Sari la conținut

suspensie fata


vms_3ct
 Share

Postări Recomandate

Vreau cat de curand sa-mi schimb semeringurile si uleiul din telescoape. Am cauta destul de mult si nu am gasit un echivalent la cel pe care mi-l recomanda Suzuki - suzuki fork oil L01.

Dintre voi care v-ati schimbat uleiul de care ati bagat, stiti cumva care ii echivalentul la suzuki fork oil L01

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti o bomboana ! intradevar un sfat foarte bun dar incearca tu prima data si spune-mi care este rezultatul.

 

Intrebarea de mai sus este adresata celor care stiu. Cei ca tine sa se uite si sa invete ceva - pipi nu este bun la orice asa cum cred unii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau cat de curand sa-mi schimb semeringurile si uleiul din telescoape. Am cauta destul de mult si nu am gasit un echivalent la cel pe care mi-l recomanda Suzuki - suzuki fork oil L01.

Dintre voi care v-ati schimbat uleiul de care ati bagat, stiti cumva care ii echivalentul la suzuki fork oil L01

 

exista de la Motul si nu numai, FORK OIL 10W (medium)

 

in functie de motoreta se o pune o anumita cantitate in fiecare amortizor.

 

daca tot desfaci verifica si uzura cuzinetilor, lungimea arcurile si eventual zgarieturi daca exista.

 

Spor la munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau cat de curand sa-mi schimb semeringurile si uleiul din telescoape. Am cauta destul de mult si nu am gasit un echivalent la cel pe care mi-l recomanda Suzuki - suzuki fork oil L01.

Dintre voi care v-ati schimbat uleiul de care ati bagat, stiti cumva care ii echivalentul la suzuki fork oil L01

 

Cauta in manual, ca iti zice cat ulei intra in telescoape! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau cat de curand sa-mi schimb semeringurile si uleiul din telescoape. Am cauta destul de mult si nu am gasit un echivalent la cel pe care mi-l recomanda Suzuki - suzuki fork oil L01.

Dintre voi care v-ati schimbat uleiul de care ati bagat, stiti cumva care ii echivalentul la suzuki fork oil L01

kawasaki fork oil K01 si honda fork oil H01 :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cantitatea o stiu 517 ml in fiecare telescop sau7 pana la nivelul de 90 mm cu tubul exterior comprimat la maxim. Ce nu stiam este de care ulei? Am vazut pe niste forumuri din state ca 5w ar fii bun dar ziceau si ca Suzuki fork oil L01 este defapt mai usor - 2.5 w sau 3w si eram curios voi ce ati bagat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cantitatea o stiu 517 ml in fiecare telescop sau7 pana la nivelul de 90 mm cu tubul exterior comprimat la maxim. Ce nu stiam este de care ulei? Am vazut pe niste forumuri din state ca 5w ar fii bun dar ziceau si ca Suzuki fork oil L01 este defapt mai usor - 2.5 w sau 3w si eram curios voi ce ati bagat

 

ce motoreta este?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eventual schimba furca cu totu ca asa e recomandat ... :laugh:

 

La simpson poate nu are importanta, dar la un SS parca nu-ti e tot una ca merge ca o carutza nu? :laugh:

Am avut exact aceeasi motoreta si dupa 30 de mii juca furca de zici ca era la bambilici.

Depinde ce vrei de la motor, pentru plimbat pe bulevard nu este nevoie..nici macar de ulei.

 

Toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RECOMMENDATIONS Motul Fork Oil Factory Line can be mixed to obtain the required absorbing.

Use the exact quantity recommended by the fork manufacturer. PROPERTIES VERY LIGHT LIGHT MEDIUM LIGHT MEDIUM 2.5W 5W 7.5W 10W DensitĂŠ à 15°C ASTM D1298 0.837 0.837 0.838 0.838 ViscositĂŠ à 40°C ASTM D445 15.0 mm²/s 18.0 mm²/s 24.0 mm²/s 36.0 mm²/s ViscositĂŠ à 100°C ASTM D445 3.5 mm²/s 4.0 mm²/s 4.9 mm²/s 6.4 mm²/s Index de viscositĂŠ ASTM D2270 112 121 131 130 Point ĂŠclair ASTM D92 205°C 208°C 230°C 244°C Point d'ĂŠcoulement ASTM D97 <-39°C <-39°C <-36°C <-39°C

Simplu ca buna ziua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau cat de curand sa-mi schimb semeringurile si uleiul din telescoape. Am cauta destul de mult si nu am gasit un echivalent la cel pe care mi-l recomanda Suzuki - suzuki fork oil L01.

Dintre voi care v-ati schimbat uleiul de care ati bagat, stiti cumva care ii echivalentul la suzuki fork oil L01

 

eu am un cbr de 1000 si am bagat Soreanca si spre surprinderea mea, se comporta foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La simpson poate nu are importanta, dar la un SS parca nu-ti e tot una ca merge ca o carutza nu? :laugh:

Am avut exact aceeasi motoreta si dupa 30 de mii juca furca de zici ca era la bambilici.

Depinde ce vrei de la motor, pentru plimbat pe bulevard nu este nevoie..nici macar de ulei.

 

Toate cele bune.

familia Simpson, adica? :laugh:

ca motocicleta stiu ca e Simson, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La simpson poate nu are importanta, dar la un SS parca nu-ti e tot una ca merge ca o carutza nu? :laugh:

Am avut exact aceeasi motoreta si dupa 30 de mii juca furca de zici ca era la bambilici.

Depinde ce vrei de la motor, pentru plimbat pe bulevard nu este nevoie..nici macar de ulei.

 

Toate cele bune.

 

corect, ca sa te plimbi pe bulevard cu familia Simpson, cu Homer si gasca, nu ai nevoie de ulei deloc. ai dreptate.

 

Toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un link util:

 

http://www.motul.com.au/product_line_up/fo...BLEND_CHART.pdf

 

Conform manualului, Suzuki recomanda tip L01, ceea ce tradus inseamna (conform graficului creat de Motul) ca la 40 de grade are o vascozitate de de 15.5 iar cea mai apropiata valoare facuta de Motul este Factory Line Very Light 2.5W

 

Deasemenea acum ai suficienti termeni de cautara pentru a folosi Google

 

Succes si tine-ne la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau cat de curand sa-mi schimb semeringurile si uleiul din telescoape. Am cauta destul de mult si nu am gasit un echivalent la cel pe care mi-l recomanda Suzuki - suzuki fork oil L01.

Dintre voi care v-ati schimbat uleiul de care ati bagat, stiti cumva care ii echivalentul la suzuki fork oil L01

nu e chiar asa important de care oricum alege un ulei bun ca nu-l schimbi ca pe cel de motor.cauta ulei de furca 10w.eu am bagat Valvoline ca am gasit la 20 lei litru.indicat e sa le si speli cu ceva benzina si apoi sa le usuci bine.au ceva depuneri in partea de jos.trebuie neaparat masurat si nivelul dupa specificatii(nu te poti lua doar dupa cantitatea turnata),iar la semeringuri trebuie o scula anume cu care se bat.eu am improvizat dintr-un tub de PVC sau poti sa o comanzi de la Louis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eventual schimba furca cu totu ca asa e recomandat ... :laugh:

recomandat obligatoriu :laugh: sau ai bani de te enerveaza

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un link util:

 

http://www.motul.com.au/product_line_up/fo...BLEND_CHART.pdf

 

Conform manualului, Suzuki recomanda tip L01, ceea ce tradus inseamna (conform graficului creat de Motul) ca la 40 de grade are o vascozitate de de 15.5 iar cea mai apropiata valoare facuta de Motul este Factory Line Very Light 2.5W

 

Deasemenea acum ai suficienti termeni de cautara pentru a folosi Google

 

Succes si tine-ne la curent.

 

mersi mult de link - asta imi trebuia acum ma descurc

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...