic trafic)

faceti la dreapta si mergeti pe malul Dunarii.

Atentie sporita la tunelele pe care le veti strabate pt ca sunt destul de lungi, intunecoase si uneori cu gropi pe care nu le veti vedea din timp .... doar le veti simtii.

 

 

Numai de bine !!

Asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...